Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=135)
-   -   Ξανα απο το 0 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68980)

bloskas 07-08-14 14:08

το ειχε παθει και ο exelix νομιζω αυτο. οχι ο ιδιος :D τα γερτρουδια του!

Diskus fan 07-08-14 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 850041)
Την Νελι λογικα λες :D Αυτο ειναι μια περιεργη ιστορια που ακρη δε βρηκα ουτε με ψαξιμο σε ξενα site καποια στιγμη 3 θηλυκα σε ασχετα χρονικα διαστηματα μου παρουσιασαν τα ιδια συμπτωματα στα καλα του καθουμενου γυρναγαν στο οριζοντιο αξονα τους τρελα για πολυ ωρα και μετα εκαναν σπασμωδικες κινησεις μετα απο καμμια βδομαδα κατεληγαν:( Η Νελι για αυτο εχει και ονομα ειναι η μονη απο τις 3 που επεζησε αλλα στραβωσε η σπονδυλικη της στηλη :confused: κατα τα αλλα ζει μια χαρα και ειναι και τσαμπουκας χαχαχα


Ψάξε για φυματίωση (Tuberculosis).- ;)

tsoui 07-08-14 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 850050)
Μπραβο tsoui! Περιμενω και εγω μπας και δω κανα ψαρακι απο τα δικα μου!

Σε ευχαριστω στο ευχομαι συντομα!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 850245)
το ειχε παθει και ο exelix νομιζω αυτο. οχι ο ιδιος :D τα γερτρουδια του!

Ωραια το εθεσες ακομα γελαω :smt042:smt042

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 850271)
Ψάξε για φυματίωση (Tuberculosis).- ;)

Τωρα καταλαβα απολυτα γιατι βαζεις χρωματα στα κειμενα σου :smt023 σε ευχαριστω για την επισημανση.
Αυτο ηταν κατι που μου ειχε ξεφυγει και δικαιολογει και οτι χτυπησε μονο τα θυληκα καθοτι ειναι πιο στρεσαρισμενα απ το κυνηγι των αρσενικων, για την ιστορια οταν πριν περιπου 3 χρονια ξεκινησε το ενυδρειο εβαλα μεσα μελανοταινιες, σε 2 απο αυτες παρουσιαστηκαν ελκη που οδηγουσαν στη φυματιωση μου ειχε ξεφυγει ομως οτι και η σπονδυλικη στηλη εαν στραβωσει ειναι ενα συμπτωμα ,βεβαια απο τοτε δεν εχει παρουσιασει κατι αλλο υποπτο και ευτυχως δε μας εχει αφησει, το εψαξα λιγο παραπανω και βρηκα οτι εκαναν κατι σαν πειραμα και μολυναν εναν αριθμο ψαριων με εργαστηριακα καλιεργημενο μικροβιο και αυτο δεν αποδειχτηκε τοσο θανασιμο οσο το να κολησει το ενα ψαρι απ το αλλο ,επισης εγραφε οτι το μικροβιο η ιος ζει αρκετο καιρο χωρις ξενιστη.
Μηπως εχει καποια εξασθενημενη μορφη φυματιωσης?

Diskus fan 10-08-14 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 850298)
Σε ευχαριστω στο ευχομαι συντομα!!!



Ωραια το εθεσες ακομα γελαω :smt042:smt042



Τωρα καταλαβα απολυτα γιατι βαζεις χρωματα στα κειμενα σου :smt023
Χαίρομαι... ελπίζω κι 'αλλοι σαν εσένα (με αφορμή το δικό σου).
σε ευχαριστω για την επισημανση.
Αυτο ηταν κατι που μου ειχε ξεφυγει και δικαιολογει και οτι χτυπησε μονο τα θυληκα καθοτι ειναι πιο στρεσαρισμενα απ το κυνηγι των αρσενικων, για την ιστορια οταν πριν περιπου 3 χρονια ξεκινησε το ενυδρειο εβαλα μεσα μελανοταινιες, σε 2 απο αυτες παρουσιαστηκαν ελκη που οδηγουσαν στη φυματιωση μου ειχε ξεφυγει ομως οτι και η σπονδυλικη στηλη εαν στραβωσει ειναι ενα συμπτωμα ,βεβαια απο τοτε δεν εχει παρουσιασει κατι αλλο υποπτο και ευτυχως δε μας εχει αφησει, το εψαξα λιγο παραπανω και βρηκα οτι εκαναν κατι σαν πειραμα και μολυναν εναν αριθμο ψαριων με εργαστηριακα καλιεργημενο μικροβιο και αυτο δεν αποδειχτηκε τοσο θανασιμο οσο το να κολησει το ενα ψαρι απ το αλλο ,επισης εγραφε οτι το μικροβιο η ιος ζει αρκετο καιρο χωρις ξενιστη.
Μηπως εχει καποια εξασθενημενη μορφη φυματιωσης?

1. Παρακαλώ. :smt023
2. Δυστυχώς... ΔΕΝ γνωρίζω.
Εγώ πάντως έτυχε να έχω ψάρι με στραβωμένη την σπονδυλική στήλη... που έζησε έτσι για πολύ καιρό και χωρίς να δω άλλο ψάρι... να βγάλει το σύμπτωμα.-

tsoui 13-08-14 15:55

Δυστηχως οντως εχουμε μηδενικα εργαλεια και ελαχιστες γνωσεις σε αυτο το πεδιο, παντως ειναι ενθαρυντικη η απαντηση σου και εγω εως τωρα δεν εχω δει κατι παραξενο σε αλλο ψαρι.

Ψαξτε τα ενυδρεια σας ξεκινησαν οι γενες :D:D:D βρηκα ενα ακομα αυγο σημερα

sarpijk 13-08-14 16:11

τα αυγα ειναι ευδιακριτα? πανω στην pistia το βρηκες ?

tsala 13-08-14 18:31

βρηκα κι εγω 1 αυγο πριν λιγες μερες.. πηγα να το παρω και επεσε στο χαλικι! :(
ετσι το εχασα, τωρα αν δεν φαγωθηκε.. ισως σκασει.. αλλα δεν νομιζω:smt068
Στεφανε, ειναι διαφανες το αυγο και μικρο.. το βλεπεις...............με χιλια ζορια :D

bloskas 13-08-14 18:35

ελα ρε τσαλα!! μικροβιολογος εισαι?!!! :D:D που τα βλεπεις τα αυγα?!

tsala 13-08-14 18:41

χαχαχα!
με το ζορι ρε φιλε.. μου βγηκαν τα ματια!
γι αυτο και μου επεσε και το εχασα...
Την ωρα που "τριβοντουσαν":D ετυχε και τα ειδα.. ετσι παρακολουθησα και μολις εφυγαν ειδα το αυγο πανω στην μοςς.
προμηθευτητε ολοι μεγενθυντικους φακους να αρχισουμε το ψαξιμο μηπως βρουμε τπτ!:D

tsoui 13-08-14 22:50

:( Οχι ρε Γιαννη κακη στιγμη
Εγω πριν που γυρισα απ τη δουλεια βρηκα ενα σαλλιγγαρι να μασουλαει το αυγο :mad: ελεος κροσια τα νευρα μου μιλαμε σημερα:(

bloskas 13-08-14 23:59

εμενα εχει κλεισει μηνα τωρα το μικρο. πολυ παχουλο και ζωηρο αλλα φοβαμαι να το βαλω ακομα με τα μεγαλα.

tsala 14-08-14 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 850699)
εμενα εχει κλεισει μηνα τωρα το μικρο. πολυ παχουλο και ζωηρο αλλα φοβαμαι να το βαλω ακομα με τα μεγαλα.

πετα το μεσα σε λεω!!! :D
Εχει λιγο τσαμπουκαδες στην αρχη , αλλα τπτ σπουδαιο..
μετα θα ηρεμισουν...κι εγω κι ο tsoui στον μηνα τα βαλαμε ..

sarpijk 14-08-14 19:06

Παιδια μια ερωτηση. Εχω 10 γερτρουδια σε 80 λιτρα μονα τους με αρκετα φυτα και επισης αρκετα ramshorm.
Προτεινετε να χωρισω μερικα σε γεννηστρα ή να περιμενω? Εχω και pistia και moss.

tsoui 14-08-14 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 850716)
πετα το μεσα σε λεω!!! :D
Εχει λιγο τσαμπουκαδες στην αρχη , αλλα τπτ σπουδαιο..
μετα θα ηρεμισουν...κι εγω κι ο tsoui στον μηνα τα βαλαμε ..


Ετσι ετσι να γνωριζονται :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 850764)
Παιδια μια ερωτηση. Εχω 10 γερτρουδια σε 80 λιτρα μονα τους με αρκετα φυτα και επισης αρκετα ramshorm.
Προτεινετε να χωρισω μερικα σε γεννηστρα ή να περιμενω? Εχω και pistia και moss.

Εγω θα σου προτεινα αυτο που κανω και εγω ,ετοιμαζεις την γενηστρα imo με αεροφιλτρο μονο και παρακολουθεις ποτε ξεμοναχιαζονται :D μετα παιρνεις τα γυρω pistia τα βαζεις στη γενηστρα και περιμενεις για σιγουρια 10 κλεισμενες μερες αν δε δεις κατι τα επιστρεφεις στο ενυδρειο και το κανεις 《 ρολοι》.
Απ την 6 μερα και μετα φαινονται πιο ευκολα εαν εχει καπου αυγα γιατι εχει σχηματιστει το εμβρυο

tsala 15-08-14 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 850696)
:( Οχι ρε Γιαννη κακη στιγμη
Εγω πριν που γυρισα απ τη δουλεια βρηκα ενα σαλλιγγαρι να μασουλαει το αυγο :mad: ελεος κροσια τα νευρα μου μιλαμε σημερα:(

ναι .. γκαντεμια... :smt021
κι εγω εχω καταλαθος psysa μεσα... αρα δεν εχω πολλες ελπιδες..
πλεον εβαλα στο ενυδρειο του το ζευγαρι..
και τρεχει αδειο το 25λιτρο (με τα λιγοστα psysa που τρυπωσαν στα φυτα) με την ελπιδα να πεταχτει καποιο μικρο στην επιφανεια...:rolleyes:

tsoui 24-08-14 18:31

Τελικα απο οτι φαινεται δεν παιζει ρολο ουτε το Ph ουτε η θερμοκρασια στις ιδιες συνθηκες θερμοκρασιας και Ph ενω το πρωτο ειναι αρσενικο τα δυο αλλα ειναι θυληκα οποτε μαλλον ειναι θεμα τυχης τι γενος θα ειναι.
Γερα να ειναι και οτι κατσει :D

tsala 24-08-14 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 851775)
Γερα να ειναι και οτι κατσει :D

Ετσι ακριβως!!!

tsoui 25-08-14 20:39

Τι θελει αυτος παλι?:D

BORKED

tsala 25-08-14 21:07

χαχα! ωραιος Χρηστο!
Ευτυχως εχεις καλο zoomαρισμα και περνουμε ματι :)

stratigos24 26-08-14 04:05

Χαχα, ωραιος! Πολυ γελιο...

tsoui 28-08-14 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 850676)
τα αυγα ειναι ευδιακριτα? πανω στην pistia το βρηκες ?

Απλα για να παρεις μια ιδεα πως φαινονται

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps43f6ac63.jpg

Κλεόβουλος 28-08-14 20:29

Γειά σου βρε tsoui
Με τα όμορφα μικροψαράκια σου :)

sarpijk 29-08-14 01:12

πολυ χρησιμη φωτο σε ευχαριστω tsoui!

tsoui 30-08-14 02:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 851900)
χαχα! ωραιος Χρηστο!
Ευτυχως εχεις καλο zoomαρισμα και περνουμε ματι :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 851917)
Χαχα, ωραιος! Πολυ γελιο...

Αφηστε το εννια λεπτα εγγραφη για δεκα δευτερολεπτα δοξας κοψομεσιαστηκα χαχαχα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 852185)
Γειά σου βρε tsoui
Με τα όμορφα μικροψαράκια σου :)

:D Σε ευχαριστω ευχομαι να τα καταφερω καποια στιγμη να ερθω και στα ομορφα νερα σας

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 852208)
πολυ χρησιμη φωτο σε ευχαριστω tsoui!

Παρακαλω χαιρομαι που σε βοηθαει :smt023

nikkoin 30-08-14 10:25

Είναι πιο μαύρα από των μελανοτενιών ή φαίνονται έτσι λόγω φωτισμού??

tsoui 31-08-14 00:46

Λογικα είναι τα ιδια ,όταν γεννιούνται είναι υποκιτρινα και σχεδόν αδυνατον να τα δεις, στη φωτογραφια αυτή είναι η στην εκτη η στην εβδομη ημερα οποτε εχει σχηματισθεί αρκετα το εμβρυο και φαινεται πιο ευκολα

tsala 31-08-14 10:41

οντως τις πρωτες μερες ειναι αρκετα ανοιχτοχρωμα..δυσκολα μπορει κανεις να τα δει.

nikkoin 31-08-14 11:52

:smt023

tsoui 28-11-14 22:41

Τελικα ο μικρος εχει βγει πολύ τσαμπουκας τους βαζει ολους στη θεση τους :D

BORKED

Anna10 29-11-14 11:40

Να τα χαιρεσαι τα ατίθασα μωρα σου. Κουκλια.:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02673 seconds with 10 queries