Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   αρχαριος ζητα βοηθεια! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79627)

Τάκης 28-04-14 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spartan21 (Μήνυμα 835207)
Δεν εχω κανει αλλαγη στο νερο.

Από τότε που έστησες το ενυδρείο δεν έχεις κανει αλλαγή νερού ; απο τις 21/4 δηλαδή ;

Spartan21 28-04-14 20:44

Απο τις 20/04

Τάκης 28-04-14 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spartan21 (Μήνυμα 835213)
Απο τις 20/04

Θα με κουφάνεις. Για πάμε πάλι από την αρχή γιατί δεν σε έπιασα καλά. Όταν πήρες το ενυδρείο έβαλες μπόλι ; Πως το έστρωσες ; Δεν το λέω για κακό, οι μετρήσεις σου είναι πολύ καλές και απορώ πως το έστρωσες σε 8 ημέρες

Spartan21 28-04-14 20:53

Ουτε μπολι ουτε τιποτα.. Απλα επλυνα τα χαλικια,την διακοσμηση, το ενυδρειο και εβαλα τα ψαρακια μεσα.. Δεν ειχα ιδιεα ουτε για στρωσιματα ουτα για μπολια ουτε τιποτα. Οτι ξερω και δεν ξερω τα μαθενο απο εσας εδω..

Τάκης 28-04-14 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spartan21 (Μήνυμα 835216)
Ουτε μπολι ουτε τιποτα.. Απλα επλυνα τα χαλικια,την διακοσμηση, το ενυδρειο και εβαλα τα ψαρακια μεσα.. Δεν ειχα ιδιεα ουτε για στρωσιματα ουτα για μπολια ουτε τιποτα. Οτι ξερω και δεν ξερω τα μαθενο απο εσας εδω..

Έριξες τίποτα ζουμιά μεσα, βακτήρια ή κάτι τέτοιο ; Δεν στέκει βρε φίλε Πάνο να στρώσει έτσι μόνο του σε 8 ημέρες, για αυτό το λέω. Μήπως δεν μέτρησες σωστά ; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση

Spartan21 28-04-14 21:00

Φιλε της μετρησης της εκανα και της διπλοτσεκαρα. Ειναι σωστες... Το μονο που εριξα ηταν 10ml αμμωνια τις σερα..

kgf12345 28-04-14 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spartan21 (Μήνυμα 835219)
Φιλε της μετρησης της εκανα και της διπλοτσεκαρα. Ειναι σωστες... Το μονο που εριξα ηταν 10ml αμμωνια τις σερα..

:smt021

βρε! γιατι την εριξες την αμμωνια μεσα με ψαρια?
δεν σου ειπαμε να τα πας τα ψαρια πισω και ναρθεις μετα να το συζητησουμε?
τα εσκισες τα ψαρια τα εκαψες!
ποιος σου ειπε να ριξεις αμμωνια με ψαρια μεσα?
και γιατι δεν ρωταγες αφου δεν το καταλαβες?

Spartan21 28-04-14 21:05

Την εριξα πριν τα ψαρακια..

Τάκης 28-04-14 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spartan21 (Μήνυμα 835219)
Φιλε της μετρησης της εκανα και της διπλοτσεκαρα. Ειναι σωστες... Το μονο που εριξα ηταν 10ml αμμωνια τις σερα..

10 ml αντιχλώριο θες να πεις, όχι αμμωνία.
Τι να πω βρε φίλε, οι μετρήσεις είναι πολύ καλές αλλά δεν στέκουν, κάτι δεν πάει καλά, έχε το νου σου. Ακόμα και να μη τάιζες τα ψάρια 8 ημέρες τώρα θα έπρεπε να έχεις αμμωνία μόνο, τίποτα άλλο, ούτε νιτρικά ουτε νιτρώδη
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spartan21 (Μήνυμα 835221)
Την εριξα πριν τα ψαρακια..

Βρε αμμωνία έριξες ; Δεν ξέρω να έχει αμμωνία η sera, για ρίξε μια ματιά και πες μας τι γράφει το μπουκαλάκι επάνω

Spartan21 28-04-14 21:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 835222)
10 ml αντιχλώριο θες να πεις, όχι αμμωνία.
Τι να πω βρε φίλε, οι μετρήσεις είναι πολύ καλές αλλά δεν στέκουν, κάτι δεν πάει καλά, έχε το νου σου. Ακόμα και να μη τάιζες τα ψάρια 8 ημέρες τώρα θα έπρεπε να έχεις αμμωνία μόνο, τίποτα άλλο, ούτε νιτρικά ουτε νιτρώδη

Αντιχλωριο εχεις δικαιο.. Τι εννοεις να εχω τον νου μου?:( παιζει να εκανα *****? Οι μετρησεις μου εβαλα και την γυναικα μου και διπλοτσεκαρε τα χρωματα..

kgf12345 28-04-14 21:14

το θεμα δεν ειναι το ποτε την εριξες,ειναι οτι δεν επρεπε να μπουνε ψαρια μεσα εφοσον υπηρχε αμμωνια οποιαδηποτε στιγμη.

ετσι εξηγουνται και τα κοκκινισμενα βραγχια.

ρωταμε πριν κανουμε τετοιες κινησεις που δεν καταλαβαινουμε βρε spartan,την πληρωσανε τα ψαρια χωρις λογο κανενα.

τωρα ειναι πολυ αργα βεβαια,η ζημια εγινε.
ας ελπισουμε οτι τα ψαρια σου ειναι γερη κραση και δεν θα εχεις προβληματα στο κοντινο η μακρινο μελον.

χλωμο βεβαια.τουλαχιστον για ολα:sad:



τι εγινε τελικα εριξες αμμωνια η δεν εριξες?
βγαλε φωτογραφιες οτι υγρα εχεις και οτι μπουκαλακια και ανεβασε τη εδω να ξερουμε τι συζηταμε γιατι δε θα βγαλουμε ακρη.

Spartan21 28-04-14 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 835226)
το θεμα δεν ειναι το ποτε την εριξες,ειναι οτι δεν επρεπε να μπουνε ψαρια μεσα εφοσον υπηρχε αμμωνια οποιαδηποτε στιγμη.

ετσι εξηγουνται και τα κοκκινισμενα βραγχια.

ρωταμε πριν κανουμε τετοιες κινησεις που δεν καταλαβαινουμε βρε spartan,την πληρωσανε τα ψαρια χωρις λογο κανενα.

τωρα ειναι πολυ αργα βεβαια,η ζημια εγινε.
ας ελπισουμε οτι τα ψαρια σου ειναι γερη κραση και δεν θα εχεις προβληματα στο κοντινο η μακρινο μελον.

χλωμο βεβαια.τουλαχιστον για ολα:(

Το αντοχλωριο το εβαλα 1 μερα πρην βαλω τα χρυσοψαρα. Τα μολυ και τα πλατηωτα πηρα στις 24 του μηνα και δεν ειχα βαλει κατι μεσα.. Εχτος απο το φαγητο τους..
-------------------------
Οκ οταν παω σπιτι θα σας βαλω φωτος..

Τάκης 28-04-14 21:16

Οι μετρήσεις σου έπρεπε να δειχνουν ότι έχεις μόνο αμμωνία, άντε και νιτρώδη αλλά σε 8 ημέρες έτσι χωρίς τίποτα ζουμιά βακτήρια λίγο δύσκολο. Και το πιο παράξενο πως έχεις νιτρικά.
Θα σε ξαναρωτήσω πάλι μήπως μου διαφεύγει κάτι. Το φίλτρο το πήρες καινούριο του κουτιού ή στο έδωσε κάποιος φίλος σου ;

kgf12345 28-04-14 21:17

οκ,αντε γιατι με τρομαξες με την αμμωνια!:D

Τάκης 28-04-14 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 835231)
οκ,αντε γιατι με τρομαξες με την αμμωνια!:D

Ο φίλος είπε sera για αυτό δεν πολυτρόμαξα :D

Spartan21 28-04-14 21:19

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 835230)
Οι μετρήσεις σου έπρεπε να δειχνουν ότι έχεις μόνο αμμωνία, άντε και νιτρώδη αλλά σε 8 ημέρες έτσι χωρίς τίποτα ζουμιά βακτήρια λίγο δύσκολο. Και το πιο παράξενο πως έχεις νιτρικά.
Θα σε ξαναρωτήσω πάλι μήπως μου διαφεύγει κάτι. Το φίλτρο το πήρες καινούριο του κουτιού ή στο έδωσε κάποιος φίλος σου ;

Φιλτρο αυτο ειναι.. Ολα καινουρια και το βαμβακι και τα κάρβουνα και τα κεραμικα..

Spartan21 28-04-14 21:20

1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 64254

Τάκης 28-04-14 21:37

Προχώρα έτσι, αλλά κάνε μετρήσεις μέρα παρά μέρα τώρα στην αρχή, στο ξαναλέω, αυτό δεν γίνεται, κατέρριψες κάθε νόμο της βιολογίας εσύ. Και βγάλε τα πλαστικά από μέσα, μόνο κακό μπορούν να κάνουν, να προτιμάς μόνο φυσικά υλικά να έχεις μέσα, καμιά πέτρα , κανα ξύλο και αληθινά φυτά

Spartan21 28-04-14 21:41

Παρηγγειλα τα φυτα. Ερχονται σε 15 μερες.. Αυτος ειναι ο στοχος μου τωρα.. Απλα θα ηθελα βοηθεια για να μην κανω ***** στην αλλαγη των ψαριών στο μικρο ενυδρειο.. 15 λιτρα.

nazgul 28-04-14 22:14

Το νερο της βρυσης το μετρησες, μηπως εχει νιτρικα?

Υ.Γ. Αν ειναι ευκολο, πιο κοσμιες εκφρασεις. Ευχαριστω.

Spartan21 28-04-14 22:32

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 835250)
Το νερο της βρυσης το μετρησες, μηπως εχει νιτρικα?

Υ.Γ. Αν ειναι ευκολο, πιο κοσμιες εκφρασεις. Ευχαριστω.

Απολογουμε παιδια.. Αυτα χρησιμοποίησα

Τάκης 28-04-14 22:55

Για μέτρησε PH και Νιτρικά (ΝΟ3) της βρύσης σου όπως σου είπε ο φίλος Nazgul

Spartan21 28-04-14 22:56

Οκ αυριο πρωι. Καλο βραδυ παιδια:)

plin 28-04-14 23:26

Το toxivec μηδενίζει τις μετρήσεις, με κάποιο τρόπο που δεν γνωρίζω, της αμμωνίας και του ΝΟ2. Δείτε εδώ. Οπότε βοηθά στο μηδενισμό της ένδειξής τους, αλλά δεν ξέρω αν έτσι δυσκολεύει και τη δημιουργία της βιολογίας.
Η ύπαρξη νιτρικών δικαιολογείται μόνο αν υπάρχουν στο νερό της βρύσης. Σε παρακαλώ κάνε μια μέτρηση ΝΟ3 σε νερό βρύσης όπως τόνισαν και οι προλαλήσαντες.
Το πιο πιθανό είναι να μην είναι στρωμένο το φίλτρο και οι μηδενικές τιμές αμμωνίας και νιτρωδών να δημιουργούνται από το toxivec.

Spartan21 29-04-14 12:31

Ph 8,5 Νο3 0mg οι μετρησεις της βρυσης.. Το νερο μας στην Κυπρο ειναι της αφαλατωσης δεν ξερω αν παιζει ρολο..

plin 29-04-14 13:26

Συνεπώς, το τεστ μετρά μάλλον σωστά και έχεις νιτρικά στο ενυδρείο. Αλλά για να έχεις νιτρικά εκεί σημαίνει ότι ο κύκλος της νιτροποίησης δουλεύει.
Το πώς τα κατάφερες να το στρώσεις σε τόσο λίγο χρόνο είναι μυστήριο! Γίνονται και θαύματα! :D
Παρακολούθα στενά τα επίπεδα της αμμωνίας και του ΝΟ2 για να σιγουρευτείς ότι θα παραμένουν πάντα μηδέν!
Αλλαγή νερού έκανες;

Spartan21 29-04-14 13:48

Οχι γιατι θα βαλω φυτα..

Τάκης 29-04-14 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spartan21 (Μήνυμα 835307)
Οχι γιατι θα βαλω φυτα..

Δεν παίζει κάποιο ρόλο αυτό, να κάνεις αλλαγή νερού καθε εβδομάδα τουλαχιστον 30%, καλό κανει σε όλα, και στα φυτά και στα ψάρια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02314 seconds with 10 queries