Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Επί παντός επιστητού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Συζήτηση: Τα ενυδρεία κρύβουν σοβαρούς κινδύνους για την ανθρώπινη ζωή (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68272)

screamer 23-01-13 01:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 728752)
Τυχαινει καμια φορα οταν ρουφας με το λαστιχο ;)

ναι οκ, αλλα μετα συνιθως το φτυνεις

delta66 23-01-13 02:48

Καμια φορα δεν προλαβαινεις αν εχεις ρουφηξει δυνατα :D

Οκ, μονο τις πρωτες φορες που εβγαλα νερο με λαστιχο ειχε συμβει 2-3 φορες μεχρι να παρω το κολαει. Δεν ειμαι και αλκοολικος. :cool:

maikl 23-01-13 06:25

Ρε παιδια χαλαρωστε......"πολλες φορες παει η σταμνα για νερο αλλα μια σπαει" λεει ο σοφος λαος μας.
Τα χερια μου τα εβαζα πριν την "παθω" και συνεχιζω να τα βαζω ακομη και τωρα γυμνα μεσα στα ενυδρεια μου επι καθημερινης βασης για 8 χρονια τωρα και δεν ημουν με ενα και δυο ενυδρεια στο σπιτι.;)
Με αλλα λογια μυαλο δεν εβαλα κιας ειχα κολλησει το μυκοβακτηριο....:D
Υπαρχει περιπτωση να την ξαναπαθω μπορει ομως και ποτε ,εγω απλα εγραψα την δικη μου "περιπετεια" για να σας δειξω οτι τιποτε δεν αποκλειετε να συμβει,ακομη κι ο ουρανος μπορει να πεσει τελικα...για αυτο οποιοι νομιζουν οτι θελουν να παιρνουν μετρα προστασιας ας τα παιρνουν...
(Για το δε ρουφηγμα του νερου απο το ενυδρειο καποια στιγμη θα σας δειξω με βιντεακι-α να αδειαζετε νερο χωρις να ρουφατε και χωρι αντλιες κ.λ.π);)

kingrim 23-01-13 08:38

εγω γεμιζα το λαστιχο με νερο αφηνα την μια ακρη στο μπαλκονι την αλλη ακρη την κρατουσα τσακισμενη και την εβαζα στο ενυδρειο οταν αφηνα το τσακισμα αδειαζε το νερο και ολα οκ

maikl 23-01-13 08:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 728768)
εγω γεμιζα το λαστιχο με νερο αφηνα την μια ακρη στο μπαλκονι την αλλη ακρη την κρατουσα τσακισμενη και την εβαζα στο ενυδρειο οταν αφηνα το τσακισμα αδειαζε το νερο και ολα οκ

Ναι κι ετσι. ;)
Μου κανει εντυπωση ομως που ο "κοσμος" ακομη κανει γαργαρες....:(

mikros84 23-01-13 09:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 728769)
Ναι κι ετσι. ;)
Μου κανει εντυπωση ομως που ο "κοσμος" ακομη κανει γαργαρες....:(

Οι γαργάρες κάνουν καλό στον λαιμό βρε...:D:D:D
Εγώ πάντως, έξω από την πλάκα έχω πιεί πολλές φορές νερό από το ενυδρείο, στην προσπάθεια μου να βάλω μπρός κάποιο φίλτρο που δεν είχε βάκουμ....και ακόμη ζω...ζω και είμαι μια χαρά...αν εξαιρέσει κανείς ότι η ''ουρά'' που έβγαλα πριν 10 χρόνια έχει μεγαλώσει αρκετά και έχω κάποια προβληματάκια στα εφαρμοστά παντελόνια...:D:p:D

ΜΙΜΗΣ 23-01-13 09:20

xa xa xa
και εγω εχω πιει νερο πολλες φορες...
...τωρα εχω γινει εμπειρος μπαινει στο στομα αλλα το φτυνω xa xa xa

ΠΕΤΡΟΣ Κ. 23-01-13 14:58

Πάρτε ένα τέτοιο http://www.accessories-eshop.gr/inde...oduct&pid=2159 και ούρε ρούφηγμα με το στόμα ούτε τίποτε.

jimmis1974 23-01-13 15:08

παντως λεει "μελετησαν ψαρια γλυκου νερου" , οποτε εγω εχω θαλασσινα ... :D δεν με πιανει !!!
Γιαυτο φτιαχτε θαλασσινα να σωθείτε !!!;)

Επιστήμονες σου λενε μετα ...... !!+-8

nikolakis94 23-01-13 16:31

Αλλος ενας τροπος ειναι να βουτηξεις ολο τον σωληνα που αλλαζεις νερο μεσα στο ενυδρειο ωστε να γεμισει με νερο, μετα παιρνεις την μια ακρη και την τοποθετεις στο δοχειο που βγαζεις το νερο της αλλαγης και το ενυδρειο αρχιζει να αδειαζει.Ετσι δεν χρειαζεται να ρουφηξεις.

Κουραμπιές 23-01-13 18:19

Εγω πηγα σε ενα πετσοπ εδω και τον πετυχα οταν αλλαζε νερο. εβαλε την μια ακρη μεσα, λιγο παραπανω απο οσο επρεπε, την αλλη ακρη στην αποχευτευση (σε εμας κατευθειαν στον κουβα η μπαλκονι οπως την κανει ο καθενας) και τσακισε το λαστιχο κοντα στο ενυδρειο εκει που κανει σιφονι, και εβγαλε αυτο το εξτρα λαστιχο που ειχε βαλει μεσα στο ενυδρειο, ετσι εκανε σιφωνι κατευθειαν και με το απελευθερωσε το διπλωμα-τσακισμα, αρχισε το αδειασμα. Πολυ ευκολο και εγω ετσι το κανω πλεον.

jimmis1974 25-01-13 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από screamer (Μήνυμα 728749)
Το κλασσικο ειναι να τα βαζω μετα απο τσιμπουσι με παΐδακια. Σαν τρελλα ερχονται στο χερι τα ψαρια. :)


και που να χεις φαει σκορδαλια να δεις +-8

vaspiou 07-02-13 07:53

Re: Συζήτηση: Τα ενυδρεία κρύβουν σοβαρούς κινδύνους για την ανθρώπινη ζωή
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 728870)
Εγω πηγα σε ενα πετσοπ εδω και τον πετυχα οταν αλλαζε νερο. εβαλε την μια ακρη μεσα, λιγο παραπανω απο οσο επρεπε, την αλλη ακρη στην αποχευτευση (σε εμας κατευθειαν στον κουβα η μπαλκονι οπως την κανει ο καθενας) και τσακισε το λαστιχο κοντα στο ενυδρειο εκει που κανει σιφονι, και εβγαλε αυτο το εξτρα λαστιχο που ειχε βαλει μεσα στο ενυδρειο, ετσι εκανε σιφωνι κατευθειαν και με το απελευθερωσε το διπλωμα-τσακισμα, αρχισε το αδειασμα. Πολυ ευκολο και εγω ετσι το κανω πλεον.

εξηγησε το λιγο καλυτερα αυτο...
σιφωνι στην συγκεκριμενη περιπτωση τι εννοεις?
κατι χανω....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02574 seconds with 11 queries