Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Fish Only (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=204)
-   -   Aλμυριζω.... Τελος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11735)

accnt 13-10-06 12:37

...και καμιά φωτό???

accnt 08-12-06 08:48

Pritani τι έγινες? Χάθηκες...
Περιμένουμε φωτογραφίες και νεα από το ενυδρείο σου!
Πολύ χαλαρώσαμε...:D

Pritanis 08-12-06 11:37

δεν χαθηκα απλά δεν εχω ακομα κατι να δειξω ..... Το ενυδρειο ειναι ακομα στα στρωσιματα και στα σκαμπανεβασματα.......Πιστευω πως συντομα θα εχω κατι να δειξω........

Carebean pirate 13-02-07 21:32

Λοιπόν...? :smt064 :D
Έχει περάσει αρκετός καιρόν νομίζω...!!!!:D :D

χοχλακας φωτης 18-02-07 04:53

Νικο οντως νομιζω οτι εισαι ετοιμος να κανεις μια παρουσιαση του reef σου,το ειδα πρωτη φορα προ εβδομαδας και ειναι πολυ ομορφο !

Pritanis 20-02-07 11:28

δεν εχω μηχανη και ο Μιχαλακης μου κανει νερα απο τοτε που βρηκε γυναικα.......

mikenuke 22-02-07 09:45

τι κακος που εισαι!
μου χαλας τα τυχερα επιτηδες για να μην σου τρωω τις γυναικες!!!
αποψε ετοιμασου, θα σε κανω διασημο!!!

Pritanis 22-02-07 18:17

βαλε μερικες απο αυτες που εβγαλες με τη μηχανη σου......

mikenuke 22-02-07 19:41

Oχι οχι, δεν πετυχαμε το white ballance και αδικουν πολυ, θα βγαλουμε καλυτερες.

PascM 22-02-07 23:17

Ε καλά και εσύ βάλε τώρα μια να δούμε και μετά βάζεις τις καλύτερες! Να μπορούμε να συγκρίνουμε και την δουλειά του φωτογράφου!!!:D

mikenuke 23-02-07 09:52

1 Συνημμένο(α)
Επειδη απο βδομαδα θα γινει διασημος ο Πρυτανης, θα σας δωσω ενα teaser!
O Kopritanis, τις εχει και αυτος αλλα τετοιος κοπρος που ειναι βαριεται να βαλει και χωνει εμενα...

accnt 23-02-07 11:11

Πολύ άλγη… είναι έτσι ακόμα ή η φωτογραφία είναι παλιά στα στρωσίματα?
Δεν μπορώ να πω τπτ άλλο, είναι και η φωτό…. (σόρυ Μιχάλη :D )

Άντε κάνε τον κόπο βγάλε μερικές και κάνε αναλυτική παρουσίαση!

Pritanis 23-02-07 11:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 156591)
Πολύ άλγη… είναι έτσι ακόμα ή η φωτογραφία είναι παλιά στα στρωσίματα?
Δεν μπορώ να πω τπτ άλλο, είναι και η φωτό…. (σόρυ Μιχάλη :D )

Άντε κάνε τον κόπο βγάλε μερικές και κάνε αναλυτική παρουσίαση!

οταν μιλαω εγω εσεις βιαζεστε...... Βεβαια οι φωτος ειναι παλιες και τωρα εχω ψιλοστρωσει αλλα μην περιμενεις και θαυματα....... Περιμενω denitrator απο εβδομαδα και αλλαζω αντιφωσφωρο μπας και βρω ακρη.......

χοχλακας φωτης 23-02-07 15:11

Δοκιμασε το aquaphos που σου ειπα,θα δεις αμεσα αποτελεσμα.

accnt 23-02-07 16:00

Είναι και με ποιον τρόπο δουλεύεις το αντιφώσφορο.
Τόσο καιρό το είχα σε κάνιστρο μαζί με άνθρακα. Τώρα το έχω σε ένα fluidized φίλτρο. Τα αποτελέσματα είναι θεαματικά.
Χρησιμοποιώ το ROWAphos και τελικά τώρα άλλαξε χρώμα (ένδειξη αλλαγής του), ενώ ποτέ στο κάνιστρο που το είχα δεν είχε συμβεί.
Παράλληλα ο Μαρίνος το είχε σε κάλτσα στο sump. Το έβαλε και αυτός σε fluidized και βρήκε την υγειά του. Οι άλγες επιτέλους υποχωρούν.

Γι΄ αυτό συνιστώ ανεπιφύλακτα αντιφώσφορο σε fluidized φίλτρο. ;)

Pritanis 23-02-07 19:35

καλο....... θα το κανω........ εγω το εχω στο σκιμμερ......ποιο προτεινεις;;;;; Κατι φθηνο......

Tricky 23-02-07 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 156678)
Γι΄ αυτό συνιστώ ανεπιφύλακτα αντιφώσφορο σε fluidized φίλτρο. ;)

Συμφωνω αλλα εχει να κανει και με ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις ...στα 100 λιτρα που θα χρειαστουν 100 ml rowa δεν νομιζω να ειναι και απαραιτητο ...

Εγω παλι στο FO ,που μεχρι προσφατα ''ετρεχε'' με νερο βρυσης και ταιζω και σαν ανωμαλος , εβαλα μια μπαλα chaeto (χυμα μεσα στο ενυδρειο) και αντιφωσφωρο Hobby Phosphatkiller ...ειναι και αυτο μαλλον σιδηρουχο αν κρινω απο το χρωμα του υλικου το οποιο ειναι σαν πετραδακια . Το εβαλα φυσικα για την τιμη του : 8 ευρω τα 800 γραμ ,που λεει η HOBBY οτι κανουν για 6 μηνες σε ενυδρειο 200 λιτρων μαζευοντας 15.000 mg Phosphat !!

Τεσπα , το αποτελεσμα ειναι μη μετρησιμα φωσφωρικα με τεστ salifert :D
Ή το Hobby εκανε δουλεια ή η chaeto (η οποια παντως στα νιτρικα δεν εχει καταφερει ακομα τιποτε σπουδαιο ...)

mikenuke 07-03-07 11:38

3 Συνημμένο(α)
Ελα και ενα update εδω, καπως καλυτερες αυτη τη φορα!

accnt 07-03-07 15:47

Μμμμ... θέλει δουλειά ακόμη....
Παρατηρώ οτι δεν έχει κοραλλίνη, ενώ έχει ακόμη άλγες. Τι βράχο έβαλες?

Pritanis 07-03-07 18:50

το ξερω το ξερω...... απλα με τις γεννες των δισκων εχει μπει σε δευτερη μοιρα.......Τον βραχο τον πηρα απο τον georgegrat και ηταν ετοιμος κουραρισμενος...... Η κοραλλινη λειπει γιατι ο αχινος μου πειναει συνεχεια...... Τωρα εχω σαν στοχο να απαλλαγω απο την αλγη....... Αγορασα το τριτο διαφορετικο αντιφωσφωρο και φερνω και denitrator...... Τα ψαρια πανε καλα αν και το παραφορτωσα ο αρχαριος και γενικα εχει ισορροπησει...... Α ξεχασα το ποιο βασικο..... Αλλαζω το φωτιστικο..... Ειμαι ηδη με μια λαμπα 39βαττ μειον αλλα περιμενω τη ΜΗ ....... Giesemann 150W coral.....Εχω αναμονες και δυο ακομα Τ5 οποτε θα στρωσω το χρωμα με αυτες.......

nikman 07-03-07 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 156678)

Γι΄ αυτό συνιστώ ανεπιφύλακτα αντιφώσφορο σε fluidized φίλτρο. ;)



Αγαπητέ Γιάννη μήπως μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό το fluidized φίλτρο που αναφέρεις

accnt 08-03-07 09:54

Το fluidized είναι ειδικά δοχεία (φίλτρα) που τροφοδοτούνται από μια αντλία. Κυκλοφορούν είτε ως βιολογικά είτε ως χημικά. Στα βιολογικά βάζουμε άμμο, ενώ στα χημικά βάζουμε αντιφώσφορο ή άνθρακα. Αυτό που κάνει την διαφορά είναι ότι το νερό που περνάει μέσα από το δοχείο ανασηκώνει (ανακατεύει) το υλικό και έτσι έχουμε 100% απόδοση. Φαντάσου δηλαδή να είχαμε το υλικά π.χ μέσα σε μια κάλτσα στο sump ή σε απλό φίλτρο. Το νερό περνά μέσα αλλά όχι 100%.
Όλα τα υλικά που μπαίνουν σε fluidized πρέπει να είναι λεπτόκοκκα, ακριβώς για να μπορεί το νερό να τα ανακατεύει.
Καλό θα είναι η αντλία που τα τροφοδοτεί να είναι προστατευμένη από τυχόν βρωμιές που μπορεί να αναρροφήσει. Μπορούμε ακόμη να τα τροφοδοτήσουμε bypass από κάποιο φίλτρο.

Tricky 08-03-07 09:55

Φιλε Μανωλη ειναι ετσι:

http://www.deltecaquariumsolutions.com/Flurec.php

Βαζεις το αντιφωσφωρο μεσα και το νερο φιλτραρεται , κρατωντας το υλικο σε κινηση ...σαν να βραζει ενα πραγμα .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02264 seconds with 10 queries