Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Nano Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=205)
-   -   Μετατροπή απο γλυκό σε reef με ΖΒ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73398)

gallos 09-04-15 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 884547)
Παρε εύκολα για αρχή και βλέπεις. Τι φωτισμο έχεις;

Της dennerle με τα 24 w έχω, με 1 μπλέ 3 άσπρες λάμπες

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 884553)
για να ανεβάσεις το kh σόδα από καλογερόπουλο καθώς και ασβέστιο και μαγνήσιο από τιον ίδιο για να μην ξοδεύεσαι . Να σου ζήσουν τα ζωντανά σου , για την καλή υγεία της γαρίδας μπορείς να προσθέτεις και λίγο ιώδιο την ποσοτητα που προτείνει ο κατασκευαστής ,
από ρουτίνες ;;

Ευχαριστώ πολύ!Για την ώρα πήρα ένα buffer και το πάω με βάση τις οδηγίες...Απο ρουτίνες ανά 20-25 μέρες αλλαγή νερού απο Α/Ο, το ίδιο περίπου αντιφόσφωρο και άνθρακα. Το skimmer καθάρισμα μια φορά τη βδομάδα, όπως και μια φορά τη βδομάδα ρίχνω το stability της seachem. Τάϊσμα 1 φορά τη μέρα και μετρήσεις μια φορά τη βδομάδα όλες. Μόνο kh μετράω συχνά γιατί θέλω να φιξάρω τη δοσολογία που ρίχνω. Συμπλήρωμα νερού για την αυτόματη αναπλήρωση όποτε χρειάζεται.

kostas82 10-04-15 02:52

Μπραβο σε καλο δρομο εισαι αλλαγες νερου μονο κανε πιο συχνα να ανασαινει το συστημα εβδομαδιαιες η ανα δεκα μερες ενα 15% θα σε κρατησει μακρυα απο προβληματα . Το kh στο ποσο το κρατας, αλατοτητα ,θερμ. ;

gallos 10-04-15 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 884724)
Μπραβο σε καλο δρομο εισαι αλλαγες νερου μονο κανε πιο συχνα να ανασαινει το συστημα εβδομαδιαιες η ανα δεκα μερες ενα 15% θα σε κρατησει μακρυα απο προβληματα . Το kh στο ποσο το κρατας, αλατοτητα ,θερμ. ;

Ευχαριστω και Καλη Ανασταση!Θερμοκρασια 27 και αλατοτητα 1024. Το kh το εχω στο 7 και θελω να το παω 9-10.

kostas82 10-04-15 23:41

Αλατοτητα για reef ειναι χαμηλα για fo ειναι οκ . Το kh γιατι να το ανεβασεις τοσο; καμοια θαλασσα δεν εχει τοσο , 6,5-7,5 ειναι και εισαι οκ , ντε να το ανεβασεις λιγο κοντα στο 8

gallos 11-04-15 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 884780)
Αλατοτητα για reef ειναι χαμηλα για fo ειναι οκ . Το kh γιατι να το ανεβασεις τοσο; καμοια θαλασσα δεν εχει τοσο , 6,5-7,5 ειναι και εισαι οκ , ντε να το ανεβασεις λιγο κοντα στο 8

Να την παω 1026;Για το kh επομενως να το αφησω, αλλα καπου ειχα διαβασει για παραπανω..

kostas82 11-04-15 11:07

1025-1027 ειναι καλα;)

gallos 23-04-15 23:40

Έχω το εξής πρόβλημα, πήρα ένα frag Ζoanthus. To έχω τοποθετήσει στην άμμο ακριβώς κάτω απο το φώς. Έχω ένα θέμα με κυανό στην άμμο το οποίο είναι σε ύφεση. Στο σημείο στο οποίο είναι υπάρχει κανονική ροή, όχι απευθείας πάνω του.Έχω παρατηρήσει όμως ότι κλείνουν οι πολύποδες μέρα με τη μέρα. Κάθε μέρα έχω λιγότερους ανοικτούς...Σήμερα έκανα μετρήσεις:
ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 10-20
PH: 8-8,5
Kh: 6
PO4: 0-0,03
Αλατότητα 1024 (ακόμα..)
Να αναφέρω ότι δεν το τάιζα απευθείας, απλά βασιζόμουν στο ότι θα τραφεί απο τα υπολείμματα. Αν δεν είναι η ασιτία που το επηρεάζει τι μπορεί να είναι; Σήμερα το τάισα direct όσο μπορούσα..

Παναγιώτης Κ 24-04-15 00:06

Καλησπέρα.
Τα zoanthids δεν χρειάζονται trarget feed εκτός και αν είναι button polyps ή parazoanthus που μπορείς αν θες να τα ταίσεις.
Θα μπορούσες να μας τα βάλλεις μια φωτογραφία;
Δυστυχώς τα ζοανθους αν "αρπάξουν" και ξεκινήσουν σιγά σιγά να καίγονται δύσκολα τα συνεφέρνεις. Αυτά είναι τα πρώτα σημάδια.
Κάτι που θα σε βοηθήσει είναι το ντιπάρισμα. Καλό θα ήταν να τα ντιπάρεις. Ίσως κάποιο παράσιτο να τα ενοχλεί ή να έχουν πάθει κάποιου είδους βακτηριακή μόλυνση.

gallos 24-04-15 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 886612)
Καλησπέρα.
Τα zoanthids δεν χρειάζονται trarget feed εκτός και αν είναι button polyps ή parazoanthus που μπορείς αν θες να τα ταίσεις.
Θα μπορούσες να μας τα βάλλεις μια φωτογραφία;
Δυστυχώς τα ζοανθους αν "αρπάξουν" και ξεκινήσουν σιγά σιγά να καίγονται δύσκολα τα συνεφέρνεις. Αυτά είναι τα πρώτα σημάδια.
Κάτι που θα σε βοηθήσει είναι το ντιπάρισμα. Καλό θα ήταν να τα ντιπάρεις. Ίσως κάποιο παράσιτο να τα ενοχλεί ή να έχουν πάθει κάποιου είδους βακτηριακή μόλυνση.

Φωτογραφία δεν προλαβαίνω να ανεβάσω...Αλλά δεν νομίζω να τα καταφέρει έτσι όπως το είδα σήμερα..."Ντιπάρισμα" να φανταστώ είναι η εμβάπτιση σε κάποιο παρασιτοκτόνο;

Παναγιώτης Κ 25-04-15 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gallos (Μήνυμα 886705)
..."Ντιπάρισμα" να φανταστώ είναι η εμβάπτιση σε κάποιο παρασιτοκτόνο;

Ακριβώς

gallos 20-07-15 22:26

Τελικά είναι πολύ δύσκολο να διατηρείς συνθήκες σε nano reef...Έχασα την cleaner και 2 σαλιγκάρια που είχα (trohus). Στο ένα μάλιστα είχε κάνει επιδρομή στο κέλυφος ένα Nassarius...Τα zopanthus πάνε καλύτερα. Αλλά πάλι έχω κυανό...

PO4: 0 ή μη μετρήσιμα (salifert)
NO3: 20 (salifert πριν απο αλλαγή νερού..)

Εβδομαδιαίες αλλαγές 10% περίπου.

Σκέφτομαι να πάω στην επιλογή της cheato. Έχω χώρο στο sump πλάτης και λέω να τη βάλω κοντά στην έξοδο του skimmer για να έχει ροή. Έχω διαβάσει θετικά σχόλια. Με τον φωτισμό δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα. Πρέπει να φωτίζεται αφού κλείσουν τα φώτα στο κυρίως ενυδρείο;Κάνει ένα πολύ απλό φωτιστικό με ledακι; Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει;

Παναγιώτης Κ 21-07-15 10:28

Νιτρικά έχεις αρκετά. Αλλαγές νερού πρέπει να κάνεις μεγαλύτερες.
Βάλε μας μια φωτό αν θές.

gallos 21-07-15 21:50

3 Συνημμένο(α)
Στις φωτογραφίες φαίνεται πως είναι σήμερα. Η μέτρηση σε νιτρικά σήμερα είναι στο 5, αλλά δυστυχώς θα ανέβει τις επόμενες μέρες...Στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται που θα θέλω να βάλω τη chaeto, ακριβώς στην έξοδο του skimmer...

Sakisdraminos 12-08-15 14:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gallos (Μήνυμα 895154)
Στις φωτογραφίες φαίνεται πως είναι σήμερα. Η μέτρηση σε νιτρικά σήμερα είναι στο 5, αλλά δυστυχώς θα ανέβει τις επόμενες μέρες...Στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται που θα θέλω να βάλω τη chaeto, ακριβώς στην έξοδο του skimmer...

Φιλος περασε η διατομικη αλγη απο το ενυδρειο σου ?

χαετο βρηκες να βαλεις μετα το σκιμμερ?

Sakisdraminos 03-12-16 11:16

καλημέρα φίλε έχουμε καμία εξέλιξη εδώ;

gallos 03-12-16 11:18

Γενικά απο 40 κύματα έχει περάσει...Αλλά τώρα έχει βρεί το δρόμο του!!Θα ανεβάσω φωτογραφίες αύριο!!Έχει συντήρηση σήμερα!!!Α και θα γράψω και κάποια λάθη που έκανα, για να προλάβουν κάποιοι!!

Sakisdraminos 03-12-16 11:19

Αν θέλεις κάνε μια καινούργια παρουσίαση και πες μας αναλυτικά τι έγινε εκεί. :cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01775 seconds with 10 queries