Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Νεο 220 λιτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68533)

genecr 19-02-13 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 738123)
Φιλε μου τα φίλτρα σου εάν δεν κάνω λάθος καλύτερα είναι να τα βάλεις κάτω από την επιφάνεια του νερού 1cm για να δημιουργούν ανατάραξη στην επιφάνεια για να οξυγονώνουν το νερό, αυτό πρέπει να λέει το manual τους.
Θα έχεις περρισότερο θόρυβο αλλά θα είναι καλύτερα

έχει συνδέσει και στα δυο φίλτρα το σωληνάκι που τραβά αέρα, έχει και μια αεραντλία, οπότε από ανατάραξη είναι φουλ.
εγώ θα τα έκανα όπως το αναφέρεις και εσύ, για να μην έχω το χαμό από φυσαλίδες που αναφέρει και ο Σπύρος.

Qbrain 19-02-13 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 738117)
1. Παρακολουθεις με μετρησεις.
2. Κοπαδοψαρο δεν σημαινει οτι δεν μαλωνουν μεταξυ τους (πχ για την ιεραρχια στο κοπαδι, για την αναπαραγωγη κλπ).
Ιδιως οταν μιλαμε για κιχλιδες. Οταν εμφανιζονται τετοια προβληματα, χρειαζονται ειδικες κινησεις. Πχ η αυξηση του κοπαδιου μειωνει την πιεση σε συγκεκριμενα αδυναμα ατομα. Η εισαγωγη διαφορετικου μεγεθους ψαριων μπορει να φερει προβληματα, που ομως ισως μειωθουν σταδιακα. Αν οχι, επεμβαινουμε πριν γινει ζημια, ειτε με σωστο στησιμο στο ενυδρειο, ειτε με διορθωση της συνθεσης.
3. Γιατι αυτος ο χαμος απο φυσαλιδες εκει μεσα? :confused:

1. παρακολουθω μερα παρα μερα, ολα καλα ακομα
2. οκ. αυτο δεν το ηξερα, να αυξησω το κοπαδι δεν ξερω αν με περνει, η επιθεση γινεται μονο απο ενα μικρο, ολα τα αλλα συμπεριφερονται ηρεμα, θα δω πως θα παει..., οταν λες σωστο στησιμο? τι αλλο πρεπει να κανω?
3. ειναι απο τα φιλτρα, αλλα σημερα θα βαλω το εξωτερικο και θα τελειωσει αυτος ο χαμος

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Σιμος (Μήνυμα 738120)
Τα γκάπυ γιατί τα έχεις με τα σκαλάρια:confused::confused:

δεν εχω γκαπυ μαζι με σκαλαρια, τα γκαπυ ειναι σε αλλο ενυδρειο μαζι με ενα γκουραμι και 3 apple snail

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 738123)
Φιλε μου τα φίλτρα σου εάν δεν κάνω λάθος καλύτερα είναι να τα βάλεις κάτω από την επιφάνεια του νερού 1cm για να δημιουργούν ανατάραξη στην επιφάνεια για να οξυγονώνουν το νερό, αυτό πρέπει να λέει το manual τους.
Θα έχεις περρισότερο θόρυβο αλλά θα είναι καλύτερα

υπαρχει μεγαλη αναταραξη, αλλα αυτα τα φιλτρα φευγουν σημερα και μπαινει ενα eheim 2028

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 738133)
έχει συνδέσει και στα δυο φίλτρα το σωληνάκι που τραβά αέρα, έχει και μια αεραντλία, οπότε από ανατάραξη είναι φουλ.
εγώ θα τα έκανα όπως το αναφέρεις και εσύ, για να μην έχω το χαμό από φυσαλίδες που αναφέρει και ο Σπύρος.

ακριβως, αλλα φευγουν σήμερα αυτα και μπαίνει εξωτερικό


σχετικα με το μεγαλο και το σπασμενο κοματι στην ουρα ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι?

Kostas12 19-02-13 16:38

Με το εξωτερικό φίλτρο θα είναι πολύ καλύτερα και αθόρυβο, έκανες καλή επιλογή.

Qbrain 19-02-13 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 738162)
Με το εξωτερικό φίλτρο θα είναι πολύ καλύτερα και αθόρυβο, έκανες καλή επιλογή.

ετοιμο! πολύ καλύτερα τα πράγματα όντως!

οριστε μια γενικη εικονα

http://i226.photobucket.com/albums/d...psfbfba68d.jpg

Kostas12 19-02-13 22:00

Γεμισέ το με βιολογικό υλικό και μόλις στρώσει το ενυδρείο θα έχεις ένα πού δυνατό φίλτρο για υποστήριξη.

delta66 20-02-13 00:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Qbrain (Μήνυμα 738154)
2. οκ. αυτο δεν το ηξερα, να αυξησω το κοπαδι δεν ξερω αν με περνει, η επιθεση γινεται μονο απο ενα μικρο, ολα τα αλλα συμπεριφερονται ηρεμα, θα δω πως θα παει..., οταν λες σωστο στησιμο? τι αλλο πρεπει να κανω?

σχετικα με το μεγαλο και το σπασμενο κοματι στην ουρα ξερει κανεις αν μπορω να κανω κατι?

Συνηθως στα 7-8 ατομα και πανω ομαδα, λυνονται καπως αυτα τα προβληματα.
Αλλιως πρεπει να μεινεις με ενα ζευγαρι.
Στησιμο εννοω να υπαρχουν κρυψωνες, "θεσεις" στο ενυδρειο κλπ (βαλε ξυλα με κλαδια και εχινοδωρους, βγαλε πετρες κλπ)

Τιποτα δεν κανεις, παρα καθαρο και σωστων παραμετρων νερο, καλο φαι, βιταμινες καμια φορα.

Qbrain 21-02-13 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 738350)
Συνηθως στα 7-8 ατομα και πανω ομαδα, λυνονται καπως αυτα τα προβληματα.
Αλλιως πρεπει να μεινεις με ενα ζευγαρι.
Στησιμο εννοω να υπαρχουν κρυψωνες, "θεσεις" στο ενυδρειο κλπ (βαλε ξυλα με κλαδια και εχινοδωρους, βγαλε πετρες κλπ)

Τιποτα δεν κανεις, παρα καθαρο και σωστων παραμετρων νερο, καλο φαι, βιταμινες καμια φορα.

2 μερες τωρα δεν τρωει ο μεγαλος, σήμερα ειδα οτι του το γυρισε σε fitrot, ξεκίνησα θεραπεία με esha 2000,
ελπίζω να παει καλα....


εκτες έφτιαξα και moonlight με 2 μπλε led, και πηρα υλικά σημερα να φτιάξω και ανατολη - δυση με 8 λευκα led να ανάβουν 3 ωρες πριν και 2 ωρες μετα απο τον κυριο φωτισμό και το Moonligh κάθε σκ για 2 ώρες

συντομα (σκ ελπιζω) θα βαλω και φωτο απο τις κατασκευές

Qbrain 26-02-13 12:02

4 μερες θεραπια, δεν βλεπω καμια βελτιωση, και το κακο ειναι οτι δεν τρωει πολλες μερες τωρα, παραλληλα πηγα πισω τα 2 επιθετηκα απο την παρασκευει και τα πραγματα εχουν ηρεμησει εντελως, αυτο που μου κανει εντυπωσει ειναι ξαφνηκα το κερατοφφυλο (μεγαλη ποσοτητα σε διαφορα σημεια) εχασε ολα του τα φυλλα και εμιναν μονο κοτσανια με κατι νεες τουφιτσες.... ξερεις κανεις γιατι μπορει να εγινε αυτο? μηπως φταιει το φαρμακο? απο μετρησεις ειμαι κομπλε

επισεις ειχα βαλει κλαδεμα και στο μικρο ενυδρειο το το οποιο χαλασε και αυτο

----------

ετοιμα το συστημα ψυξης και το sunrise-sunset-moon light
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69510
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69507

giorgio 27-02-13 12:25

Το κερατοφυλλο είναι ευπαθές,μπορεί να χαλασει με το παραμικρό...μηπως βάζεις μέσα τίποτα λιπασματα η κατι άλλο;

Qbrain 27-02-13 17:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgio (Μήνυμα 741158)
Το κερατοφυλλο είναι ευπαθές,μπορεί να χαλασει με το παραμικρό...μηπως βάζεις μέσα τίποτα λιπασματα η κατι άλλο;

τιποτα αλλο εκτός απο την θεραπεία που εγινε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01828 seconds with 11 queries