Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Καινούργια λιμνούλα (αρχαριος) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62883)

lucy 04-07-12 10:30

Θα ήρθαν για γέννα, στις γλαστρολίμνες έχω πολλές προνύμφες. Στη λιμνούλα -φαντάζομαι- θα τις τρώνε τα χρυσόψαρα.

Thodoris_ 04-07-12 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 678322)
Θα ήρθαν για γέννα, στις γλαστρολίμνες έχω πολλές προνύμφες. Στη λιμνούλα -φαντάζομαι- θα τις τρώνε τα χρυσόψαρα.

Καλημερα,εχεις εδω φωτογραφιες με τις γλαστρολιμνες σου?Ποσες εχεις κ πιο το μεγεθος?Επειδη η λιμνη μ ειναι πολυ μικρη θα ηθελα να φτιαξω ενα δυο να εχω κ περισοτερα φυτα!

lucy 05-07-12 10:11

Δημοσίευσα εδώ κι εκεί μερικές φωτογραφίες, και έχω και θέμα αλλά τότε ήταν μόνο δυο και ..."άγουρες". Τώρα είναι διαφορετικές. "Ωριμες πιά, κι έχουν καλύτερο "κύκλο".
Πρέπει να δημοσιεύσω και τις νέες φωτο στο θέμα μου αλλά ... αυτό το αλλά ....
θα προσπαθήσω να το κάνω όσο πιο σύντομα γίνεται και να γράψω και δυο λόγια.
Οι γλαστρες είναι 50*50*50εκ.
-------------------------
καλά ... Αν έχω να περιφανευτώ για ένα πράγμα αυτό είναι η καταγωγή μου! Πόντια!
Ενέσπαλα (ξέχασα) ότι τις είχα δημοσιεύσει! :D

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16177

kouman 05-07-12 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 674760)
Ακόμα ενα υδρόβιο φυτο στην λιμνούλα..
Το Salvinia natans είναι μια επιπλέουσα φτέρη που αναπτύσσεται γρήγορα εάν υπάρχει ικανοποιητική τροφή και φωτισμός. Τείνει να καλύπτει το φως από τα φυτά που βρίσκονται από κάτω του. Οι ποικιλίες του salvinia έχουν μικρές τρίχες στα φύλλα τους, κάνοντας τα ανθεκτικά στο νερό. Με την σκίαση μερών της λιμνης και τη χρησιμοποίηση των θρεπτικών ουσιών που βρίσκονται στο νερό βοηθά στο να αποτρέψει την δημιουργία άλγης. Στην φύση, όταν υπάρχουν καλές συνθήκες γίνεται πολύ μεγάλο.


φοβερο φυτο!

Thodoris_ 07-07-12 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 678508)
φοβερο φυτο!

ναι πολυ καλο φυτο αλλα το δικο μου το αγορασα πολυ ταλαιπωρημενο..ασε που το τσιμπολογουν και τα χρυσοψαρα μου..δεν παει κ τοσο καλα στην λιμνουλα,μονο καποια εχουν βγαλει καινουργια φυλλα σε αντιθεση με το pistia stratiotes που μεγαλωνει και εξαπλωνεται καθημερινα! :)
εβλεπα μολις τωρα την λιμνη σου..τελικα πια φυτα εχεις παρει?

kouman 08-07-12 00:21

δεν εχω παρει ακομη..κλαδεματα απο εδω και απο εκει.. γνωριζουμε κανενα site που μπορουμε να παραγγηλουμε? ακομα το ψαχνω με το θεμα των φυτων ( ειμαι ασχετος τελειως με τα φυτα )

lucy 09-07-12 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 678893)
δεν εχω παρει ακομη...

Αν ψάχνεις διάφορα να σου στείλω. Έχω έτοιμα κλαδέματα και θα πάω στο ταχυδρομείο αύριο. Με την ευκαιρία ... δες ποιά φυτά έχω στο ποστ μου πιο πάνω που έχω σύνδεσμο για τις γλαστρολίμνες μου.

kouman 09-07-12 12:10

ευχαριστω lucy! σου εστηλα pm!

Thodoris_ 11-07-12 10:24

Νομιζω ετσι ειναι ο καλυτερος τροπος μπραβο ρε lucy :D μακαρι να ειχα περισσοτερα φυτα και θα σου εστελνα και γω αλλα οσον αφορα την ποσοτητα κ την ποικιλια νομιζω πως ειμαστε στο ιδιο σημειο!Ασε που ειμαι κ λιγακι μακρια!;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 679022)
Αν ψάχνεις διάφορα να σου στείλω. Έχω έτοιμα κλαδέματα και θα πάω στο ταχυδρομείο αύριο. Με την ευκαιρία ... δες ποιά φυτά έχω στο ποστ μου πιο πάνω που έχω σύνδεσμο για τις γλαστρολίμνες μου.

lucy oι γλαστρολιμνες σου ειμαι πολυ ομορφες και τα φυτα που εχεις, οταν θα ξεκινησω να την/τις φτιαχνω θα σε ενοχλησω!:D

lucy 11-07-12 10:41

ναι φυσικά, όποτε θέλεις! ;)

Thodoris_ 27-07-12 11:54

Ετοιμο!!
 
1 Συνημμένο(α)
Το πρωτο μου νούφαρο (Empress waterlily) έτοιμο να ανθίσει !!:D

Thodoris_ 30-07-12 11:02

6 Συνημμένο(α)
Καλημερα ανθησαμε!!:D:D:D

lucy 30-07-12 15:23

Αυτή μάλιστα ... είναι μια πραγματικά ανθισμένη καλημέρα!!!

Ζηλεύω!!! :rolleyes: εδώ με τις παγωνιές του χειμώνα στερούμαστε τέτοιες ομορφιές!

Thodoris_ 30-07-12 17:07

Ζηλεύω!!! :rolleyes: εδώ με τις παγωνιές του χειμώνα στερούμαστε τέτοιες ομορφιές!


τι εννοεις?παγωνιες του χειμωνα?? Μα που ποτε??Καλα τον χειμωνα υποθετω πως και εδω δεν θα ζουν τα νουφαρα..λογικα τον χειμωνα "κοιμουνται" η κανω λαθος!?
αλλα τωρα που ειναι καλοκαιρακι λογικα και συ εκει θα εχεις παρομοιες χαρες!ε?

Thodoris_ 31-07-12 10:22

4 Συνημμένο(α)
Δεν εχω λογια..Σκεψου να εχεις μια πιο μεγαλη λιμνη γεμααατη με ανθισμενα νουφαρα και ειδικα τετοια εποχη που ολα τα αλλα λουλουδια στον κηπο εχουν μαρανθει!Αντρο του χρονου με βλεπω να φτιαχνω μεγαλυτερη!;)Βασιλη που εισαι να δεις ομορφιες!:D:D
ποσες μερες κρατανε τα λουλουδια?κανουν καποιο καρπο η απλα θα μαρανθουν!?

lucy 31-07-12 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 682322)
τι εννοεις?παγωνιες του χειμωνα?? Μα που ποτε??

Θοδωρή είμαι από βόρεια Ελλάδα από την Δράμα. Εδώ τον χειμώνα τα νερά παγώνουν, άλλωτε πολύ άλλωτε λίγο. Η επιφάνεια της λιμνούλας πιάνει πάγο από ένα χιλιοστό έως μερικά εκατοστά.

Τα νούφαρα αυτά, οι νυμφαίες δηλαδή είναι τροπικές και δεν κρατάει το ρίζωμά τους το χειμώνα.

Εχω νούφαρα αλλά δεν έχω με αυτό το απίστευτο χρώμα του μπλε μωβ λιλά. Τα δικά μου είναι ένα υποκίτρινο κι ένα ροζ πολύ απαλό. Αυτά αντέχουν το χειμώνα αλλά φυσικά μόνο οι ρίζες τους. Την άνοιξη ξαναβγάζουν νέα φύλλα.

Thodoris_ 31-07-12 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 682456)
Θοδωρή είμαι από βόρεια Ελλάδα από την Δράμα. Εδώ τον χειμώνα τα νερά παγώνουν, άλλωτε πολύ άλλωτε λίγο. Η επιφάνεια της λιμνούλας πιάνει πάγο από ένα χιλιοστό έως μερικά εκατοστά.

Τα νούφαρα αυτά, οι νυμφαίες δηλαδή είναι τροπικές και δεν κρατάει το ρίζωμά τους το χειμώνα.

Εχω νούφαρα αλλά δεν έχω με αυτό το απίστευτο χρώμα του μπλε μωβ λιλά. Τα δικά μου είναι ένα υποκίτρινο κι ένα ροζ πολύ απαλό. Αυτά αντέχουν το χειμώνα αλλά φυσικά μόνο οι ρίζες τους. Την άνοιξη ξαναβγάζουν νέα φύλλα.

Καταλαβα..θα μπορουσες δηλαδη να ειχες το συγκεκριμενο απλα θα επρεπε καθε χειμωνα να το βγαζεις απ την λιμνη και να το ειχες σε πιο ζεστο κλιμα!ε?παιζει δηλαδη αμα δεν κανει πολυ δυνατο χειμωνα να ζησουν τα νουφαρα στην λιμνη μου??εννοω με τα φυλλα τους κλπ!!?:)

lucy 01-08-12 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 682459)
Καταλαβα..θα μπορουσες δηλαδη να ειχες το συγκεκριμενο απλα θα επρεπε καθε χειμωνα να το βγαζεις απ την λιμνη και να το ειχες σε πιο ζεστο κλιμα!ε?...

έτσι ακριβώς!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 682459)
...παιζει δηλαδη αμα δεν κανει πολυ δυνατο χειμωνα να ζησουν τα νουφαρα στην λιμνη μου??εννοω με τα φυλλα τους κλπ!!?:)

ναι φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι χειμώνες, αλλά είναι σπάνιοι.

Όπως σπάνιος ήταν και ο χειμώνας του 2001 αλλά το -21 που είχε κάνει ήταν αρκετό να καταστρέψει πολλά φυτά αλλά και καλλιέργειες. Τότε δεν είχα ακόμα την λιμνούλα.

Thodoris_ 01-08-12 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 682586)
έτσι ακριβώς!



ναι φυσικά και υπάρχουν τέτοιοι χειμώνες, αλλά είναι σπάνιοι.

Όπως σπάνιος ήταν και ο χειμώνας του 2001 αλλά το -21 που είχε κάνει ήταν αρκετό να καταστρέψει πολλά φυτά αλλά και καλλιέργειες. Τότε δεν είχα ακόμα την λιμνούλα.

Καταλαβα..θα περιμενουμε να δουμε τοτε!Για μενα θα ειναι ο πρωτος χειμωνας με λιμνη!

lucy 02-08-12 11:59

Η Κύπρος απ ότι ξέρω δεν φοβάται τους χειμώνες!

in the pond 02-08-12 18:03

Βρε Θεόδωρε, μα σου άνθισε κιόλας? Πω-πω... Μην το φοβάσαι τους χειμώνες. Το έχω ήδη 4 χρόνια και σίγουρα έχει εγκλιματιστεί. Να το χαίρεσαι.;)

Thodoris_ 03-08-12 11:38

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 682812)
Βρε Θεόδωρε, μα σου άνθισε κιόλας? Πω-πω... Μην το φοβάσαι τους χειμώνες. Το έχω ήδη 4 χρόνια και σίγουρα έχει εγκλιματιστεί. Να το χαίρεσαι.;)

:DΕυχαριστω ευχαριστω!Σημερα μου ανοιξε ακομα ενα!Εν πανεμορφο!!
Απορια:αρχες του χειμωνα δλδ με τα πρωτα κρυα θα αρχισει να χανει τα φυλλα του και εμεις απλα θα αφαιρεσουμε τα ξεραμενα φυλλα!?το αφηνουμε στην θεση του και οταν ερθει η ανοιξη πεταει καινουργια?και με τον πολλαπλασιασμο τι γινεται με διαίρεση των ριζωμάτων?

lucy 03-08-12 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 682906)
...Εν πανεμορφο!!
....

Για ένα μόνο λυπάμαι γι' αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας, που δεν ακούω την τραγουδιστή προφορά σας! Λατρεύω να ακούω κύπριους και κρητικούς!!! :smt054

Thodoris_ 03-08-12 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 682910)
Για ένα μόνο λυπάμαι γι' αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας, που δεν ακούω την τραγουδιστή προφορά σας! Λατρεύω να ακούω κύπριους και κρητικούς!!! :smt054


:D:D

in the pond 03-08-12 22:41

Λουσάκι, σου έχω κι εσένα ένα έτοιμο. Σε λίγες μέρες θα έρθει ο Γιάννης στην Κύπρο, όπου και θα του το δώσω να σου το στείλει. Δεν μπορεί, θα φτάσει και κοντά σου μια μέρα...

Θεόδωρε, το συγκεκριμένο είδος, δεν έχει τον ίδιο τρόπο διαχωρισμού με τα υπόλοιπα νούφαρα. Στον κυρίως κόνδυλο που είναι σαν πατάτα, θα δεις ότι δημιουργούνται νέα εξογγόματα, τα οποία εύκολα αφαιρούνται. Όταν τα βάλεις στο χώμα εντός νερού, αυτά παράγουν πρώτα φύλλα και μετά ρίζες. Η ανθοφορία ακολουθεί την ίδια χρονιά. Το συγκεκριμέο φυτό δεν αναπτύσσει πολύ μεγάλο κόνδυλο, οπότε πρέπει να στεραιώνεται καλά στο χώμα. Με κοι δεν υπάρχει περίπτωση να ευδοκιμήσει, άσε που μπορούν να φάνε ακόμα και τον κόνδυλο του φυτού.

Thodoris_ 03-08-12 22:56

π
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 682973)
Λουσάκι, σου έχω κι εσένα ένα έτοιμο. Σε λίγες μέρες θα έρθει ο Γιάννης στην Κύπρο, όπου και θα του το δώσω να σου το στείλει. Δεν μπορεί, θα φτάσει και κοντά σου μια μέρα...

Θεόδωρε, το συγκεκριμένο είδος, δεν έχει τον ίδιο τρόπο διαχωρισμού με τα υπόλοιπα νούφαρα. Στον κυρίως κόνδυλο που είναι σαν πατάτα, θα δεις ότι δημιουργούνται νέα εξογγόματα, τα οποία εύκολα αφαιρούνται. Όταν τα βάλεις στο χώμα εντός νερού, αυτά παράγουν πρώτα φύλλα και μετά ρίζες. Η ανθοφορία ακολουθεί την ίδια χρονιά. Το συγκεκριμέο φυτό δεν αναπτύσσει πολύ μεγάλο κόνδυλο, οπότε πρέπει να στεραιώνεται καλά στο χώμα. Με κοι δεν υπάρχει περίπτωση να ευδοκιμήσει, άσε που μπορούν να φάνε ακόμα και τον κόνδυλο του φυτού.

Αυτο με τον διαχωρισμο ποτε ειναι καλυτερα να γινεται?την ανοιξη ας πουμε?πριν τα καινουργια φυλλα?

in the pond 04-08-12 07:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 682976)
π

Αυτο με τον διαχωρισμο ποτε ειναι καλυτερα να γινεται?την ανοιξη ας πουμε?πριν τα καινουργια φυλλα?

Ναι, την άνοιξη, μόλις δεις τα πρώτα μικρά φυλλαράκια να πετάγονται από το νέο κόνδυλο του κυρίως φυτού. Αποκόπτεται εξαιρετικά εύκολα. Για να καταλάβεις, αυτό που σου έχω δώσει, όπως και τα υπόλοιπα βέβαια, τα ψάρια το έκοψαν και αυτό ανέβηκε στην επιφάνεια.

Thodoris_ 04-08-12 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 683009)
Ναι, την άνοιξη, μόλις δεις τα πρώτα μικρά φυλλαράκια να πετάγονται από το νέο κόνδυλο του κυρίως φυτού. Αποκόπτεται εξαιρετικά εύκολα. Για να καταλάβεις, αυτό που σου έχω δώσει, όπως και τα υπόλοιπα βέβαια, τα ψάρια το έκοψαν και αυτό ανέβηκε στην επιφάνεια.

χμμ..ακουεται ευκολο!:grin:
ξερεις πιο ειναι το "προβλημα" ομως?Για να εχω και δευτερο νουφαρο μεχρι τοτε θα πρεπει οπωσδηποτε να εχω και μεγαλυτερη λιμνη!!:grin:

Thodoris_ 05-08-12 10:25

Cyperus haspan
 
1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 677736)
Θηρίο έχει γίνει, πράγματι...Πάει πολύ καλά.

Δεν είναι ακριβώς πάπυρος, ανοίκει και αυτό στην ίδια οικογένεια βέβαια, αυτήν των κυπεροειδών. Cyperus haspan είναι το είδος του φυτού.

Μεγαλωσαμε!!:D

lucy 06-08-12 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 682973)
Λουσάκι, σου έχω κι εσένα ένα έτοιμο. Σε λίγες μέρες θα έρθει ο Γιάννης στην Κύπρο, όπου και θα του το δώσω να σου το στείλει. Δεν μπορεί, θα φτάσει και κοντά σου μια μέρα...

Ευχαριστώ πολύ :smt060 πολύ :smt060 πολύ :smt060

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoris_ (Μήνυμα 683143)
Μεγαλωσαμε!!:D

τι όμορφα που είναι!!!! :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02824 seconds with 10 queries