Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Απο Malawi Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77968)

Κλεόβουλος 25-10-14 08:48

Καμιά ενημέρωση?:rolleyes:

mpoumpouzos 26-10-14 08:48

καλημερα σε ολους,κλεοβουλε το ενυδρειο αλλαξε θεση,μπηκε σε κανονικη βαση με κοιλοδοκο,επενδιθηκε με ξυλο θαλλασης και εγινε και κανονικο καπακι,τα ψαρια πανε πολυ καλα.....εχω δυο γεννες που τις εχω σε ξεχωριστο ενυδρειο και μια μπουκωμενη που δεν της τα πηρα αλλα τα κραταει εδω και 3 βδομαδες οποτε θα τα βγαλει μεσα και οσα επιβιωσουν.....θα κανω και παρουσιαση αλλα εχω τωρα τρεξιματα με τις βαπτισεις των μικρων και δε μενει και πολυ χρονος.....ευχαριστω και καλημερα σε ολους....

Κλεόβουλος 26-10-14 08:55

Να χαίρεσαι τα μικρά σου και με το καλό η βάπτιση!
Εμείς μπορούμε να περιμένουμε :)

mpoumpouzos 27-10-14 07:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 859737)
Να χαίρεσαι τα μικρά σου και με το καλό η βάπτιση!
Εμείς μπορούμε να περιμένουμε :)

σε ευχαριστω κλεοβουλε και εσυ οτι να χαιρεσαι οτι αγαπας...

mpoumpouzos 24-11-14 08:05

update
 
18 Συνημμένο(α)
μετα απο πολυ καιρο και πολυ τρεξιμο επιτελους καταφερνω να κανω μια παρουσιαση με τις αλλαγες που εχουν γινει στο φροντοζαδικο,το ενυδρειο καθως και τα ψαρια πανε πολυ καλα,υπαρχουν γεννες και μπουκωματα αλλα επειδη κανεις δεν ειναι τελειος θα ημουν υποχρεως για οσες συμβουλες και παρατηρησεις.εχουμε και λεμε λοιπον απο αλλαγες,καταρχην εγινε βαση με κοιλοδοκο και επενδυθηκε με ξυλο θαλασσης και εγινε και καπακι με το ιδιο υλικο,μπηκε ενα φιλτρο eheim 2080(τι τερας ειναι αυτο ρε παιδια)και ειμαι σε αναμονη για αλλο ενα μαλλον fx5,το ενυδρειο μπηκε με πλατη στο τοιχο καθως εγινε και αλλαγη διαρηθμισης στο σπιτι και ετσι εγινε και αλλαγη στο aquascape.....αυτα τα λιγα,για οτιδηποτε αλλο θα μιλαμε στη πορεια......ευχαριστω.....
ακολουθουν φωτο και μπονους ενα βιντεακι εκπληξη που με μεγαλη τυχη καταφερα να τραβηξω.....

https://www.youtube.com/watch?v=u7a9_1pyMU0

Κλεόβουλος 24-11-14 08:19

Ομορφιές!!
Στο βιντεάκι κατέγραψες την πιο ωραία φάση :)

mpoumpouzos 24-11-14 08:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 863896)
Ομορφιές!!
Στο βιντεάκι κατέγραψες την πιο ωραία φάση :)

ναι πραγματι.....ο αδερφος καθοταν και το κοιτουσε και σε καποια φαση αρχιζει και φωναζει οτι ενα ψαρι τρωει τα μωρα........τρεχω και δεν βλεπω τιποτα.....και μου λεει πανε αυτα τα εφαγε ολα.....τη ψιλιαστηκα λοιπον και εστεισα καρτερι μεχρι που τα ξανα αφησε και καταφερα να το τραβηξω.....

kouman 24-11-14 10:32

μπραβο φιλε!!!! εισαι πολυ τυχερος που σε αφησε να το δεις αυτο!!!! ολα τα λευτα! ερωτηση! ειδα πως εχεις και αλλα μικρα μεσα... αυτα εκει μεγαλωσαν ή σε γενησρα και τα εβαλες μετα μεσα? εχω και γω μικρα φροντοζακια στα 4cm και ηθελα να τα βαλω στο μεγαλο ενυδρειο... δεν το εχω ξανακανει ομως και γιαυτο σε ρωταω... ποτε λες μπορω να δοκιμασω??

mpoumpouzos 24-11-14 10:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 863917)
μπραβο φιλε!!!! εισαι πολυ τυχερος που σε αφησε να το δεις αυτο!!!! ολα τα λευτα! ερωτηση! ειδα πως εχεις και αλλα μικρα μεσα... αυτα εκει μεγαλωσαν ή σε γενησρα και τα εβαλες μετα μεσα? εχω και γω μικρα φροντοζακια στα 4cm και ηθελα να τα βαλω στο μεγαλο ενυδρειο... δεν το εχω ξανακανει ομως και γιαυτο σε ρωταω... ποτε λες μπορω να δοκιμασω??

σακη καλημερα,τα φροντοζακια μεγαλωσαν σε ταμπλερ και μετα σε γεννηστρα,επειδη δε μπορουσα να τα κρατησω ομως στη γεννηστρα αλλο αναγκαστηκα και τα εβαλα μεσα στο μεγαλο.....επειδη εχω πολλες κρυψωνες και δε μπορουν να μπουν τα πιο μεγαλα πηγαν ολα καλα και δε τα πειραξαν καθολου...πιστευω οτι ειναι καλα να τα βαλεις και σημερα αν θελεις απλα κανε πρωτα δοκιμη με ενα δυο και μετα βαλε τα υπολοιπα....απλα φροντισε να εχεις κρυψωνες που να μπορουν να κρυφτουν...

kouman 24-11-14 13:05

θα το ρισκαρω με 2-3 και βλεπουμε ! δεν εχω ομως πολλες κρυψωνες...

mpoumpouzos 24-11-14 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 863933)
θα το ρισκαρω με 2-3 και βλεπουμε ! δεν εχω ομως πολλες κρυψωνες...


δε νομιζω να υπαρχει προβλημα.......αυτα αν θελουν να κρυφτουν και μια πετρα να υπαρχει μεσα θα κρυφτουν,πιστευω οτι ειναι και στα ψαρια ομως,εμενα ειναι αρκετα ηρεμα και δεν εχω ποτε ουτε καυγαδες μεταξυ ασερνικων ουτε θυληκων για αυτο και δε πειραξανε τα μικρα.....πιστευω οτι το ιδιο θα γινει και με τα δικα σου αλλα επειδη ποτε δε ξερεις καλυτερα να μη τα ριξεις ολα αλλα οπως ειπες 2-3 για 5-6 μερες και μετα αναλογως βαζεις και τα υπολοιπα

mpoumpouzos 23-01-15 08:01

5 Συνημμένο(α)
ειπα και γω να βαλω λιγο πρασινο να γινει πιο ομορφο το νταμαρι,τα ψαρια προς το παρων τους αρεσει και ειδικα στα μικρα μιας και μπενουν και κρυβονται εκει........
συγνωμη για την ποιοτητα αλλα ειναι απο κινητο......

Xristos1978 23-01-15 15:09

Νικο κουκλι εδειξε με τις ανουμπιες, μπραβο!

mpoumpouzos 05-04-16 09:12

ενα προσφατο βιντεακι.........

http://www.youtube.com/watch?v=ogdKeFgmCkA

tsantos 05-04-16 10:05

Μπραβο φιλε πολυ καλη δουλεια συγχαρητηρια!!!
Ειδα και το προηγουμενο βιντεο με τα μωρα,εισαι τυχερος που την τσακωσες σε βιντεο τη φαση!!!
Η μονη ενσταση μου ειναι τα botia,μπορεις να τα αντικαταστησεις με καποιο ειδος μικροσωμου synodontis που δεν θα χωρανε στο στομα του τα μωρα frontosaκια να τα φαει!

mpoumpouzos 05-04-16 10:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 935402)
Μπραβο φιλε πολυ καλη δουλεια συγχαρητηρια!!!
Ειδα και το προηγουμενο βιντεο με τα μωρα,εισαι τυχερος που την τσακωσες σε βιντεο τη φαση!!!
Η μονη ενσταση μου ειναι τα botia,μπορεις να τα αντικαταστησεις με καποιο ειδος μικροσωμου synodontis που δεν θα χωρανε στο στομα του τα μωρα frontosaκια να τα φαει!

σε ευχαριστω φιλαρακι........τα botia ειναι ακυρα τελειως το γνωριζω ομως ειναι της γυναικας και πιο ευκολα θα φυγω εγω απο το σπιτι παρα αυτα μιας και βλεπεις τρωνε απο το χερι της ταμπλετουλες και της αρεσει,ασε που κανουν τρομερη απολλεπιση στις φροντοζες,μονο να δεις το μεγαλο αρσενικο να ειναι ξαπλωμενος και ολα τα botia να τον τσιμπανε και να τον καθαριζουν.....

tsantos 05-04-16 10:23

πω πω τωρα τι να πω?εισαι σε πολυ δυσκολη κατασταση,δεν βλεπω λυση :grin::grin::grin: κατι σκεφτηκα,τα συγκεκριμενα γινονται περιπου 40cm και θα φανε τα μελλοντικα μωρα απο ολα τα ψαρια εκει μεσα!Πως το ακους???;)

mpoumpouzos 05-04-16 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 935407)
πω πω τωρα τι να πω?εισαι σε πολυ δυσκολη κατασταση,δεν βλεπω λυση :grin::grin::grin: κατι σκεφτηκα,τα συγκεκριμενα γινονται περιπου 40cm και θα φανε τα μελλοντικα μωρα απο ολα τα ψαρια εκει μεσα!Πως το ακους???;)

χαχαχα............δυστυχως το ξερει,και εχει την απαντηση ηδη ετοιμη:''ετσι κι αλλιως εχεισ ηδη πολλα μεσα,δε χρειαζεσαι περισσοτερα μωρα, και αν θες να τα κρατησεις μπορεις να τις stripareis, να τα βαλεις στη γεννηστρα και να τα κανεις οτι θελεις'', ασε σου λεω δε γλυτωνω απο τα botia.......χαχαχαχα

tsantos 05-04-16 10:38

1 Συνημμένο(α)
Αμαν ρε φιλε και συ δινεις πολλες πληροφοριες!!!:grin::grin::grin:
Τι αλλο???Δειξε της αυτο Παράμετροι του νερού: pH 6,5 - 7,0, Σκληρότητα: στόχος για μαλακό νερό, Μέγιστη DH: 12 και πες της πως μπορει να εχουν λιγο δυσπνοια στο σκληρο νερο που ζουν τωρα!Τι αλλο να σκεφτω?
Δειξε της και τον κουκλο Synodontis Perticola και ισως αλλαξει γνωμη!;)

mpoumpouzos 05-04-16 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 935410)
Αμαν ρε φιλε και συ δινεις πολλες πληροφοριες!!!:grin::grin::grin:
Τι αλλο???Δειξε της αυτο Παράμετροι του νερού: pH 6,5 - 7,0, Σκληρότητα: στόχος για μαλακό νερό, Μέγιστη DH: 12 και πες της πως μπορει να εχουν λιγο δυσπνοια στο σκληρο νερο που ζουν τωρα!Τι αλλο να σκεφτω?
Δειξε της και τον κουκλο Synodontis Perticola και ισως αλλαξει γνωμη!;)

δεν τη πειθω με τιποτα,sinidontis δε θελει με καμια κυβερνηση μιας και πιο παλια που ειχα μου τρωγανε τα μωρα φροντοζακια, οσο για παραμετρους και δυσπνοια το πολυ πολυ να μου πει οτι εχει και αυτη δυσπνοια και να τους δωσει να κανουν εισπνοες με aerolin........

Mitsos 05-04-16 10:48

πραγματικά πανέμορφο!!!

tsantos 05-04-16 10:51

Η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα :smt041 :grin:
Παραιτουμαι :smt073:grin::grin::grin:

mpoumpouzos 05-04-16 11:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 935416)
Η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα :smt041 :grin:
Παραιτουμαι :smt073:grin::grin::grin:

ερχεσαι λοιπον στα λογια μου...........αυτο εκανα κι εγω,χαχαχαχα........
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsos (Μήνυμα 935415)
πραγματικά πανέμορφο!!!

σε ευχαριστω........

stanisalus18 05-04-16 20:56

Τι είναι όλα αυτά τα μαυράκια που βλέπουμε πάνω στην άμμο? Μου φαίνεται οτι η φιλτρανση είναι ανεπαρκής στο βιντεακι. Έχεις πολλά αιωρούμενα σωματίδια να κυκλοφορούν βλέπω. Όμορφο setup και με πολύ όμορφα ψαράκια εχεις κάνει.

mpoumpouzos 06-04-16 07:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 935555)
Τι είναι όλα αυτά τα μαυράκια που βλέπουμε πάνω στην άμμο? Μου φαίνεται οτι η φιλτρανση είναι ανεπαρκής στο βιντεακι. Έχεις πολλά αιωρούμενα σωματίδια να κυκλοφορούν βλέπω. Όμορφο setup και με πολύ όμορφα ψαράκια εχεις κάνει.

καλημερα, τα μαυρακια ειναι μαυρη αμμο που ειχα βαλει για να φτιαξω aquascape με δυο χρωματα στο υποστρωμα αλλα υπολογιζα χωρις το ξενοδοχο.......τη πηραν οι φροντοζες και την εκοβαν βολτες, οσο για τη φιλτρανση μαλλον εχεις δικιο,εχω δυο φιλτρα sun sun 2000 λιτρα σε καθε πλευρα του ενυδρειου αλλα παλι δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν καθαριζουν το νερο οσο πρεπει, και τα καθαριζω καθε 2 μηνες φαντασου......

stanisalus18 09-04-16 00:09

μήπως επειδή τα φίλτρα δεν είναι αρκετά για τα ψαράκια που έχεις εδώ? δεν έχεις και μικρή ιχθυοφορτωση ξέρεις :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02544 seconds with 10 queries