Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Black Moor (Σε εξελιξη) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83004)

Narvian 16-12-14 22:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gordon (Μήνυμα 866993)
Χρήστο χαίρομαι που εφτασαν καλα τα σαλιγκαρακια...τα αλλα που σου έστειλα είναι τρυπομένα ? ναι μολις δείς αυγά βάλτα στο 'αλλο σύντομα θα έχεις πολλές μπλε χαντρούλες :)

Τα εδωσα σε ενα φιλαρακι γιατι θελει σαλιγκαροενυδρειο ...
Εγω δυσκολα θα τα εκανα καλα με βαση τα αυγουλακια τους... :)
σε ευχαριστω πολυ φιλε !! εδω ειμαστε και να βοηθιομαστε! :)

delta66 16-12-14 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Narvian (Μήνυμα 866995)
Φρεσκο φωτορεπορταζ...
Σπυρο δεν βλεπω δαγκανες... Μαλλον δεν μου εδωσε καραβιδες...
χαχαχαχ .............

To ειπα γιατι υπαρχει ειδος (ghost shrimp) που μοιαζει με τις amano και εχει δαγκανιτσες.

Καλυτερα στημενος ο εξοπλισμος τωρα.

Το φως ειναι πολυ δυνατο ή τραβας με φλας?

Narvian 16-12-14 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 867002)
To ειπα γιατι υπαρχει ειδος (ghost shrimp) που μοιαζει με τις amano και εχει δαγκανιτσες.

Καλυτερα στημενος ο εξοπλισμος τωρα.

Το φως ειναι πολυ δυνατο ή τραβας με φλας?

Φλασατος.. Το φως αντοιστιχει σε 1.5 μετρο λεντοταινια 12 βολτη 14.8 βατ/μετρο...
Θενκ για την πληροφορια..
Ανουμπιες στη ριζα η σε βραχακι μπροστα απο την αεραντλια;
Παρεπιπτοντως.. Ηρθε ο υπνος! Καλο ξημερωμα!

delta66 16-12-14 23:57

Ανουμπιες και στα δυο :cool:

Καλο υπνο.

tsala 17-12-14 00:02

βγαλε βρε αυτην την λεντοταινια, σαν χριστουγεννιατικο δεντρο το εκανες :D
πανε στον τζαμα να σου κοψει ενα κοματι τζαμι 60 χ 15 , ακουμπησε το πανω στο ενυδρειο και βαλε ενα τετοιο απλο φωτιστικο βαλε κι εναν ανταυγαστηρα να μην σε τυφλωνει και εισαι ετοιμος με ενα 20αρικο συνολικα.

Narvian 19-12-14 17:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 867008)
βγαλε βρε αυτην την λεντοταινια, σαν χριστουγεννιατικο δεντρο το εκανες :D
πανε στον τζαμα να σου κοψει ενα κοματι τζαμι 60 χ 15 , ακουμπησε το πανω στο ενυδρειο και βαλε ενα τετοιο απλο φωτιστικο βαλε κι εναν ανταυγαστηρα να μην σε τυφλωνει και εισαι ετοιμος με ενα 20αρικο συνολικα.

χαχαχα θελω να βαλω καπακι... καποια στιγμη ολα τα αλλα θα ναι ημιμετρα...
Παντως γαριδες - Σαλιγκαρια στην ριζα... Δεν κουναει τιποτα! χαχαχα ...
Αφηστε που μια μερα ολοκληρη σε 300ml νερο η μια amano εμεινε σε ενα κουβα κατα λαθος και επεζησε εδω και 24 ωρες ζωντανωτατη!

Narvian 22-12-14 17:04

1 Συνημμένο(α)
Τα πρωτα σαλιγκαρο αυγα

Narvian 06-02-15 18:20

Update
 
5 Συνημμένο(α)
https://www.youtube.com/watch?v=nZO77ptmHxM

tsala 06-02-15 19:58

1. βγαλε τα πλαστικα
2. βγαλε την γκαζοζα
3. ανεβασε την σταθμη για να κανει αναταραξη σαν ροη ποταμου το κρεμαστο φιλτρο.
4. βγαλε τον θερμαντηρα

ChocolatePuma 06-02-15 20:53

Μην με παρεξηγήσεις, αλλά δεν μ αρεσε αυτο που είδα

Τρελή ανατάραξη του νερού λογω σταθμης σε συνδιασμό με το κρεμαστό φίλτρο, τρελή ποσότητα "αφρου" λογω αεραντλίας, το ενυδρείο άδειο και το ψάρι που φανηκε ανησυχο (ίσως λογω της ανατάραξης και του θορύβου)ή πεινασμένο .

Βαλε μερικά ευκολα φυτά και κάνε το περιβάλλον σωστό για το ψάρι σου

Τι θερμοκρασία έχεις και με τι ταίζεις?

Narvian 07-02-15 00:22

Παιδια ναι οκ δεν ειναι οτι καλυτερο αισθητικα ομως .. πλεον δουλευει
Ειχα πολυ μεγαλο θεμα με το παλιο φιλτρο και τα κλασε και το αλλαξα

Το φιλτρο οπως δουλευει δινει 2 λιτρα το λεπτο ενω μπορει και 3 - 3.5
Ενω αν δεν εχει 5-7 εκατοστα διαφορα υψους με την επιφανεια δεν δουλευει!

Κατα τα αλλα η γκαζοζα ναι δεν ειναι για καποιους ευπεπτη στο ματι ομως εμενα μαρεσει ειναι και προτιμισης λογοι αυτοι περαν της βοηθειας οξυγονωσης

Ο Θερμαντηρας δινει απο 18 βαθμους που ειναι με 19 συνηθως χωρις αυτον
+ 4-5 Βαθμους μεσο ορο εχω 21.5 με 23 με αυτον ειναι 25w σε 55 λιτρα κατω απο 0.5w/lt ακρως βοηθητικος κατα την γνωμη μου και οχι θερμαντηρας καθ ολη την εννοια, και τον εχω να κινουνται σαλιγκαρια και ψαρι, ειναι πιο ενεργητικα με της θερμοκρασιες απλη παρατηρηση μου.

Σιγουρα θα ηθελα να εχω ενα καπακι να βαλω τα φωτα και κατι γυρω γυρω που πετανε ομως τεχνικα πια λογω φιλτρου και λογω αλλων θεματων δεν εχω αποφασισει να κανω μελετη να φτιαξω καπακι

Ταιζω Flakes της tetra για το χρυσοψαρο και καροτο-κολοκυθι τα σαλιγκαρια ασχετα που τρωει και απο αυτα το χρυσοψαρο και του ριχνω πιο λιγα flakes.

Αυτα παντως δεν θα θυσιασω την κατασταση του νερου οπως την βλεπω για λιγοτερη ροη σε αυτα τα λιτρα μιλαμε για 120 λιτρα την ωρα ροη εχω δεν το βλεπω τραγικο ωστε να ενοχλειτε ο βυθος ισα ισα παιζει και με την εισοδο του φιλτρου και το ρευματακι το ψαρι...

Τάκης 07-02-15 08:34

Φίλε Narvian,
είναι υπερβολική αυτή η ανατάραξη, δεν χρειάζεται τόση.
Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες πως αν ανεβει πιο ψηλά η στάθμη δεν δουλεύει το φίλτρο.
Το αντίθετο νομίζω πως ισχύει. Αν εννοείς πως δεν θα κάβει ανατάραξη δεν ειναι απαραίτητο αφου έχεις την αεραντλία, φτάνει και αυτή μόνο, και στο χαμηλό μάλιστα.
Βγάλε τα πλαστικα αλλά και τα γιαουρτοκεσέδια, τα σαλιγκάρια θα βρουν χώρο μόνα τους, και αν τα αφήσεις έτσι, σε λίγο μπορεί και να βρίζεις που θα σου γεμίζουν το ενδρείο. Βγάλε επίσης ότι άλλο διακοσμητικό έχεις που δεν είνα φυσικό ή δεν ταιριάζει με γλυκό νερό, όπως κοχύλια κλπ, ειδικά αυτά κακό κάνουν, ανεβάζουν τις σκληρότες.
Τη θερμοκρασία σταθερή με +/-1 βαθμό στις 24 ώρες, και τα σαλιγκάρια δεν έχουν πρόβλημα ακόμα και στους 17 βαθμούς ,το χειμώνα κατέβηκε και στους 16 στο δικο μου, και ζουν και βασιλεύουν και έχουν γίνει σαν τάληρο (2ευρω)

tsala 07-02-15 08:42

αποκλειεται να μην δουλευει το φιλτρο..
τα δικα μου ramshorns αντεχουν και κατω απο 5 βαθμους :D

Narvian 07-02-15 13:58

Οκ κατανοητο Τακη απλα θελω να κανουν σαλιγκαρομωρα και για αυτο εχω 23 βαθμους και δυνατη επεξεργασια νερου... και την θερμοκρασια σταθερα με μερικη αποκλιση 3-5%
"Final gestation results are in. At 78 degrees Fahrenheit over a dozen egg"
http://aqualandpetsplus.com/Bug,%20S...0Ramshorns.htm
Θα προσπαθησω για το καλυτερο δυνατον τσαλα... απλα θελω να δω μωρα σαλιγκαρακια για αυτο εχω τα πλαστικα κεσεδακια γιατι δεν αφηνει αυγο για αυγο ακαλυπτο ο ψαρης..

Narvian 07-02-15 14:08

1 Συνημμένο(α)
Και για του λογου το αληθες ειναι οδηγια του κατασκευαστη...
Και σιγουρα την αεραντλια θα την ειχα ακομη κατω απο το χαλαζια
αλλα δεν ξερω πως μπουκωσε και δεν εβγαζε πια φυσαλιδες..

gordon 07-02-15 14:16

μεγάλωσαν πολυ !!! μωρα θα δεις σίγουρα !! οτι και να κάνει ο μουρ..!!

Τάκης 07-02-15 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Narvian (Μήνυμα 874444)
Και για του λογου το αληθες ειναι οδηγια του κατασκευαστη...
Και σιγουρα την αεραντλια θα την ειχα ακομη κατω απο το χαλαζια
αλλα δεν ξερω πως μπουκωσε και δεν εβγαζε πια φυσαλιδες..

Βρε Narvian
Max λεει και οχι Min
Δεν μπορεί αυτη η υψομετρική διαφορά να είναι πάνω από 10 πόντους, και όχι πρέπει να είναι από 10 πόντους και πάνω, και στο ίδιο επίπεδο να τα φέρεις ακόμα καλύτερα, γιατι δεν θα έχεις υψομετρική διαφορά και θα τραβάει πιο άνετα.
Και προφανώς το λέει αυτο ο κατασκευαστής γιατί αν είναι πάνω από 10 πόντους και πέσει το ρεύμα , δεν θα έχει τη δύναμη η αντλία να το ξανατραβήξει πάλι επάνω.
Ανεβασε τη σταθμη του νερού να δεις διαφορά.
Για δοκιμασε να το βγαλεις απο τι πριζα, και αστο 10 λεπτα, και ξαναβάλτο πάλι, θα πάρει μπρος ή θα πρέπει να το γεμίσεις εσυ νερό με κανα ποτηράκι πρώρα ;

Narvian 07-02-15 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 874446)
Βρε Narvian
Max λεει και οχι Min
Δεν μπορεί αυτη η υψομετρική διαφορά να είναι πάνω από 10 πόντους, και όχι πρέπει να είναι από 10 πόντους και πάνω, και στο ίδιο επίπεδο να τα φέρεις ακόμα καλύτερα, γιατι δεν θα έχεις υψομετρική διαφορά και θα τραβάει πιο άνετα.
Και προφανώς το λέει αυτο ο κατασκευαστής γιατί αν είναι πάνω από 10 πόντους και πέσει το ρεύμα , δεν θα έχει τη δύναμη η αντλία να το ξανατραβήξει πάλι επάνω.
Ανεβασε τη σταθμη του νερού να δεις διαφορά.
Για δοκιμασε να το βγαλεις απο τι πριζα, και αστο 10 λεπτα, και ξαναβάλτο πάλι, θα πάρει μπρος ή θα πρέπει να το γεμίσεις εσυ νερό με κανα ποτηράκι πρώρα ;

Καλως..... Θα κανω το καλυτερο.. κι αν μπορεσω να φτιαξω την αεραντλια παλι κρυφη με καλυτερο ( ; ) μπεκ... Να βγαλω καποια στιγμη τα μπωλ για τα αυγα οταν γεννηθουν τα σαλιγκαρια και ηδη ανεβασα την σταθμη... ενταξει ειναι.. απλα οταν το εκκινησα πρωτη φορα με γεματο νερο στο φιλτρο να ναι "οπλισμενο" να τραβηξει απο το ενυδρειο δεν τραβαγε!!! ειδα την οδηγια να εχει μερικο κενο μετον καταρακτη η σταθμη, και μολις αφαιρεσα νερο 5-8λιτρα δουλεψε αμεσως! μαλλον θα τανε οδηγια εκκινησης... και με το καλο καποια στιγμη καπακι...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gordon (Μήνυμα 874445)
μεγάλωσαν πολυ !!! μωρα θα δεις σίγουρα !! οτι και να κάνει ο μουρ..!!

Ευχαριστω!!!!

Τάκης 07-02-15 15:35

Βγάλτο απο τη πριζα κανα 10λεπτο να δεις αν θα ξεκινήσει μετα, μη γινει καμια διακοπη και πάθεις ζημιά

tsala 07-02-15 16:10

ισως θελει βοηθεια - γεμισμα στην αρχη για να ξεκινησει..
σωστα σου ειπε ο Τακης.. αρα γεμισε την σταθμη να κανει κυμα.
βγαλε την αεραντλια, βαλτην το καλοκαιρι αν θελεις..
τα αυγα βγαλτα και εκκολαψε τα σε μια λεκανη-κουβα-πλαστικο αποθηκευσης -ενυδρειακι..
δεν χρειαζεσαι κεσεδακια, αν θελεις με μια ξυστρα βγαζεις ευκολα τα αυγα και τα μεταφερεις αλλου να εκκολαφθουν..
εκει βαλε την αεραντλια, θα ειναι πιο χρησιμη.;)

delta66 07-02-15 17:52

Μωρα σαλιγκαρια ας πουμε οτι θα δει.
Θα τα δει και να μεγαλωνουν? :D

Narvian 07-02-15 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 874458)
Βγάλτο απο τη πριζα κανα 10λεπτο να δεις αν θα ξεκινήσει μετα, μη γινει καμια διακοπη και πάθεις ζημιά

Το εκανα.. δεν εκκινησε κατευθειαν αλλα σε 4-5 δευτερολεπτα..
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 874462)
ισως θελει βοηθεια - γεμισμα στην αρχη για να ξεκινησει..
σωστα σου ειπε ο Τακης.. αρα γεμισε την σταθμη να κανει κυμα.
βγαλε την αεραντλια, βαλτην το καλοκαιρι αν θελεις..
τα αυγα βγαλτα και εκκολαψε τα σε μια λεκανη-κουβα-πλαστικο αποθηκευσης -ενυδρειακι..
δεν χρειαζεσαι κεσεδακια, αν θελεις με μια ξυστρα βγαζεις ευκολα τα αυγα και τα μεταφερεις αλλου να εκκολαφθουν..
εκει βαλε την αεραντλια, θα ειναι πιο χρησιμη.;)

Οκ ορθον κι αυτον!! χαχαχ..
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 874481)
Μωρα σαλιγκαρια ας πουμε οτι θα δει.
Θα τα δει και να μεγαλωνουν? :D

+1 αυτη ειναι μια αγωνια μου.. οταν ξεμυτισουν στις καλες συνθηκες του μεγαλου ενυδρειου θα κανω την μεταφορα σε δικο τους ξεχωριστο μερος μεχρι να παρουν λιγο μποι... το χα στο μυαλο μου και με προλαβε να το πει η τσαλα...

Τάκης 07-02-15 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Narvian (Μήνυμα 874517)
Το εκανα.. δεν εκκινησε κατευθειαν αλλα σε 4-5 δευτερολεπτα...

ΟΚ Μια χαρά είναι :)

tsala 07-02-15 23:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Narvian (Μήνυμα 874517)
το χα στο μυαλο μου και με προλαβε να το πει η τσαλα...

καλα τα πηγαιναμε μεχρι τωρα.. γιατι θελεις να μαλωσουμε?
χαχαχα :D:D

Τάκης 07-02-15 23:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 874525)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Narvian (Μήνυμα 874517)
το χα στο μυαλο μου και με προλαβε να το πει η τσαλα...

καλα τα πηγαιναμε μεχρι τωρα.. γιατι θελεις να μαλωσουμε?
χαχαχα :D:D

:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Narvian 07-02-15 23:27

χαχαχααχααααα εγω το εκανα! :D:D:D:D:D
Καταλαβα ηθθελε ομικρον...

tsala 08-02-15 00:12

αλλη μια φορα που με περνανε για γυναικα..
πρεπει να αλλαξω μαλλον το nickname μου :rolleyes: :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02476 seconds with 10 queries