Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Arχαρια.....γενικος...... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63562)

gianniwpopi 21-07-12 23:28

δεν μπορω να δω τα λινκ σου...

Nick74 22-07-12 00:50

Λοιπον Σοφια κοιτα, απο χωρο δεν ειναι ασχημο με τις διαστασεις που λες (τα λινκ δε φαινονται) αλλα εκτος των αλλων τα ψαρια που εχεις δεν ταιριαζουν μεταξυ τους γιατι οι παραμετροι που απαιτουν ειναι τελειως διαφορετικες (σκεψου σα να σε βαλουν να ζεις με 18% οξυγονο και 10% μεθανιο... θα επιβιωσεις, αλλα για ποσο? )
Η γνωμη μου για να μην μπερδευεσαι με τυρφες και οσμωσεις και ολα τα σχετικα που απαιτει το μαλακο νερο (που εκτος των αλλων εχουν κι ενα σχετικο αρχικο εξοδο) κρατα τα γκαπακια και αφου τελειωσεις με τα μπολια και τα στρωσιματα βαλε κανα δυο ακομη να γινουν ενα χαρεμακι και θα γενναναι συνεχεια, και τα νεον και τους πλεκο (δεν υπαρχουν γλυφτες) διωχτα, δεν ειναι τοσο ευκολα ψαρια οσο φαινονται και εχουν απαιτησεις που ειναι αρκετα δυσκολες για αρχαριο.
Αν εκει μεσα λογο λαθος συνθηκων καποιο νεον παθει "την αρρωστια των νεον" θα δεις ενα ενα τα ψαρια σου αναποδα.
Στη φαση που εισαι νομιζω πως δεν εισαι σε θεση -δεν το λεω βεβαια προσβλητικα απλα ρεαλιστης ειμαι και λεω τα πραγματα με το ονομα τους- να φτιαξεις συνθηκες Αμαζονιου (πολυ χαμηλο ph, χαμηλες σκληροτητες, blackwater, ισως λευκη αμμο κτλ κτλ κτλ) ενω το να φτιαξεις μια λιμνοκατασταση για τα ζωοτοκα ειναι πραγματικα πολυ ευκολο χωρις καν προετοιμασια (διαφανο σχετικα νερο, σκληρο και ελαφρως αλκαλλικο, και ισως στις αλλαγες μια μικρη προσθηκη ενυδριακου αλατιου).
οσο εχεις τα νεον και τους πλεκο μεσα απλα τα ταλαιπωρεις (δε θα εξετασω καν πως μαλλον το ενυδρειο ειναι αστρωτο οποτε οτιδηποτε ειναι εκει μεσα ταλαιπωρειται).
Αν θες το καλο των ψαριων ξεφορτωσου τον Αμαζονιο, κρατα τα γκαπακια, κανε συχνες αλλαγες (και μερα παρα μερα δε θαταν ασχημα) μεχρι να ερθουν τα τεστ να δουμε τι συμβαινει εκει μεσα, προσπαθησε να βρεις μπολι, και οταν ολα στρωσουν βαλε κανα δυο γκαπακια ακομα ωστε να εχεις αρχικα 1 αρσενικο με 3 θυλικα και θα τα χαιρεσαι κι εσυ και θα χαιρονται κι αυτα.

Sofia_04 22-07-12 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 (Μήνυμα 681107)
το ενυδρειο μου ειναι 35x40x80.... δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι...μαλλον 100 με 110... εχω αληθινα φυτα μεσα.. κ εννοοιτε δεν ξερω ποια ειναι...θα ανεβασω φοτο για να δειτε..... κ τωρα εχει μεσα 2 γλυφτες 2 νεον κ 2 γκαππυ θυληκα......
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1342901882
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1342901882
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....4&d=1342901882



τα γκαπυ μου απο χθες που εκανα την αλλαγη κολυμπανε στην επιθανεια του νερου....τι σημαινει αυτο?

Nick74 22-07-12 16:07

στην εξοδο του φιλτρου εχεις καθολου αναταραξη να οξυγονωνει το νερο ή το χεις τελειως βυθισμενο?

Sofia_04 22-07-12 16:10

η εξοδος του νερου ειναι ολη μεσα κ το μηχανιμα ειναι μεσα

Nick74 22-07-12 17:33

οκ, βγαλτο να ειναι ισα ισα στην επιφανεια να προκαλει πολυ ελαφρυα αναταραξη γιατι ειδικα το καλοκαιρι παρατηρειται ευκολα πτωση ελευθερου οξυγονου

Sofia_04 24-07-12 21:57

Δηλαδη τι πρεπει.να κανω? τα φυτα τα κραταω κ διωχνω τα νεον κ τα πλεκο? κ να κανω συνεχες αλλαγες του νερου μεχρι να ερθουν τα τεστ.....

exelix 24-07-12 23:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 (Μήνυμα 681555)
Δηλαδη τι πρεπει.να κανω?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 681191)
οκ, βγαλτο να ειναι ισα ισα στην επιφανεια να προκαλει πολυ ελαφρυα αναταραξη γιατι ειδικα το καλοκαιρι παρατηρειται ευκολα πτωση ελευθερου οξυγονου

Όσο μεγαλύτερη είναι η θερμοκρασία του νερού τόσο λιγότερο οξυγόνο μπορεί να διαλυθεί στο νερό. Έτσι αυξάνοντας την ανατάραξη της επιφάνειας με το φίλτρο καλύπτεις την έλλειψη.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 (Μήνυμα 681555)
τα φυτα τα κραταω κ διωχνω τα νεον κ τα πλεκο?

Καλύτερα να κρατήσεις μόνο τα guppy, αλλά σε σωστούς αριθμούς δηλαδή σε χαρέμια (1 αρσενικό ανά 3 θηλυκά). Προς το παρόν κράτα τα δύο θηλυκά που έχεις και όταν δούμε με τις μετρήσεις σου πού είσαι συμπληρώνεις. Τα φυτά δεν υπάρχει λόγος να βγουν, το αντίθετο μάλιστα.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 (Μήνυμα 681555)
κ να κανω συνεχες αλλαγες του νερου μεχρι να ερθουν τα τεστ.....

Αρκεί βέβαια να είναι σωστές οι αλλαγές σου. Εφόσον μιλάμε για νερό βρύσης δηλαδή δεν έχεις να ρυθμίσεις πολλά επί της ουσίας. Το νερό που θα μπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου ή λίγο χαμηλότερη, να το προετοιμάζεις με το αντιχλώριο και να μην το ρίχνεις μέσα με τον κουβά να γίνεται ο χαμός. Αργά με σωλήνα και να μην ανακατεύεται ο βυθός. Και αν μείνεις μόνο με τα δύο guppy στα λίτρα σου δε θα χρειάζονται τεράστιες αλλαγές (με συνετό τάισμα).

Sofia_04 25-07-12 22:53

Αν ομως κρατησω τα νεον κ τα πλεκο θα υπαρχει προβλημα????????

exelix 25-07-12 23:12

Το να ζει το κάθε ψάρι στις συνθήκες για τις οποίες προορίζεται είναι ένα κομμάτι του "παζλ" της δημιουργίας ενός σωστού ενυδρείου. Οι λανθασμένες παράμετροι είναι από μόνες τους ένα πρόβλημα. Από εκεί και πέρα το κατά πόσο μπορεί ο οποιοσδήποτε από εμάς να δει τα αποτελέσματά τους είναι κάτι διαφορετικό. Οι συνθήκες στις οποίες τα βρίσκουμε στη φύση δεν συμπίπτουν. Ο τρόπος με τον οποίο θα αντιμετωπίσουμε μία πιθανή ασθένεια είναι πιθανό να διαφέρει. Ακόμα και η διατροφή τους δε θα πρέπει να είναι η ίδια. Επομένως καλύτερα να προσαρμόζουμε τις επιλογές μας στα είδη που μπορούμε να φιλοξενήσουμε. Ο πλέκο όπως και να έχει είναι ψάρι που χρειάζεται από μόνος του πολλά λίτρα και μπορείς να το δεις από το τελικό του μέγεθος.

Όσο δεν ξέρουμε πάντως σε τι κατάσταση βρίσκεται το ενυδρείο όσον αφορά στο στρώσιμο όσο λιγότερα ζωντανά τόσο το καλύτερο.

Sofia_04 25-07-12 23:22

ωραια μολις βρηκα ατομο να τα δωσω....... το ενα θυλικο guppy μου ειναι εγκυος κ κολυμπασει σχετικα χαμηλα να την βαλω στην γεννητρα ή οχι?

exelix 25-07-12 23:29

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22360

Αυτή τη στιγμή ούτως ή άλλως δε χρειάζεσαι επιπλέον ψάρια να ανησυχείς. Όταν θα είναι έτοιμο το ενυδρείο και εσύ για γέννες βάλε φυτά επιφανείας (π.χ. κερατόφυλλο) και θα βρουν μόνα τους το δρόμο.

Είναι όμως σίγουρα έγκυος; Το λέω επειδή υπάρχουν αρρώστιες που μπορούν να σε μπερδέψουν. Έχεις κοντινές φωτογραφίες;

Sofia_04 25-07-12 23:41

η κοιλια της ειναι πολυ πιο πρισμενη απο την μερα που την πηρα....κ σημερα ολη μερα κολυμπαει χαμηλα.....
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....8&d=1343252316

exelix 25-07-12 23:41

Κοίτα αν είναι εμφανές το gravid spot (είναι δείκτης εγκυμοσύνης).

Είναι καθόλου ανοιχτά τα λέπια της;

Sofia_04 25-07-12 23:45

ναι φαινετε...
-------------------------
ο δεικτης εγκυμοσηνης φαινετε.....τα λεπτια σε ποιο σημειο?

exelix 25-07-12 23:58

Παντού!

Sofia_04 26-07-12 00:02

οχι ετσι δεν ειναι......αρα δεν ειναι ετοιμη ακομη?

delta66 26-07-12 00:17

Οχι λεει οτι αν ειναι ανοιχτα παντου τα λεπια και το ψαρι ειναι σαν κουκουναρι ειναι αρρωστο σοβαρα
Αν τα λεπια ειναι ΟΚ ειναι ετοιμογεννο

Φτιαξε ψυξη με ανεμιστηρακια γιατι θα χασεις ψαρια φυτα.
Η θερμοκρασια πρεπει να ειναι σταθερη μεχρι 2C αποκλιση μεσα στο 24ωρο και αυτο οχι αποτομα (οπως γινεται με τους με παγους κλπ).
Αλλιως επερχεται θερμικο σοκ και μπορει να δικαιολογηθει μεχρι και θανατος με αποτομη μεταβολη θερμοκρασια

Το νερο της αλλαγης να ειναι αποχλωριωμενο και ιδιας θερμοκρασιας
Καλο ειναι να εχει μεινει και λιγη ωρα στο δοχειο (κουβα βαρελακι κλπ) με αεραντλια

Sofia_04 26-07-12 00:29

εκανα σημερα μια αλλαγη νερου 30%. κ η θερμοκρασια μου ειναι στουσ 30 πανω κατω....αλλα εχω ηδη ειναι μωρο guppy (δεν ξερω γιατι εκανε ενα..αλλα εχει σχεδον 2 εβδομαδες που το εχουμε)... το νερο το αφησα 24 ωρες σε ενα κουβα κ μετα το εβαλα στο ενυδρειο.....κ εριξα αντιχλωριο..... αν το αφησω ετσι για 24 μπορω να το βαλω μετα στο ενυδρειο( χωρις αντιχλωριο) ?

delta66 26-07-12 00:33

Λογικα μπορεις, αλλα καλο ειναι να βαζεις αντιχλωριο και για τυχων βαρεα μεταλα
Το νερο της βρυσης το πινετε ανετα?

Τωρα το καλοκαιρο το προβλημα αν μεινει το νερο πολυ ωρα, ειναι οτι θα εναι "βραστο" οταν θα το βαλεις στο ενυδρειο.

Η ανωτερη θερμοκρασια που πρεπει να κρατας αυτα τα ψαρια (guppy) ειναι 28C
Τοσο πρεπει να ειναι και το νερο της αλλαγης (οσο του ενυδρειου ή πολυ κοντα)

Sofia_04 26-07-12 00:37

το νερο εμεις δεν το πινουμε οχι επιδη δεν ειναι καλο αλλα κανουν βλακειεσ η δεηας κ δεν τους πιστευουμε πια.... την θερμοκρασια δεν μπορω να την χαμηλωσω αλλο γιατι το σπιτι μας δεν εχει σκεπη κ ολη μερα το χτυπαει ο ηλιος κ δεν ειμαι κ εγω ολη μερα σπιτι για να αναβω το κληματιστικο..... τι αλλο να κανω?

delta66 26-07-12 00:42

Eφοσον το νερο δεν ειναι ποσιμο ή ειναι υποπτο για μη ποσιμο, πιστευεις οτι μποιρει να ζησουν ψαρια σε αυτο ακομα και σωστο πεχα και θερμοκασια να εχει?
Ετσι οπως τα παραθετεις τα πραγματα, πιστυεω οτι αν δεν μπορει καποιος να εχει καθαρο και σιγουρο νερο για τα ψαρια του (και ταυτοχρονα γιατι οχι και για την οικογενεια του και θα του βγει και πιο οικονομικο) με μια Αντιστροφη Οσμωση (ΑΟ) και δεν μπορει να ελεγξει σταθερα και τη θερμοκρασια με ψυξη και θερμανση (το χειμωνα) πχ και ενα οικονομικο controller (για να μην κανει την baby sitter), δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο κσι χρησιμο να εχει ενυδρειο

Sofia_04 26-07-12 00:58

τον χειμωνα ειναι πιο σταθερη η θερμοκρασια του σπιτιου....... δλδ δεν μπορω να εχω ενυδειο?

delta66 26-07-12 01:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 (Μήνυμα 681753)
τον χειμωνα ειναι πιο σταθερη η θερμοκρασια του σπιτιου....... δλδ δεν μπορω να εχω ενυδειο?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 681752)
Eφοσον το νερο δεν ειναι ποσιμο ή ειναι υποπτο για μη ποσιμο, πιστευεις οτι μποιρει να ζησουν ψαρια σε αυτο ακομα και σωστο πεχα και θερμοκασια να εχει?
Ετσι οπως τα παραθετεις τα πραγματα, πιστυεω οτι αν δεν μπορει καποιος να εχει καθαρο και σιγουρο νερο για τα ψαρια του (και ταυτοχρονα γιατι οχι και για την οικογενεια του και θα του βγει και πιο οικονομικο) με μια Αντιστροφη Οσμωση (ΑΟ) και δεν μπορει να ελεγξει σταθερα και τη θερμοκρασια με ψυξη και θερμανση (το χειμωνα) πχ και ενα οικονομικο controller (για να μην κανει την baby sitter), δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο κσι χρησιμο να εχει ενυδρειο

Με αυτα μπορει

Sofia_04 27-07-12 22:44

Ο ενας μου ο πλεκο εχει πανω του κατι ασπρο στιγματα τα οποιοα πριν δεν τα ειχε.... ειναι μηπως αρρωστος?

delta66 28-07-12 00:02

Χοντρα σαν μπαλωματα?
http://www.plecoplanet.com/forum/pho...291/1_plec.jpg


ψιλα σαν καρφιτσα?
http://indomahseer.files.wordpress.c...0/11/001_g.jpg


ή ακομα πιο ψιλα σαν αχνη?
http://www.bettainfo.com/wp-content/...ta_velvet1.jpg

Sofia_04 28-07-12 18:33

Ασπρα σαν μπαλοματα.....

Nick74 28-07-12 18:43

σα ξεθωριασμενα μπαλωματα, οχι κατασπρα...

στρεςς...
δεν εχεις πολλες κρυψωνες προφανως, ισως υψηλος φωτισμος, καθολου η ελαχιστα φυτα επιφανειας κτλ...

Οι πλεκο ειναι γενικα πολυ φοβιτσιαρηδες και το παθαινουν αυτο (δεν ειναι και το οτι καλυτερο)

Sofia_04 28-07-12 18:48

o φωτισμος μου ειναι αναμενος απο της 5 μεχρι της 12 το βραδυ....κ φυτα επιφανειας δεν εχω...το πετσοπ δεν ειχε τιποτα.. γιατι η γκαπινα μου ειναι ετοιμη να γεννησει.....απο βδομαδα θα ψαξω κ στα υπολοιπα πετσοπ....τι να παρω για κρυψονες?
-------------------------
ασπρα ειναι πολυ εντονα.....

Nick74 28-07-12 18:59

αν ειναι εντελως ολολευκα ισως ειναι αλλο πραγμα, αν ειναι ομως σαν ξεθωριασματα σαν μπαλωματα κι οχι κουκιδες τοτε ειναι στρες.
Φωτισμο δεν εννοω τις ωρες (εκει που ζει στον ισημερινο ετσι κι αλλιως ειναι 12 ωρες μερα) αλλα σε ενταση, κατι που θα κοβαν τα φυτα επιφανειας.
Απο κει και περα οπως σου ειπα θελει blackwater, χαμηλο ph χαμηλες σκληροτητες και πολυ καθαρο νερο στο χρωμα του τσαγιου, συνθηκες εντελως ακαταλληλες για τα γκαπυ...
Η σωστη λυση ειναι να διαλεξεις τι ειδος θα κρατησεις και το αλλο να το δωσεις να μην το ταλαιπωρεις (συμβουλη, κρατα τα γκαπυ που ειναι πολυ πιο ευκολα για αρχαριο)
Το να βαζεις πλεκο μαζι με γκαπυ ειναι σα να βαζεις δισκους με αφρικανες... πιο αταιριαστα ειδη δε μπορω να σκεφτω...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02442 seconds with 10 queries