Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   'Ηρθε και η ώρα μου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80369)

Γιαννης Μ5 27-12-14 10:39

Ότι και αν ήταν,αποτελεί πια παρελθόν....Τα κομμάτια που είχαν πρόβλημα,βραστηκαν και μετά τα έπλυνα με πιεστικό.Σίγουρα κάποιο μέρος της βιολογίας χάθηκε αλλα τα μισά κομμάτια δεν βγήκαν από το ενυδρείο,προσθέτω βακτήρια και κάνω αλλαγές ανά 2 μέρες.Τώρα περιμένω....Η Ντολαβελα μπήκε στο ενυδρείο αλλα την έχω δει κάνα 2 φορές.Τουλάχιστον στα εμφανή σημεία δεν έκανε τίποτα...Ή σε τεμπέλα έπεσα ή σε χορτατη....

Γιαννης Μ5 08-01-15 22:20

4 Συνημμένο(α)
Και επιτέλους το ενυδρείο άρχισε να παίρνει τα πάνω του...Μερικές πρόχειρες φωτογραφίες από κινητό σε κάποια σημεία του ενυδρείου.

j.p. 08-01-15 23:41

πολύ ομορφο γίνεται γιαννη, τα κοράλλια πανε μια χαρα και από αλγες βλέπω δεν εχεις τιποτα. ηθελε του χρονο του τελικά ...

kostas82 09-01-15 13:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 869818)
πολύ ομορφο γίνεται γιαννη, τα κοράλλια πανε μια χαρα και από αλγες βλέπω δεν εχεις τιποτα. ηθελε του χρονο του τελικά ...

+1 παέι καλά

golf4470 09-01-15 13:23

Έφυγε η άλγη. Φτου φτου μη το ματιασουμε. Πολυ ομορφο

Γιαννης Μ5 09-01-15 14:50

Να είστε καλα παιδιά και να χαίρεστε τα στολίδια σας.

Sakisdraminos 14-01-15 10:36

πολι ωραια συνεχιζεται το ενυδρειο Γιαννη!
για την ανθελια εισαι σιγουρος οτι θελεις τετοιο κοραλι στο ενυδρειο σου?

j.p. 14-01-15 14:39

φαγωθηκες με το κοραλλάκι βρε σακη :smt071 τι σου εκανε το κακόμοιρο? φου να του κανεις εφυγε:smt051
βαλε και καμια γενική γιαννη.

Γιαννης Μ5 14-01-15 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 870591)
πολι ωραια συνεχιζεται το ενυδρειο Γιαννη!
για την ανθελια εισαι σιγουρος οτι θελεις τετοιο κοραλι στο ενυδρειο σου?

Σάκη δεν έχω πρόβλημα.Άλλωστε δεν θα πέσω στα σκληρά γιά να με ενοχλεί ιδιαίτερα.Το παρακολουθώ και προσπαθώ όσο αυτό είναι δυνατόν να πιάσει σε συγκεκριμένη περιοχή του ενυδρείου.Κάποια που φύγαν άλλου,απλά τα ρούφηξα με το λάστιχο της αλλαγής,πριν πιάσουν καλα..
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 870616)
φαγωθηκες με το κοραλλάκι βρε σακη :smt071 τι σου εκανε το κακόμοιρο? φου να του κανεις εφυγε:smt051
βαλε και καμια γενική γιαννη.

John μόλις βρω ευκαιρία θα βγάλω μια.Επιτέλους ξεκίνησαν και οι καταναλώσεις....

Sakisdraminos 14-01-15 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 870699)
Σάκη δεν έχω πρόβλημα.Άλλωστε δεν θα πέσω στα σκληρά γιά να με ενοχλεί ιδιαίτερα.Το παρακολουθώ και προσπαθώ όσο αυτό είναι δυνατόν να πιάσει σε συγκεκριμένη περιοχή του ενυδρείου.Κάποια που φύγαν άλλου,απλά τα ρούφηξα με το λάστιχο της αλλαγής,πριν πιάσουν καλα..
-------------------------

χαχαχα δεν παιζει σε καμια περιπτωση να μην ξεφηγουν σε εμενα εχουν παει ΠΑΝΤΟΥ μεχρι και στα ρακορ της υπερχιλησης!
δες φωτο απο το ενυδρειο μου! πολι πραμα λεμε!

Γιαννης Μ5 14-01-15 21:53

Ετσι μπράβο.Να μην φαίνεται κιόλας το ρακόρ....:D

Sakisdraminos 14-01-15 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 870708)
Ετσι μπράβο.Να μην φαίνεται κιόλας το ρακόρ....:D

ακου αμα εχει αναπτυξη που ειχε σε μενα θα σου χαλασει ολο το aquascape.
εγω αναγκαστικα να βγαλω βραχους και να στηςσω νανο ενυδρειο απο αυτο το κοραλι.
τα υπολοιπα θα τα πουμε π.μ.!

kostas82 08-03-15 15:46

Γιάννη πως πάει το στολίδι σου ;

Γιαννης Μ5 08-03-15 22:46

Δεν έχει αλλάξει κάτι.Δεν έχω στοκαρει κάτι άλλο,άλγη δεν έχω καθόλου,δυστυχώς όμως κάποια προβληματάκια το έχουν αφήσει στάσιμο.Το παλεύω όμως...

Sakisdraminos 08-03-15 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 879209)
Δεν έχει αλλάξει κάτι.Δεν έχω στοκαρει κάτι άλλο,άλγη δεν έχω καθόλου,δυστυχώς όμως κάποια προβληματάκια το έχουν αφήσει στάσιμο.Το παλεύω όμως...

Τι προβληματα εχεις Γιαννη.
Πες μας αμα θελεις μπορει καποιος να εχει ξεπερασει το προβλημα σου και ισως σου δωσει την λυση που ψαχνεις....

Γιαννης Μ5 09-03-15 10:10

Το πρόβλημα το έχω με το σκιμμερ που δεν σηκώνει αφρό στο ποτηράκι,όπως σήκωνε.Παρόλο το ότι το καθαρισα,συνεχίζει να γεμίζει με νερό στις 2-3 μέρες.Τα αλλα προβλήματα δεν έχουν να κάνουν με το ενυδρείο Σάκη....

Sakisdraminos 09-03-15 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 879257)
Το πρόβλημα το έχω με το σκιμμερ που δεν σηκώνει αφρό στο ποτηράκι,όπως σήκωνε.Παρόλο το ότι το καθαρισα,συνεχίζει να γεμίζει με νερό στις 2-3 μέρες.Τα αλλα προβλήματα δεν έχουν να κάνουν με το ενυδρείο Σάκη....

Το 1ο προβλημα μπορει και να μην ειναι προβλημα!
εφοσον δεν εχεις και αλγες παει να πει οτι ειναι με μηδενικα po4 οποτε εισαι κομπλε!

Το 2ο προβλημα δεν ξερω τι ειναι και δεν θελω να γινω αδιακριτος.
Μακαρι να ειχες μονο το 1ο προβλημα γιαννη.

παντος αμα κανεις καμια φωτογραφηση ανεβασε και σε εμας που ψαχνουμε λιγο υλικο!:D:D

Γιαννης Μ5 09-03-15 12:39

Ίσως να είναι ετσι Σάκη,μιας και το έχω καθαρίσει εξονυχιστικά το σκιμμερ.Μέχρι και το σωληνάκι του αέρα..Το άλλο πρόβλημα το έχει όλη η Ελλάδα σχεδόν και δυστυχώς δεν μένουν χρήματα για να στοκαρω,έστω και φραγκς...Υπομονή που θα πάει,θα γυρίσει...

Sakisdraminos 09-03-15 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 879281)
Ίσως να είναι ετσι Σάκη,μιας και το έχω καθαρίσει εξονυχιστικά το σκιμμερ.Μέχρι και το σωληνάκι του αέρα..Το άλλο πρόβλημα το έχει όλη η Ελλάδα σχεδόν και δυστυχώς δεν μένουν χρήματα για να στοκαρω,έστω και φραγκς...Υπομονή που θα πάει,θα γυρίσει...

θα βρεθουν φραγκ σιγουρα!
αμα το προβλημα σου ειναι μονο οικονομικο και οχι υγειας ολα καλα!
πλεον χρηματα δεν υπαρχουν πουθενα!
αυτος ειναι ομος ενας παραγοντας μου μας βοηθαει να ανεβουμε επιπεδο χορις εργαλια !

Γιαννης Μ5 09-04-15 21:18

11 Συνημμένο(α)
Κάποιες φωτο από το κινητό ύστερα από την προσθήκη καποιων φραγκ που έστειλε ένας φίλος και τον ευχαριστω και από εδώ.Έχω ενα θέμα με πράσινη άλγη που εμφανίστηκε πριν κάνα 20ημερο που άφησα το ενυδρείο λίγο στην μοίρα του,αλλα δείχνει να μην αποτελεί πρόβλημα και να είναι ελεγχόμενη.Ήδη ετοιμάζονται 60 λίτρα για αλλαγή αύριο....Δεκτές παρατηρήσεις,ειδικά για την θέση των κοραλιων..

kostas82 10-04-15 03:01

Μπραβο ρε Γιαννη σε καλο δρομο εχει μπει το ενυδρειο σιγα σιγα θα γεμισει , μπραβο και στο ανωνυμο φιλο για την χειρονομια αν και παει καπου το μυαλο μου , αν δεν κανω λαθος ειδα ξενια καλο ειναι να την απομονωσεις και να την εχεις και στο νου σου γιατι εξαπλωνεται γρηγορα , το ιδιο ισχυει για τα σταρ πολυπ και τους ζωανθους , ειναι ολα χαμηλων απαιτησεων σε φως οποτε βαλτα χαμηλα για να κρατησεις τις ψηλοτερες θεσεις για πιο απαιτητικα

Sakisdraminos 10-04-15 07:46

Γιάννη γερά τώρα!:D:D
Βάλε λίγο αραγονιτη να μην φαίνεται άσχημα και συνέχισε στοκάρισμα!

Παναγιώτης Κ 10-04-15 17:24

Γιάννη πολύ ωραίο αποτέλεσμα!
Όσο θα μεγαλώνουν θα στο γεμίσουν.
Σιγά σιγά γεμίζει.

Τι θα έλεγες αντί για μια μεγάλη εννιαία συστάδα να κάνεις 2 ξεχωριστές μικρές; Πιστεύω θα είναι καλύτερα έτσι. Πόσα κιλά βράχο έχεις μέσα τώρα;

Γιαννης Μ5 10-04-15 17:40

Στην αρχη Παναγιώτη το είχα με 2 νησάκια.Δοκίμασα ετσι μετά και μου άρεσε καλύτερα.Βέβαια δεν το έχω και πολύ με το στήσιμο...Ιδέες είναι πάντα ευπρόσδεκτες.;)
Ο βράχος είναι 20 κιλά.

j.p. 11-04-15 00:17

Α νατα!!!!
φαίνεται οτι πάει καλά!!!
μολις μεγαλώσουν τα φραγγ θα δεσουν το βραχο, καλό φούντωμα στα κοράλλια τωρα Γιάννη.

Γιαννης Μ5 11-04-15 16:22

3 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ παιδιά αλλά μετά την χθεσινή 60λιτρη αλλαγή νερού,με έτρωγαν τα χέρια μου και σήμερα πηρα την απόφαση να βουτήξω τα χέρια.Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω,ενώ περιμένω να επανέλθουν τα κοραλια και να ετοιμαστούν 30 λίτρα για αλλαγή,για να παρω όση λάσπη βγήκε.3 κομμάτια βράχου βγήκαν από το ενυδρείο και μπήκαν στο σαμπ(1-2 μάλλον θα μπουν στο δεξί νησάκι)...Παρατηρήσεις φυσικά είναι δεκτές.

j.p. 11-04-15 17:15

το προτιμώ Γιαννη!!!
λιγο ύψος ακόμα και θα φαινόταν ακόμα καλύτερα.

Samian 18-04-15 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 884832)
το προτιμώ Γιαννη!!!
λιγο ύψος ακόμα και θα φαινόταν ακόμα καλύτερα.

+1000:D:D

Γιαννης Μ5 11-05-15 13:23

10 Συνημμένο(α)
Update.

Παναγιώτης Κ 11-05-15 15:51

Ωραίος Γιάννη. Έκανες κάτι με τον φωτισμό; Φαίνεται διαφορετικός


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02717 seconds with 10 queries