Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   το κοινωνικο μου.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24129)

Πάνος 04-09-08 20:56

7 Συνημμένο(α)
μετα απο ακομη μερικες περικοπες φυτων το ενυδρειο εχει παρει αυτη τη μορφη....να δω που θα καταληξει..:smt120
η μπλυξα ειναι το κυριαρχο φυτο μαζι με μια στηλη μικρανθεμου...απο γρασιδι εχω αφησει πλεον μονο γλωσσοστιγμα το οποιο και πρεπει να κατσω να συμμαζεψω λιγο....
δεξια κρατω κανα 2 ποικιλιες ακομη που δε ξερω αν κρατησω η αποχωριστω...οπως alternatheira και eleocharis..

xontros 04-09-08 21:07

Το'πε και το'κανε! Καλό χειμώνα κατ'αρχήν Πάνο! Πολύ ωραίο έγινε το ενυδρείο! Απίθανος ο "θάμνος", εντυπωσιακός! Την αλτερνάνθερα γιατί δεν τη βάζεις κάπου πίσω από το θάμνο, να δώσεις και βάθος και να δημιουργήσεις και ένα "focal point"? (α ρε τι λέω ο καλλιτέχνης! :D) Eleocharis (το ψηλό είδος) δεν είναι αυτό το πίσω δεξιά? Εμένα μου αρέσει πάντως εκεί που είναι.. Το micranthemum είναι που δε μου αρέσει εκεί.. Θα το προτιμούσα αν έβγαζες ένα κομμάτι από το "θάμνο" αυτό και το τοποθετούσες κι αυτό κάπου εκεί μαζί με τα άλλα, σαν μια χωριστή "μπαλίτσα", ή πιο μπροστά, ή λίγο πιο πίσω, για να δημιουργεί και χωριστά "βουναλάκια"-"επίπεδα", και να δίνει πιο πολύ όγκο..

delta66 04-09-08 21:12

Πσσσσστ.
Μας δουλευεις?
Να δω πως μπορει να γινει καλυτερο. :cool:

xontros 04-09-08 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 287552)
Πσσσσστ.
Μας δουλευεις?
Να δω πως μπορει να γινει καλυτερο. :cool:

Δε μασάει ρε αυτός! Τα πάντα μπορεί να κάνει! :D

Πάνος 04-09-08 21:16

χαιρομαι που σας αρεσε παιδια!
καλο φθινοπωρο θα σου ευχηθω χοντρουλη μου...μιας και σημερα παλι τσαλαβουτουσα στη θαλασσα και δε μου καθεται καλα το " καλο χειμωνα"..
ευχαριστω για τις συμβουλες..κι εγω τεινω στο να κρατησω την κοκκινη κυρια και να δω που θα τη βαλω...ισως οπως επαιξα με τα επιπεδα της μπλυξα θα ηταν καλα να κανω και τα "βουναλακια" που λες στο μικρανθεμο....οιδομεν...ολα αλλαζουν...

delta66 04-09-08 21:27

Το βρηκα το ψεγαδι (οχι θα σ'αφηνα)
Παρε ενα επιπλο της προκοπης να μη φαινονται ολα χυμα απο κατω βρε αγορι μου. :D

Πάνος 04-09-08 21:36

σωστος!!!! και αυτα τα μπαλλαστ ακομη να τα κρυψω απο πισω...:D

Teo 04-09-08 21:44

Αισθητη αλλαγη !!!Πολυ ομορφο ειναι το ενυδρειο σου!!!Μου αρεσε παρα πολυ!!!
Υ.Σ. Μην τους ακους αστο ετσι οπως ειναι.Να φαινετε και ο εξοπλισμος σου...Τι τζαμπα τα πηρες ολα???Να μην τα διχνεις και καθολου???:D:D:D

Ακομα λιγα μπραβο σου αξιζουν :smt041:smt041:smt041;)

madfdg 04-09-08 21:48

Πανούλη τι βλέπω???Αποφάσισες να κλαδέψεις την ζούγκλα??Όμορφααααααα:grin::grin::grin:

Πάνος 04-09-08 21:54

ευχαριστω παιδια!!

χαχα...η αληθεια οειναι οτι κοστιζουν ολα...οποτε ας τα επιδεικνυουμε..:D

κωστα..ναι...περικοπες βλεπεις...οχι μονο στις αδειες...και στα φυτα!! το παραξενο ειναι οτι δε μου "στοιχισε"...το εκανα ελαφρα τη καρδια....

theodor72 04-09-08 23:19

Πάνο δεν ξέρω τι να πω. Είναι σκέτο στολίδι...Τέτοιο αποτέλεσμα έρχεται μόνο με πάρα πολύ κόπο και αγάπη... Σε βλέπω να εξελίσσεσαι σε μετρ του είδους.
Έχεις βελτιώσει το aquascape σου δραματικά.Η πιο πρόσφατη σύνθεση του ενυδρείου σου (δεν τολμώ να πω η τελική) είναι πολύ πιο λιτή και με πιο καθαρές γραμμές από τις προηγούμενες. Εγώ πάντως θα ήθελα να κρατήσεις και κάποιο ξύλο για να σπάει την μονοτονία του πράσινου. Το φυτό πίσω δεξιά είναι Ludwigia repens; Ίσως αυτό ή η Alternanthera θα μπορούσαν να το κάνουν αλλά δεν ξέρω, σαν κάπου να χάνονται...Αυτά από εμένα σαν σκέψεις.
Και μια ερώτηση για να μαθαίνω και τίποτα. Αυτά τα επιπεδα της μπλυξα πως τα πέτυχες;
Περιμένω με αγωνία το επόμενο setup...:smt041:smt041:smt041:smt041

Τσιόνογλου Σταύρος 05-09-08 00:12

Πάνο πολύ ωραίο,αλλά μην σταματάς βγάλε κιάλλα και ειδικά εκείνο το Glosso τι το θες το άτιμο :D είναι και δύσκολο στην συντήρηση του.Δώστο σε εμένα να παιδεύομαι.Έλα πλάκα κάνω .Μόνο μια σύσταση Πανόυλη μου βάλε τα κοκκινάκια σε σημείο που να εστιάζει το μάτι πάνω τους ,γιατι απο τις φώτο φαίνονται να είναι λίγο θαμμένα διπλα στα άλλα, xώσε και εκείνο το ξύλο που μου είχες δείξει και ήταν ωραίο. Άντε και απο Δευτέρα να μας κάνεις παρουσίαση το καινούργιο aquascaping.:grin:

harilaos 05-09-08 00:16

Ίσως θα μπορούσες να εφαρμόσεις τον χρυσό κανόνα που έχει αναφερθεί ξανά στο φόρουμ στην τοποθέτηση του κόκκινου φυτού.

Πιστεύω οτι η blyxa ίσως παραέχει πολύ όγκο για το μέγεθος του ενυδρείου..
Ίσως να έχω και άδικο.

Σίγουρα πάντως καλύτερο από το προηγούμενο setup..

Πάνος 05-09-08 00:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodor72 (Μήνυμα 287583)
Πάνο δεν ξέρω τι να πω. Είναι σκέτο στολίδι...Τέτοιο αποτέλεσμα έρχεται μόνο με πάρα πολύ κόπο και αγάπη... Σε βλέπω να εξελίσσεσαι σε μετρ του είδους.
Έχεις βελτιώσει το aquascape σου δραματικά.Η πιο πρόσφατη σύνθεση του ενυδρείου σου (δεν τολμώ να πω η τελική) είναι πολύ πιο λιτή και με πιο καθαρές γραμμές από τις προηγούμενες. Εγώ πάντως θα ήθελα να κρατήσεις και κάποιο ξύλο για να σπάει την μονοτονία του πράσινου. Το φυτό πίσω δεξιά είναι Ludwigia repens; Ίσως αυτό ή η Alternanthera θα μπορούσαν να το κάνουν αλλά δεν ξέρω, σαν κάπου να χάνονται...Αυτά από εμένα σαν σκέψεις.
Και μια ερώτηση για να μαθαίνω και τίποτα. Αυτά τα επιπεδα της μπλυξα πως τα πέτυχες;
Περιμένω με αγωνία το επόμενο setup...:smt041:smt041:smt041:smt041

σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου!
τα κομματια ξυλου που εχω ειναι μεγαλα..εκανα μια δυο αποπειρες μα δε μου αρεσε το αποτελεσμα...ισως αργοτερα θα ξαναπροσπαθησω...
οσο για την κοκκινη κυρια (με δυσκολευει το alternartheira και ουτε που τσεκαρω αν το γραφω σωστα:D)ειναι προσωρινα στη θεση εκεινη μαζι με κανα 2 αλλα φυτα για να δω ποια θα κρατησω και πως θα τα αξιοποιησω...το cuba εχω για αυτο το σκοπο αλλα τωρα το πολλαπλασιαζω...ειναι κανα 2 κλαδακια μονο και δεν πολυφαινονται ακομη...
τελος τα επιπεδα της μπλυξα τα εκανα με το εξης κλαδεμα...η μπλυξα ειναι stem plant (και δεν της φαινεται:p)..οποτε κλαδεψα τα περιμετρικα κομματια....πεταξα τα κατω μερη και κρατησα τις φουντιτσες τις οποιες ξαναφυτεξα....κανα 2 μεσαιες ριζες δεν τις κοντυνα και ετσι επειδη ψηλωσαν δινουν αυτο το αποτελεσμα..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 287595)

Πιστεύω οτι η blyxa ίσως παραέχει πολύ όγκο για το μέγεθος του ενυδρείου..

..

το σκεφτομαι κι εγω αυτο...και να σκεφτεις εχω χαρισει περιπου τη μιση...φουντωνει απιστευτα..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 287594)
Μόνο μια σύσταση Πανόυλη μου βάλε τα κοκκινάκια σε σημείο που να εστιάζει το μάτι πάνω τους ,γιατι απο τις φώτο φαίνονται να είναι λίγο θαμμένα διπλα στα άλλα, xώσε και εκείνο το ξύλο που μου είχες δείξει και ήταν ωραίο. Άντε και απο Δευτέρα να μας κάνεις παρουσίαση το καινούργιο aquascaping.:grin:

για δευτερα πολυ νωρις....εδω βαριεμαι να βγαζω φωτο...χε χε....ελεγα να περιμενω να πολλαπλασιαστει το cuba αλλα εχει μελλον ακομη...ισως τελικα αξιοποιησω το κοκκινο...θα λαβω ολες τις συμβουλες πολυ σοβαρα υποψιν καθοτι ειμαι και αναποφασιστος....
σταυρο εκεινο το ξυλο πιανει απιστευτο χωρο...πρεπει να ξηλωσω ολο το γρασιδι...

Raven 05-09-08 00:50

Mπραβο Πανο ! Καταπληκτικη αλλαγη και εξελιξη. Μου αρεσει πολυ. Μηπως παςγια ADA 2009 ? :D:D:D

Πάνος 05-09-08 00:57

ευχαριστω!!! παω για...σπιτι μου!:D

aaaooll 09-09-08 15:09

καλο χειμωνα, εςπιστρεψαμε στην εδρα μας λοιπων, πανο, πολι ομορφο το εκανες... τα δισκακια που ειχες μεσα τι εγιναν?

Τσιόνογλου Σταύρος 09-09-08 15:20

Α ρε Τάσο σε άλλο πλανήτη ήσουν τα δισκάκια έγιναν CD

Πάνος 09-09-08 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aaaooll (Μήνυμα 288471)
καλο χειμωνα, εςπιστρεψαμε στην εδρα μας λοιπων, πανο, πολι ομορφο το εκανες... τα δισκακια που ειχες μεσα τι εγιναν?

ευχαριστω τασο!!! επιτελους!!! οχι απλα χαθηκες...μαυρη πετρα...εχουμε πολλα να πουμε...αντε για καφε....
διαβασε το ποστ 90 αυτου του θεματος..το τελευταιο της προηγουμενης σελιδας....κι εγω ακομη απορω τι εγινε....

Πάνος 29-09-08 20:57

1 Συνημμένο(α)
το ενυδρειο μου ανακαινιζεται......ΔΕΝ ΞΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ..
σιγουρα ειχε και λιγη μπιχλα ο πυθμενας αλλα τα κομματια χωματος που ηταν κατω απο το χαλικι με το ξηλωμα των φυτων βγηκαν απο πανω....
ευτυχως σε λιγη ωρα το νερο καθαρισε....οποτε η νεα μορφη του ενυδρειου ειναι αυτη.....
συντομα φωτο με τη νεα εμφανιση....

παρεπιπτοντως λογω ανακαινισης.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27158

Τσιόνογλου Σταύρος 29-09-08 21:07

Πολύ μου άρεσε άστο έτσι Βιοτοπικό:D.

Πάνος 29-09-08 21:11

στρατηγε μου...τελειο δεν ειναι ετσι??? ο αμαζονιος μετα απο νεροποντη κα πλημμυρα....χα χα...
σταυρο εβαλα το ξυλο που σου αρεσε.....;)

Τσιόνογλου Σταύρος 29-09-08 21:13

Εσένα σου άρεσε και άσε εμένα,δηλαδή στη φώτο είναι μέσα αλλά λογω νεροποντης δεν φαίνεται?

Πάνος 29-09-08 21:15

οχι οχι...αδειο ειναι ετσι με λιγο πογκοστεμον να επιπλεει......το διαμορφωσα αλλα θελω να κανω και λιγη καθαριοτητα αυριο πριν βγαλω φωτο....

υ.γ.περιμενω πογκοστεμον....;)...θες αλλη μπλυξα??:D

Τσιόνογλου Σταύρος 29-09-08 21:19

Όχι οχι γιατι έγινε δάσος είπαμε στης 26 Οκτ μαζί με το άλλο,πιστεύω να βγεί πολύ πράμα γιατί άλλαξα και την ΜΗ απο πάνω τους και βλέπω να τρέχω και να μη προλαβαίνω χεχεχε.

delta66 29-09-08 21:20

εισαι τρελλος :smt030:smt048:smt005
Rio Araca το εκανες το ενυδρειο, μες τη μπιχλα.

http://www.youtube.com/watch?v=3MzqGWi6Nn8

___

Πάνος 29-09-08 21:26

:Dπως με πιανεις σπυρο....:D

Raven 29-09-08 21:30

Πανο, πολυ dirty το "ντερτι" σου χα χα :D Περιμενουμε να μας εκπληξεις με το νεο set up που ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι τελειο !

Πάνος 29-09-08 21:34

ακομη πειραματιζομαι..το ενα φυτο εδω το αλλο εκει...και περιμενω και κατι κλαδεματα απο φιλους....ειπαμε συνεχης αλλαγη το φυτεμενο....παντως ειναι πολυ ππιο μινιμαλ τωρα.....αυριο αν μπορεσω θα βαλω φωτο...

thanasis76 29-09-08 22:11

καλο στησιμο και περιμενω κατι αψογο....:smt041:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02705 seconds with 10 queries