Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=111)
-   -   Black moor κολυμπάει ανάποδα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91762)

protifora 21-04-16 05:34

Μόλις ξύπνησα και σας σκεφτόμουν.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 21-04-16 08:16

Το ψάρι ήταν καλύτερα σήμερα το πρωί, το βρήκα στη καραντίνα να προσπαθεί να κολυμπήσει, όσο χώραγε, και ήταν στο βυθό, όχι στην επιφάνεια. Το επέστρεψα στο κυρίως ενυδρείο και κατέβηκε στο πάτο και έψαχνε για φαί , ανάποδα πάντα. Φυσικά δεν τάισα γιατί η βιολογία είναι σε κακά χάλια. Προγραμμάτισα κάθε 1 ώρα μέχρι τις 13:00 να πέφτουν από 25 λίτρα νερό , μέχρι τις 17:00 50 λίτρα νερό και 18:00 & 19:00 από 75 λίτρα νερό, έκλεισα και την ανακύκλωση να μη πάει αυτό το νερό για πότισμα αλλά στα όμβρια. Απόψε θα βάλω nematol, αρκεί να βρω , γιατί βλέπω το τελευταίο καιρό υπάρχει έλλειψη φαρμάκων

protifora 21-04-16 08:26

Μπράβο !!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 21-04-16 08:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από protifora (Μήνυμα 938747)
Μπράβο !!!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pscscgzsrs.gif

Artemisia 21-04-16 08:53

Πολύ ψυχοφθόρα η όλη κατάσταση :confused:
όλα να πάνε καλά εύχομαι ....

Λάμπρος.Τ 21-04-16 09:16

Καλημέρα Τάκη.
Τι να πώ βρε φίλε ???
Εύχομαι τα καλύτερα για το ψαράκι. Τουλάχιστον δείχνει "μαχητής".

Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως μέσα σε όλο αυτό, είναι πως κατάφερε και ανέβασε αμμωνία :confused::confused::confused:

χωρίς να φταίνε φίλτρα, ή αλλαγή τροφής ή τρόπου ταϊσματος - ποσότητας, ή αλλαγές νερού, κτλ....
Αυτό δεν το καταλαβαίνω.

Τάκης 21-04-16 09:35

Η αντιβίωση μάλλον Λάμπρο, τη τσάκισε την βιολογία, κάθε μέρα έβαζα Flagyl και Καναμυκίνη, λογικό ακούγεται

Λάμπρος.Τ 21-04-16 10:32

Τι να σου πω βρε φίλε μου, εγώ πάντως που έβαζα 8 ημέρες Flagyl στην τροφή δεν μέτρησα ποτέ αμμωνία.

Τάκης 21-04-16 10:41

Εβαζες στη τροφή, εγω έβαζα 3 κάψουλες την ημέρα στο ενυδρείο + 11 ml Καναμυκίνη, και παρολο που έκανα πάνω από 60% αλλαγή μέρα παρα μέρα έγινε η ζημιά.
Σήμερα πάω ΙΚΕΑ να πάρω κουτί και μετα Nematol. Θα πάρω ένα 60λιτρο να το έχω γιατί του Κώστα που είναι 120 λίτρα δεν έχω που να το βάλω, είναι πολύ μεγάλο.

tsala 21-04-16 11:45

λογικο με flagyl, γι αυτο ηθελε καραντινα..
υπομονη και κουραγιο Τακη ..

more2 21-04-16 12:51

Τάκη nematol σίγουρα έχει στο petsupermarket αν παραγγειλεις από net to πέρνεις 15 απο εκεί 18 ευρώ. Παρε και ενα τηλ στο aquario χαμοστέρνας νομίζω γύρω στα 15 έχει και εκεί.
Καλά κουράγια και ελπίζω να επανέλθει ο γίγαντας!

Τάκης 21-04-16 13:01

Ευχαριστώ πολύ
έχω ήδη κάνει παραγγελία στο PetSupermaket στο eshop και σε λίγο θα πάω να το πάρω

Elena Petrou 21-04-16 13:11

Περαστικα Τακη μου.

Παντως ρε παιδια δεν ειναι σοκαριστικο, πως κανεις οτι μα οτι μπορεις για να ζουν ομορφα και να ειναι καλα και παρολα αυτα με το παραμικρο κινδυνευουν. Ειναι πραγματικα ευαισθητα. :(:(:(:(:(

Τάκης 21-04-16 13:39

Κοίτα Έλενα, και είναι ευαίσθητα αλλά και δεν είναι. Το συγκεκριμένο ψάρι στις αρχές, με την ασχετοσύνη που είχα πέρασε πολλά, που λογικά αν ήταν τόσο ευαίσθητα θα έπρεπε να είχε φύγει από τότε, άντεξε όμως, και πάλι μπορεί από τα τότε λάθη να δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα που σε μια δυσκολία όπως τώρα να εμφάνισε το πρόβλημα. Η νηκτική κύστη είναι σύμπτωμα, και οι αιτίες μπορεί να είναι διάφορες αλλά και πολλές. Δυστυχώς χωρίς εργαστηριακές εξετάσεις δεν μπορούμε να βρούμε το πρόβλημα που θα μας οδηγήσουν στις αιτίες, και έτσι βαδίζουμε στα τυφλά. Και έτσι αναγκαζόμαστε να λειτουργούμε θεωρητικά και δοκιμάζοντας διάφορες θεραπείες που δεν είναι πάντα επιτυχής και αυτό μπορεί επιδεινώσει τη κατάσταση ή και ακόμα να δημιουργήσουμε και άλλο πρόβλημα, και ειδικά όταν πρόκειται για εσωτερικό πρόβλημα που δεν μπορούμε να δούμε ακριβώς τι είναι χειροτερεύει η κατάσταση. Στη περίπτωση της νηκτικής κύστης μπορεί να είναι βακτήριο ή παράσιτο ή και τα 2 , πιο βακτήριο και πιο παράσιτο όμως ; Και η κατάσταση περιπλέκεται ακόμα περισσότερο.
Για αυτό λέμε να έχουμε σωστό περιβάλλον για να αποφεύγουμε τέτοιες καταστάσεις

tsala 21-04-16 14:26

+φωνω .. Παντως τα fancy δεν ειναι "ευκολα" ψαρια .. Εχουν τις ιδιαιτεροτητες τους..
Για μενα ειναι πολυ πιο δυσκολα απο αρκετα ψαρια στο χομπι..

Kostas G. 22-04-16 10:01

Η μετρονιδαζόλη δεν είναι σε θέση να επηρρεάσει τα ωφέλιμα, αερόβια βακτήρια του φίλτρου.
Η καναμυκίνη μπαίνει κάθε 2 μέρες, όχι κάθε μέρα(μόνο σε τάισμα κάθε μέρα). Κανονικά δεν επηρρεάζει τα βακτήρια του φίλτρου αλλά σε υπερδοσολογία, μπορεί

Τάκης 22-04-16 11:25

Κώστα είχα την εντύπωση πως και Καναμυκίνη κάθε μέρα, και μάλλον για αυτό δημιουργήθηκε πρόβλημα στη βιολογία.
Χθες έκανα πάλι μια αλλαγή γύρω στα 70%.
Σήμερα το πρωί είχα ελάχιστη αμμωνία και προγραμμάτισα να κάνει μια αλλαγή 50% στις 2 το μεσημέρι.
Δεν έχω ταΐσει από προχθές.
------------------------------------------------------
Χθες έβαλα τον Πάγκαλο με 60 λίτρα νερό στο κουτί του Ικεα, και έριξα και 1,5ml Nematol.
Τα πράγματα είναι πολύ άσχημα και σκέφτομαι πλέον την ευθανασία,
τσάμπα παιδεύεται το ψάρι, δεν βλέπω καμία βελτίωση,
είναι πλέον στο βυθό ανάποδα, αναπνέει πολύ αργά και που και που σηκώνεται , κάνει μια βόλτα , ανάποδα πάντα, και πάλι στο βυθό.
Δυστυχώς ο Πάγκαλος τέλος :(, δεν βλέπω κάποια ελπίδα

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...psixgibzfe.jpg

Για πείτε μου τη δόση για γαρυφαλέλαιο γιατί δεν βλέπω άλλη λύση.
Και βρήκα και ένα νυστέρι και μάλλον θα το ανοίξω το ψάρι.
Τώρα τι θα δω ή τι θα καταλάβω είναι άλλο θέμα.
Εχω μια υποψία μήπως του είχε σφηνώσει κανα σαλιγκάρι
και θέλω να μου φύγει αυτή η εντύπωση
Το πρόβλημα όμως έχει και συνέχεια,
χθες βρήκα στην επιφάνεια ανάποδα και τον "Κολοτούμπα".
Αυτό είχε πρόβλημα και περίμενα πως κάποια στιγμή δεν θα πάει καλά,
λόγω του ανατομικού προβλήματος γύρναγε τακτικά ανάποδα,
αλλά χθες ήταν συνέχεια ανάποδα και στην επιφάνεια,
το έβαλα και αυτό στο κουτί μαζί με το Black moor

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...pscucss6cv.jpg

Σκέφτομαι και τα άλλα ψάρια ,
καλά δείχνουν χωρίς κάποιο πρόβλημα,
και δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω και σε αυτά μια δόση Nematol,
αλλά όχι τώρα, θα φτιάξω τη βιολογία πρώτα,
και σήμερα ή αύριο που έχω χρόνο θα βάλω βιολογικό υλικό από τα άλλα 2 ενυδρεία

ChocolatePuma 22-04-16 11:26

Ρε συ Τάκη τι στο καλό γίνεται???

:confused:

Τάκης 22-04-16 11:31

Ελα ντε βρε Σάκη, 3 ψάρια σε 15 ημέρες

kostas66 22-04-16 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 939013)
Ελα ντε βρε Σάκη, 3 ψάρια σε 15 ημέρες

Τάκη, και τα 3 σου έχουν παρουσιάσει το ίδιο σύμπτωμα;

Τάκης 22-04-16 11:52

Το πρώτο , ο μπόμπιρας όχι, τον βρήκα νεκρό το πρωί, αλλά για 10 μηνών ήταν πολύ μικρόσωμο, δεν είχε όμως κάποιο σύμπτωμα, μέχρι τελευταία στιγμή έδειχνε μια χαρά.
Ο κωλοτούμπας είχε πρόβλημα, ανατομικό πιο πολύ, αλλά φαινότανε πως κάποια στιγμή δεν θα βγει σε καλό. Γιατί ίσως λόγω του προβλήματος στη κολύμβηση έμενε πιο πολύ στο βυθό σε μια γωνία, και του έριχνα ξεχωριστά φαΐ γιατί μέχρι να πάει δεν προλάβαινε. Αλλά όταν του έριχνα φαΐ έτρωγε κανονικά , όρμαγε για την ακρίβεια, με κωλοτούμπες βέβαια.
Για αυτό παρατηρώ και τα άλλα, δεν έχω δει τίποτα παράξενο όμως, ούτε πρησμένες κοιλιές, το αντίθετο θα έλεγα, λόγω της νηστείας είναι συμμαζεμένα, όχι βέβαια ρουφηγμένες κοιλιές, απλά μόλις με βλέπουν πάνε να ρίξουν τον ενυδρείο κάτω γιατί θέλουν φαΐ.
Αυτό ψάχνω να βρω και να καταλάβω αν είναι 3 ή 2 διαφορετικές περιπτώσεις ή έχω κάποια επιδημία

kostas66 22-04-16 11:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 939019)
Το πρώτο , ο μπόμπιρας όχι, τον βρήκα νεκρό το πρωί, αλλά για 10 μηνών ήταν πολύ μικρόσωμο, δεν είχε όμως κάποιο σύμπτωμα, μέχρι τελευταία στιγμή έδειχνε μια χαρά.
Ο κωλοτούμπας είχε πρόβλημα, ανατομικό πιο πολύ, αλλά φαινότανε πως κάποια στιγμή δεν θα βγει σε καλό. Γιατί ίσως λόγω του προβλήματος στη κολύμβηση έμενε πιο πολύ στο βυθό σε μια γωνία, και του έριχνα ξεχωριστά φαΐ γιατί μέχρι να πάει δεν προλάβαινε. Αλλά όταν του έριχνα φαΐ έτρωγε κανονικά , όρμαγε για την ακρίβεια, με κωλοτούμπες βέβαια.
Για αυτό παρατηρώ και τα άλλα, δεν έχω δει τίποτα παράξενο όμως, ούτε πρησμένες κοιλιές, το αντίθετο θα έλεγα, λόγω της νηστείας είναι συμμαζεμένα, όχι βέβαια ρουφηγμένες κοιλιές, απλά μόλις με βλέπουν πάνε να ρίξουν τον ενυδρείο κάτω γιατί θέλουν φαΐ.
Αυτό ψάχνω να βρω και να καταλάβω αν είναι 3 ή 2 διαφορετικές περιπτώσεις ή έχω κάποια επιδημία

Τι να πω φίλε μου... Και τα ψαράκια είναι πολύ ωραία (τα είδα στο βιντεάκι).
Εύχομαι να τη γλυτώσουν τα υπόλοιπα και όλα να πάνε καλά.

Τάκης 22-04-16 12:07

Μακάρι βρε Κώστα

takolas 22-04-16 12:23

Τάκη πραγματικά είναι πολύ άσχημη και ψυχοφθόρα
όλη αυτή η εξέλιξη αλλά από την πλευρά σου έχεις
κάνει τα πάντα για να βοηθήσεις τα ψάρια σου!
Κάνεις πολύ καλά και μπράβο σου που προσπαθείς μέχρι τέλους αλλά
απ'ότι φαίνεται μερικές φορές κάποια πράγματα όσο και να προσπαθούμε,
δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Λάμπρος.Τ 22-04-16 15:06

Κρίμα ρε γμτ.:(
Επειδή ξέρω το πόσο σγαπάς ειδικά αυτά ψάρια, απλά θα ευχηθώ να πάνε όλα καλά.
Συμφωνώ πάντως ότι το ποσοστό είναι μεγάλο 3 σε 15 ημέρες.
Κάτι τα επηρέασε Τάκη. Δεν βγαίνει νόημα δισφορετικά. Από το πουθενά :confused:

Τάκης 22-04-16 15:36

Τι όμως τα επηρέασε βρε Λάμπρο.
Οι σκέψεις που κάνω είναι πως :
Ο Μπόμπιρας ίσως να είχε πρόβλημα γιατί όντως ήταν πολύ μικρόσωμος για 10 μηνών ψάρι.
Ο Πάγκαλος όντως αρρώστησε, κάποιο πρόβλημα που μπορεί να τον επηρέασε, άσχετο με του Μπόμπιρα
Και ο Κωλοτούμπας ήταν ευαίσθητος και η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να τον επηρέασε, γιατί αυτός εμφάνισε το πρόβλημα μετά τα φάρμακα.
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο

tsala 22-04-16 19:37

Τακη ,ασε τα νιστερια και περιμενε βρε συ..
Δεν ξερεις τι γινεται..
Δοκιμασε τα φαρμακα και βλεπεις..η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια;)

Τάκης 22-04-16 19:40

Προετοιμάζομαι για το χειρότερο Γιάννη.
Και το βλέπω έτσι να παιδεύεται και στεναχωριέμαι βρε συ

tsala 22-04-16 19:43

Το ξερω οτι στεναχωριεσαι..
Εξαντλησε τα ολα πρωτα ομως και μετα ευθανασια..
Μηπως να κανεις καμια ενεση baytril, οπως ειχα κανει εγω;
Ας μας πει κι ο Κωστας αν θα βοηθησει..

Τάκης 22-04-16 19:48

Τι είναι το baytril ;
Είχες δει βελτίωση ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02507 seconds with 10 queries