Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   54lit-Microgeophagus ramirezi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34866)

Raven 07-03-10 23:09

Νικο κι εγω εκει πιστευω οτι ειναι το προβλημα, εχουν καταστραφει τα γονικα τους ενστικτα απο τις τεχνητες αναπαραγωγες.
Εχτες το συζηταγα με φιλο και με ρωτησε γιατι δεν κοβω το φυλλο του εχινοδωρου με τα αυγα να τα εκκολαψω σε μικρη γυαλα και να μεγαλωσω εγω τα μικρα.
Δεν θελω ομως..θελω τα μικρα να εχουν γνωρισει τους γονεις τους και να γινουν κι αυτα καποια μερα καλοι γονεις. Σκεφτομαι σωστα ή λεω βλακειες και δεν ισχυει;

Το ζευγαρι ειναι μονο του και δεν αφηνω ουτε εγω φως ανοιχτο τη νυχτα.

Πάνος 07-03-10 23:53

αλεξανδρε...αν ισχυει αυτο που λες...
τοτε μπορεις να βγαζεις την ασπλαχνη μανα και να αφηνεις ο πατερας να μεγαλωνει τα μικρα......ετσι θα γνωρισουν τουλαχιστον ενα στοργικο γονεα και οχι το σκληρο προσωπο της φονισσας-μανας...:D
"οχι γιαυτα....για τον φουκαριαρη τον πατερα τους"...

αν αποφασισεις παντως να τα δωσεις....εχε με υποψιν ;)

tsilojohn 08-03-10 00:20

Παράθεση:

Αμεσως μετα ,παιρνει ωχρα χρωματα και κρυβεται αποφευγοντας τον αρσενικο.Αυτος μετα απο ωρες πια οταν συνειδητοποιει οτι παλι απετυχε η γεννα, της ριχνει κατι ψιλες.
Μηπως υπαρχει ενδοοικογενειακη βια ή μαλλον ενδοενυδρειακη?
εχεις παρατηρησηει κατι τετοιο?:D

Δημητρης89 08-03-10 01:34

Αλεξανδρε αν γεννησουν και επιζησουν
θα παρω ενα 60αρι μονο γιαυτα:p

αρχοντες τα εχω:p:p:p

Giorgos 09-03-10 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 424713)
Δεν θελω ομως..θελω τα μικρα να εχουν γνωρισει τους γονεις τους και να γινουν κι αυτα καποια μερα καλοι γονεις. Σκεφτομαι σωστα ή λεω βλακειες και δεν ισχυει;

Πολυ σωστα το σκεφτεσαι!

Ετσι πως περιγραφεις τη συμπεριφορα της, θα σου προτεινα να "εδινες την ευκαιρια" στον αρσενικο σου με μια αλλη θηλυκια (κοριτσι για σπιτι... οχι σαν τη Τζουλια :D). Αξιζει τον κοπο και την προσπαθεια.

Αληθεια, τι ηλικια εχουν τωρα τα ψαρια σου;

Raven 09-03-10 22:45

Γιωργο, κατ αρχην ,ευχαριστω για τις συμβουλες σου και τις γνωσεις σου πανω σε αυτο το ειδος.
Με δεδομενο οτι εχω τα ψαρια ηδη 5 μηνες και οταν τα αγορασα ηταν μεν μικροσωμα αλλα σεξουαλικα ωριμα, υπολογιζω οτι ειναι ηλικιας περιπου 8-10 μηνων.
Ο αρσενικος ειναι πολυ καλος και μορφολογικα αλλα και σαν γονεας, και ισως αξιζει τον κοπο να του προσφερω μια ευκαιρια με μια αλλη θηλυκια.
Τα ψαρια τα διαλεξα με μοναδικο στοχο την αναπαραγωγη και ερχονται στιγμες που απογοητευομαι απο τις συνεχεις αποτυχιες, και λεω να τα δωσω αλλα παντα με τουμπαρουν με τα απιστευτα χρωματα τους και την συμπεριφορα κατοικιδιου που εχουν.

Giorgos 10-03-10 14:37

Πραγματι ειναι καταπληκτικα ψαρια. Αν εχεις ακομα την ορεξη, αξιζει μια προσπαθεια να του εδινες μια αλλη θηλυκια. Το συναισθημα της πετυχημενης γεννας (απο τους γονεις και οχι τεχνητης γεννας) ειναι απεριγραπτη. Ειδικα απο το συγκεκριμενο ειδος!

fishme1 10-03-10 17:14

το ζευγαρι το διαλεξες εξ ' αρχης ή πηρες περισσοτερα ψαρια και αφησες να σχηματιστει μονο του ;

Raven 10-03-10 17:26

Το ζευγαρι το διαλεξα σπαζοντας 2 ηδη σχηματισμενα ζευγαρια απο το ενυδρειο του καταστηματος. Στοχος ηταν να επιλεχθουν τα πιο αρτια μορφολογικα ατομα.
Ενταξει ,απο ορεξη εχω. Θα το παλεψω κι αλλο γιατι θελω να μεγαλωσω μικρα ,και απ οτι καταλαβα, πολλοι ψαχνουν καθαρα german blue. Οποτε δεν θα δυσκολευτω να τα χαρισω επειτα.

fishme1 10-03-10 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 425668)
Το ζευγαρι το διαλεξα σπαζοντας 2 ηδη σχηματισμενα ζευγαρια απο το ενυδρειο του καταστηματος. Στοχος ηταν να επιλεχθουν τα πιο αρτια μορφολογικα ατομα.

οριστε γιατι - κατα 99,99999999999%

Raven 10-03-10 19:11

Νικο, λες οτι αυτο φταιει; για ποιο λογο; αφου τα πανε καλα μεταξυ τους.

fotis_k 13-03-10 18:52

Aλεξανδρε αν τελικα ψαχνεις ακομα θηλυκια σημερα ειδα στον Ωκεανο( Λ.Βουλιαγμενης 283)

Ειχε σε 2 ενυδρεια αρκετα ramirezi και απ οσο ειδα ειχε πολλα καλα ψαρια.Mερικα ειχαν λιγο μακρυα πτερυγια αλλα τα περισοτερα μου φανηκαν καθαρα.Αν θες κανε τον κοπο να πας.Μονο αυτο που προσεξα ειναι οτι τα περισοτερα αν οχι ολα ειχαν μαζεμενα στομαχια.

Raven 14-03-10 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fotis_k (Μήνυμα 426630)
Aλεξανδρε αν τελικα ψαχνεις ακομα θηλυκια σημερα ειδα στον Ωκεανο( Λ.Βουλιαγμενης 283)

Ειχε σε 2 ενυδρεια αρκετα ramirezi και απ οσο ειδα ειχε πολλα καλα ψαρια.Mερικα ειχαν λιγο μακρυα πτερυγια αλλα τα περισοτερα μου φανηκαν καθαρα.Αν θες κανε τον κοπο να πας.Μονο αυτο που προσεξα ειναι οτι τα περισοτερα αν οχι ολα ειχαν μαζεμενα στομαχια.

Μαζεμενα στομαχια= προβληματα. Δεν την ξαναπαταω. Σ ευχαριστω παντος Φωτη :p

oko 20-06-10 02:20

Φιλε Αλεξανδρε σχωρα με αν εχω χασει επεισοδεια αλλα τι εγιναν τα πανεμορφα ram σου. Θα ξανακανεις προσπαθεια με τα ram;

Raven 21-06-10 02:11

Τα ραμιρεζι τα εδωσα γιατι παρελαβα τις blue tiger και χρειαζομουν το ενυδρειο τους. Η θηλυκια βρηκε αδοξο τελος, αλλα ο κουκλος αρσενικος ζει και βασιλευει στo ενυδρειο του Panos alex/polis.

Πάνος 21-06-10 02:39

οπως το ειπες "ζει και βασιλευει"...αλεξανδρε εχει μεγαλωσει...ειναι μια πανδαισια χρωματων...τρωει απο το χερι μου...τσαμπουκαλης με τις αλλες κιχλιδες....συναρπαστικο ψαρι!
σε ευχαριστω για αλλη μια φορα!
ψαχνω για θηλυκο...φερνουν ραμ εδω...αλλα της κακιας ωρας...δε μπορεις να βρεις πια καθαρο ραμ...

maikl 21-06-10 09:21

...στις 3+ τα ξημερωματα που να βρεις θυληκια,και μαλιστα και καλο κοριτσι...:D

Πάνος 21-06-10 13:33

:D:D
οχι...οχι..δε το θελω καλο κοριτσι...περπατημενη τη θελω ..αλλα να εχει και τις απαραιτητες προδιαγραφες..;)

harilaos 22-06-10 03:14

Θράκη όλο balloon, χρυσά, και μακρύπτερα όλα πάντοτε ταλαιπωρημένα.
Όπως και να έχει είμαι σίγουρος ότι θα βρεις άκρη Πάνο!

Γιώργος Κ 22-06-10 20:31

Μονο ο Μανθος (Starfish) μπορει να φερει τετοια "καθαρα" ψαρια!! ;)

stavr0s1 11-10-10 09:21

mia aporia exw... to A/O ti einai???

Γιώργος Κ 11-10-10 09:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stavr0s1 (Μήνυμα 491911)
mia aporia exw... to A/O ti einai???

Αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633

Θα πρεπει να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02052 seconds with 11 queries