Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   220 λιτρα φυτεμενο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76736)

john99 10-03-14 19:33

Τα σχόλια είναι περιττά πλέον :D

Γαβριλος 10-03-14 19:59

Χαιρομαι που σας αρεσε και εμενα μου αρεσε πολυ περισσοτερο ετσι.
Τα φυτα που ειναι στο σκιερο μερος του ενυδρειου ειναι anubia nana και lobelia cardinalis mini που παντα τα ειχα σε σκια και ποτε δεν ειχα θεμα.

nospanos 10-03-14 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γαβριλος (Μήνυμα 826477)
Χαιρομαι που σας αρεσε και εμενα μου αρεσε πολυ περισσοτερο ετσι.
Τα φυτα που ειναι στο σκιερο μερος του ενυδρειου ειναι anubia nana και lobelia cardinalis mini που παντα τα ειχα σε σκια και ποτε δεν ειχα θεμα.

Είσαι σίγουρος για τη lobelia cardinalis? γιατί συνήθως όταν βρίσκεται σε σκιερό σημείο στην καλύτερη περίπτωση βγάζει πιο μεγάλα φύλλα..

Γαβριλος 10-03-14 20:19

Πανο αν δεις και πιο παλιες φωτογραφιες θα δεις οτι παντα την ειχα στην σκια,δεν παει σαν τρελη αλλα αναπτυσσεται χωρις να κανει μεγαλα φυλα.

bloskas 10-03-14 20:29

αγορινα εχεις ξεφυγει! πολυ καλο το αποτελεσμα! πολυ καλη η επιλογη και η τοποθετηση των φυτων και τις ριζας!
ενα φυτεμενο δεν μενει το ιδιο για πολυ καιρο, αλλαζει συνεχως, αλλα προσπαθησε να μην χασεις το κυριος θεμα σου που ειναι για μενα γενικα ολο το μπροστα μερος, τα σκοτεινα σημεια στη ριζα, το μονοπατι και το σβησιμο δεξια αριστερα στα micranthemum. :smt038

kgf12345 10-03-14 21:48

μαρεσει που δεν εχεις και εμπειρια στα φυτεμενα:D
amano μας βγηκες:D

gordon 10-03-14 22:02

ρε φίλε τί θα γίνει ...μας τρέλανες πάλι !!:)

Γαβριλος 10-03-14 22:13

Σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια παιδια! :p
Δεν εχω πολυ εμπειρια απλα διαβαζω και προσπαθω.
Θα προσπαθησω να κρατησω αυτη σαν γενικη εικονα οπως τα ειπες φιλε bloskas μιας και αυτος ηταν ο στοχος μου και χαιρομαι που φανηκε. -+13

nospanos 11-03-14 03:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γαβριλος (Μήνυμα 826480)
Πανο αν δεις και πιο παλιες φωτογραφιες θα δεις οτι παντα την ειχα στην σκια,δεν παει σαν τρελη αλλα αναπτυσσεται χωρις να κανει μεγαλα φυλα.

Για το συγκεκριμένο φυτό είναι σημαντικό να μην ψηλώνει πολύ βασικά και προφανώς δεν επιθυμούμε τρελή ανάπτυξη όσον αφορά το ύψος αλλά το πόσο πυκνό μπορεί να γίνει.
Αν ψηλώνει σε συνδυασμό με τα μεγάλα ή/και πιο μακριά φύλλα τότε έχουμε την κοινή Lobelia Cardinalis κι όχι την ποικιλλία Mini.
Όσον αφορά τη Mini, καθώς είναι από τα φυτά που έχει τύχει να ενασχοληθώ και περισσότερο, όταν βγάζει κάποιες φορές μεγάλα φύλλα σημαίνει ή δεν της είναι επαρκής ο φωτισμός (που είναι το πιο σύνηθες), ή "μάχεται" για να βγει στο φως (αυτό μου συμβαίνει συχνά καθώς τις έχω πολύ πυκνά φυτεμένες) ή έχει υβριδίσει (αυτό το τελευταίο το έμαθα πρόσφατα σε μια συζήτηση).
Αφού σε 'σένα σου πάει καλά και υπό σκιά εννοείται δεν την πειράζεις ;)

Γαβριλος 11-03-14 07:11

Πανο συμφωνω με αυτα που λες,η δικια μου ειναι σιγουρα μινι γιατι την εχω σχεδον 3 μηνες και ενω εχει πολυ ζωηρο χρωμα και πυκνα φυλλα ειναι το πολυ 5cm ψηλη μολις μπορεσω θα βαλω μια κοντινη φωτογραφια.

nospanos 11-03-14 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γαβριλος (Μήνυμα 826587)
Πανο συμφωνω με αυτα που λες,η δικια μου ειναι σιγουρα μινι γιατι την εχω σχεδον 3 μηνες και ενω εχει πολυ ζωηρο χρωμα και πυκνα φυλλα ειναι το πολυ 5cm ψηλη μολις μπορεσω θα βαλω μια κοντινη φωτογραφια.

Σωστός, αυτά τα χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ;)
Είναι πραγματικά ένα αξιολάτρευτο και κομψό φυτό!!

Γαβριλος 11-03-14 17:25

Ναι οντως ειναι απο τα πιο ωραια φυτα! :)

giorgosg 11-03-14 19:27

Μπραβο βρε παλικαρι,
να 'σαι καλα και να χαιρεσαι το
κομψοτεχνημα σου.:smt038

Γαβριλος 11-03-14 20:31

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου! :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01769 seconds with 10 queries