Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   καινουριο στησιμο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89404)

more2 21-01-16 12:38

Πολύ ωραίο το στήσιμο, ανυπομονώ να φουντώσουν λίγο τα φυτά να το χαζέψω!! κράτα μας ενήμερους με φωτό! :cool::cool:

Mitsos 21-01-16 13:01

μπράβο πολύ ωραίο στήσιμο!!! :)

G_AQUA 21-01-16 13:23

Μπράβο!
Πολλά μπράβο!!!
Πάρα πολλά μπράβο!!!!

Το μόνο που κάπως μου πάει λίγο "εκτός διαστάσεων" είναι ή όρθια χοντρή ρίζα δεξιά όπως κοιτάμε, νομίζω ότι γράφτηκε ήδη. Ομως μπορεί και να έχω άδικο γιατί η λήψη με μηχανή πολλές φορές είναι διαφορετική απο ότι βλέπει το μάτι ζωντανά...

Η μος θα κάνει μεγάλη διαφορά όταν μεγαλώσει, μπορώ να το φανταστώ απο τώρα:) Και βέβαια δεν το συζητάμε, η χρήση του λευκού φόντου δίνει άλλη διάσταση. Ειδικά σε αυτού του τύπου τα ενυδρεία που χωρίς "βάθος" χάνουν το θέμα τους...

Σε ότι αφορά το τζάκι πάντως, εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα. Προσπαθώ να πείσω την γυναίκα μου να το ξηλώσω και να βάλω εκεί ένα ενυδρείο :D:D

johnpecn` 21-01-16 15:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από more2 (Μήνυμα 915856)
Πολύ ωραίο το στήσιμο, ανυπομονώ να φουντώσουν λίγο τα φυτά να το χαζέψω!! κράτα μας ενήμερους με φωτό! :cool::cool:

Να σαι καλα φιλε ευχαριστώ μολις παρει τα πανω του θα ποστάρω ετσι κι αλλιώς δεν κρατιέμαι :D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsos (Μήνυμα 915859)
μπράβο πολύ ωραίο στήσιμο!!! :)

Να σαι καλά ευχαριστω :D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 915862)
Μπράβο!
Πολλά μπράβο!!!
Πάρα πολλά μπράβο!!!!

Το μόνο που κάπως μου πάει λίγο "εκτός διαστάσεων" είναι ή όρθια χοντρή ρίζα δεξιά όπως κοιτάμε, νομίζω ότι γράφτηκε ήδη. Ομως μπορεί και να έχω άδικο γιατί η λήψη με μηχανή πολλές φορές είναι διαφορετική απο ότι βλέπει το μάτι ζωντανά...

Η μος θα κάνει μεγάλη διαφορά όταν μεγαλώσει, μπορώ να το φανταστώ απο τώρα:) Και βέβαια δεν το συζητάμε, η χρήση του λευκού φόντου δίνει άλλη διάσταση. Ειδικά σε αυτού του τύπου τα ενυδρεία που χωρίς "βάθος" χάνουν το θέμα τους...

Σε ότι αφορά το τζάκι πάντως, εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα. Προσπαθώ να πείσω την γυναίκα μου να το ξηλώσω και να βάλω εκεί ένα ενυδρείο :D:D

Η ρίζα η δεξιά λες κι εςυ ε ; θα το δούμε κι αυτό ,εχω ηδη αλλες τρεις έτοιμες να την αντικαταστήσουν, εμενα αυτο που με χαλάει ειναι το χρωμα που ειναι πολυ σκούρο οποτε περιμένω την moss να κανει δουλειά και βλέπουμε.

Ετσι ετσι τι να το κανεις το τζάκι που ειμαστε στην αλασκα:D τρεις μερες κρύο κανει το χρόνο, εγω θα κυκλοφορούσα με σορτσάκι και παντόφλα havaiana στο σπιτι και θα της ελεγα γυναίκα πολυ ζέστη παλι φέτος ,τζαμπα τρωει χώρο και το τζάκι :D:D:D

kris_athws 21-01-16 22:46

1 Συνημμένο(α)
Παρε μια ιδεα,εκει να το φτασεις κ ακομα πιο καλο.

johnpecn` 21-01-16 23:11

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kris_athws (Μήνυμα 915960)
Παρε μια ιδεα,εκει να το φτασεις κ ακομα πιο καλο.


Ωραίο !!! εννοείται οτι εχω παρει ιδέες, απο το 12 χαζεύω τα forest scapes :) Συνημμένο Αρχείο 76252 αυτο εδω ειναι ενα απο τα αγαπημένα μου φοβερές λεπτομέρειες

kris_athws 21-01-16 23:23

Εκει δν εχω φτασει ακομα,αυτο που σου εστειλα ειναι βατο,αλλα οσο κοιτας θα δεις οτι πολλες μοσσ ειναι κολλημενες. Εχουν μεγαλωσει αλλου κ μπαινουν πανω σχεδον ετοιμες. Ειδικα αυτη η τετραγωνοποιημενη στο μεσαίο κορμο κανει μπαμ. Μηπως να φτιαξει κανεις κανα ενυδρειο μονο μοσσ με ροη δυνατη να εχουμε να κόβουμε να φτιάχνουμε ενυδρεία....

http://www.ebay.com/itm/Fissidens-Fo...ZUgvcKklaKDJKQ

316 sold,

alexis cosmo 21-01-16 23:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 915967)
Ωραίο !!! εννοείται οτι εχω παρει ιδέες, απο το 12 χαζεύω τα forest scapes :) Συνημμένο Αρχείο 76252 αυτο εδω ειναι ενα απο τα αγαπημένα μου φοβερές λεπτομέρειες

Αυτό θέλουμε 2 χρόνια να το στήσουμε αλλά είναι πανέμορφο μακράν :rolleyes:

johnpecn` 22-01-16 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kris_athws (Μήνυμα 915971)
Εκει δν εχω φτασει ακομα,αυτο που σου εστειλα ειναι βατο,αλλα οσο κοιτας θα δεις οτι πολλες μοσσ ειναι κολλημενες. Εχουν μεγαλωσει αλλου κ μπαινουν πανω σχεδον ετοιμες. Ειδικα αυτη η τετραγωνοποιημενη στο μεσαίο κορμο κανει μπαμ. Μηπως να φτιαξει κανεις κανα ενυδρειο μονο μοσσ με ροη δυνατη να εχουμε να κόβουμε να φτιάχνουμε ενυδρεία....

http://www.ebay.com/itm/Fissidens-Fo...ZUgvcKklaKDJKQ

316 sold,

Καλα εννοείται ,οι πιο πολλοι που τερματιζουν ψηλα στον iaplc εχουν σπόνσορες εταιριες και ενυδρειακα καταστήματα.
Αλλα φτιάχνουν ενυδρειαρες δεν τους σπονσοραρουν τυχαία :) αυτος ηταν ο φετινός νικητής http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...56425904b8.jpg

tsoui 25-01-16 18:47

Το εχεις κανει να φαινεται τεραστιο υπεροχο στησιμο!!!
Λαθος ενυδρειο μου εδωσαν :D

johnpecn` 25-01-16 20:25

Ευχαριστώ tsoui να σαι καλά φίλε:) εβγαλα 2-3 φωτο με την κάμερα http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...ac47e72603.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...99387192fc.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...384d4b6437.jpg και τελικα αποφασισα την δεξιά ριζα την χοντρή θα την κοντυνω λίγο αυριο.

Artemisia 25-01-16 20:42

Θα το ξαναπώ "Πανέμορφο" την moss πάνω στα ξύλα την κόλλησες ???βλέπω πετονιά στα χαμηλά αλλά πάνω αυτό το άσπρο που φαίνεται τι είναι ???

johnpecn` 25-01-16 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 916567)
Θα το ξαναπώ "Πανέμορφο" την moss πάνω στα ξύλα την κόλλησες ???βλέπω πετονιά στα χαμηλά αλλά πάνω αυτό το άσπρο που φαίνεται τι είναι ???


Η πετονιά ειναι για να κρατάει το ξυλο κατω το εχω δέσει σε μια πετρα οποτε σε κανα μήνα θα την κόψω ,η Μοςς στο δέντρο αυτο ειναι κολλημένη με κόλλα η οποία ασπρίζει αλλα μετα απο λιγο την καλύπτει η moss, τα άσπρα στα κλαδιά ειναι κόλλα καποια fissidens τα έδεσα αλλα μετα τελείωσε η κλωστή και τελικα τα κόλλησα ;)

Artemisia 25-01-16 20:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 916569)
Η πετονιά ειναι για να κρατάει το ξυλο κατω το εχω δέσει σε μια πετρα οποτε σε κανα μήνα θα την κόψω ,η Μοςς στο δέντρο αυτο ειναι κολλημένη με κόλλα η οποία ασπρίζει αλλα μετα απο λιγο την καλύπτει η moss, τα άσπρα στα κλαδιά ειναι κόλλα καποια fissidens τα έδεσα αλλα μετα τελείωσε η κλωστή και τελικα τα κόλλησα ;)

Κατάλαβα ωραία ;) και τώρα πές ποια κόλλα χρησιμοποίησες γιατι θα χρειαστεί και εγω να βάλω στο επόμενο που θα κάνω .αααα και κάτι ακόμα μέσα στο νερό κολλούσες ??

moradin 25-01-16 21:21

Καλά με την κάμερα ΑΛΛΟ ενυδρείο...
Πολύ ωραίο Γιάννη, πολλά likes!!!!

tsoui 25-01-16 21:31

Οταν με το καλο φουντωσουν οι moss ενα "κολπο" που βρηκα τυχαια γιατι βαριομουν να μαζευω αυτα που κλαδευα, ειναι αντι για κλαδεμα να τα ξαναδενεις ετσι γινεται πιο πυκνη η moss, δεσιμο ομως με κλωστη για να σπαει μετα απο λιγο καιρο δοκιμασε το ;)

protifora 25-01-16 22:07

Είναι πανέμορφες οι φωτογραφίες. Έχω πάθει πλάκα.

johnpecn` 25-01-16 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 916570)
Κατάλαβα ωραία ;) και τώρα πές ποια κόλλα χρησιμοποίησες γιατι θα χρειαστεί και εγω να βάλω στο επόμενο που θα κάνω .αααα και κάτι ακόμα μέσα στο νερό κολλούσες ??

Super glue από τζάμπο να γράφει χωρις δυαλητες ,εξω απο το νερο κολλάς την αφήνεις λιγο να στεγνώσει και μεσα ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 916572)
Καλά με την κάμερα ΑΛΛΟ ενυδρείο...
Πολύ ωραίο Γιάννη, πολλά likes!!!!

Ευχαριστώ Διονύση :) εχει πετύχει πολυ και στα χρώματα αφου το πρωι που ανάβουν τα φώτα το κοιτάω και δεν το πιστεύω ;) την δεξιά ρίζα την έκοψα τελικά, ειναι πολύ καλυτερα αλλα θα πρεπει να φτιάξω το τοπίο ελάχιστα απο πισω.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 916574)
Οταν με το καλο φουντωσουν οι moss ενα "κολπο" που βρηκα τυχαια γιατι βαριομουν να μαζευω αυτα που κλαδευα, ειναι αντι για κλαδεμα να τα ξαναδενεις ετσι γινεται πιο πυκνη η moss, δεσιμο ομως με κλωστη για να σπαει μετα απο λιγο καιρο δοκιμασε το ;)


Θα το δοκιμάσω αν και ακομα εχει δρόμο ;) θα προσθέσω και bolbitis heudeloti αν βρω και σκεφτόμουν να το σκοτεινιασω πολυ πισω,οποτε θα μεγαλώνουν αργά η moss φαντάζομαι :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από protifora (Μήνυμα 916575)
Είναι πανέμορφες οι φωτογραφίες. Έχω πάθει πλάκα.


Να σαι καλά ευχαριστώ,εχει δρόμο ακομα βεβαια μεχρι να πάρουν μπρος τα φυτά:)

alexis cosmo 26-01-16 00:53

Εντάξει έχεις ανεβάσει τον πήχη ψηλά.
άψογο αποτέλεσμα και περιμένω πως και πως καινουριες φώτο Οταν φουντώσει.
θα γίνει τρελά φαντάζομαι. .... μπραβο:D

Themis_aqua 26-01-16 11:02

..
 
john ένα θα σου πω εχει γινει ήδη ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ να το χαιρεσαι:smt041:smt041Καθομουν χθες βραδυ κι εκει που ακουγα μουσικη βλεπω τις φωτο απ το κινητο ζουμαρα ξεζουμαρα προσπαθωντας να καταλαβω που τελειωνει (λεω τι βλεπω τωρα:o:o) να δω τις λεπτομερειες εφαγα κολλημα το ενυδρειο ειναι αλλου κι ακομη εισαι στην αρχη που να παρουν μπροστα και τα φυτα πολλα μπραβο:p:p!!!!Επισης η αποχρωση του φωτος ταιριαζει απολυτα με το στησιμο τουλαχιστον στις φωτο ετσι δειχνει!!
Οταν λες ειναι φωτο απο καμερα εννοεις απο καλη φωτογραφικη μηχανη ετσι;Α κι ετσι να την αφησεις την δεξια ριζα ειναι σουπερ!!

johnpecn` 26-01-16 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 916617)
Εντάξει έχεις ανεβάσει τον πήχη ψηλά.

άψογο αποτέλεσμα και περιμένω πως και πως καινουριες φώτο Οταν φουντώσει.

θα γίνει τρελά φαντάζομαι. .... μπραβο:D

Αλέξη ευχαριστώ φιλε:) θελει ακομα λιγο πείραγμα αλλα μ αρεσει πολυ κ μενα. Τον πήχη τον εχουν ανεβάσει ηδη άλλοι :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 916654)
john ένα θα σου πω εχει γινει ήδη ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ να το χαιρεσαι:smt041:smt041Καθομουν χθες βραδυ κι εκει που ακουγα μουσικη βλεπω τις φωτο απ το κινητο ζουμαρα ξεζουμαρα προσπαθωντας να καταλαβω που τελειωνει (λεω τι βλεπω τωρα:o:o) να δω τις λεπτομερειες εφαγα κολλημα το ενυδρειο ειναι αλλου κι ακομη εισαι στην αρχη που να παρουν μπροστα και τα φυτα πολλα μπραβο:p:p!!!!Επισης η αποχρωση του φωτος ταιριαζει απολυτα με το στησιμο τουλαχιστον στις φωτο ετσι δειχνει!!
Οταν λες ειναι φωτο απο καμερα εννοεις απο καλη φωτογραφικη μηχανη ετσι;Α κι ετσι να την αφησεις την δεξια ριζα ειναι σουπερ!!

Να σαι καλά φιλε ευχαριστω:) την δεξιά ρίζα μου το είπαν κι άλλοι την έβλεπα και μονος μου οτι ηταν ξεκάρφωτη αλλα το φανταζόμουν σαν δάσος φυσικό οχι τακτοποιημένο :) αλλα τελικά εχτές το βραδυ έπεσε πριόνι;)ναι καμερα εννοώ μια Olympus e401 που εχω.

johnpecn` 15-02-16 15:30

Μετά από σχεδόν 20 μέρες που είχαν γίνει κάποιες αλλαγές και αφού το ενυδρείο έτρεχε μόνο του για 12 μέρες χωρίς αλλαγές νερού κλπ μιας κ έλειπα ,γύρισα και το βρήκα έτσι,με αρκετή GDA και λίγο θολούρα, ή μετρήσεις νιτρικών ήταν σχεδόν μηδέν και οι κάτοικοι μια χαρά ,λίγες τρυπιτσες σε κάποια φύλα λόγω ελλείψεως καλίου φαντάζομαι,
Ή φωτό είναι με τις μισές λάμπες αναμμένες, και μετά από αλλαγή νερού 40% αλλά λίγο θολούρα την έχει.http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...b2018a4c06.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...7d53998e8b.jpg
-------------------------
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...6bd850a029.jpg
Μια με ποιο φωτεινό ISO

sarpijk 15-02-16 15:31

Ωραια φουντωνει! Το βολβιτη τον εβαλες?

Εαν σου ειναι ευκολο συμπληρωσε την φορμα παρουσιασης για να μπει στην αρχη του θεματος.

johnpecn` 15-02-16 15:36

Οκ Στέφανε θα κάνω όλες τις μετρήσεις για να την φτιαξω:)
Τον βολβιτι που μου στειλες τον έχω βάλει πολύ ψηλά στις γωνιες τώρα παρατήρησα ότι δεν φαίνεται , φταίνε κ οι φωτό ήταν βιαστικές :D

tsala 15-02-16 15:40

Πολυ ομορφο john!;)

johnpecn` 15-02-16 15:56

Ευχαριστώ Γιάννη :)

tsoui 16-02-16 00:56

Και τα μυαλα στα καγκελα οτι και να πω ειναι λιγο που να φουντωσει κι αλλο!!!

johnpecn` 16-02-16 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 921837)
Και τα μυαλα στα καγκελα οτι και να πω ειναι λιγο που να φουντωσει κι αλλο!!!

Έτσι φτιάξε με τώρα :D να πορονομε , γιατι αύριο εχει κλάδεμα αλλαγή νερού καθάρισμα φίλτρα και ξύσιμο τα τζαμιά [emoji3]

Artemisia 16-02-16 01:23

Έλα βρε Γιάννη απαπα φαντάζομαι όταν το είδες ;) Φτου φτου πώς μεγάλωσαν έτσι οι moss . Καλά εεε άσε θα γινει πολύ σούπερ :D:D

johnpecn` 16-02-16 01:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 921845)
Έλα βρε Γιάννη απαπα φαντάζομαι όταν το είδες ;) Φτου φτου πώς μεγάλωσαν έτσι οι moss . Καλά εεε άσε θα γινει πολύ σούπερ :D:D

Ευχαριστω Αρτεμισία :)
,ή moss μεγαλώνουν μια χαρά :D θέλει βέβαια ακόμα κάνα 2μηνο να φουντώσει καλά και να κλαδεψω ώστε να δώσω βάθος,ίσως θέλει και κάποιο φυτό ακόμα, πάντως μ αρέσει αρκετά :) αύριο θα το κάνω κούκλα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02730 seconds with 10 queries