Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Απο γλυκό σε αλμυρό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94946)

GiorgosT 06-03-17 09:24

Coral Banded Shrimp (Stenopus hispidus)

Hudds 08-03-17 17:03

Μην φοβάσαι δεν θα σου φάει ψαρι, απλα θα προστατεύει την σπηλιά της.

golf4470 11-03-17 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT (Μήνυμα 1000103)
Ευχαριστώ Νίκο,απο χρόνους όμως πως θα "παίξω"?

Ανα 2 λάμπες θα τις ρίξεις κ σε ενα χρονοδιακόπτη. Θα βάλεις τον 1 χρονοδιακόπτη να ανάψεις τις 2 λάμπες πχ στις 10.00 και τις άλλες 2 στον άλλο χρονοδιακόπτη να ανάψουν στις 11.00. Το ανάποδο να σβήσουν κ έτσι πετυχαίνεις μια προσομοίωση ανατολής δύσης.

GiorgosT 15-03-17 04:23

Καλημέρα,σχεδόν έχει τελειώσει το φωτιστικό μπήκαν οι δύο λάμπες(coral και purple)αναμένεται η blue σύντομα.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pshos2642l.jpg


Πρίν δέκα μέρες μπήκαν 3 chromis veridis μέχρι πριν δύο μέρες πήγαιναν κοπαδιαστά,απο προχθές παρατηρώ οτι το ένα έχει αποκοπεί και κρύβεται κάτω απο τον βράχο.Σήμερα που τάισα δεν έφαγε έκανε κίνηση προς την τροφή αλλά δεν έφαγε και ξαναπήγε στην "φωλιά" του. Μπορώ να κάνω κάτι για να το βοηθήσω?

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pskuuyik5j.jpg

kostas82 15-03-17 08:55

Την ίδια συμπεριφορά παρατηρώ και εγώ στα δικά μου, Ίσως να έχει να κάνει με την δημιουργία ενός ζευγαριού και με τον τρόπο τους διώχνουν τα υπόλοιπα.

voas 15-03-17 13:21

γενικά τα chromis veridis είναι πολύ σκληραγωγημένα και πολύ ρυπογόνα επίσης,μην σε αγχώνει θα στρώσει απλά μπορεί να μην κοπαδιαζει!

GiorgosT 15-03-17 20:30

Τελικά μας άφησε το ψαράκι με κάνει εντύπωση όμως το πόσο γρήγορα ρε γμτ.

Hudds 16-03-17 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 1001760)
Την ίδια συμπεριφορά παρατηρώ και εγώ στα δικά μου, Ίσως να έχει να κάνει με την δημιουργία ενός ζευγαριού και με τον τρόπο τους διώχνουν τα υπόλοιπα.

+1

Και εγω ξεκίνησα με 3, αλλα πολυ σύντομα έγιναν 2 που απο οτι φαίνεται ειναι αγαπημένο ζευγαράκι τα τελευταία 3 χρονια:D Φαινεται οτι ετσι δουλεύει στα ολιγομελη σχήματα ιεραρχίας
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT (Μήνυμα 1001841)
Τελικά μας άφησε το ψαράκι με κάνει εντύπωση όμως το πόσο γρήγορα ρε γμτ.

Λογικα πήγε απο στρες. Μείνε προς το παρων με τα 2 και βλέπεις πως πάνε. Αν φύγουν και αυτά, τοτε ειναι θεμα υγείας..

Εκτος αν θελεις κοπαδάκι, οποτε θα πρέπει να προσθέσεις μπόλικα μαζί :D

GiorgosT 18-03-17 15:20

Μέσα σε 3 μέρες έχω χάσει 3 ψάρια πιστεύω να σταματήσει εδώ.Τελος και το δεύτερο veridis μας έμεινε ένα.Εκανα μετρήσεις πιστεύοντας ότι κάτι έχει αλλάξει στο νερό μου αλλά δεν είχα κάποια αλλαγή.
Αλλαγή:1025
Αμμωνία: 0
Νο2: 0
Νο3: 10
Ρο4: 0
Mg:1290
Πιστεύω ότι είμαι καλά εκτός από το mg που λογικά θέλει ανέβασμα.
Στο chromis που βρήκα ψωφιο είδα ότι είχε και ψιλοχτυπηματα στο πλάι οπότε πρέπει να ήταν από τσακωμο.καπου διάβασα ότι σε ενυδρείο τις περισσότερες φορές ζει μόνο ένα άσχετα αν στην θάλασσα πάνε κοπαδιαστά (δεν ξέρω αν αληθεύει κάτι τέτοιο). Στο ενυδρείο μπήκαν 3 trochus και να'ναι καλά το παλικάρι μου έστειλε και δώρο 1 zoanthus και 1montipora digitata red.Τι συμπληρωματα χρειάζεται για αυτά τα δύο κοράλλια να πάρω?

Hudds 18-03-17 17:39

ΟΚ είναι το Mg.
Τεστ για KH & Ca χρειάζεσαι για να υπολογίσεις τις καταναλώσεις τους τώρα με τα κοραλλακια.
Προς το παρόν λογικά θα είσαι καλυμμένος με τις αλλαγές νερού, δεν θα χρειάζεται να προσθέσεις κάτι, αλλά κάνε και μετρήσεις για να είσαι σίγουρος.

Θα πρέπει να δεις και τον φωτισμό αν είναι αρκετός.

Επίσης από ότι βλέπω στην φωτογραφία, τον κυκλοφορητή βάλτον πιο ψιλά και με μικρότερη κλίση προς τα πάνω, για να συνδυάσεις και κυκλοφορία και ανατάραξη.

voas 19-03-17 01:14

Καλησπέρα Γιωργο!
Κοπαδιάζουν οι χρομιδες και συνήθως τις βάζουν σε μονούς αριθμούς!
Τα τσιμπήματα που είδες μπορει να ειναι μεταθανάτια!
Καλοριζικα τα κοραλλακια σου,την μοντιπορα σε χαμηλό μέρος στον βράχο γιατι κανει σκιά!
Μπορεις να πάρεις απο καλογεροπουλο
Διττανθρακική σόδα
Χλωριουχο μαγνήσιο
Χλωριουχο ασβέστιο
Και μετα απο μετρησεις να τροφοδοτεις οτι χρειάζεσαι!
Καλη συνεχεια να εχεις,μήπως ήρθε η ωρα να σε μεταφέρουμε στα reef?

GiorgosT 19-03-17 23:44

Είχα διαβάσει ότι μπαίνουν σε μονό αριθμό Νίκο γι'αυτό αγόρασα 3 τα τραύματα ήταν σίγουρα πριν γιατί το είδα να το κυνηγάει και το μετέφερα στο εσωτερικό σαμπ μόνο του αλλά δεν τα κατάφερε και κατέληξε (να δω τι θα καταλάβει που έμεινε μόνο τώρα).Τα κοράλλια ήρθαν ειλικρινά από το πουθενά και ευχαριστω πολύ το παλικάρι από την Κρήτη γι'αυτην την κίνηση,από την στιγμή που ήρθαν και μπήκαν ας γίνει μεταφορά.Με την ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω,μπορώ να βάλω μία εμφύλια για τα νεμακια μου? Μήπως είναι νωρίς και θα υπάρξει πρόβλημα?

voas 20-03-17 00:06

Απο εδω θα εισαι πιο άνετος πλέον!;)
Γιωργο εαν εχεις τεστ kh ph mg ca και εχεις ρυθμίσει τις ενδεδειγμένες τιμές,μπορεις σιγα σιγα να βάλεις,τον ζωντανό βράχο που έβαλες τον βλέπω σε άριστη κατάσταση απο όσο μπορώ να διακρίνω!
Για αρχη ανέβασε την αλατοτητα στο 1.026 και μετέπειτα κανε μετρησεις!

GiorgosT 20-03-17 00:20

Ευχαριστώ Νίκο
Mg:1290
Ca:400 αλλά μπορεί να είναι και λίγο παραπάνω με μπερδεύει αυτό το clear bue τι θέλει να πει που γράφουν οι οδηγίες.Εμενα γίνεται μπλε και ρίχνω και κάποιες σταγόνες παραπάνω μήπως και γίνει πιο διαυγές το μπλε.
Από τεστ δεν έχω μόνο kh και ph θα τα προμηθευτώ και θα ανεβάσω τις μετρήσεις για τυχών διορθώσεις.Σας ευχαριστώ απο καρδιάς όλους παιδιά για τις συμβουλές!!κακά τα ψέματα όσο και να διαβάσεις αν δεν έχεις και κάποιον να σε καθοδηγήσει δεν τα καταφέρνεις.

GiorgosT 22-03-17 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1002222)
Καλησπέρα Γιωργο!
Μπορεις να πάρεις απο καλογεροπουλο
Διττανθρακική σόδα
Χλωριουχο μαγνήσιο
Χλωριουχο ασβέστιο
Και μετα απο μετρησεις να τροφοδοτεις οτι χρειάζεσαι!
Καλη συνεχεια να εχεις,μήπως ήρθε η ωρα να σε μεταφέρουμε στα reef?

Καλημέρα,βλέπω οτι ο καλογερόπουλος δεν έχει eshop,πώς κάνετε παραγγελία τηλεφωνικά και σας τα στέλνει?

voas 22-03-17 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT (Μήνυμα 1002698)
Καλημέρα,βλέπω οτι ο καλογερόπουλος δεν έχει eshop,πώς κάνετε παραγγελία τηλεφωνικά και σας τα στέλνει?

πάρε τηλ ,εάν δεν βρεις άκρη,θα πάω να στα πάρω εγώ να στα στείλω!;)

GiorgosT 22-03-17 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 1002714)
πάρε τηλ ,εάν δεν βρεις άκρη,θα πάω να στα πάρω εγώ να στα στείλω!;)

ok Νίκο σ'ευχαριστώ.

GiorgosT 23-03-17 23:55

Αλλατότητα:1026
Αμμωνία: 0
Νο2: 0
Νο3: 5
Ρο4: 0
Mg:1290
Ph:8-8.5 δεν ήμουν σίγουρος 100%
KH/ALK:7.6 dkh
Είναι καλές οι μετρήσεις?Να προχωρήσω λέτε σε αγορά Euphylia ή και κάνα zoanthus?

voas 24-03-17 00:26

Μια χαρά Γιωργο,ανέβασε το μαγνήσιο λιγο Και ξεκινησε το όνειρο!:p

voas 24-03-17 00:29

Το πχ 8.00 απο 8.50 ειναι μεγαλη η απόκλιση που προανέφερες,αν μπορεις ξαναδοκιμασε γιατι ειναι εξίσου πολύ σημαντική μετρηση!

loykas 24-03-17 09:51

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου βλέπω έχεις κάνει καλή αρχή

GiorgosT 24-03-17 11:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από loykas (Μήνυμα 1003007)
Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου βλέπω έχεις κάνει καλή αρχή

Ευχαριστώ πολύ Λουκά έχω καλούς καθοδηγητές φίλε εδώ μέσα.
Ph: 8 με το φως της ημέρας υπάρχει περίπτωση το ph test της σαλιφερτ να είναι ποιο ακριβείας?Αυτό που έχω είναι της sera.

loykas 24-03-17 11:08

Άμα μπεις στο ebay με 10 ευρώ παίρνεις ηλεκτρονικό της salifer έχει μια μικρή απόκλιση μην αν χώνεσαι και εγώ 8 ph έχω αν και τι καλοκαίρι το ph στρώνει το χειμώνα είναι θέμα που έχουμε κλειστό το σπίτι

voas 03-04-17 12:16

καλημέρα Γιώργο,τι νέα έχουμε φιλαράκι μου?
πως πάει το ενυδρείο?

GiorgosT 03-04-17 22:55

Νίκο όλα καλά με το ενυδρείο φίλε η μόνη αλλαγή ή άλγη που έκανε την εμφάνισή της και μου την δίνει καθοδόν ειναι μερικά σαλιγκάρια αύριο λογικά θα τα έχω καθώς επίσης και μία euphylia.θα ήθελα πάντως την βοήθεια σας σχετικά με την euphylia ως αναφορά την σωστή διαβίωση της μέσα στο ενυδρείο αν και έχω διαβάσει αρκετά πριν πάρω την απόφαση να την πάρω.
Εδώ η άλγη στο ξεκίνημα της τώρα έχει απλωθεί σε όλο τον αραγωνιτη.
https://thumb.ibb.co/kQmAqa/IMG_20170329_164654.jpg

leonardos 03-04-17 23:33

ποιο πολυ κε κυανοβακτιριο μου κανει παρα αλγη

GiorgosT 04-04-17 00:27

Λες και τι κάνουμε τώρα?

voas 04-04-17 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT (Μήνυμα 1004437)
Λες και τι κάνουμε τώρα?

καλημέρα γιωργο!
για αρχη ανεβασε λίγο την κυκλοφορία και κανε πιο συχνό καθάρισμα του σκιμμερ ανεβάζοντας και λίγο τα βακτήρια,χαλαρώνοντας συνάμα και την τροφή!
διαβασε και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94691 για μπορέσεις να κατανοήσεις τι ακριβώς είναι!
καλή συνέχεια να έχεις φιλαράκι μου!

GiorgosT 04-04-17 23:27

Πάντως απο αυτά που διαβάζω απο χθές δεν μου κάνει για κυανο μακάρι έτσι να είναι.Σήμερα έκανα μία καλή αλλαγή νερού και συφονάρισα τον αραγωνίτη όπου υπήρχε καφέ.Αυτό άρχισε να απλώνει απο την στιγμή που άλλαξα τον jebao και έβαλα την tunze 6015 γιατί ο jebao μου σήκωνε τον αραγωνίτη.Αυριο θα τον ξαναβάλω.Σημερινές μετρήσεις:
Αλλατ:1026
Αμμωνία:0
Νο3: 10mg/l (Δεν μπορώ να την ρίξω με τίποτα)
Po4: 0ppm
No2: 0mg/l
Mg: 1260ppm
Ca: 440ppm
KH/ALK: 8.2DKH
Σήμερα μπήκαν 3 Nassarius,3 Hermit Crab και 1 Salarias Fasciatus(και τρόμαξαν τα υπόλοιπα ψάρια απο την ομορφιά του).

voas 06-04-17 18:47

Καλοριζικα Γιωργο να σου ειναι ολα σου τα ζωντανά!
Τι εκανες τελικά με την κυκλοφορία;ξαναεμφανίστηκε η άλγη /κυανό ;
Απο μέτρησες ρυθμισαμε το μαγνήσιο;
Αύξησε λιγο τα βακτήρια σου!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02534 seconds with 11 queries