Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα συνύπαρξης: γαρίδες με ψάρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34848)

aNe 14-11-10 15:10

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας μαλλον εντλερς θα βαλω.:)

Αber 04-12-10 21:32

φουλ συμβατοτητα...
 
1 Συνημμένο(α)
...!!!

ARIS1983 04-12-10 21:53

Τωρα την τσακωσε ή απλα παιζουν?

Αber 04-12-10 21:55

ναι "παιζουν". το ποιος ειναι ο πιο νοστιμος

bokostas 04-12-10 22:58

Συγνώμη τι βλέπουμε? Είναι μια Αμάνο που τρώει μια red cherry ή με γελούν τα μάτια μου?

Τρώνε οι Αμάνο τις red cherry??? Κι εγώ τις έχω βάλει μαζί???:confused:

jiraiya 04-12-10 23:01

μαλλον το ειχε πει ηδη το ποιημα η red cherry παντως κατι αλλο δεν νομιζω να παιζει!!!!

georgis4 04-12-10 23:05

Η αμανο δεν ειναι αρκετα μεγαλυτερες ρε παιδια?:confused:

lion 04-12-10 23:10

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45589

Αber 05-12-10 00:17

δεν ειναι αμανο ομως, ειναι ghost

mikeruless 05-12-10 00:22

Ρε παλικαρια δηλαδη οι ghost τρωνε τις τσερρυ?γιατι και εμενα η δικια μου νομιζα οτι της κυνηγουσε τις τσερυ αλλα διαβασα στο νετ και ελεγε οτι δεν παιζει κατι τετοιο και ειναι πολυ ειρηνικες.....

zapatas 08-12-10 14:48

υπαρχει περιπτωση?
 
υπαρχει περιπωση να ζησει ο γοννος γαριδων ρεντ και crs απο μονομαχο?
η να μην το σκεφτομαι?
σε 50 κατι λιτρα ενυδριο
φυτεμενο, αλλα οχι φουλ...:confused:
για πειτε καλα μου παιδια γιατι μαλλον την εκανα την μακακια μου....zw

ARIS1983 08-12-10 14:55

Ναι υπαρχει, αλλα για καλητερες πιθανοτητες βαλε java moss σε καμια ριξα ή πετρα δεμενη και αστην να γινει σαν θαμνακι, εκει θα βρισκουν τα μικρα καταφυγιο εως οτου μεγαλωσουν αρκετα.

zapatas 08-12-10 14:57

μοσσ υπαρχει πολυ μεσα στο ενυδριο! οποτε να τον βαλω μεσα τον μονομαχο η να το κρατησω γαριδαδικο:confused:

ARIS1983 08-12-10 15:09

Ειναι τι θες να κανεις περισσοτερο! Θες να κανεις αναπαραγωγη γαριδας. το κρατας γαριδαδικο, θες να βαλεις και τον μονομαχο μεσα που μπορει να σου φαει και κανα μικρο γαριδακι αλλα δεν σε ενδιαφερει και τοσο, βαλε και τον μονομαχο! Ειδικα αν ειναι καλοταισμενος ο μονομαχος και εχει και αρκετες γαρισες μεσα, νομιζω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα.

Raven 08-12-10 15:11

Οι μονομαχοι ειναι επιμονοι μερικες φορες. Αν εντοπισει τα μικρα και αποφασισει να τα φαει, ειναι ικανος ολη μερα να τα παραφυλαει χωμενος αναμεσα στα φυτα.
Χωρια που μπορει να κυνηγαει και τις ενηλικες.
Θα ελεγα αν θες να ζησουν ολα τα μωρα (κυριως των CRS) να μην τον βαλεις.

ARIS1983 08-12-10 15:22

Συγνωμη για την ερωτηση, αλλα σε τι ΡΗ ζουν μαζι CRS και RED CHERY?

zapatas 08-12-10 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 518787)
Οι μονομαχοι ειναι επιμονοι μερικες φορες. Αν εντοπισει τα μικρα και αποφασισει να τα φαει, ειναι ικανος ολη μερα να τα παραφυλαει χωμενος αναμεσα στα φυτα.
Χωρια που μπορει να κυνηγαει και τις ενηλικες.
Θα ελεγα αν θες να ζησουν ολα τα μωρα (κυριως των CRS) να μην τον βαλεις.

ειδικα αυτα θελω να ζησουνε Raven γιατι εκει με πονεσε η τσεπη μου...
το ενυδριο αυτο ειχε ρεντ και τον μονομαχο.. ωσπου τις ειδα και τις ερωτευτηκα:smt055:smt055:smt055

και ετσι πηρα 6 γαριδουυλες..
τωρα ο μονομαχος ειναι σε καραντινα και κανει θεραπεια για φιν ροτ...
και σκεφτομαι τι να τον κανω τωρα που θα τελειωσει η θεραπεια...:confused:

Παράθεση:

ARIS1983 Συγνωμη για την ερωτηση, αλλα σε τι ΡΗ ζουν μαζι CRS και RED CHERY?
σε 7. εκανα και καλη προσαρμογη, δεν πιστευω να εχουνε προβλημα ουτε οι μεν ουτε οι δε!

giannisaek 15-12-10 21:33

Red cherry με Labeo
 
Κινδυνεύουν οι Red cherry από τα Labeo, μπορούν να ζήσουν και τα δυο είδη αρμονικά;

Raven 15-12-10 22:05

Δεν ειναι ασφαλης συνδυασμος. Θα ελεγα να μην το κανεις.

kostasz87 25-12-10 22:07

Red cherry σε ενυδρειο με endlers...
 
Καλησπερα,στο ενυδρειο μου εχω endlers και το νερο που εχω ειναι δικτυου με ph 7,6.Απο την εμπειρια σας θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να βαλω μαζι με τα endlers γαριδες red cherry και αν θα εχουν προβλημα στις τιμες του δικτυου.Το ενυδρειο εχει πλεον πολλα φυτα...

george1981 25-12-10 22:24

καλησπερα φιλε μου δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα. Εχω αυτο το συνδιασμο 1,5 χρονο με πολλες γεννες κι απο τα 2 ειδη

Lucas123 26-12-10 11:46

Απολυτως κανενα προβλημα.Κι' εγω "ετρεχα" αυτον τον συνδυασμο για 2 χρονια με αυτες τις τιμες.Σε καποια φαση ηθελα να βαλω αλλο ειδος γαριδας και δε μπορεις να φανταστεις ποσο δυσκολο ηταν να "ξεφορτοθω τις red cherry.Αυτα τα πλασματα ειναι πολυ προσαρμοσιμα και σκληροτραχηλα,ασε δε που πολλαπλασιαζονται σα κουνελια.
Καλες γιορτες.
Λουκας

ilias13 21-06-11 20:56

coli loach συμβατο με amano k red cherry?
 
οι αμανο κ οι red cherry με coli loach ταιριαζουν?

delta66 21-06-11 21:15

Για τις amano δεν εχω προσωπικη αποψη με ταυτοχρονη διατηρηση με Kuhli, αλλα λογω μεγεθους και ταπεραμεντου, πιστευω οτι θα πανε καλα.

Για τις red cherry δυσκολα τα πραγματα, κσι συγκεκριμενα για το γονο.
Και αν δεν στηνει καποιος ενα ενυδρειο με σκοπο μονο μια φωτογραφια, δεν ειναι συμβατα τελικα, αφου ο πληθυσμος των red cherry με την δυσκολη επιβιωση του γονου, στην αρχη θα μειωθει ορατα, και στο τελος θα εξαφανιστει.
Οταν φτασουν τα Kuhli τελικο μεγεθος θα δυσκολεψουν ακομη περισσοτερο τα πραγματα και για τις ενηλικες.
Γενικα ολα τα ειδη των loaches εχουν μια εφεση στα σαλιγκαρογαριδοειδη να τα εξαφανιζουν.

tsoum 21-06-11 22:18

Φιλος λεει οτι εχει μαζι ρεντ τσερυ με κουλι, και λεει οτι καθονται διπλα διπλα χωρις να πειράζει το κουλι τις γαριδες. Για τον γόνο και την αυξομείωση του πλυθησμού δεν γνωρίζω.

delta66 06-07-11 18:59

Red cherry και Endlers
 
Μετα και απο δικο μου πειραματισμο, αποδεικνυεται ακαταλληλη η συμβιωση Red cherry και Endlers.

Απο οταν εβαλα Endlers στο (50 λιτρα φυτεμενο) γαριδοενυδρειο, δεν ξαναειδα μωρο red cherry παρα μονο τις ενηλικες που ηδη υπηρχαν.

Πριν απο καμια εβδομαδα εβγαλα ολα τα Endlers και σημερα ειδα για πρωτη φορα μετα απο πολυ καιρο, μωρα Red cherry να ξανακανουν βολτες.

Η αποψη σας και η εμπειρια σας?

redman88 06-07-11 19:02

απο μαρτυριες φιλου+χομπιστα ισχυει οτι ειναι μεζες για τα εντλερ

εγω στο δικο μου με τα εντλερ εχω μια αρσενικη ενηλικη και καμια φορα βλεπω να την "πειραζουν"

τωρα το "πειραμα" καποια στιγμη θα το κανω και εγω οταν γεμισει το γαριδαδικο μου...

poppy 06-07-11 19:24

Εδώ και κανα 4μηνο τα εχω και γω σε 54λιτρα φυτεμένο με ένα ξύλο και λίγες πετρες.
Τόσο τα εντλερς όσο και οι ρεντ τσερρυ (ευγενική προσφορά του drak7family) πολλαπλασιάζονται με ταχείς ρυθμούς.
Δεν ξέρω βέβαια αν οι γαρίδες ήταν πιο γρηγορες στην αναπαραγωγή αν λείπαν τα εντλεράκια.

babis100nx 06-07-11 19:26

Εγω προσωπικα εχω δει και γκαπι μεσα στα ματια μου να μου τσακιζει ρεντ τσερι....

gianniwpopi 06-07-11 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από babis100nx (Μήνυμα 606668)
Εγω προσωπικα εχω δει και γκαπι μεσα στα ματια μου να μου τσακιζει ρεντ τσερι....



αυτο το εχω δει και εγω, αλλα ηταν η πρωτη επαφη μεταξυ τους. τωρα ολα ηρεμησαν


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02397 seconds with 10 queries