Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   καναρα εβγαλε πουλακι , τι κανω ? ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80624)

Diskus fan 25-06-14 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 844444)
Είναι κάτι που το κάνουν οι έμπειροι εκτροφείς για να σκάνε όλα τα αυγά την ίδια μέρα και να ταίζονται όλοι οι νεοσσοί το ίδιο.
Βέβαια τα φυλάνε όρθια σε σπόρους και να παίρνουν αέρα όχι σκεπασμένα.
Οι ερασιτέχνες όπως λες αφήνουμε την φύση και την τύχη να δουλέψει παρατηρώντας προσεκτικά και από απόσταση μήπως χρειαστεί παρέμβαση σε κάποια φάση.


Οι έμπειροι... παίρνουν τα κανονικά αυγά και τα αντικαθιστούν με πλαστικά ομοιώματα Μαρία.- ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 844451)
Έτσι ακριβώς είναι Θανάση.
Ξέχασα να πω ότι όταν βγάζουμε τα αυγά, τα αντικαθιστούμε με πλαστικά δεν αφήνουμε άδεια την φωλιά. Γι αυτό ταράχτηκε η κανάρα.


Το έχεις γράψει ήδη πιο κάτω... βιάστηκα να απαντήσω!!!!! :(
:smt023
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 844513)
οποτε η γεννα παει στράφι ?? τι να κανω ? τα αυγα τωρα που ειναι ετσι σκετα στην φωλια ??


Πήγαινε μια βόλτα και γύρνα σε καμιά 25αριά μέρες... να ηρεμήσουν και να καταφέρουν, να βγάλουν κάνα πουλί.
Τσεκουράτος speaking... εεεε... ΔΕΝ άντεξα!!!!! -+9
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 844533)
Τι γέννα βρε παιδιά; Θα πιάσει 40 βαθμούς η θερμοκρασία. Έξω στην γειτονιά μου τα κουκουνάρια κάνουν τσικ τσικ από την ζέστη.
Αν δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και να σεβαστούμε τις ανάγκες των ζωντανών μας ποιος ο λόγος να φέρουμε και άλλες ζωές στον κόσμο;
Μετά λέμε τι έχουν και πεθαίνουν.

Έτσι... τσεκουράτη... σε θέλω!!!! :smt033

thanasis76 25-06-14 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 844619)


Πήγαινε μια βόλτα και γύρνα σε καμιά 25αριά μέρες... να ηρεμήσουν και να καταφέρουν, να βγάλουν κάνα πουλί.
Τσεκουράτος speaking... εεεε... ΔΕΝ άντεξα!!!!! -+9

και λιγες λες....:smt033:smt033

Diskus fan 25-06-14 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 844634)
και λιγες λες....:smt033:smt033

Για να ΜΗΝ πεθάνουν... της πείνας!!!!! :D
:smt043

:smt080

georot1981 28-06-14 20:11

Και εγω παιδια που πριν χρονια εκανα δεκαδες γεννες ποτε δεν εβγαλα τα αυγα απο τη φωλια. Αφηνα τη φυση να κανει μονη της τη δουλεια. Δεν τα πολυενοχλουσα και τα ειχα σε σε δωματιο που δε μπαιναμε και πολυ συχνα.δεν πειραζει φιλαρακι τν επομενη φορα θα εισαι πιο διαβασμενος και θα πετυχεις τη γεννα

jimmis1974 29-06-14 02:22

Ok , αυτο που θα κανω τωρα ειναι να βαλω τα πουλακια σε διαφορετικα κλουβια και να προσεξω την υγεια τους , ωστε του χρονου να προσπαθησω παλι πιο καλα . Απλα τωρα στη φωλια ειναι 3 αυγα εδω και μερες αλλα δεν παει η καναρα !
Να τα πεταξω ??

πως θα την ξεπυρωσω , γιατι ικανη την εχω αργοτερα να κανει και αλλα αυγα :D

stav 29-06-14 06:51

Εαν την εχεις μονη της θα ξεπυρωσει.

maria p 29-06-14 09:44

Βγάλε την φωλιά, καθάρισε το κλουβί, βάζε της μπάνιο καθημερινά και δύο φορές την ημέρα τώρα με την ζέστη, βάλε σουπιοκόκκαλο αν δεν έχεις γιατί θα έχει χάσει αρκετό ασβέστιο με τ' αυγά και έχε την σε δροσερό σημείο αν είναι δυνατόν να μην ακούει καν τον αρσενικό.
Έτσι θα ηρεμήσει και θα "ξεπυρώσει" και θα ανανεωθεί για την επόμενη σαιζόν αναπαραγωγής.
Κάνε καλή διατροφή στο ενδιάμεσο και στα δύο πουλιά και ανάλογα αν τα έχεις μέσα ή έξω σε μόνιμη βάση, Γενάρη ή Φλεβάρη τα ξεκινάς φουλ διατροφική προετοιμασία για πρώιμη αναπαραγωγή από Μάρτη και μετά.
Αν είναι υγιή και τα δύο, μπορείς να βγάλεις τρεις γέννες έχοντας σε καλή κατάσταση και τους γεννήτορες .

στελιος προεδρου 29-06-14 10:41

καταρχην πρεπει να ηρεμησεις δευτερων πρεπει να βρεις ενα σταθερω σημειο για τα κλουβια σου μεσα η εξω και για να σε βοηθησω περισσοτερο για διατροφες και τα λοιπα κοιτα http://panoscanaries.cabanova.com/ αμα του κανεις ερωτησεις πες του απο μενα

Diskus fan 02-07-14 17:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 845160)
Βγάλε την φωλιά, καθάρισε το κλουβί, βάζε της μπάνιο καθημερινά και δύο φορές την ημέρα τώρα με την ζέστη, βάλε σουπιοκόκκαλο αν δεν έχεις γιατί θα έχει χάσει αρκετό ασβέστιο με τ' αυγά
Ή βάλε ασβέστιο σταγόνες στο νερό της.
και έχε την σε δροσερό σημείο αν είναι δυνατόν να μην ακούει καν τον αρσενικό.
Έτσι θα ηρεμήσει και θα "ξεπυρώσει" και θα ανανεωθεί για την επόμενη σαιζόν αναπαραγωγής.
Κάνε καλή διατροφή στο ενδιάμεσο και στα δύο πουλιά και ανάλογα αν τα έχεις μέσα ή έξω σε μόνιμη βάση, Γενάρη ή Φλεβάρη τα ξεκινάς φουλ διατροφική προετοιμασία για πρώιμη αναπαραγωγή από Μάρτη και μετά.
Αν είναι υγιή και τα δύο, μπορείς να βγάλεις τρεις γέννες έχοντας σε καλή κατάσταση και τους γεννήτορες .

Συμπλήρωσα την άποψη σου... Μαρία. ;)
Επίσης ΠΡΙΝ βάλεις οποιοδήποτε ζευγάρι... ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα στην αρχή για σκληρό και μαλακό πτέρωμα... γιατί στο μέλλον, τα μικρά που θα βγουν θα έχουν προβλήματα.-

στελιος προεδρου 02-07-14 17:46

τι του γραφετε του ανθρωπου τον εχετε τρελανει ,τι μαλακο και σκληρο πτερωμα Ο ανθρωπος εχει δυο πουλακια η θυλικια μπορει να ανηκει καπου το αρσενικο ειναι ημιαιμο και προσπαθει να παρει δυο πουλακια για την πλακα του.Αν δεν εχετε ασχοληθει με καναρινια αφηστετο μην αντιγραφετε τα βιβλια .Οταν εισαι εκτροφεας εχεις ενα προγραμμα διατροφης αναλογα του τυπου των πουλιων που εχεις και το ακολουθεις πιστα καθε μερα καθε μηνα για να παρεις αποτελεσματα που θελεις

Diskus fan 02-07-14 17:55

Στέλιο εννοείς... ότι ΔΕΝ ισχύει αυτό που του έγραψα; :rolleyes:

στελιος προεδρου 02-07-14 18:07

στην δικη του περιπτωση οχι αλλα σε πουλια ρατσας ισχυει

Diskus fan 02-07-14 18:17

Πολύ καλά... γιατί αυτό το... "Αν δεν εχετε ασχοληθει με καναρινια αφηστετο μην αντιγραφετε τα βιβλια."... μου χτύπησε κάπως περίεργα.
Άλλωστε όπως λες... εδώ ΔΕΝ έχουμε να κάνουμε με εκτροφέα, αλλά με κάποιον που θέλει να βγάλει 2 μικρά.. οπότε και αυτό που έγραψες... Οταν εισαι εκτροφεας εχεις ενα προγραμμα διατροφης αναλογα του τυπου των πουλιων που εχεις και το ακολουθεις πιστα καθε μερα καθε μηνα για να παρεις αποτελεσματα που θελεις... εκτός της περίστασης είναι.
Τέλος πάντων... εγώ ότι είχα να πω το είπα... και ΙΣΩΣ να το πήγα... και πολύ μακριά.-

στελιος προεδρου 02-07-14 18:42

τα πραγματα ειναι πιο περιπλοκα απο οτι φαινονται.Ενας εκτροφεας ταιζει αναλογα το ειδος των καναρινιων που εχει.Αλλη τροφη δινουμε στα φωνης αλλη στα χρωματος και αλλη στα εμφανισης εαν ειναι σγουρο η οχι.Περιοδο αναπαραγωγης για εναν εκτροφεα εχει ξεκινησει και προσπαθει να δωσει στα καναρινια του οσες βιταμηνες του λειπουν ωστε να ξεπεραση το στρες της αναπαραγωγης και τις πτερωριας που ακολουθει β)να δειξουν τα μικρα το καλυτερο ευτο τους ωστε να ειναι ετοιμα για τους διαγωνισμους .Και επειδη σε γνωριζω και ξερω οτι αυτο που κανεις το κανεις με μερακι και αγαπη εγραψα μην αντιγραφετε τα βιβλια,γιατι η προσωπικη εμπειρια δεν γραφετε πουθενα

maria p 02-07-14 23:40

Στέλιο είναι φόρουμ και γράφουμε ανιδιοτελώς από διάθεση συμπαράστασης σε έναν άγνωστο φίλο.
Αν διαφωνείς, πες την άποψή την δική σου και αν είναι αντίθετη με κάποιου άλλου εξήγησέ μας το γιατί, δεν χρειάζεται να είσαι εριστικός.
Αν γράφουμε ό,τι λένε τα βιβλία και τι εμπειρία έχει καθένας δεν είσαι σε θέση να ξέρεις αφού δεν γνωριζόμαστε.
Τι θέλεις να σου δείξουμε τα πουλιά μας και να μπούμε σε διαδικασία πιστοποίησης από εσένα;
Είναι σίγουρο ότι ο ερωτών γνωρίζει λίγα πράγματα για την αναπαραγωγή που επιχειρεί ( γενικά και ειδικά εκτός εποχής ) και καλό είναι να προσέξει, όσα εγώ και κάποιοι άλλοι το είπαμε.
Το τι θα κάνει είναι δικαίωμά του.

Νίκο @discus fan , ναι καλά συμπλήρωσες.

jimmis1974 10-08-14 13:53

2 Συνημμένο(α)
τις μερες που ημουν ετοιμος να τα χωρισω τα πουλακια με προλαβε η καναρα και ξαναγεννησε !!! εκανε 3 αυγα παλι συνολο.

την αφησα κανονικα στην ησυχια της , δεν τις πηρα αυγα και μετα απο 13 μερες να σου παλι ακομα ενα πουλακι ! ! !:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

22 μερες μετα την γεννηση του ο μικρος τα καταφερε σε σχεση με το πρωτο που εβγαλα !!:D:D:D:D:D:D:D:D
Μαλιστα σημερα μου την εκανε και βγηκε και απο την φωλια.
Παρατηρουσα αρκετες φορες τα πουλια και ειδικα μετα απο αλλαγη τροφης και ειδα οτι το ζευγαρι εδειχνει μεγαλο ενδιαφερον στο ταισμα, ταιζε και ο αρσενικος το μικρο, μαλιστα πολλες φορες καθοντουσαν και τα δυο πανω στην φωλια και ο αρσενικος επερνε τροφη απο το στομα της θυληκιας και το εδινε στο μικρο !! χα χα !!:p

οποτε το ζευγαρακι εχει δεθει και ισως του χρονου καταφερω να μου βγαλει και περισσοτερα.

η μεγαλη μου απορια ειναι ομως (ειχα ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεσα στην κλουβα και τον αρσενικο ) , γιατι εκανε 3 αυγα και βγηκε και τις δυο φορες μονο ενα πουλι ?? ( τα αλλα δυο αυγα ηταν ασπορα )
Δηλαδη την επιασε ο αρσενικος στο πρωτο αυγο και μετα δεν πηγενε οταν εκανε το δευτερο και το τριτο ???
τι μπορει να παιζει και πως μπορω να το χειρηστω του χρονου αυτο ??

τωρα ειναι και τα 3 στο ιδιο κλουβι , το μικρο ακομα δεν πεταει καλα καλα, ειναι κατω στο κλουβι.
ποσο τα αφηνω μαζι ακομα και ποτε τα χωριζω ωστε το μικρο να μπορει να φαει μονο του ?

Μετα απο πολλες προσπαθεις ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα καταφερα , πραγματι πολυ ωραια εμπειρία να βγαλεις πουλακι και να το δεις μεγαλο !!!
Ευχομαι του χρονου ακομα καλυτερα και φυσικα το ζευγαρι θα το εχω στα οπα οπα με απιστευτη φροντιδα ολο τον χειμωνα και σωστη διατροφη και προετιμασια για τις επομενες γενες του χρονου !!

Σας βαζω και φωτο απο τον μικρο μου φιλο !!

στελιος προεδρου 10-08-14 15:05

[QUOTE=jimmis1974;850476]τις μερες που ημουν ετοιμος να τα χωρισω τα πουλακια με προλαβε η καναρα και ξαναγεννησε !!!


Φιλε χαρηκα πολυ που απεκτησες μικρο.Τωρα τα αφηνεις μαζι και μολις το μικρο μαθρι να τρωι τα χωριζεις.Το καθενα σε αλλο κλουβι πο τροφη δινεις πολλα χορταρικα μπροκολο μαρουλι καλα πλημενα και τροφη να περιεχη πολυ λιναροσπορο.μπανια και καθαρο νερο.Στον μικρο 2_3 φο
Φορες την εμβομαδα αυγ.μεχρι να κρυωση ο καιρος και τα λεμε τοτες

jimmis1974 23-08-14 12:41

το μικρο εδω και μερες τρωει μονο του , το εβαλα απο χτες μονο του σε ξεχωριστο κλουβι και οντος την τροφη την εχει αδιασει , αυτο που ειδα ειναι οτι η σταθμη στην ποτιστρα δεν εχει κατεβει.
Υπαρχει περίπτωση να μην πίνει νερο?

stav 23-08-14 16:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 851655)
το μικρο εδω και μερες τρωει μονο του , το εβαλα απο χτες μονο του σε ξεχωριστο κλουβι και οντος την τροφη την εχει αδιασει , αυτο που ειδα ειναι οτι η σταθμη στην ποτιστρα δεν εχει κατεβει.
Υπαρχει περίπτωση να μην πίνει νερο?

Πινει μην ανησυχεις.

jimmis1974 24-08-14 01:30

διαχωρισμος φυλου τι να ειναι μπορω να κανω η ειναι νωρις ??
παντως το μεσαιο δαχτυλο ειναι πιο μακριο , λεει κατι αυτο στο μηπως ειναι αρσενικο ??

jimmis1974 27-05-15 10:38

EΠΑΝΕΡΧΟΜΕ στο θεμα μετα απο σχεδον 1 χρονο που καταφερα και εβγαλα 1 πουλακι το οποιο σημερα ειναι μια χαρα , ειναι και θυληκο.

εχω ομως ενα θεμα , παλι με το ιδιο ζευγαρι εχει σχεση ...

περσι εκανε 4 αυγα και εβγαζα μονο ενα , αλλα ηταν κατακαλοκαιρο .... με ζεστη..

Φετος λοιπον απο 3/5 εκανε 4 αυγα τα οποια τα αντικατεστησα με ψευτικα και τα εβαλα στο τελος της γεννας ολα μαζι , ολα πηγαν καλα και ταυτοχρονα 20/5 βγηκαν 4 μικρα πουλακια... οποτε φετος ειχαμε 100% επυτιχια..

Ολα μια χαρα , τα ταιζε και ηταν ολα υπεροχα ... μεχρι χτες που βρηκα ενα νεκρο και σημερα αλλα δυο , εχει μεινει τωρα μονο ενα :(

Το κλουβι ηταν σε εξωτερικο χωρο , τι μπορει να φταιει ??
Γιατι φετος με οποια μικρη εμπειρια απεκτησα απο περσυ δεν εκανα κατι λαθος , καλα πηγαν ολα και βγηκαν 4 ομορφα πουλακια ...

Γιατι δεν αντεξαν ?? το βραδυ η θερμοκρασια πεφτει καπως , μπορει να παιζει ρολο ο καιρος να παγωσαν ??
Γιατι δεν μπορουσα να αλλαξω θεση στο κλουβι κατα την διαρκεια της γεννας γιατι μπορει να τα παρατουσε τελειως η καναρα !

sarpijk 27-05-15 11:12

Tα πουλια ηταν ταισμενα? Η μανα το βραδυ τα σκεπαζε? Μηπως εχεις ψειρες?

jimmis1974 27-05-15 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 890818)
Tα πουλια ηταν ταισμενα? Η μανα το βραδυ τα σκεπαζε? Μηπως εχεις ψειρες?

τα πουλακια ταισμενα τα ειδα , και αρκετες φορες την ειδα να τα ταιζει στο στομα οπως και ο αρσενικος ..
Ψειρες δεν ειδα τιποτα, καθαρα ειναι ολα !
το βραδυ κανονικα καθετε η καναρα στην φωλια πανω τους !!

εμενα ο νους μου παει στον καιρο , γιατι το βραδυ βαζει λιγο ψυχρα .. μηπως ειναι ζεστα το βραδυ και καπια στιγμη που σηκνωνετε το πρωι , αυτη η διαφορα θερμοκρασιας να τα πειραξε ?

περσυ που καταφερα και μεγαλωσα ενα που εβγαλε ηταν Αυγουστος μηνας , ειχε ζεστη ..!

θα την εβαζα σε κλειστο χωρο , αλλα μου ειπαν εφοσον αρχισε η γεννα μην αλαξει θεση γιατι θα τα παρατησει ολα , μπορει ουτε καν να κατσει να κλοσησει τα αυγα !!!!!!!

jimmis1974 27-05-15 11:59

3 Συνημμένο(α)
σας βαζω και φωτο απο τα πουλακια , να τα δειτε να μου πειτε τη γνωμη σας ..

Tanganyiκας 27-05-15 23:11

Δεν τα βλέπω για ταϊσμένα!

jimmis1974 27-05-15 23:13

μπορει λογω του κρυου να τα παρατησε ? τι να πω ... μερικες φορες παντως την εβλεπα να τα ταιζει.....

sarpijk 27-05-15 23:22

Πολλα μπορει να εγιναν και να τα παρατησε. Εαν και περσι σου ειχε παρατησει πουλια ισως απλα να μην ειναι καλη μανα η θηλυκια σου και να παιδευεσαι.

jimmis1974 27-05-15 23:55

Περσυ εκανε 2 γεννες απο 4 αυγα και στις δυο εβγαλε ενα πουλακι , τα αλλα ηταν ασπορα..
στην πρωτη το εχασα..
στην δευτερη το πηγε μια χαρα και το μεγαλωσε υπεροχα , αλλα ηταν καλοκαιρι με ζεστη...... ( τω εχω μια χαρα, θυληκο ειναι αλλα μιας και ειναι νεο δεν το ζευγαρωσα , του χρονου ... )

παντως κατι μεσα μου μου λεει οτι κατι επεξε με τον καιρο , γιατι τη ζευγαρωστρα την ειχα βγαλει σε εξωτερικο χωρο λιγο μετα Πασχα που ο καιρο ειχε ζεστανει καπως ...... και τωρα πριν μερες μας τα χαλασε και επεσε η θερμοκρασια ..... και φυσικα δε μπορουσα να αλαξω θεση στο κλουβι ..

Τωρα μου εχει μεινει ενα πουλακι .... με τα υπαρχον δεδομενα ...... χλωμο το βλεπω και αυτο...
αν το χασω θα βαλω το κλουβι σε αλλη θεση σε πιο πολυ ζεστο και κλειστο χωρο .... , και θα περιμενω την δευτερη γεννα....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02614 seconds with 11 queries