Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νεό ενυδρείο 60 λίτρων - Ερωτήσεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84324)

kiddo 16-02-15 13:23

Νέα μέτρηση σήμερα...

18/02 NH4 0.15 ΝΟ2 = 0.75 NO3 = 0,75

=====================================
10/02 NH4 0.25 ΝΟ2 = 0 NO3 = 0,10
14/02 NH4 0.50 NO2 = 0.25 NO3 = 0,50

kiddo 19-02-15 21:08

H μέτρηση σήμερα ήταν η εξής

19/02 NH4 = 0.0 ΝΟ2 = 0 NO3 = 0.10

, έβαλα το απόγευμα 3 Tiger barbs.... για να δούμε :)



ΑΡΧΕΙΟ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ
=====================================
10/02 NH4 = 0.25 ΝΟ2 = 0 NO3 = 0,10
14/02 NH4 = 0.50 NO2 = 0.25 NO3 = 0,50
16/02 NH4 = 0.15 ΝΟ2 = 0.75 NO3 = 0,75
18/02 NH4 = 0.0 ΝΟ2 = 1.50 NO3 = 10 (Αλλαγή νερού 50% + Βακτήρια)

kiddo 05-03-15 16:48

Καλησπέρα, τι είδους αλγοφάγα μπορούν να μπούν σε 60λιτρο με Tiger Bards?

Έχω νηματοειδή άλγη, green spot και Cladophora Algea, επίσης λόγο των πολλών φυτών υπάρχουν διαρκώς νεκρά φυλλαράκια εδώ και εκεί όσο να μαζεύω...

Ευχαριστώ!

Τάκης 05-03-15 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiddo (Μήνυμα 878657)
Καλησπέρα, τι είδους αλγοφάγα μπορούν να μπούν σε 60λιτρο με Tiger Bards?

Έχω νηματοειδή άλγη, green spot και Cladophora Algea, επίσης λόγο των πολλών φυτών υπάρχουν διαρκώς νεκρά φυλλαράκια εδώ και εκεί όσο να μαζεύω...

Ευχαριστώ!

Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς να βρεις την αιτία για την άλγη και να τη καταπολεμήσεις και όχι να βάλεις αλγοφάγα για να σου τη τρώνε, όπως επίσης και για τα νεκρά φύλλα, αυτά έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει κάποιο ζωντανό να τα καθαρίζει. Όταν υπάρχει άλγη σημαίνει πως δεν υπάρχει ισορροπία (εκτός από τη Cladophora) και αν υπάρχουν πολλά νεκρά φυλλαράκια σημαίνει πως κάποιο πρόβλημα έχουν τα φυτά σου.

kiddo 05-03-15 17:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 878659)
Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς να βρεις την αιτία για την άλγη και να τη καταπολεμήσεις και όχι να βάλεις αλγοφάγα για να σου τη τρώνε, όπως επίσης και για τα νεκρά φύλλα, αυτά έτσι και αλλιώς δεν υπάρχει κάποιο ζωντανό να τα καθαρίζει. Όταν υπάρχει άλγη σημαίνει πως δεν υπάρχει ισορροπία (εκτός από τη Cladophora) και αν υπάρχουν πολλά νεκρά φυλλαράκια σημαίνει πως κάποιο πρόβλημα έχουν τα φυτά σου.

Νεκρά φυλλαράκια υπάρχουν από riccia κυρίως και hydrophila polysperma γιατί είναι πολύ πυκνά και τα κάτω κάτω φύλλα μπλέκονται έντονα, δεν φτάνει ο φωτισμός και πέφτει κανένα που και που...

Η green spot πιστεύω τώρα που ξεκίνησα πάλι το CO2, είχα ξεμείνει μια εβδομάδα, φεύγει από τα φύλλα. Η τριχωειδής ίσως έχει να κάνει και με πιθανή υπερδοσολογία σε Seashem Floorish και εμφανίστηκε πολύς σίδηρος...

Γενικά πάντως είχα στο νου μου για αλγοφάγα και βυθόψαρα, οπότε αν μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο για τα λίτρα και την ψαροσύνθεση που έχω :)

Τάκης 05-03-15 17:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiddo (Μήνυμα 878660)
Νεκρά φυλλαράκια υπάρχουν από riccia κυρίως και hydrophila polysperma γιατί είναι πολύ πυκνά και τα κάτω κάτω φύλλα μπλέκονται έντονα, δεν φτάνει ο φωτισμός και πέφτει κανένα που και που...

Η green spot πιστεύω τώρα που ξεκίνησα πάλι το CO2, είχα ξεμείνει μια εβδομάδα, φεύγει από τα φύλλα. Η τριχωειδής ίσως έχει να κάνει και με πιθανή υπερδοσολογία σε Seashem Floorish και εμφανίστηκε πολύς σίδηρος...

Γενικά πάντως είχα στο νου μου για αλγοφάγα και βυθόψαρα, οπότε αν μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο για τα λίτρα και την ψαροσύνθεση που έχω :)

Οντως πέφτουν φύλλα από τα χαμηλά λόγω ανεπάρκειας φωτισμού.
Και οι κινήσεις σου για την άλγη σωστές μου ακούγονται.
Για αλγοφάγα ή βυθόψαρα δεν ξέρω να σου προτείνω γιατί δεν ξέρω τη συμπεριφορα των tiger barbs, αλλά και τα αλγοφάγα μη νομίσεις πως τρώνε μόνο άλγη, πιο καλή δουλειά κάνουν αλγοφάγα σαλιγκάρια όπως τα nerite


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02002 seconds with 10 queries