Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Βraveheart's Valley (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47027)

kingrim 28-12-10 17:27

στο πρωτο βιντεο μετα το πρωτο λεπτο ταιζω grindal και παθαινουν σοκ τα ψαρακια :) :) :)

yaros 29-12-10 01:22

συγχαρητηρια γιαννη.
πανεμορφο.

Πάνος 04-01-11 00:24

πολυ καλο!!! :p

Αλέξης6 04-01-11 01:45

Γιάννη μπράβο....

Ειλικρινά νομίζω είναι ότι καλύτερο έχω δει και μου άρεσε...

πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου....

Stathis31 05-01-11 02:48

Απίστευτο στήσιμο!!! Τέτοια ενυδρεία βλέπω και ετοιμάζομαι να αλλάξω ξανα aquascape!! Ωραία τα ξύλα αλλά μπροστα σε τέτοιες πέτρες..... Πολλά μπράβο και ευχαριστω για τις ιδέες που μου έδωσες

giannisqq 05-01-11 04:16

μπραβο ρε γιαννη!!!!!ισως σε καποια γωνια εαν μπει καποιο ψηλο φυτο:rolleyes::rolleyes::rolleyes:οχι οτι ετσι δεν ειναι ωραιο!!!φανταστικο ειναι...;)

maikl 05-01-11 07:08

Πανεμορφο ειναι....:smt041

*Τα σερπα θα τα εβγαζα παντως

pavlos2003 05-01-11 09:54

καλημέρα και καλή χρονιά, πολύ ωραία παρουσίαση, όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται όλο και καλύτερο, οι πέτρες άραγε επιρρεάζουν τις παραμέτρους του νερού? Σε τι παραμέτρους διατηρείς τα rasboras?...

kingrim 05-01-11 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 531148)
πολυ καλο!!! :p

ευχαριστω πολυ

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης6 (Μήνυμα 531176)
Γιάννη μπράβο....

Ειλικρινά νομίζω είναι ότι καλύτερο έχω δει και μου άρεσε...

πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου....

ευχαριστω πολυ αλλα μην υπερβαλεις υπαρχουν και πολυ καλητερα αλλα ξανα
ευχαριστω πολυ

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stathis31 (Μήνυμα 531872)
Απίστευτο στήσιμο!!! Τέτοια ενυδρεία βλέπω και ετοιμάζομαι να αλλάξω ξανα aquascape!! Ωραία τα ξύλα αλλά μπροστα σε τέτοιες πέτρες..... Πολλά μπράβο και ευχαριστω για τις ιδέες που μου έδωσες

ευχαριστω πολυ
να αλλαξεις :) σε καθε aquascape μαθενεις 100 πραγματα


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 531883)
μπραβο ρε γιαννη!!!!!ισως σε καποια γωνια εαν μπει καποιο ψηλο φυτο:rolleyes::rolleyes::rolleyes:οχι οτι ετσι δεν ειναι ωραιο!!!φανταστικο ειναι...;)

ευχαριστω πολυ
με φοβιζουν τα ψηλα φυτα θα χαθει η ισσοροπια το aquascape ειναι ενα βουνο (mountainscape) οποτε τι φυτο μπορει να ειναι τοσο μεγαλο οσο και το βουνο ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 531890)
Πανεμορφο ειναι....:smt041

*Τα σερπα θα τα εβγαζα παντως

ευχαριστω πολυ τι ειναι τα σερπα δεν καταλαβα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 (Μήνυμα 531929)
καλημέρα και καλή χρονιά, πολύ ωραία παρουσίαση, όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται όλο και καλύτερο, οι πέτρες άραγε επιρρεάζουν τις παραμέτρους του νερού? Σε τι παραμέτρους διατηρείς τα rasboras?...

ευχαριστω πολυ οχι δεν μου εχουν επιρρεασει το νερο

τωρα τα εχω σε
Ph 6,5
GH 15
Kh 12
No2 0
Nh3/Nh4 0
No3 12,5
Fe 0 me o,25 (οταν ριχνω λιπασμα μετα απο 2 ωρες ξανα 0)
Po4 0,1 τωρα ο στοχος ειναι το 0,5 οπως και στο παλιο aquascape
co2 περιπου 30ppm (συνδιασμος drop checker Και Ph controller νομιζω καπου εκει ειναι)

αλλα σε λιγο θα εχω Α/Ο οποτε Ph Gh Kh θα πεσουν

Αλέξης6 05-01-11 12:02

Δεν υπερβάλω καθόλου Γιάννη...

Από πλευράς αρχιτεκτονικού σχεδιασμού και εκτέλεσης, hardscape καθαρά και μόνον (δηλαδή μην λαμβάνοντας καθόλου υπόψιν τα φυτά ...) αυτό και ο ''Θρόνος'' είναι ότι καλύτερο έχω δει... τουλάχιστον από Ελλάδα...

achisael 06-01-11 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης6 (Μήνυμα 532007)
Δεν υπερβάλω καθόλου Γιάννη...

Από πλευράς αρχιτεκτονικού σχεδιασμού και εκτέλεσης, hardscape καθαρά και μόνον (δηλαδή μην λαμβάνοντας καθόλου υπόψιν τα φυτά ...) αυτό και ο ''Θρόνος'' είναι ότι καλύτερο έχω δει... τουλάχιστον από Ελλάδα...


πραγματικα ειναι εκπληκτικο..!!! το χαζευω καθε μερα .. θα σε πειραζε να το βαλω wallpaper???

dimosal 06-01-11 00:48

σαν να βλεπεις πινακα ζωγραφικης ειναι,πραγματικα πανεμορφο, bravo Γιαννη ευχαριστουμε +-3+-3+-3

kingrim 06-01-11 09:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης6 (Μήνυμα 532007)
Δεν υπερβάλω καθόλου Γιάννη...

Από πλευράς αρχιτεκτονικού σχεδιασμού και εκτέλεσης, hardscape καθαρά και μόνον (δηλαδή μην λαμβάνοντας καθόλου υπόψιν τα φυτά ...) αυτό και ο ''Θρόνος'' είναι ότι καλύτερο έχω δει... τουλάχιστον από Ελλάδα...

ευχαριστω:D:D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 532516)
πραγματικα ειναι εκπληκτικο..!!! το χαζευω καθε μερα .. θα σε πειραζε να το βαλω wallpaper???

αμα το δω το ενυδρειο μου wallpaper θα εχω μια τετοια φατσα για :D για πολλα χρονια

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimosal (Μήνυμα 532529)
σαν να βλεπεις πινακα ζωγραφικης ειναι,πραγματικα πανεμορφο, bravo Γιαννη ευχαριστουμε +-3+-3+-3

ευχαριστω Δημο εχεις καιρο να ερθεις απο τα μερη μου να τα πουμε και λιγακι

QS-Plan 06-01-11 09:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 532516)
πραγματικα ειναι εκπληκτικο..!!! το χαζευω καθε μερα .. θα σε πειραζε να το βαλω wallpaper???

Είναι πραγματικά πανέμορφο... ήδη το έχω σε wallpaper... εδώ σε ηρεμεί όπως είναι (σε wallpaper) και δεν υπάρχει καμμιά κίνηση, φαντάζομαι πως θα είναι να το έχεις live στο σπίτι σου...

ΥΓ.: Βάλτου και καμμια χαντρούλα :):):)
ΥΓ.: Στο λερόυ ακόμη περιμένει ο τύπος στο ταμείο να του δείξεις την φωτο που του υποσχέθηκες για το πως έγινε... πήγα να πάρω τα πετραδάκια μου και έμεινα κανα μισάωρο περιγράφοντας το πως έγινε το κόσμημα σου :):):)

Esprit 06-01-11 09:56

Αν και είμαι πολύ αρχάριος και νέος σε αυτόν τον χώρο για να κρίνω αλλά όμως κινούμαι στο χώρο του μηχανικού-αρχιτέκτονα οπότε θέλω να πιστεύω ότι έχω αισθητική, αυτό που συλλαμβάνει το μάτι μου βλέποντας-χαζεύοντας αυτό το ενυδρείο είναι πραγματικά κάτι μαγικό! Απλά καταπληκτικό...

kingrim 06-01-11 13:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 532573)
Είναι πραγματικά πανέμορφο... ήδη το έχω σε wallpaper... εδώ σε ηρεμεί όπως είναι (σε wallpaper) και δεν υπάρχει καμμιά κίνηση, φαντάζομαι πως θα είναι να το έχεις live στο σπίτι σου...

ΥΓ.: Βάλτου και καμμια χαντρούλα :):):)
ΥΓ.: Στο λερόυ ακόμη περιμένει ο τύπος στο ταμείο να του δείξεις την φωτο που του υποσχέθηκες για το πως έγινε... πήγα να πάρω τα πετραδάκια μου και έμεινα κανα μισάωρο περιγράφοντας το πως έγινε το κόσμημα σου :):):)

Εισαι τρελος wallpaper το ενυδρειο μου :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Λες να του βαλω μια χαντρα δεν ειναι κακη ιδεα :smt120
Ο τυπος στο leroy εγινε μελος και του εστειλα αυτο το λινκ αλλα υπηρχε και ενας ακομα ισως λες τον αλλο εσυ.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 532574)
Αν και είμαι πολύ αρχάριος και νέος σε αυτόν τον χώρο για να κρίνω αλλά όμως κινούμαι στο χώρο του μηχανικού-αρχιτέκτονα οπότε θέλω να πιστεύω ότι έχω αισθητική, αυτό που συλλαμβάνει το μάτι μου βλέποντας-χαζεύοντας αυτό το ενυδρείο είναι πραγματικά κάτι μαγικό! Απλά καταπληκτικό...

Ευχαριστω

και καπου εδω πρεπει να πω οτι ολες οι πετρες (μονο οι πετρε) επιασαν αλγη πρασινη (ηταν κατι που παρακαλουσα να γινει) και εχει γινει πολυ πιο ομορφο.

Το μονο κακο ειναι οτι εχει κανει εμφανιση ξανα η ΒΒΑ αλλα αυτην την φορα ειμαι ετοιμος την αναγνωρισα στο πρωτο σταδιο (αν δεν πω σε καποιον που ειναι δεν μπορει να την δει) και αρχισαν οι διπλες δωσεις excel εκανα ενα βημα πισω στα λιπασματα και ενα βημα πισω στον φωτισμο(δεν ειχα φτασει στο 100%). Εβαλα και νερο απο Α/Ο και τωρα εχω GH 9 KH 7 οποτε λεω οτι ολα θα πανε καλα.....

QS-Plan 06-01-11 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 532644)
Εισαι τρελος wallpaper το ενυδρειο μου :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Λες να του βαλω μια χαντρα δεν ειναι κακη ιδεα :smt120
Ο τυπος στο leroy εγινε μελος και του εστειλα αυτο το λινκ αλλα υπηρχε και ενας ακομα ισως λες τον αλλο εσυ.

Και οι δυό τους ήταν εκεί, το μέλος μου κράταγε παρέα όσο φόρτωνα τις πετρούλες μου... ο άλλος σε περιμένει εκεί να του το δείξεις... είναι ικανοί να σε βάλουν να κάνεις και το ακουασκέιπ στον περιβάλλοντα χώρου του λερόυ...:D:D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 532644)
Ευχαριστω

μιλώντας για το τομάρι μου... εγώ σε ευχαριστώ

kotsokk 06-01-11 14:03

Τέλειο!!!

maikl 06-01-11 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 531935)

ευχαριστω πολυ τι ειναι τα σερπα δεν καταλαβα------------------------

Αυτα
http://www.google.gr/images?q=serpae...w=1366&bih=544 ;)

kingrim 06-01-11 19:13

ααααα εγω τα ξερω για phantom tetra

dimosal 06-01-11 22:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 532571)
ευχαριστω Δημο εχεις καιρο να ερθεις απο τα μερη μου να τα πουμε και λιγακι


31 Ιανουαριου επιστρεφω... τωρα ειμαι σε φαση :smt111 διακοπων :grin:
την γρια και τα ματια σας :smt020:smt082:smt082

nicpapa 06-01-11 22:44

Ωχ bba .... απο τώρα????:confused:Εγώ δεν κατάφερα να την ξεφορτοθώ... που και που μου πετάει ... κοβω τα φυλλαράκια που έχουν προσβληθεί και πάλι... αλλα δεν έχω μπουκάλα co2 ,μονο diy τι να κάνουμε...Την πράσινη μην την πειράξεις θα δείχνει πολυ ωραία πανω στις πέτρες...

kingrim 06-01-11 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimosal (Μήνυμα 533001)
31 Ιανουαριου επιστρεφω... τωρα ειμαι σε φαση :smt111 διακοπων :grin:
την γρια και τα ματια σας :smt020:smt082:smt082

και εγω διακοπες ειμαι :)

σσσσσσσσσσ μην σε ακουσει κανενας..... ασε που οταν περναω απο διπλα της κανω οτι δεν την βλεπω :smt082:smt082:smt082:smt082:smt082:smt082.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 533010)
Ωχ bba .... απο τώρα????:confused:Εγώ δεν κατάφερα να την ξεφορτοθώ... που και που μου πετάει ... κοβω τα φυλλαράκια που έχουν προσβληθεί και πάλι... αλλα δεν έχω μπουκάλα co2 ,μονο diy τι να κάνουμε...Την πράσινη μην την πειράξεις θα δείχνει πολυ ωραία πανω στις πέτρες...

τι να σου πω λεει με αυτην την αλγη εχω μια σχεση αγαπης και μισους ολοι γραφουν οτι ειναι λογο χαμηλου co2 εγω εχω τοσο co2 που αμα βαλω λιγο ακομα θα βγουν τα ψαρια απο το ενυδρειο και θα με κανουν μαυρο στο ξυλο......

QS-Plan 06-01-11 23:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 533029)
εγω εχω τοσο co2 που αμα βαλω λιγο ακομα θα βγουν τα ψαρια απο το ενυδρειο και θα με κανουν μαυρο στο ξυλο......

μωρέ μαύρο στο ξύλο ας σε κάνουν... με τις πέτρες μην σε πάρουν στο κυνήγι και μου χαλάσουν το wallpaper μου :smt038:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038

nicpapa 06-01-11 23:52

kingrim κάπυ διάβασα οτι οφείλεται και στα θρετπικα... Σε εμένα δεν μεγαλωνει πολύ ,, όποτε εμφανιστεί κόβω τα φύλλα.. δεν νομίζω να είιναι απο το co2 μιας και εγώ έχω 3 Χ 2 λτ diy co2 kai seachem excel ...

kingrim 07-01-11 00:22

αν μπορεις να βρεις που το διαβασες :)
απο co2 εχω 2κιλη μπουκαλα με ηλεκτρομαγνητικη και ph controller οποτε ουτε εγω νομιζω να ειναι απο co2 αφου το κοιταω με τον πινακα PH-KH-Co2 και με drop checker και στα δυο ειμαι πανω απο τα ορια

nicpapa 07-01-11 00:51

sory οργανικά και όχι θρεοτικά...

http://www.neonplants.gr/?p=48
http://istellas.gr/aquarium/print_plants_algae.html
στα site το είχα δει δεν τα θυμάμαι.. δες αυτά ..

kingrim 07-01-11 07:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 533094)
sory οργανικά και όχι θρεοτικά...

http://www.neonplants.gr/?p=48
http://istellas.gr/aquarium/print_plants_algae.html
στα site το είχα δει δεν τα θυμάμαι.. δες αυτά ..


μολις βρω χρονο θα ειναι τα πρωτα που θα διαβασω thx

kingrim 09-01-11 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 533186)
μολις βρω χρονο θα ειναι τα πρωτα που θα διαβασω thx



Σημερα με τον jiraiya καθομασταν στο τραπεζι της κουζινας και βλεπαμε το ενυδρειο και λεγαμε ποσο ΄΄χανει'' γιατι στην φωτογραφια κανω ζοομ ακριβως απο μπροστα στην μεση του ενυδρειου ενω ολη η ομορφια ειναι να το βλεπεις απο γωνια

http://img148.imageshack.us/img148/60/new2fi.jpg
Uploaded with ImageShack.us

απλα ειναι ασχημη η ενωση με την σιλικονη αλλα οταν το βλεπεις ζωντανα ουτε που την βλεπεις.
εδω μπορει καποιος να δει και την πρασινη αλγη που σας λεω

QS-Plan 09-01-11 23:48

εσύ το έχεις βάλει σκοπό να με κάνεις να αλλάζω συνέχεια το wallpaper μου....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02802 seconds with 10 queries