Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευη ξυλινου ενυδρειου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43576)

thanasis76 21-09-10 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 483322)
ασχολουμε με τα πολυεστερικα σκαφοι χρονια λογο δουλειας(σχολη θαλασιων σπορ) τα διορθωνουμε μονοι μας γιατι κοβουν κολ... τα μαστορια

μια χαρα, οτι μπορεις μονος σου και πιανουν τα χερια σου καλα ειναι.:D:D

thanasis76 25-09-10 17:44

4 Συνημμένο(α)
καλησπερα!!! πριν λιγο γυρισα απο την εξοχη οπου μεταφερθηκε το ενυδρειο για να περαστει πολυεστερα... δεν τελειωσα δυστιχος :(:(γιατι δεν το υπολογισα καλα και με εφτασε για να περασω μονο το πρωτο χερι...οποτε το δευτερο χερι την δευτερα....
στην πρωτη φωτο το ενυδρειο στην εξοχη πριν περαστει πολυεστερα και στην δευτερη αφου εχει περαστει...
στιν τριτη φωτο πως πρεπει να ειναι :):)ο πολυεστερας μαζι με το ξυλο και στην τεταρτη πως δεν πρεπει να ειναι:smt084 μιας και εχει μεινει μεσα αερας...
πριν το δευτερο χερι πρεπει να γινει προεργασια οπου εχει μεινει αερας για να γινει σωστη δουλεια....:grin::grin:
τα νεωτερα απο δευτερας...:smt052

Crazy_Beaver 25-09-10 18:48

:smt041:smt041:smt041:smt041Μπράβο Θανάση.Καλά το πάς.Πιστεύεις κάποιος που δεν έχει δουλέψει με πολυεστέρα ξανά θα τα βρεί σκούρα.Με τί σκοπεύεις να το περάσεις στην συνέχεια;

halvas69 25-09-10 18:50

Πω πω τι ωραία βεράντα, τι θέα.
Μακάρι μια μέρα να σου έρθω να πιούμε καφέ εκεί.

ΥΓ Πες μου ότι χαζεύεις και ηλιοβασιλέματα από εκεί.

thanasis76 25-09-10 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 485224)
:smt041:smt041:smt041:smt041Μπράβο Θανάση.Καλά το πάς.Πιστεύεις κάποιος που δεν έχει δουλέψει με πολυεστέρα ξανά θα τα βρεί σκούρα.Με τί σκοπεύεις να το περάσεις στην συνέχεια;

μην νομιζεις πως κανω κι εγω καθε μερα κατασκευες με πολυεστερα....
αν κανεις σωστα την αναλογια και διαβασεις λιγο συμβουλες πως τον περνανε πιστευω οτι θα τα καταφερεις...
το πολυ πολυ κανεις 1-2 δοκιμες σε κατι ασχετο... και βλεπεις...
στη συνεχεια μετα το δευτερο χερι θα περαστει μονωτικο υλικο
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 485226)
Πω πω τι ωραία βεράντα, τι θέα.
Μακάρι μια μέρα να σου έρθω να πιούμε καφέ εκεί.

ΥΓ Πες μου ότι χαζεύεις και ηλιοβασιλέματα από εκεί.

καφε να πιουμε γιατι οχι... αλλα ηλιοβασιλεμα θα σε παω αλλου....

Πάνος 25-09-10 20:52

να τα- να τα!! θελουν και ηλιοβασιλεματα παρεα...:D

καλα για να σοβαρεψω...θαναση οντως εχεις ωραια θεα..χαρμα διακοπες θα κανω του χρονου :rolleyes:... :D

για πες γιατι επρεπε να ανεβεις "στα ορη στα αγρια βουνα" για να δουλεψεις??

thanasis76 25-09-10 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 485300)
να τα- να τα!! θελουν και ηλιοβασιλεματα παρεα...:D

καλα για να σοβαρεψω...θαναση οντως εχεις ωραια θεα..χαρμα διακοπες θα κανω του χρονου :rolleyes:... :D

για πες γιατι επρεπε να ανεβεις "στα ορη στα αγρια βουνα" για να δουλεψεις??

γιατι αν δουλεψεις πολυεστερα σε κλειστο χωρο, θα μυριζει ενα ολοκληρο τετραγωνο ολα τα σπιτια....:D:D
το ειχα κανει πιο παλια και πηρα το μαθημα μου...:smt084:smt084
οποτε δεν μπορουσα στο μαγαζι...

halvas69 25-09-10 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 485300)
να τα- να τα!! θελουν και ηλιοβασιλεματα παρεα...:D

καλα για να σοβαρεψω...θαναση οντως εχεις ωραια θεα..χαρμα διακοπες θα κανω του χρονου :rolleyes:... :D

Σιγά μην σε αφήσω να πας μόνος σου, θα πάω με τον Θανασάκη για scuba :) και εσύ κάτσε στο μπαλκόνι να πίνεις φραπέ.

Πάνος 25-09-10 22:27

κι εγω κανω αυτονομη...:smt019

θα ερθω και θα κατασκευασουμε και το νεο ενυδρειο μου...:grin:

θαναση ποτε υπολογιζεις να το "τρεχεις" το ενυδρειο?

thanasis76 26-09-10 08:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 485351)
Σιγά μην σε αφήσω να πας μόνος σου, θα πάω με τον Θανασάκη για scuba :) και εσύ κάτσε στο μπαλκόνι να πίνεις φραπέ.

φιλε μου θα σε στεναχωρισω!!!!! αν παει ο Πανουλης για αυτονομη, θα σε αφησω μονο σου να πινεις καφε , με την μαμα μου και τον μπαμπα μου...:smt120:smt120 χαχαχαχαχαχ
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 485358)
κι εγω κανω αυτονομη...:smt019

θα ερθω και θα κατασκευασουμε και το νεο ενυδρειο μου...:grin:

θαναση ποτε υπολογιζεις να το "τρεχεις" το ενυδρειο?

Πανο μου μαζι για καταδυση, εχουμε δουλιες εδω...
το ενυδρειο σου στο εφτιαξαν τα παιδια πανω, καλα ειναι μην μας χωνεις ολους:smt084:smt084
το ποτε θα τρεχει λιγο αγνωστο, υπολογιζω σε κανα μηνα... γιατι τωρα που παει για malawi ξεθαψα απο το μυαλο μου κατι ιδεες που ειχα κρυμενες... το βασικο ειναι να τελειωσω πολυεστερα και στεγανωμα, να μπει το γυαλι για να γεμισει νερο να μεινει ετσι, οσο θα ετοιμαζω τα υπολοιπα...

paco 26-09-10 17:59

θαναση προτου περασεις το δευτερο χερι πολυεστερα αγριεψε λιγο την επιφανεια με ενα σαρανταρη γυαλοχαρτο και στο τελος με ενα κοπιδι χαραξε το να κανει χαρακιες απο το ξυραφι
μετα ριξε το δευτερο χερι
οταν θελουμε να μην κανουμε αυτη τη διαδικασια για το δευτερο χερι
μολις αρχιζει και στεγνωνει το πρωτο χερι και εχει κατεβει η
θερμοκρασια απο την αντιδραση που κανει με τον καταλυτη (οχι να κρυωσει τελειος)
περναμε το δευτερο χερι οταν εχει παψει να κανει αντιδρασει το καταλαβαινουμε επειδη εχει κρυωσει δημιουργει μια γυαλιστερη επειφανεια και δεν κολαει σωστα το δευτερο χερι
καλη συνεχεια

thanasis76 26-09-10 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 485686)
θαναση προτου περασεις το δευτερο χερι πολυεστερα αγριεψε λιγο την επιφανεια με ενα σαρανταρη γυαλοχαρτο και στο τελος με ενα κοπιδι χαραξε το να κανει χαρακιες απο το ξυραφι
μετα ριξε το δευτερο χερι
οταν θελουμε να μην κανουμε αυτη τη διαδικασια για το δευτερο χερι
μολις αρχιζει και στεγνωνει το πρωτο χερι και εχει κατεβει η
θερμοκρασια απο την αντιδραση που κανει με τον καταλυτη (οχι να κρυωσει τελειος)
περναμε το δευτερο χερι οταν εχει παψει να κανει αντιδρασει το καταλαβαινουμε επειδη εχει κρυωσει δημιουργει μια γυαλιστερη επειφανεια και δεν κολαει σωστα το δευτερο χερι
καλη συνεχεια

φιλε μου ειχα μαζι μου κομματια για να περασω το δευτερο χερι μαζι, αλλα δεν ειχα υπολογισει τον υγρο πολυεστερα και μου τελειωσε:smt084
ναι θα το τριψω καλα με γυαλοχαρτο και θα το χαραξω...;)
πες μου κατι για πιο σιγουρα, οπου εχει κρατησει αερα ( σε 2-3 σημεια ) να τα σπασω για να το γεμισω εκει ε???
ετσι το εχω κανει αλλη μια φορα που μου κρατησε αερα...
ευχαριστω!!!!:smt052

paco 27-09-10 18:08

sorry για την καθυστεριση ειμαι σε διακοπες
οπως το ειπες ειναι
ενας ευκολος τροπος να το φας ειναι με το τροχακι με ενα 60αρι γυαλοχαρτο
η με ξυραφι η οπως αλλιως θες
το θεμα ειναι να φυγει η φυσαλιδα
αν μπορεις μεσα στη φυσαλιδα να μην φας την τριχα πολυεστερα καλος
υπερβαλω βεβαια παντοτε στη δουλεια μου αλλα και εγω αυτη τη ροη ακολουθαω οποτε δεν μπορω να σου προτεινω κατι διαφορετικο
τελειωνε να το χαρουμε :D:smt041

thanasis76 27-09-10 21:08

το δευτερο χερι εγινε και ολα καλα... με πηρε το βραδυ αλλα οκ, ολα καλα...
το περασα ολο ενα καλο χερι με γυαλοχαρτο 36αρι και εγινε μια χαρα... εσπασα οπου ειχε φουσκα, οχι οτι ειχε πολλες... σε μερικες που φενοταν καπος ασπρο και νομιζα οτι εχει αερα δεν ειχε...:D
τελειωσε λοιπον και το δευτερο χερι και εμεινε για αυριο το κουτι του φιλτρου....
το παχος του πολυεστερα που το υπολογισα ειναι γυρο στα 3-4 χιλ.
:D:D:D

kwstas_original 27-09-10 22:02

Τι εννοεις χαραζεις τον πολυεστερα?:rolleyes:
Οπως κανουμε τη μπριζολα στα καρβουνα ενα πραμα!?:D

thanasis76 28-09-10 00:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 486272)
Τι εννοεις χαραζεις τον πολυεστερα?:rolleyes:
Οπως κανουμε τη μπριζολα στα καρβουνα ενα πραμα!?:D

ναιιιιιιιιιιιιιιιιιι μεσα εισαι....

giannisqq 28-09-10 01:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 486272)
Τι εννοεις χαραζεις τον πολυεστερα?:rolleyes:
Οπως κανουμε τη μπριζολα στα καρβουνα ενα πραμα!?:D

παραδειγμα που βρηκες βραδιατικα!!!!και πεινασα κιολας!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

thanasis76 01-10-10 19:31

σημερα στο ενυδρειο τελειωσε ο πολυεστερας επιτελους!!! εγινε και το φιλτρο και περαστηκε ολο ενα χερι σκετο υγρο....
απο τριτη που γυριζω απο το ταξιδι, κατεβαινει στο μαγαζι για να περαστει μονωτικο υλικο, να παρει ομορφο χρωμα και να ξεκινησει η διακοσμιση...:smt041:smt041

Πάνος 01-10-10 19:33

+-8 φωτο - φωτο +-8

6981giwrgos 01-10-10 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 488296)
+-8 φωτο - φωτο +-8

:smt041:smt041δωσε φωτο στον λαο - δωσε φοτο στον λαο:smt041:smt041

thanasis76 01-10-10 20:12

βρε τι παθατε σημερα??? φωτο δεν εβγαλα, γιατι την φωτογραφικη την ειχα αφησει στο μαγαζι που εφτιαχνα τις πετρες...
παντος δεν θα βλεπατε κατι παραπανω απο τις προηγουμενες φωτο που ειχα περασει πολυεστερα... απλα περασα τωρα το τελευταιο χερι..
φωτο απο τριτη που θα κατεβει στο μαγαζι για να παρει χρωμα εσωτερικα...

Crazy_Beaver 05-10-10 21:00

θανάση τρίτη βράδυ.που είναι το update;;;;;;;Έχω ετοιμάσει ποπ κορν και περιμένω!!!!!!!!!!!!!:grin::grin::grin::grin::grin ::grin::grin::grin:

thanasis76 05-10-10 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 489622)
θανάση τρίτη βράδυ.που είναι το update;;;;;;;Έχω ετοιμάσει ποπ κορν και περιμένω!!!!!!!!!!!!!:grin::grin::grin::grin::grin ::grin::grin::grin:

χαχαχαχα.... αυριο το βραδυ θα κατεβει απο την εξοχη το ενυδρειο...
ελειπα λιγες μερες και πρεπει να βγαλουμε και κανενα ευρω...
οχι μονο να χαλαμε...:smt120:smt120
και μιας και σε βρηκα και ετοιμαζεσαι για μαλαουι.... χιχιχιιχ
την λιστα την ειδες???
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44411
δεν θα την βρισκεις ευκολα τοσο μεγαλη την λιστα.... :D:D

Crazy_Beaver 05-10-10 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 489626)
χαχαχαχα.... αυριο το βραδυ θα κατεβει απο την εξοχη το ενυδρειο...
ελειπα λιγες μερες και πρεπει να βγαλουμε και κανενα ευρω...
οχι μονο να χαλαμε...:smt120:smt120
και μιας και σε βρηκα και ετοιμαζεσαι για μαλαουι.... χιχιχιιχ
την λιστα την ειδες???
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44411
δεν θα την βρισκεις ευκολα τοσο μεγαλη την λιστα.... :D:D

Την έχω ήδη υπόψη μου!!Ευχαριστώ!!Βλεβαι αργώ ακόμα απλά επειδή πλέον το ότι μόνο τα γρήγοα πράγματα στα ενυδρεία μου έχει γίνει ευαγγέλιο. Θέλω να το προετοιμάσω στο μυαλό μου με κάθε λεπτομέρια πρώτα!!!!!!!!!

Keep up the good and hard work!!!!!!!:smt023:smt023:smt023:smt023

thanasis76 07-10-10 20:22

7 Συνημμένο(α)
απο χθες το ενυδρειο κατεβηκε ξανα στο μαγαζι και σημερα δουλεψα λιγο παλι...:D:D
στις 2 πρωτες φωτο βλεπετε το ενυδρει με τον πολυεστερα πριν καθαριστουν τα περισσευματα...
στις 2 επομενες φωτο ειναι το ενυδρειο αφου το εχω καθαρισει καλα καλα και το εχω περασει με υαλοχαρτο ολο...
και τελος το ενυδρειο που το εχω περασει ενα ελαφρι χερι μονωτικο υλικο για να κανω κατι σαν σταρωμα...

Τσιακιτζης Θεοδωρος 07-10-10 20:42

καλη επιτυχια, αλλα εγω το βρισκω ριψοκινδυνο το ενχειρημα σου, ευχομαι να πανε ολα καλα.:)

thanasis76 07-10-10 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιακιτζης Θεοδωρος (Μήνυμα 490566)
καλη επιτυχια, αλλα εγω το βρισκω ριψοκινδυνο το ενχειρημα σου, ευχομαι να πανε ολα καλα.:)

ισως ειναι λιγο αλλα δεν νομιζω οτι ειναι περισσοτερο απο το να ηταν απο μπετοφορμ μονο...
σε ευχαριστω παντος!!!!:smt052

sgiak 08-10-10 10:03

Καταρχήν καλός σας βρήκα όλους (πρώτο μου ποστ) και κατά δεύτερον καλή επιτυχία στο ενυδρείο thanasis76.
Τέσσερις ερωτήσεις:
- Τι μονωτικό υλικό χρησιμοποίησες?
- Ο πολυεστέρας μπήκε μέχρι την άκρη του ξύλου, εκεί που θα πατήσει το τζάμι? Πιάνει η σιλικόνη πάνω στον πολυεστέρα?
- Είναι εφικτό να περαστεί πολυεστέρας σε κάθε κομμάτι ξύλου χωριστά και να μονταριστούν τα κομμάτια στη συνέχεια -με βίδες, κόλλα ξύλου αλλά και την προσθήκη πολυεστέρα στις ενώσεις-? (Το ρωτάω διότι μένω στη Θεσσαλονίκη και δεν έχω φορτηγάκι)
- Γιατί θεωρείς το εγχείρημά σου ριψοκίνδυνο?

Και μία πέμπτη ερώτηση: ο συνδυασμός μπετοφόρμ και πολυεστέρα δεν παίζει? Δεν πιάνει με τίποτα ο πολυεστέρας πάνω στο μπετοφόρμ?

PS. Έπεσα πάνω στο νήμα για την κατασκευή σου ενώ ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το πρώτο μου γυάλινο ενυδρείο και πάγωσα τη διαδικασία. Περιμένω με ανυπομονησία να τελειώσεις για να βάλω μπρος το δικό μου. Άλλο πράγμα είναι ένα γυάλινο κουτί στο σαλόνι και άλλο ένα ξύλινο έπιπλο. Ειδικά αν υπάρχουν και παιδιά στο χώρο.

thanasis76 08-10-10 10:47

καλημερα φιλε μου!!!!

βασικα να σου πω οτι εγω δεν το θεωρω ριψοκινδυνο αλλα ολοι οι αλλοι ΝΑΙ.... :smt120:smt120 θα δειξει στο τελος ποιος εχεις δικιο....

το μονωτικο υλικο ειναι το ISOMAT-AQUAMATμε την προσθηκη ελαστικοποιητη κονιασματος...

ο πολυεστερας μπηκε ολου υπαρχει ξυλο εσωτερικα αλλα και ολος ο πολυεστερας θα περαστει με το μονωτικο υλικο οποτε η σιλικονη θα πατησει πανω στο μονωτικο υλικο...

αν το κανεις σε κομματια δεν ξερω δυστυχος να σου πω κατα ποσο θα στεγανωσει μετα αλλα μπορω να σου πω οτι ο πολυεστερας ποτε δεν θα σου βγαλει ομαλη επιφανεια... θελει τριψιμο και στοκαρισα για να γινει ομαλο...

οσο για το μπετοφρομ για βαλεις οτιδηποτε πανω του χρειαζεται τριψιμο να φυγει η αδιαβροχη επιφανεια , οποτε περνεις μια και καλη πλακε θαλασσης...
στο πλακε θαλασσης ο πολυεστερας αποροφιεται απο απο το ξυλο οποτε γινονται ολα μαζι ενα σωμα...

οσο για το φορτηγακι, αν το φτιαξεις ολο και καποιος γνωστος θα σε βοηθησει....

οτι θελεις ευχαριστω να σου πω...:smt052:smt052

thanasis76 08-10-10 19:07

2 Συνημμένο(α)
καλησπερα!!! καλα ειστε??
μιας και χθες περασα ενα σταρωμα με μονωτικο υλικο το ενυδρειο σημερα περασα ενα κανονικο χερι και την διαφορα την βλεπετε... ;);)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03059 seconds with 10 queries