Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Τι μπορει να ζεισει σε 15αλιτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85120)

nicpapa 24-02-15 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 877297)
Αυθαίρετα συμπεραίνω ότι... ΔΕΝ έχεις καταλάβει τι κάνει η αντίστροφη όσμωση.- ;)
-------------------------



Ανενημέρωτο σε βρίσκω... για κοίτα λίγο στο #14.- ;)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....082#post877177

Βρε για πχ το ειπα... :D
Δεν ξερω αν τοτε υπηρχε η Α.ο . :D
Αφου με ξερεις οτι δεν εχω ασχοληθει με δισκους...
Λες να έβαζα και ποτε μου δισκο σε 30 λίτρα? :rolleyes:

Diskus fan 25-02-15 00:05

Βάλε τα γυαλιά σου... απήντησα σε συγκεκριμένο πράγμα. :p
Η Α.Ο. υπήρχε... πόσο έκανε... ΔΕΝ θέλεις να μάθεις.- :D

nicpapa 25-02-15 00:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 877301)
Βάλε τα γυαλιά σου... απήντησα σε συγκεκριμένο πράγμα. :p
Η Α.Ο. υπήρχε... πόσο έκανε... ΔΕΝ θέλεις να μάθεις.- :D

Εγκυκλοπαιδιακα και μονο, για πες πόσο ?
Δεν ηξερα καν οτι τοτε υπηρχε η Αο. ... :D

delta66 25-02-15 00:27

Για ασε τους χρησμους της Πυθιας και πες πριν 30 χρονια ηταν το ιδιο ευκολο να κρατησεις δισκους με σημερα? (οχι για μηνες - να τους κρατησεις κανονικα λεμε)
Και αν οχι, γιατι οχι?
Πως ηταν τα πραγματα τοτε γενικα?
Πως κραταγαν δισκους, για ποσο διαστημα και σε τι κατασταση?
Θα ειναι χρησιμο και στο παρον θεμα, με τους παραλληλισμους που εγιναν.

lingistis 25-02-15 01:10

Για το εντός θέματος, γαρίδες εύκολες ή δύσκολες θέλεις πάνω από 20 λίτρα και να είσαι στο κεφάλι τους... Ο Νίκος τα έγραψε σωστά.
Τα 25 λίτρα μπορούν να γίνουν ένα όμορφο φυτεμένο με πολύ εύκολα φυτά και με 5-6 γαρίδες red cherry, όχι άλλο είδος.

Για τα εκτός θέματος... πριν 30 χρόνια δεν θυμάμαι να είχα δει δίσκους σε μαγαζιά. Τις μόδας ήταν τα ‘‘αγγελόψαρα‘‘ και τα διάφορα terta, o "γλύφτης" και φυσικά τα guppy. Αλλαγές νερού κάναμε μια φορά το μήνα το 33 % του νερού (εγώ τουλάχιστον) όσο πιο κίτρινο το νερό... τόσο πιο καλό :D. Μια φορά το χρόνο άδειασμα και ‘‘ανακατασκευή‘‘. Η αερανλτία φουλ... και τότε όλες κανανε φασαρία!!! Φυτά... πλαστικά. Είχα τα φυλλάδια της Tetra και τα είχα μάθει από έξω, τάισμα 4 διαφορετικές τροφές. Από ασθένειες τις είχα δει όλες τις βασικές και δώστου φάρμακα... και σημειώσεις το τι έκαμνα κάθε μέρα για να ξέρω την άλλη φορά ;) Αλλά ας πει και καποιος άλλος πιο έμπειρος από εμένα... εγώ τότε είμουνα παιδί και δεν πολυέδινα σημασία :smt020

beast 25-02-15 09:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 877311)

Για τα εκτός θέματος... πριν 30 χρόνια δεν θυμάμαι να είχα δει δίσκους σε μαγαζιά. Τις μόδας ήταν τα ‘‘αγγελόψαρα‘‘ και τα διάφορα terta, o "γλύφτης" και φυσικά τα guppy. Αλλαγές νερού κάναμε μια φορά το μήνα το 33 % του νερού (εγώ τουλάχιστον) όσο πιο κίτρινο το νερό... τόσο πιο καλό :D. Μια φορά το χρόνο άδειασμα και ‘‘ανακατασκευή‘‘. Η αερανλτία φουλ... και τότε όλες κανανε φασαρία!!! Φυτά... πλαστικά. Είχα τα φυλλάδια της Tetra και τα είχα μάθει από έξω, τάισμα 4 διαφορετικές τροφές. Από ασθένειες τις είχα δει όλες τις βασικές και δώστου φάρμακα... και σημειώσεις το τι έκαμνα κάθε μέρα για να ξέρω την άλλη φορά ;) Αλλά ας πει και καποιος άλλος πιο έμπειρος από εμένα... εγώ τότε είμουνα παιδί και δεν πολυέδινα σημασία :smt020


κάπως έτσι ήμουνα και εγώ για αυτό ρώτησα πως τα κρατάγανε όλα τα ζωντανά τότε είτανε χόπι τώρα είναι επιστήμη για μερικους !!!!!!!!!!!!!!!

kgf12345 25-02-15 20:54

και τοτε επιστημη ητανε,απλα δεν υπηρχε ιντερνετ.
αυτο ειναι ενα θεμα απο μονο του,τοχω δει να λεγεται πολλες φορες.
κακως κατα τη γνωμη μου.

nazgul 25-02-15 21:31

Δε βλεπω κατι κακο στο να φτανεις ενα χομπι σε υψηλο επιπεδο γνωσεων, μελετης και αναλυσης. Αρκει να μη γινεται εμμονη ιδεα (εκει χανει την εννοια του χομπι) και πολυ πιθανο να μην οδηγησει σε καλα αποτελεσματα για καμια απο τις δυο πλευρες (χομπιστας-ζωντατα).

Απο εκει και περα, ως νεος χομπιστας (της εποχης του φουλ ιντερνετ), δε μπορω να πω οτι μου εκανε κακο να μπορω να διαβασω οποιαδηποτε μελετη, εμπειρια, γνωση μπορεσα και μπορω να βρω σε ελληνικα ή αγγλικα. Αντιθετως, ως "διαβαστερο" ανθρωπο για πραγματα που με ενδιαφερουν, νομιζω οτι με βελτιωσε στην οπτικη του χομπι και σιγουρα δεν ειμαι ο μονος.

Ειναι καιρος να αποφασισουμε οτι δεν προκειται να βρουμε ξανα τον τροχο. Αυτο τον ανακαλυψαν οι παλαιοτεροι και τους υπερ-ευχαριστουμε. Με προσωπικο χρονο, με ερευνητικο πνευμα, με προσωπικες θυσιες, με θυσια ζωντανων (αναποφευκτο). Το θεμα ειναι, οτι με τις τεραστιες βασεις δεδομενων και εμπειριων που εχουμε πλεον, μπορουμε οχι απλα να κυλησουμε τον τροχο, αλλα να βαλουμε και φωτακια πανω του :D

Αρκει να εχουμε ανοιχτα μυαλα και ορεξη.

delta66 25-02-15 22:31

Προσωπικα αποφασισα να ασχοληθω με το χομπι αφου ειχε ξεκινησει η ιντερνετικη εποχη και μπορουσα να βρω πληροφοριες και γνωση, γιατι απο τα δειγματα γραφης που ειχα εως τοτε απο φιλους χομπιστες, δεν ηθελα να γινω ενας απο αυτους που στηνουν ενυδρεια που συντομα καταντουσαν βουρκοι και κρεματορια ψαριων, ουτε να βασανιζονται να τα συντηρουν, ουτε να πληρωνουν μια περιουσια για απλο εξοπλισμο (που τωρα τον βρισκεις παμφθηνα λογω ανταγωνισμου με τα ξενα καταστηματα) ή για αχρηστο εξοπλισμο και σκευασματα που εσπρωχναν και σπρωχνουν τα καταστηματα.

BaCh 03-03-15 16:08

Αν δεν κάνω λάθος ρε παιδιά, δε μπορεί άνετα να βάλει ένα κοπαδάκι 6-7 Neon Tetra;

hellas 03-03-15 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BaCh (Μήνυμα 878364)
Αν δεν κάνω λάθος ρε παιδιά, δε μπορεί άνετα να βάλει ένα κοπαδάκι 6-7 Neon Tetra;

εβαλα εγω 5 νεον σε 15 λιτρα μετα απο μια βδομαδα τα λυπηθηκα και τα πηγα στην αθηνα στο 300αρι μου να κανουν παρεα στα αλλα 20 απ'αυτα!!!
απο τοτε που τα αγορασα ολο φοβοτουσαν,δεν πολυ τρωγανε και δεν ειχαν μεγαλο χωρο να κολυμπησουν.
οποτε οταν πηγαν στο μεγαλο ενυδρειο ηταν αρχοντες!!!

Κωστας Malawi 03-03-15 17:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BaCh (Μήνυμα 878364)
Αν δεν κάνω λάθος ρε παιδιά, δε μπορεί άνετα να βάλει ένα κοπαδάκι 6-7 Neon Tetra;

φυσικα και μπορει να τα βαλει..στα ψαρια θα αρεσει ομως εκει μεσα που θα παλευουν να επιβιωσουν?

delta66 03-03-15 19:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BaCh (Μήνυμα 878364)
Αν δεν κάνω λάθος ρε παιδιά, δε μπορεί άνετα να βάλει ένα κοπαδάκι 6-7 Neon Tetra;

Εχω δοκιμασει τα παντα με tetras.
Οταν εβαλα προσωρινα μια δεκαδα για 1-2 μηνες σε ενα 20λιτρο, οσο και καλα να το εστησα απο διακοσμηση και φως και νερο (τυρφη, ξερα φυλλα, μιξη ΑΟ και προφιλτραρισμενο βρυσης) απλα καθοντουσταν σε μια μερια.
Καμια σχεση με τη συμπεριφορα του ψαριου σε κανονικο ενυδρειο.
Για λυπηση ηταν.
Το ιδιο και εγω ημουν για λυπηση, με τη συντηρηση που επρεπε να του κανω.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...1b_resizeb.jpg

Και σε κανονικο ενυδρειο
BORKED


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01793 seconds with 10 queries