Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   ελληνικο φυλλαδιο φροντιδας για μονομαχους-ιδεες και συζητηση. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76930)

Κλεόβουλος 13-03-14 09:01

Εμφανισιακά είναι εξαιρετικό!
Στο κείμενο (εκτός του ότι δεν το βλέπω :cool:) δεν θέλω να παρέμβω αφού εσείς γνωρίζετε καλύτερα και δεν είμαι της γνώμης ότι πρέπει να το "ψειρίζετε" ούτε να το βάλεις σε δημόσια διαβούλευση. Αυτός που το έγραψε είναι αρκετά έμπειρος.

kgf12345 13-03-14 09:03

αυτα ειναι!
Thanx!:)

Τάκης 13-03-14 11:54

Γιώργο κατάφερα και διάβασα όσο μπορούσα , γιατί η φωτό είναι λίγο θαμπή αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας, κατά αρχήν είναι όμορφο , λιτό και αρκετά κατατοπιστικό, και σαν άσχετος με τους μονομάχους έμαθα και κάτι λίγα.
Μία μικρή παρατήρηση από έναν άσχετο, εκεί στην αρχή που αναφέρεις πως είναι λαβυρινθόψαρο, μήπως θα πρέπει να αναφερθεί με 2 προτάσεις τι είναι το λαβυρινθόψαρο και τι σημαίνει αυτή η ιδιαιτερότητα ; Γιατί για να πω και εγώ την αλήθεια (μην γελάσετε ε) ,όταν πρωτοάκουσα πως είναι λαβυρινθόψαρο φαντάστηκα πως σκάβει φωλιές στο χώμα σαν λαβύρινθους.

Σίγουρα αν αρχίσουμε και λέμε ο ένας το μακρύ του και ο άλλος το κοντό του δεν θα τελειώσει ποτέ, και σίγουρα δεν θέλω να επέμβω σε αυτή τη φανταστική δουλειά που έχεις κάνει, δεν έχω και την εμπειρία άλλωστε.

kgf12345 13-03-14 12:26

τακη ευχαριστω πολυ!
εχεις απολυτο δικιο στην παρατηρηση σου,εχει προβλεφθει;)
το γραφει παρακατω,αλλα δεν φαινεται γιατι ειναι screenshot του αρχειου.
το εβαλα προχειρα,για να παρω γνωμες;)
δεν εχει τελειωσει ακομα,αλλα κοντευουμε νομιζω:)

lifefx 13-03-14 12:52

Απο πόσες σελίδες θα αποτελείται?

no_name 13-03-14 13:11

George καλό θα ήταν να δώσουμε λίγο χρώμα στο background και να μην είναι λευκό!!!

Ότι χρειαστείς από Photoshop επεξεργασία μου λες!!

nikolakis94 13-03-14 14:15

Πολύ ωραιο εγινε.Για τον φοντο μπορειτε να βαλετε φωτογραφια από το φυσικο του περιβαλλον.Αν δεν θελετε φωτο βαλτε ενα χρωμα που να θυμιζει τον βιοτοπο του π.χ καφε από τα σκουρα νερα, από τα φυλλα catappa που βαζουμε κλπ.

kgf12345 13-03-14 14:49

1 Συνημμένο(α)
προς το παρον ειναι δυο σελιδες.δε νομιζω πως χρειαζεται να το φορτωσουμε με εξτρα πληροφοριες γιατι το σκοπο του τον εξυπηρετει και ετσι το φυλλαδιο.
ειναι αρκετο για μια πρωτη ενημερωση και μπορουνε να μπουνε και εδω να διαβασουνε.

νομιζω πως δεν ειναι απαραιτητο κατι περισσοτερο.

@noname & @nikolakis94

ναι εχω υποψη μου να βαλω κατι σε φοντο για να μην ειναι εντελως λευκο;)
μαλον σαν watermark,καπως ετσι το σκεφτομαι.

αμα τελειωσουν τα υπολοιπα βασικα που εχουν μεινει θα κανω και αυτο.
εχω ανοιξει κιαλλες δουλειες τωρα δυο μερες με ενα τραπεζι που φτιαχνω για το μπαλκονι και δεν ξερω τι να πρωτοπιασω:D

lifefx 13-03-14 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 827132)
προς το παρον ειναι δυο σελιδες.δε νομιζω πως χρειαζεται να το φορτωσουμε με εξτρα πληροφοριες γιατι το σκοπο του τον εξυπηρετει και ετσι το φυλλαδιο.
ειναι αρκετο για μια πρωτη ενημερωση και μπορουνε να μπουνε και εδω να διαβασουνε.

νομιζω πως δεν ειναι απαραιτητο κατι περισσοτερο.

@noname & @nikolakis94

ναι εχω υποψη μου να βαλω κατι σε φοντο για να μην ειναι εντελως λευκο;)
μαλον σαν watermark,καπως ετσι το σκεφτομαι.

αμα τελειωσουν τα υπολοιπα βασικα που εχουν μεινει θα κανω και αυτο.
εχω ανοιξει κιαλλες δουλειες τωρα δυο μερες με ενα τραπεζι που φτιαχνω για το μπαλκονι και δεν ξερω τι να πρωτοπιασω:D

Σε ρώτησα για της σελλίδες επειδή είχα κάτι στο μυαλό μου αλλα μάλλον θα μπει σε λεπτομέρειες μετά,οπότε άκυρο.Ειμαι πολυ ενθουσιασμένος με το φυλλάδιο που στήνεις και περιμένω να δώ την τελική του μορφή αλλα και την αποδοχή που θα έχει.Για την τύπωση του αποφασίσατε κάτι?Αν ειναι να βάλουμε λεφτά εγώ είμαι μέσα.Το τραπέζι καλά το πάς,κι εγώ ενα παρόμοιο φτιάχνω τώρα για το σαλονάκι αλλα με ακατέργαστο ξύλο και παράλληλα φτιάχνω και κλουβί για το παπαγαλάκι που θα πάρω συν τον νταλκά που τραβάω με της μονομαχίνες....πολλά προβλήματα φίλε μου...πολλά :D

Maverick 13-03-14 21:32

Στη φωτο της ανατομίας, το βελάκι που δείχνει τα βράγχια σταματά λίγο κάτω από το επικάλυμμα, ίσως εκεί ο Joep να εννοεί αυτή τη δομή που έχουν οι μονομάχοι που είναι κάτω από το επικάλυμμα και καλύπτει τα βράγχια (το ονομάζει "beard" δηλ μούσι). Αλλά το gill cover ή πιο επιστημονικά operculum μεταφράζεται "βραγχιακό επικάλυμα" και αναφέρεται στις οστέινες πλάκες που τα καλύπτουν πλευρικά (και ανασηκώνονται κατά το flaring). Καλύτερα να κάνεις το βελάκι λίγο μακρυτερο και να δείχνεις το βραγχιακό επικάλυμμα (βάλε και ενικό αν μπορείς) για να μη μπερδέψουμε τον κόσμο ;) Συγγνώμη για την παρανόηση...

kgf12345 13-03-14 21:42

@Maverick
οκ!:)

@lifefx
ευχαριστω:)
για την τυπωση του δεν εχουμε κατασταλαξει σε κατι ακομα,σιγουρα θα ανεβει εδω σε μορφη Pdf.αυτο ειναι σιγουρο.
αποκει και υστερα βλεπουμε.δεν εχω παει καν να κοιταξω ακομα δηλαδη τιμες κλπ,γιατι θελω να τελειωσει πρωτα.
αν χρειαστει κατι αλλο(οπου δεν νομιζω)θα το μαθεις απο εδω;)

ChocolatePuma 13-03-14 21:57

Γιώργο μπράβο για την προσπάθεια και για τον χρόνο που αφιέρωσες

no_name 13-03-14 22:06

Όποιος αναλάβει τις εκτυπώσεις θα έχει από εμένα 30e για τα έξοδα.!!!

kgf12345 13-03-14 22:06

ευχαριστω σακη!:)
κατσε να τελειωσει πρωτα,τον ατελειωτο εχει
και δεν του φαινοτανε:D
αν μαζεψω τις διορθωσεις που βγαινουνε μια μια οπως προχωραω,ειναι αλλο ενα 8ωρο δουλεια στανταρ.δεν ειμαι και γρηγορος,μη νομιζεις:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 827227)
Όποιος αναλάβει τις εκτυπώσεις θα έχει από εμένα 30e για τα έξοδα.!!!

ωπα!θα σε παρω τηλεφωνο:D
μπα πλακα κανω, θα τα πουμε στη συναντηση;)

gordon 15-03-14 11:56

θα μπορούσε να μπεί αυτή η φωτογραφία ? είναι απο τον κούκλο μου :D

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72695

kgf12345 15-03-14 13:34

πανεμορφο το ψαρι να το χαιρεσαι,αλλα δυστυχως εχει κλεισει το φυλαδιο οπως ειναι.ουτε ενας χαρακτηρας(γραμμα) παραπανω δε χωραει.μακαρι να μπορουσα να εβαζα κιεγω τα δικα μου:(

btw,μαλον τελειωσαμε,περιμενω το οκ του μπετο-σαμανου maverick(:D) και ειναι ετοιμο:)

gordon 15-03-14 13:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 827623)
πανεμορφο το ψαρι να το χαιρεσαι,αλλα δυστυχως εχει κλεισει το φυλαδιο οπως ειναι.ουτε ενας χαρακτηρας(γραμμα) παραπανω δε χωραει.μακαρι να μπορουσα να εβαζα κιεγω τα δικα μου:(

σε ευχαριστώ :) δεν πειραζει ...πότε θα είναι έτοιμο ?

kgf12345 15-03-14 13:42

σημερα-αυριο το πολυ:)
ελπιζω να προλαβω σημερα,να παω να τυπωσω μερικα να φερω μαζι στη συναντηση:)

gordon 15-03-14 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 827625)
σημερα-αυριο το πολυ:)
ελπιζω να προλαβω σημερα,να παω να τυπωσω μερικα να φερω μαζι στη συναντηση:)

ωραία !!!!:)

kgf12345 15-03-14 14:18

πηγα τωρα και εβγαλα 20 αντιτυπα,του φυλλαδιου σε χαρτι.
ειναι σουπερ!:)
τυπωθηκε σε καλο χαρτι,και βγηκε πολυ ωραιο!!!
δηλαδη αν ειχα μαγαζι,το εδινα ανετα σε πελατη.μιλαμε ουτε κιεγω δεν το περιμενα οτι θα εβγαινε ετσι:D

ο μαβερικ δεν τοχει δωσει ακομα το οκ,αλλα νομιζω θα το δωσει και αν χρειαστει καποια αλλαγη πιστευω θαναι πολυ μικρη.φυσικα θα περιμενω να πει ενταξει μεχρι να το ανεβασω εδω.
παντως στη συναντηση θα το δειτε απο κοντα και θα μου πειτε γνωμες;)
εχω ενθουσιαστει με το πως βγηκε:o

Κλεόβουλος 15-03-14 19:19

Προκαταβολικά ΜΠΡΑΒΟ Γιώργη για τον κόπο και το μεράκι σου!!!! :smt041

kgf12345 15-03-14 21:30

ευχαριστω πολυ!!!:)
η πραγματικοτητα ειναι οτι δεν εκανα και τιποτα ιδιαιτερο,απλα αντεγραψα πληροφοριες απο αλλη πηγη.αλλα εστω κιετσι,κατι ειναι νομιζω.
ιδανικα θα επρεπε να υπαρχει κατι τετοιο για ολα τα "δημοφιλη"-"ευκολα" ψαρια.
ο maverick βοηθησε απιστευτα.οπως και ο γιωργοςκ και τους ευχαριστω παρα πολυ,γιατι χωρις τη βοηθεια τους δεν θα μπορουσα να το κανω μονος μου(η θα μου επαιρνε 3πλασιο χρονο και αρκετη παραπανω προσπαθεια).
οποτε το μπραβο,παει καταρχην στην πηγη του φυλλαδιου(Joep) και μετα σε εμας τους υπολοιπους με τελευταιο εμενα;)

παντως ευχαριστω πολυ!
θα το ανεβασω αποψε και θα μου πειτε γνωμες οταν το δειτε:)

Γιώργος Κ 15-03-14 21:59

Μπράβο βρε!! Δε το εχω δει ακομα !! Το εχεις στο Dropbox? παω να το ψαξω !!

kgf12345 15-03-14 22:16

το βαζω και εδω.
υποψιν,δεν ειναι "τελειο".προσωπικα δεν με ενοχλουν οι ατελειες που εχει,αλλα ειναι πραγματα που μπορουν να διορθωθουνε σιγα σιγα,
και σιγουρα ειναι αρκετα καλο και στεκεται ανετα σε μαγαζι και οπως ειναι.
μαλιστα νομιζω οτι το "original" εχει περισσοτερες "ατελειες":D
δηλαδη πραγματικα θα το εδινα ανετα σε πελατη χωρις να "ντραπω":)
αυτος ειναι και ο σκοπος του;)
τα αντιτυπα που εβγαλα σε χαρτι,μου αρεσανε παρα πολυ.

kgf12345 15-03-14 22:27

μην ξεχασω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω και στον κ.Toλη που επετρεψε να "χρησιμοποιηθει" το φορουμ και το λογοτυπο του σαν "υποστηρικτης"
αυτης της προσπαθειας+-3

μενει να το χρησιμοποιησουνε οι επαγγελματιες και να το αξιοποιησουνε σαν "εργαλειο" ,για να εχουν ευχαριστημενους πελατες με ευχαριστημενα ψαρια και γιατι οχι,
να αυξησουνε και τα κερδη τους απτην πωληση ενος μονομαχου αν το χρησιμοποιησουνε σωστα;)
ετσι ξεκινησε αυτη η ιδεα.

στελιος προεδρου 15-03-14 23:07

Ενα μεγαλο μπραβο ειναι λιγο.Κατι τετοια ανεβαζουν το χομπι μας στα υψη:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

maria p 15-03-14 23:32

Εξαιρετικό, συγχαρητήρια!!!
Αυτό το σημείο : "Στρόγγυλες γυάλες η βάζα, καλύτερα να αποφεύγονται. "
μήπως έπρεπε να διατυπωθεί με πιο απόλυτα αρνητικό τρόπο;

kgf12345 16-03-14 00:08

ευχαριστω πολυ!

@maria p

ναι θα μπορουσε να ειναι πιο απολυτο σεκεινο το σημειο,αλλα το θεμα δεν ειναι να το "απαγορευσουμε"(ετσι κιαλλιως δεν μπορουμε).
ειναι να καταλαβει καποιος το γιατι ειναι λαθος;)
τα γραφει ολα το φυλλαδιο.τι συνηθειες εχουνε τα ψαρια,που ζουνε στη φυση,ολα...

δηλαδη πραγματικα εχει πολυ πληροφορια απο μονο του το πρωτοτυπο και- με τη βοηθεια του maverick-το δικο μας εχει ακομα περισσοτερες:)

Τάκης 16-03-14 00:38

Πολύ καλό Γιώργο, απλό και κατανοητό.
Αντε να γίνει και για άλλα ψάρια κάτι παρόμοιο, όπως τα χρυσόψαρα, παρεξηγημένα και ταλαιπωρημένα ψάρια και αυτά. (Εχει να πέσει μποϊγκοτάζ από τους πετσοπαδες γιατί θα πρέπει να πετάξουν όλες τις γυάλες :smt013)

Maverick 16-03-14 01:00

Πολύ όμορφη δουλειά Γιώργο!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 827711)
προσωπικα δεν με ενοχλουν οι ατελειες που εχει,αλλα ειναι πραγματα που μπορουν να διορθωθουνε σιγα σιγα,
και σιγουρα ειναι αρκετα καλο και στεκεται ανετα σε μαγαζι και οπως ειναι

Ούτε εμένα θα με ενοχλούσαν ατέλειες σε κάτι τέτοιο, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει το όνομα του φόρουμ πάνω του, οφείλουμε να είναι όσο το δυνατόν τελειότερο. Γι' αυτό το "ψειρίζω" για μικρολαθάκια και θέματα μορφοποίησης ;) Καλύτερα να του κάνουμε ένα τελευταίο ρετους αφού πάρουμε μερικές γνώμες και μετά να το ανεβάσεις στην τελική του μορφή για να το εκτυπώσει όποιος θέλει και να το μοιράσει σε κοντινά πετ σοπ του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02535 seconds with 10 queries