Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131)
-   -   1000+ (τέως Δισκαδικο) και φύγαμε για Ασία! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65857)

Stivv27 11-03-13 08:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από borelli13 (Μήνυμα 744934)
περνα σε καποια φαση να σου δωσω και το δικο μου μαχαιροψαρο...;)

θα περασω!!

Τα φωτα ειναι τα μισα αναμενα!Αλλα θα μπει φυτο επιφανειας και θα σκοτινιασει!

Immortal 11-03-13 08:13

Απ: 1000+ Δισκαδικο
 
Το πήρες μεγάλο, ή το είχες ήδη?
Πάντως φτιαξτου ένα μέρος να κρύβεται, θα το εκτιμήσει. Κυκλοφορούν στο εμπόριο και τα λεγόμενα ghost tubes που είναι διαφανή για να το βλέπεις...

Stivv27 11-03-13 13:15

μεγαλο το πηρα!Κρυβετε αναμεσα στα ξυλα και στις πετρες μια χαρα πιστευω ειναι απο κρυφωνες!Το βλεπω κανονικα ειδικα μολις φτασει η ωρα του ταισματος περιμενει και κανει βολτες σαν τρελο!

ΧρήστοςΠ 13-03-13 19:32

προσοχη με τα τσανα θα πρεπει το ενυδρειο να ειναι πολύ καλα κλεισμενο απο πανω μεγαλοι δραπετες και με μεγαλη αντοχη εκτος νερού ;)

Τωρα για κατι ποστς ποιο πανω αν οι δισκοι εχουν πρωσοπικότητα :smt027

και κατι αλλο προφανως οταν λες για 12 δισκους οτι δεν σου γεμισαν το ενυδρειο προφανως δεν μιλας για αγριους και φυσικά οχι για τελικο μεγεθος ε ?

Diskus fan 13-03-13 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 743772)
Υπαρχουν πολυ ποιο ωραια σε χρωματα αλλα και με χαρακτηρα ψαρια!Εχουμε κανει θεους τους δισκους και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο!
Με 12 δισκους το ενυδρειο ηταν αδειο!Ειτε τους τραβουσες ενα βιντεο ειτε φωτο ηταν το ιδιο πραγμα!Τωρα πιστευω οποια τελικα απο τα 2 ειδη που θελω να βαλω μεσα και να βαλω θα γεμισω το ενυδρειο!

1. Μάλλον ασχολήθηκες ελάχιστο χρόνο μαζί τους, γι' αυτό και ΔΕΝ πρόλαβες να πάρεις την απάντηση. Το ότι έτσι (King of aquarium) τους χαρακτήρησαν αυτοί που τους πρωτομάζεψαν από το ποτάμι... ΔΕΝ είναι τυχαίο και θα έπρεπε να σε προβληματίσει λίγο. Βέβαια υπάρχει και το πλεονέκτημα που έχει αποκτηθεί πλέον.... μόλις τους βάλεις στο ενυδρείο γεννάνε... οπότε πάει κι' αυτή η μαγεία της "δυσκολίας", που υπήρχε κάποτε. Εγώ από το 1982 που τους πρωτοέβαλα σε ενυδρείο... ακόμα μαθαίνω και ΔΕΝ τους έχω χορτάσει, με αποτέλεσμα να μένει στα "σχέδια" το θαλασσινό, που πάντα είχα στο μυαλό μου.
2. Αφού ήταν άδειο έπρεπε να βάλεις κι' άλλους 12 μήπως γεμίσει. Άλλωστε και στην φύση γι' αυτό ζουν 400-500 μαζί.... για να ΜΗΝ είναι άδειος ο χώρος!!!!:lol:

Stivv27 13-03-13 21:05

Για τα channa ξερω το καπακι που εκανα θελει 2 ατομα να το σηκωσουν εγινε πολυ βαρυ και δεν εχει κενο πουθενα!
Τωρα στο θεμα των δισκων ηταν στους 18 ποντους και δεν ηταν αγριοι!Πιστευω οτι εκανα τον κυκλο που ηθελα με αυτα τα ψαρια και δεν προκειτε να αντικρουσω καμια αποψη γιατι καθενας εχει την δικη του!

borelli13 13-03-13 23:01

Εμενα οταν μου ειπε οτι το χαλασε-γιατι ειχε καλα ψαρια μεσα-στεναχωρεθηκα
-1 δισκας...:(

harris samos 14-03-13 02:01

μην ακους παλικαρι μου σα τους θυρευτες δεν εχει οσοι λενε οτι οι δισκοι εχουν προσοπικοτιτα δεν εχουν γνωρισει τα datnoid μαλλον για να δουνε συμπεριφορες και σκυλιου και τιγρης ταυτοχρονα;););) μονο τα ματια του να δεις καταλαβενεις οτι ειναι εξυπνο αυτο το ψαρι



εγω ειχα δισκους μονο ομορφια εχουν ..... αυτο

Diskus fan 14-03-13 17:41

Έχει βγει η ψυχή μου να πείσω τους δισκάδες ότι πρέπει να έχουν το κατάλληλο ενυδρείο για να βάλουν δίσκους..... ΔΕΝ θα το αντέξω και για τα "τέρατα".
Μέχρι στιγμής μόνο έναν (και μάλιστα πρώην δισκά... με τον οποίο είχαμε την σχετική διαφωνία για το μέγεθος ενυδρείου, που θα χρειάζονταν τα καινούργια ψάρια του) βλέπω να ετοιμάζει ενυδρείο για τέτοιου είδους ψάρια.
Ας ΜΗΝ το ξεκινήσουμε λοιπόν... το τι βλέπετε και τι όχι μερικοί-μερικοί!!!! :cool:

Christophoros 14-03-13 18:09

μολυ ομορφο θα φανταζε κανενα ζευγαρι oscar και καμια χρισο κοκκινι arowana
και απο στολισμο αποπσι μου αμοσ πετρεσ και μια μεγαλι ριζα

ερ. το φοντο σου ειναι απομεσα το υλικο ετσι?
θα σκουρινει?

πανεμορφο τοghost knife με εκπλικτικεσ δεξιοτιτεσ στο κολιμπι
οταν εξικιοθει με τον χορο θα σου διξει τιν ομορφια του αλλα ειναι υδιοριθμοι χαρακτιρεσ και αυτο ειναι απο ψαρι σε ψαρι διαφορετικο

Stivv27 14-03-13 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 746290)
Έχει βγει η ψυχή μου να πείσω τους δισκάδες ότι πρέπει να έχουν το κατάλληλο ενυδρείο για να βάλουν δίσκους....

Δηλαδη τι ακριβως ενοουμε με το καταλληλο ενυδρειο?
Λιτρα ειχαν με το παραπανω
Νερο ειχαν σουπερ
Βιολογια ειχαν
Αμμος φυλλα ριζες και πολυ λιγο φωτισμο!
Δηλαδη τι αλλο θελαν?

nikolakis94 14-03-13 18:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 746306)
Δηλαδη τι ακριβως ενοουμε με το καταλληλο ενυδρειο?
Λιτρα ειχαν με το παραπανω
Νερο ειχαν σουπερ
Βιολογια ειχαν
Αμμος φυλλα ριζες και πολυ λιγο φωτισμο!
Δηλαδη τι αλλο θελαν?

Μπορει να μην σε γουσταραν ρε αδελφε:D

Diskus fan 14-03-13 18:52

Αυτό που ήθελες (όχι ήθελαν) ήταν μερικές 10ετίες για να καταλάβεις τον χαρακτήρα τους και την προσωπικότητα τους.
Βέβαια πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν και το ότι.... ο καθένας μας συναρπάζεται με διαφορετικά πράγματα..... όπως και το ότι κάποιοι "κουράζονται" σύντομα... με αποτέλεσμα να ΜΗΝ προλαβαίνουν.... να τα ανακαλύψουν όλα.-

harris samos 14-03-13 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 746290)
Έχει βγει η ψυχή μου να πείσω τους δισκάδες ότι πρέπει να έχουν το κατάλληλο ενυδρείο για να βάλουν δίσκους..... ΔΕΝ θα το αντέξω και για τα "τέρατα".
Μέχρι στιγμής μόνο έναν (και μάλιστα πρώην δισκά... με τον οποίο είχαμε την σχετική διαφωνία για το μέγεθος ενυδρείου, που θα χρειάζονταν τα καινούργια ψάρια του) βλέπω να ετοιμάζει ενυδρείο για τέτοιου είδους ψάρια.
Ας ΜΗΝ το ξεκινήσουμε λοιπόν... το τι βλέπετε και τι όχι μερικοί-μερικοί!!!! :cool:

τα τερατα που λες μονο τερατα δεν ειναι πιστεψεμε 1000 λιτρα ειναι υπεραρκετα μεχρι να βγει ζευγαρι μετα τα αλλα φευγουν απλα αλλα κατορθονεις πραγματα που 5-6 στον κοσμο το κανουν να δεις αυτα τα ψαρια να γενανε σε ενυδρειο ασε λιπον τα τερατα στην ακρη ;);) ειναι αλλο επιπεδο ........
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 746306)
Δηλαδη τι ακριβως ενοουμε με το καταλληλο ενυδρειο?
Λιτρα ειχαν με το παραπανω
Νερο ειχαν σουπερ
Βιολογια ειχαν
Αμμος φυλλα ριζες και πολυ λιγο φωτισμο!
Δηλαδη τι αλλο θελαν?

stivv αμα βγαλεισ ακρη με τους δισκαδες σφηρα μου κλεφτηκα

τους ειχα σε 360 λιτρα 6 δεν ηταν καλα λενε
τους εβαλα σε 700 με σαμπ 200 λιτρα 11 δισκους με οσμοση με καθημερινες αλλαγες με τις καλυτερες τρωφες καταφερνα γενες αυτοι που μου ειχαν πρωτηνει να βαλω οσμοση μετα μου ειπαν οτι εχω ψαρια με ημερομηνια ληξεις σε νεκρο νερο τα ψαρια μου ηταν χαλια οπως λενε ειχα και 3 αγγελοψαρα μεσα τα εριξα 1 εκ μεσα δε θα κανουν σκελετο φωναζανε εβαζα μονο α/ο γινανε 26 εκ υψος ε σκελετο δε κανανε αστα
δες τα και εσυ και πες μου
BORKED

συγνωμη που παρεμβενω ετσι στο θεμα σου φιλε αλλα καλυτερα που δε εμπλεξες με δισκους γλυτωσες πολυ μυρλα γκρινια και ανχος και πολλες παπατζες

μεχρι να μη καπνιζω κοντα στο ενυδρειο μου ειπανε γιατι θα αρρωστησουνε ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣ :smt091:smt091:smt091

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΙ ;)

maxmike 14-03-13 21:50

haris-samos VS discus fan αυτο ειναι κατι που πρεπει να το παρακολουθησουμε σε αλλο ποστ με τιτλο δισκοι ή θηρευτες (παρολο που και οι δισκοι θυρευτες ειναι στην ουσια) στιβ φιλε βαλε οτι γουσταρεις μεσα καλη υπομονη και καλη συνεχεια ο καθενας λεει οτι θελει για ομορφια και συμπεριφορες δεν εχουν συμπεριφορες τα κοι?υπαρχει κατι ομορφοτερο απο το θαλασσινο?και μην πει κανεις εξυπνος οι δισκοι ή τα νταντοιντ γιατι θα του στηλω συστημενο ρακομελο να το πιει για πρωινο παρασκευασμενο με πρωτορακι......+-8+-8+-8:smt059

Stivv27 14-03-13 22:11

Xαρη μαλλον φταιει το οτι δεν ειχες φοντο στο ενυδρειο!!!Και γω μια απο τα ιδια εκανα τρεξιμο τρεξιμο αγχος!Γιατι?Χομπι ειναι και να μας χαλαρωνει πρεπει οχι να τρεχω ολη την ωρα με τα βαρελια και τα μπουκαλακια!Και γι αυτο διαλεξα αυτα τα ψαρια τωρα γιατι ολοι μιλανε για πετ με χαρακτηρα!
Να το πω εγω μπας και κερδισω το ρακομελο?

harris samos 14-03-13 22:19

ΤΟ ΦΟΝΤΟ ΦΤΑΙΕΙ χαχαχαχαχαχα τελικα !!!!

ασε και με προτορακο δε το θες εκτος και πας για πνευμονια και θες να σε τριψουμε

εγω ενα θα σου πω βαλε ψαρια που να μη τσακονοντε και να τρωνε τα παντα εγω ηρεμησα περναει ο ψαρας και τα ταιζω δε χριαζετε να περνω 100 ευρω τροφες ποια ;);)

maxmike 14-03-13 22:28

http://1.bp.blogspot.com/-pJ4hSNmOpO.../s1600/url.jpg

ΧρήστοςΠ 15-03-13 06:02

βαλτε τες ολοι μεσα στα παντελονια σας ετσι :D

βάλε οτι θες αδερφε μου στο ενυδρειο σου .....;) και δες οτι καλυτερο μπορεις να κανεις

Αν θες την γνωμη μου γιατι ο δισκος λεγεται Βασιλιας δεν ειναι θεμα ουτε συμπεριφορας ουτε ομορφιας αυτα ειναι θεμα γουστου

Ειναι γιατι σου δινει την δυνατοτητα να κανεις πολλά και διαφορετικα πραγματα με αυτους και μπορεις να ασχολεισαι με τις ωρες αν θες

ΤΟ πως μεγαλωνει το πως θα ταιζεις το πως κανεις αλλαγες γεννες αλλες συνθηκες αν ειναι αγριοι αλλες αν ειναι εκτροφης, αλλες δυσκολιες στην αναπαραγωγη αναλογα αν ειναι εκτροφης ή αγριοι αναλογα το χρωμα του ψαριου ... να φτιαχνεις τροφη ... να ψαχνεις φαρμακα ... πολυ βιβλιογραφια απο βιβλια μεχρι μελετες πανεπιστημιων ... Διαγωνισμοι διαφορετικα ενυδρεια ..βιοτοπικα για μεγαλωμα ...μπορω να γραφω ωρες για 5 χρόνια το ειχα καψει λεμε :D

ΦΑΝ αν κραξεις κανεναν θα σε :smt027

nikolakis94 15-03-13 13:42

Ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη.Αλλος χαλαρωνει ζωντας σε αποστηρωμενο περιβαλλον,κανοντας καθημερινα αλλαγες,φτιαχνοντας τροφες,κανοντας τεστ νερου καθημερινα, και αλλος βλεποντας ενα θηριο να κυκλοφορει μεσα στο ενυδρειο να σου κανει χαρες, να τρωει απο το χερι σου (μερικες φορες να τρωει και το χερι σου):D.Το καθε ψαρι εχει την δικια του ομορφια τον δικο του χαρακτηρα.Απο εκει και περα κανεις δεν ηρθε να σου παρει τα λεφτα απο την τσεπη και να σου πει τι ψαρια να αγορασεις.

Diskus fan 15-03-13 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 746497)
βαλτε τες ολοι μεσα στα παντελονια σας ετσι :D

βάλε οτι θες αδερφε μου στο ενυδρειο σου .....;) και δες οτι καλυτερο μπορεις να κανεις

Αν θες την γνωμη μου γιατι ο δισκος λεγεται Βασιλιας δεν ειναι θεμα ουτε συμπεριφορας ουτε ομορφιας αυτα ειναι θεμα γουστου

Ειναι γιατι σου δινει την δυνατοτητα να κανεις πολλά και διαφορετικα πραγματα με αυτους και μπορεις να ασχολεισαι με τις ωρες αν θες

ΤΟ πως μεγαλωνει το πως θα ταιζεις το πως κανεις αλλαγες γεννες αλλες συνθηκες αν ειναι αγριοι αλλες αν ειναι εκτροφης, αλλες δυσκολιες στην αναπαραγωγη αναλογα αν ειναι εκτροφης ή αγριοι αναλογα το χρωμα του ψαριου ... να φτιαχνεις τροφη ... να ψαχνεις φαρμακα ... πολυ βιβλιογραφια απο βιβλια μεχρι μελετες πανεπιστημιων ... Διαγωνισμοι διαφορετικα ενυδρεια ..βιοτοπικα για μεγαλωμα ...μπορω να γραφω ωρες για 5 χρόνια το ειχα καψει λεμε :D

ΦΑΝ αν κραξεις κανεναν θα σε :smt027

Θα μου κλάσεις ... το τσεκούρι!!!! :cool:

:smt016

maria p 15-03-13 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 746598)
Ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη.Αλλος χαλαρωνει ζωντας σε αποστηρωμενο περιβαλλον,κανοντας καθημερινα αλλαγες,φτιαχνοντας τροφες,κανοντας τεστ νερου καθημερινα, και αλλος βλεποντας ενα θηριο να κυκλοφορει μεσα στο ενυδρειο να σου κανει χαρες, να τρωει απο το χερι σου (μερικες φορες να τρωει και το χερι σου):D.Το καθε ψαρι εχει την δικια του ομορφια τον δικο του χαρακτηρα.Απο εκει και περα κανεις δεν ηρθε να σου παρει τα λεφτα απο την τσεπη και να σου πει τι ψαρια να αγορασεις.

συμφωνώ!!! εμένα μ αρέσουν όλα!!!
όταν παιδάκι πρωτοείδα ενυδρείο (και τότε ζήτημα να υπήρχαν καμμιά δεκαριά σ όλη την αθήνα), ξετρελλάθηκα με τα νέον. από τότε, λάτρεψα χρυσόψαρα, μαγεύτηκα με τους δίσκους, θαύμασα τα όσκαρς, κι αγάπησα πάρα πολλά, ροδόστομα, μονομάχους, το χέλι του Χάρη, την κομψότητα των αγγελόψαρων, την τσαχπινιά των γκάπυς. παιδιά δεν έχει τέλος ο κατάλογος.
οπωσδήποτε όσο πιο δύσκολο το είδος στην διατήρησή του, τόσο πιο άξιο και μερακλή "χομπίστα" απαιτεί. άλλο αυτό κι άλλο οι προσωπικές προτιμήσεις. και μην προβάλουμε τις προσωπικές μας συμπάθειες και αντιπαλότητες στα ψαράκια.

Γιώργος Κ 15-03-13 15:02

Αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι πως μπορουν τα ειδη που εχει στο ενυδρειο του ο καθενας μπορουν να "χαρακτηρίσουν" τον κατοχο τους!
Θα ειμαι μαγκας αν εχω ενα ειδος ... θα ειμαι κατι "ξεχωριστο" αν εχω ενα αλλο ειδος!
Για μενα ολα αυτα ειναι αστεια! Ψαρια ειναι ολα ... Ο καθενας μας φιλοξενει οτι του αρεσει ... δοκιμαζει, βλεπει, κρινει τι ειναι καλυτερο για τον ιδιο! Πως μπορει καποιος ομως να επικρινει καποιον αλλο για την επιλογη του? Δεν το βλεπω σωστο -η καλυτερα ορθο-.
Δεν υπαρχουν περιορισμοι για μενα! Προσωπικα δεν με εμποδιζει τιποτα ενω εχω τους δισκους να φτιαξω ενα ενυδρειο με γκαπακια η μολυ η χρυσοψαρα η ακομα με πιρανια η επιδοξους "θηρευτες" .... Αν τα εχω δηλαδη οοοοολα μαζι θα ειμαι πιο πολυ μαγκας απο ολους? :D:D

Θα το κανω για να σας μπω στο "ματι" χεχεχε .... :smt115:smt016

maria p 15-03-13 15:06

εφοδιάσου και με σκόρδα γιατί θα σε φθονήσουμε όλοι!!!:)

Diskus fan 15-03-13 15:16

Γιώργο άσε.... σε πρόλαβε άλλος (σχιστομάτης)... με παρόμοιο τρόπο!!! :smt016
Κάπου στο διαδίκτυο υπάρχει video με ένα υλικό που ρίχνεις στο ενυδρείο και μπορείς να βάλεις από σκαλάρια μέχρι θαλασσινά... το θυμάσαι; :rolleyes:

Christophoros 16-03-13 02:18

αφου σιζιτατε για χαρακτιρα παρτε μια ματια τον Stane
http://youtu.be/6MePdZj-3Og

maria p 16-03-13 10:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Christophoros (Μήνυμα 746916)
αφου σιζιτατε για χαρακτιρα παρτε μια ματια τον Stane
http://youtu.be/6MePdZj-3Og

τι μου έκανες τώρα.... αυτά δεν είναι ψάρια, είναι φιλαράκια

harris samos 16-03-13 13:15

ειπαμε τα οσκαρ ειναι τα σκυλια του ενυδρειου
αλλα εχει και αλλα ;) ειπε κανενας τιποτα για τερατα ???? :smt047:smt047:smt047

BORKED
BORKED
BORKED

Stivv27 16-03-13 22:14

ε ναι ετσι ακριβως ειναι τα τερατα!!!!

Christophoros 16-03-13 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 747148)
ε ναι ετσι ακριβως ειναι τα τερατα!!!!

αν κατι ετσι σκευτεσε να κανισ σου το ευχομε ολοψηχα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02809 seconds with 11 queries