Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φίλτρανση (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=209)
-   -   Περί φίλτρανσης και λοιπών θεμάτων. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13627)

accnt 15-12-06 23:26

Καλό "στρώσιμο"...;)

mad 16-12-06 17:06

Και να που ήρθε το πρόβλημα!!! το πίσω τζάμι του ενυδρείου είναι χάλια, όταν δοκίμασα να το καθαρίσω επειδή η απόσταση από τον τοίχο είναι 2 εκατοστά
έγινε χειρότερο, έτσι όπως είναι δεν μπορώ να βάλω πλάτη.
Την Δευτέρα θα αγοράσω ένα καθαριστικό από εκείνα που έχουν οι τζαμοκαθαριστές, σε μικρό μέγεθος βέβαια, εάν βρω τόσο μικρό να χωράει πίσω από το ενυδρείο μου!!!

accnt 16-12-06 17:39

Μπορείς να πάρεις φελιζόλ 1 πόντου να το βάψεις μαύρο και να το βάλεις.
Έτσι έχω κάνει και εγώ.

mad 16-12-06 18:22

1 Συνημμένο(α)
Έχω έτοιμο το πάνελ, αλλά όταν το βάζω φαίνεται όλη σκόνη από το τζάμι, αυτή δεν μπορώ να καθαρίσω!!!!
Βάζω φωτό!! στην πραγματικότητα είναι πολύ χειρότερα!!!

accnt 17-12-06 09:33

Έχεις καθαρίσει ποτέ το τζάμι εσωτερικά?
Εγώ δεν το έχω καθαρίσει ποτέ (βέβαια δεν είχα εκεί τριχοειδής άλγη) και έχει καλυφθεί όλο με κοραλλίνη. Το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ ωραίο και το εξωτερικό φελιζόλ δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου.
Άρα μην το σκέφτεσαι και πολύ το θέμα.

mad 17-12-06 11:32

Και θέλω λίγη βοήθεια, πρίν τις αλλαγές του ενυδρείου είχα αρχίσει αλλαγές νερού για να ρίξω αμμωνία και νιτράτ, να τις κόψω μέχρι να αρχίσω κύκλο ή να τις συνεχίσω? επηρεάζουν τα βακτηρίδια?

accnt 17-12-06 13:29

Αν κάνεις τον κύκλο σου από την αρχή χωρίς ψάρια δεν χρειάζεται να κάνεις αλλαγές νερού. Αλλά θα πρέπει να ρίχνεις αμμωνία με μέτρο.
Αν κάνεις με ψάρια πρέπει να κάνεις αλλαγές όταν παρατηρείς άνοδο της αμμωνίας.
Μπορείς να ρίξεις και έτοιμα βακτηρίδια για διευκόλυνση.
Το σκεπτικό είναι να έχεις αμμωνία μετά να μηδενίσει και να έχεις ΝΟ2. Έπειτα θα πέσουν τα ΝΟ2 και θα έχεις ΝΟ3.
Όταν Αμμωνία και ΝΟ2 είναι 0 ενώ εσύ ρίχνεις αμμωνία (ή έχεις ψάρια) τότε είσαι έτοιμος.
Προσοχή μετά ένα ένα ψάρι μέσα και αφήνουμε ένα μεγάλο διάστημα για να μπορέσει να προσαρμοστεί η βιολογία.

mad 18-12-06 15:22

1 Συνημμένο(α)
Το τελείωσα να και μια φωτό!!

accnt 18-12-06 15:56

Μια χαρά είναι (το backround).
Το aquascaping θέλει λίγη δουλίτσα. Με μια αναδιάταξη του βράχου και ίσως μερικά κιλά ακόμη. Θα δείξει πιο φυσικό και θα δημιουργηθούν περισσότερες κρυψώνες για τα ψάρια σου.
Από ότι βλέπω ψάρι δεν έχεις τώρα μέσα έτσι?

mad 18-12-06 17:41

Ψάρι όχι, έχω μια sinularia , κάτι μανιταράκια και 2 γαρίδες καθαριστές!!

accnt 18-12-06 20:39

Άρα ρίχνεις αμωνία για τον κύκλο ή τροφή?

Θανάσης 18-12-06 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mad (Μήνυμα 144140)
Ψάρι όχι, έχω μια sinularia , κάτι μανιταράκια και 2 γαρίδες καθαριστές!!

οι γαρίδες δεν ειναι ευαισθητες;;

accnt 18-12-06 22:08

Δυστυχώς είναι.

Tricky 19-12-06 01:05

Φιλε mad , οπως λεει και ο Γιαννης , πρεπει να πας βουρ για βραχο ...κατα προτιμηση ζωντανο.Ειναι αλλωστε ευκαιρια τωρα που στρωνει το ενυδρειο να τελειωσεις απαξ με τον εξοπλισμο/καλλωπισμο του ενυδρειου σου και να μην ξαναβαλεις χερι μεσα.

Με τον ζωντανο βραχο και τη βιολογια σου θα ενισχυσεις και το ενυδρειο θα ομορφυνει ... θα σε βοηθησει και στο στρωσιμο.

οπως και να εχει παντως (ειτε με live rock ή με ψοφιο) θελεις κρυψωνες σιγουρα.Το ενυδρειο σου εχει μονο ενα καταφυγιο (δεξια οπως κοιταμε τη φωτο) και ειναι σιγουρα ανεπαρκες για ενα ενυδρειο αυτων των λιτρων.

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

mad 19-12-06 12:46

Ασφαλώς θα μπει και άλλος ζωντανός βράχος, δεν είπα ότι τελείωσα!
Αλλά τα δύσκολα ήταν όλες αυτές οι αλλαγές των φίλτρων και όλου του εξοπλισμού! όσο και του πίσω πάνελ, το οποίο με παίδεψε πάρα πολύ, μπροστά σε αυτά ο βράχος είναι παιχνιδάκι!!!

accnt 19-12-06 12:54

Παιχνιδάκι μπορεί να είναι, αλλά βάλε τον τώρα που στρώνεις το ενυδρείο σου, ότι σου "βγάλει" να στο βγάλει τώρα.;)

mad 24-12-06 10:29

Επιμένεται βλέπω για πολύ βράχο, θα ήθελα μιά καλή εξήγηση για αυτό, βλέπεται δεν στηρίζεται το βιολογικό μου στο βράχο, αλλά στά εξωτερικά βιολογικά φίλτρα με 15 λίτρα substrat pro!!
Μην ξεχνάμε είναι fish only με ζωντανό βράχο σαν συμπλήρωμα, τώρα προσπαθώ να κάνω κύκλο, ρίχνω και λίγα βακτηρίδια.
Δέν βάζω άλλο βράχο πριν κάνει κύκλο, γιατί αυτό ήταν το πρόβλημα μου, είχα αμμωνία!!

Obelix(Reifen) 24-12-06 17:26

Έχεις μια προτίμηση σε tangs και angels και στο δικό σου ενυδρείο οι νεοφερμένοι θα χαρακωθούν και θα χτυπηθούν πολύ άσχημα μια και δεν θα έχουν που να κρυφτούν. Την δυνατότητα βιολογίας του βράχου κανένα υλικό στα φίλτρα σου δεν μπορεί να την αντικαταστήσει .
Μια απορία όμως πως γίνετε να έχεις αμμωνία και σε τόσο μηνών ενυδρείο να μην έχεις κοράλλινη και τα διακοσμητικά να είναι πεντακάθαρα.
Κάτι κάνεις…

accnt 24-12-06 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mad (Μήνυμα 144879)
Δέν βάζω άλλο βράχο πριν κάνει κύκλο, γιατί αυτό ήταν το πρόβλημα μου, είχα αμμωνία!!

Τότε ο βράχος που θα βάλεις (αν τελικά βάλεις και εφόσον είναι ζωντανός) να είναι πολύ καλά κουραρισμένος γιατί μπορεί να σου «γυρίσει» το ενυδρείο.
Πιστεύω ότι η τωρινή προσθήκη βράχου, είναι σωστή και ίσως βοηθήσει και το στρώσιμο.

Tricky 24-12-06 22:12

Φιλε Mad για μενα ειναι απλο ... αν θες να βαλεις ζωντανο βραχο (ειτε για εξτρα βιολογια ειτε για ομορφια ειτε για τις αλγες/μικροοργανισμους που κουβαλαει) , καλυτερα να τον βαλεις τωρα που δεν εχει ψαρια το ενυδρειο.Να βγαλει και αυτος οτι αμμωνια εχει και να τελειωνεις ...

Αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις ζωντανο βραχο αλλα ψοφιο τοτε οκ , μπορεις να τον βαλεις οποτε θες ...
οπως και να χει ομως , δεν ειναι καλυτερα τωρα που το ενυδρειο ειναι αδειο να μπεις ολοκληρος μεσα και να φτιαξεις το ντεκορ σου με την ησυχια σου χωρις να στρεσαρεις τα ψαρακια σου ?

Απο την αλλη , συμφωνω μαζι σου οτι αν το ενυδρειο σου στρωσει σωστα ,δεν θα χρειαστει την βιολογια του ζωντανου βραχου για να ανταπεξελθει ...τα βιολογικα σου φιλτρα θα επαρκουν αρκει , οπως ειπαμε, να μην στοκαρεις αμεσως με πολλα και μεγαλα ψαρια ...

mad 25-12-06 12:12

< Μια απορία όμως πως γίνετε να έχεις αμμωνία και σε τόσο μηνών ενυδρείο να μην έχεις κοράλλινη και τα διακοσμητικά να είναι πεντακάθαρα.
Κάτι κάνεις… >


Αγαπητέ Διονύση αυτή την απορία την έχουν πιά και αρκετοί άλλοι που τους έχω πεί το πρόβλημα!! καταστήματα και χομπίστες προσπαθούν να απαντήσουν σε αυτό, μέχρι που θα το γράψουν στο RC για να δούνε τι απάντηση θα δώσουν αυτοί!!!!

accnt 25-12-06 19:56

Για να έχεις κοραλλίνη πρέπει πρώτα αυτή να έρθει στο ενυδρείο (σε κάποιον ζωντανό βράχο), για να επεκταθεί θα χρειαστεί υψηλά επίπεδα Caκαι Kh. Οπότε και να είχες ποτέ κοραλλίνη αν δεν έχεις σωστές παραμέτρους δεν θα επεκταθεί και θα εξαφανιστεί!
Για την σχέση αμμωνίας και καθαριότητας δεν πολύκαταλαβαίνω!

mad 25-12-06 21:10

Προσπαθώ να κάνω κύκλο σε παλαιό ενυδρείο, το οποίο πρ'οτι είχε ψάρια δεν είχε κύκλο!!!
Κανείς δεν έχει καταλάβη πώς γίνεται αυτό!

accnt 26-12-06 17:14

Μπορεί να μην είχε ολοκληρωμένο κύκλο. Ή μπορεί ακόμα να μην γινόταν σωστή φίλτρανση έτσι όπως είχες συνδέσει σε σειρά τα φίλτρα σου. Κάποια βακτηρίδια υπήρχαν ….όπως λένε οι μετρήσεις σου…

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mad
...μετρήσεις αμμωνία=0,05 δηλ ένα χρώμα μετά τό πρώτο πού είναι τό 0, νιτρίτ=0, νιτράτ=15...

Για να έχεις ΝΟ3 15 τότε υπήρχαν τα σωστά βακτηρίδια που μετατρέπουν τα ΝΟ2 σε ΝΟ3. Απλά πράγματα.
Άλλωστε αν δεν υπήρχαν και λίγα βακτηρίδια, απόρροια ίσως ελλιπή κύκλου, τα ψάρια σου δεν θα άντεχαν καθόλου.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mad
Προσπαθώ να κάνω κύκλο σε παλαιό ενυδρείο, το οποίο πρ'οτι είχε ψάρια δεν είχε κύκλο!!!
Κανείς δεν έχει καταλάβη πώς γίνεται αυτό!

Απλά δεν μπορείς να είχες σωστή φίλτρανση με την διάταξη των φίλτρων σου. Αν θυμάμαι καλά στο είχα επισημάνει από την αρχή.
Εν πάση περίπτωση τώρα όλα αυτά είναι παρελθόν. Πιστεύω ότι τώρα πλέον, όλα θα πάνε καλά!

mad 26-12-06 18:29

Νομίζω ότι αυτό ακριβώς γινόταν, υπήρχαν βακτηρίδια ελάχιστα, τα οποία δεν επαρκούσαν για σωστό κύκλο!!

mad 29-12-06 15:47

Νοιώθω την υποχρέωση να γράψω την εμπειρία μου αυτή, έστω και εάν ξέρω ότι μερικοί καλοί φίλοι θα θελήσουν να με δείρουν Χα! Χα! δεν πειράζει, κάποιος προγονός μας είπε πάταξον μεν άκουσον δε!!
Λοιπόν πρίν 10 ημέρες περίπου άρχισα την λεγόμενη θεραπεία της ζάχαρης, παρ'ότι όλοι μου έλεγαν το αντίθετο, αυτό γιατί εγώ δεν έχω ψάρια, και η θεραπεία δεν είναι δοκιμασμένη.
Η θεραπεία ζάχαρης γίνεται για όσους έχουν πολύ ανεβασμένο nitrate εγώ είχα πάνω από 80, έχω κάνει τρείς αλλαγές νερού 120 λίτρων χωρίς αποτέλεσμα, μη μπορώντας άλλη αλλαγή νερού, αποφάσησα να δοκιμάσω την ζάχαρη, σήμερα μέτρησα nitrate και είμαι στο 20!!!
Θα σας πω και την δοσολογία, για 40 γαλόνια είναι 1/3 κουταλιά του γλυκού κάθε 3 μέρες, αυτό 2 φορές, την τρίτη έριξα 1/2 κουταλιά του γλυκού, η δοσολογία λέει μετά 1/2 κουταλιά της σούπας κάθε 15 μέρες.
Πρίν φτάσω εκεί έχω αποτελέσματα!!!!
Συνεχίζω και ότι νέα έχω θα τα γράψω να είστε σίγουροι!

Blanch 29-12-06 17:53

Γλυκό το βλέπω να γίνεται το θαλασσινό σιγά σιγά! :D

accnt 29-12-06 18:21

Δεν γίνεται έτσι κύκλος...:smt102

Tricky 29-12-06 22:34

Φανταζομαι οτι το ολο κολπο ειναι οτι ''ταιζεις'' με ζαχαρη τα αναεροβια βακτηρια απονιτροποιησης (αυτα δηλαδη που θα μετατρεψουν τα nitrates σε nitrogen gas) . Κατι τετοιο κανουν νομιζω και καποια nitrate filters τα οποια ομως προυποθετουν αναεροβιο περιβαλλον,συγκεκριμμενη ροη και ταισμα.Δεν καταλαβαινω πως το να ριξεις δυο κουταλιες ζαχαρη σε ενα ενυδρειο μπορει να εχει τοσο εντυπωσιακο αποτελεσμα στην μειωση των nitrates...

Περα απο το ''πειραμα'' σου (που αν καταλαβα καλα, εριξε τα nitrates 60 μοναδες σε 10 μερες:eek: ) , εγω δεν καταλαβαινω πως εκανες 3 αλλαγες νερου (35% εκαστη δηλαδη) χωρις να δεις κανενα αποτελεσμα στην συγκεντρωση των nitrates ...δηλαδη μετραγες πριν και μετα και το αποτελεσμα ηταν το ιδιο ?? Καταλαβαινεις οτι για να γινει αυτο θα πρεπει τα nitrates του ενυδρειου σου και τα nitrates του φρεσκου νερου της αλλαγης , να ηταν στα ιδια -υψηλα- επιπεδα κατι που για μενα ειναι αδιανοητο ακομα και αν χρησιμοποιησεις το χειροτερο νερο βρυσης ή το πιο μαπα αλατι ...

Με τι τεστ μετρας ammonia και nitrates ?

accnt 29-12-06 22:51

Μα πέραν όλων αυτών ο κύκλος δεν γίνεται με αυτούς τους τρόπους!
Αλλά για να έχει Νο3 έχει βακτηρίδια....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02686 seconds with 11 queries