Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Ξεκιναμε για κατασκευη δισκοενυδρειου απο το μηδεν!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61857)

Sakisdraminos 17-05-12 06:15

και εγω γονατο και ε δακτυλα αλλα ξερεις αυτα δεν ειναι τπτ !!! σαν το δικο σου δεν εχει...
αλλα τι να σε κανω που εμπλεξες με ποντιο πηρες το DNA...

Sakisdraminos 21-05-12 19:48

3 Συνημμένο(α)
το εργο συβεχηζεται αργα και σταθερα!!!
υπερχιληση για το sub και οι κατω κοντρες ειναι σχεδον ετοιμες.....

Λιβέρης Σταύρος 22-05-12 08:27

Ωραία κατασκευή!!! Αντε να το δούμε και τελειωμένο με ψαράκια μέσα. Καλή συνέχεια...

Sakisdraminos 27-05-12 18:10

1 Συνημμένο(α)
ο μικρος μαγκας μεγαλωνει και εχει βαλει στην θεση τους μεχρι και τα αγγελοψαρα.
επισις σε 2μερες θα βγουν και τα αγγελοψαρα γιατι στρεσαρουν και το πιο μικρο δισκακι.

Sakisdraminos 21-10-12 19:36

Διστιχως μετα απο το κολημα του ενυδρειου και κατα την δοκιμη του με νερο. μετα απο 5 ωρες εσπασε ο πατος. λοιπον υστερα απο πολυ καιρο ξεκινησαμε να το ξανακολησουμε παρα τα οικονομικα προβληματα!
και την ημερα που θα βαζαμε της κοντρες εμφανιστηκαν φισαλιδες στο μπροστα τζαμι.
ξεκολιθηκε και καθαριστηκε σκεφτηκα λοπον αν θα ηταν καλο επιδι εχει μερικες γρατζουνες πος θα μπορουσα να το βαλω σαν 2ο πατο και αν γινοταν αυτο αν θα με βοηθουσε σε κατι?
επισις την δευτερη φορα ο πατος κοληθηκε απο μεσα και οχι απο πανω!
-------------------------
κανενας καμια γνωμη βλεπω να μην το βαζω!

nicpapa 21-10-12 19:43

Ο πάτος πως εσπασε ? Μηπως ειχε κατι σκληρο απο κάτω πετραδάκι ? Τι πάχως ητανε το τζάμι?
Κριμα.

Sakisdraminos 21-10-12 21:12

10χιλ ηταν με διπλες πανω κατω κοντρες!!!
τωρα το κολισα απο μεσα και σκεφτομαι να βαλω την φατσα σαν δευτερο πατο και να βαλω μια καινουργια φατσα γιανα μην εχει γρατσουνες!

nicpapa 21-10-12 22:04

Μονο 10 χιλιοστα? :confused:
Προσφατα φτιαξαμε με ενα φιλο 300λιτρα και βαλαμε 12αρια τζαμια και πανω κατω κοντρες και καθετες αλλες 2 .
Οταν το γεμισες παρατηρησες αν σου εκανε κοιλια?
Δες εδω http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium αν υπολογισεις τις διαστασεις σου , σου λεει για ελαχιστο 12αρι τζαμι , στην θεση σου θα εβαζα 15 αρι ειναι πολυ ψηλό το ενυδρειο.
Περιμενε να σου πουν και αλλοι...

exelix 22-10-12 00:57

Κι εγώ με 12άρι το λιγότερο θα το έφτιαχνα, αλλά για να σπάσει έτσι γρήγορα ο πάτος πρέπει να μην πατούσε καλά.

archer65 22-10-12 12:40

σακη προχωρα αν εχεις 2πλες κοντρες μην φοβασαι τπτ, αντε και καλογεμιστο , ο χαρις -αν και δεν τον ξερω - φαινεται να την κατεχει τη δουλεια . υγ καλογεμιστοοοοο
-------------------------
καταρχας πολυ ωραιο το νεο σπιτακι των βασιλιαδων σου , αν εχεις βαλει 2πλες κοντρες μην φοβασαι τπτ , στην εσχατη μπορεις να βαλεις μια καθετη κοντρα πανω στη μεση για την κοιλια -αν σου κανει - κατα τα αλλα ο χαρης ειναι αρχιτεκτονας........ καλογεμιστοοοο . υγ επειδη και εγω εχω σχεδον ιδιο με το δικο σου μπορει να σε δυσκολεψει λιγο το 70αρι στο υψος -θα το δεισ στη πορεια....

dra13 31-10-12 09:15

enydreio
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 665893)
ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
135*70*70
βιοτοπικο με δισκους!
θα περιεχει ριζες και ανουμπιες και χαλαζιακη αμμο.
εχω ψαρια που ειναι 5 red skimmer δισκους και
5blue diamondαλλα ειναι κατω απο 5εκ .
απο φιλτρα θα εχω ενα fluval 305 μονο βιολογικα και ενα 2217 γεματο ματριξ και λιγο υαλοβαμβακα για αρχη μετα θα φτιαχτει ενα sub περιπου 150λ.
υπαρχει ειδι οσμοση και τα φιλτρα ειναι στρωμενα και δουλευουν..

Για 1η φαση εχω παραγκιλει τα τζαμια με τις κοντρες και εχω βαλει τα δισκακια σε ενα ενυδρειο να μεγαλωσουν.
επισις ψαχνω για αμμο και οτι αλλο μπορει να μου φανει χρεισιμο!!

καλησπερα. εχω φτιαξει κι εγω ενα ενυδρειο μονος μου αλλα δεν εβαλα κοντρες.ειναι 1,20 χ 40χ 50(υψος). λες να πρεπει να βαλω και κοντρες?

Sakisdraminos 31-10-12 11:37

αν και το λιτρα ειναι λιγα καλο ειναι να τπαρχουν κοντρες γιατι ειναι επιπλεον προστασια.
σιγουρα πεζει ρολο και το τζαμη που εχεις βαλει.
ποσα χιλιοστα ειναι?

genecr 31-10-12 13:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dra13 (Μήνυμα 707992)
καλησπερα. εχω φτιαξει κι εγω ενα ενυδρειο μονος μου αλλα δεν εβαλα κοντρες.ειναι 1,20 χ 40χ 50(υψος). λες να πρεπει να βαλω και κοντρες?

έχω στις ίδιες ακριβώς διαστάσεις ενυδρείο εργοστασιακό χωρίς κόντρες. το τζάμι είναι 11άρι και τα πλαινά τζάμια έχουν κολληθεί στο πλάι του τζαμιού της βάσης. άρα ουσιαστικά κάτω είναι σαν να έχει κόντρες. μου κάνει μια κοιλιά στο κέντρο γύρο στα 3 χιλιοστά που δεν το θεωρώ πρόβλημα.

Sakisdraminos 01-11-12 07:12

δεν εχεις προβλημα!!!

delta66 01-11-12 09:41

ο genecr ή ο dra13 δεν εχει προβλημα;

archer65 01-11-12 15:11

θα ηταν ποιο συνετο να υπηρχαν κοντρες γιατι κανενας δεν θελει την........... " σαντυ " σπιτι του, γνωμη μου - αναφερομαι στους φιλους που δεν εχουν κοντρες στα ενυδρεια τους -

Sakisdraminos 01-11-12 16:01

Εγω για παραδειγμα θα βαλω δυο πανω δυο κατω! δεν ειναι να παιζεις μετα ενυηδρεια και ειδικα οταν ειναι πανω απο 100λ.
επισις θα βαλω και εξωτερικες γωνιες καθετες για περισοτερη ασφαλια!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 708255)
ο genecr ή ο dra13 δεν εχει προβλημα;

ο genecr δεν εχεις προβλημα πολλα εργοστασιακα ενυδρεια κανουν κιλιες χορις να ανοιξουν!
ο dra13 ειπε χιλιοστα πος θα μπορουσα να του πω ενταξη.

Sakisdraminos 06-01-13 20:50

επιτελους μετα της δυσκολιες το εργο μας συνεχιζεται αργοτερα θα μπουν φωτο!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 724046)
επιτελους μετα της δυσκολιες το εργο μας συνεχιζεται αργοτερα θα μπουν φωτο!!


https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

harris samos 07-01-13 13:39

βρε ξερεις τη λενε στο χωριο μου

στην ακρη μη σε κουντουλισει το βοδι ....

πανε μαθε την παρημια :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

και αμα σου μιλαω θα μ ακους ..

Sakisdraminos 12-01-13 22:53

2 Συνημμένο(α)
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΓΕΜΙΣΕ ΚΑΙ ΧΟΡΙΣ ΣΤΑΓΩΝΑ!!!

Samian 13-01-13 00:54

Άντεεεε....καλογέμιστο....
Αν και δεν μπόρεσα να έρθω για καφέ ελπίζω να τα πούμε σύντομα......

Sakisdraminos 13-01-13 12:45

2 Συνημμένο(α)
λοιπον υστερα απο πολύωρη σκέψη με τον φιλο Χαρη και πολυτιμες πληροφοριες απο τον φιλο samian κατεληξα οτι δεν θα το αλλαξω σε θαλασσινο αλλα θα παραμεινω στο γλυκο με καποιες αλλαγες.

Sakisdraminos 13-01-13 19:13

2 Συνημμένο(α)
κάμποσο μπολι και αρκετό κάρβουνο και είδη το ενυδρείο γυρίζει...

ένα prime 30 kai ena fluval γεύματα με υλικά είναι η καρδιά του ενυδρείου.
(μέχρι να έρθει και το sump.
φυτά χαμηλών απαιτήσεων και μερικά γκαμποι για ενάν φίλο που μου πρωτινέ όταν σκεφτόμουν το τι να βαλω!!!

Samian 13-01-13 19:18

Καλά ρε συ.....σχεδόν 700 λίτρα με γκάπυ........
Θα μας κυνηγάνε.........
Βάλε θάλασσα με άμμο και θα το γεμίσουμε γαρίδες.....να κάνουμε και κάνα σαγανάκι......

Sakisdraminos 13-01-13 19:27

τα γκαμποι όπως και τα φίλτρα ειναι προσωρινά έκλεισα το αλλο ενυδρειο και καπου έπρεπε να τα βαλω γιωργο!!

harris samos 13-01-13 23:31

αστον στα γκαπι μη μου τον ξεσηκονεις και θα μας λολανει αυτος

Sakisdraminos 20-01-13 10:32

απο που προτείνεται να πάρουμε δισκάκια μιλάμε για μέγεθος 5-10cm???

βοηθήστε να τελειώνομε!!1

Dimitris77 20-01-13 11:23

Ποιο strain θες?

Sakisdraminos 07-02-13 22:35

1 Συνημμένο(α)
παιδες λοιπον λογο οικονομικης κρισης και μερικων ακομα παραγοντων το ενυδρειο εχει γινει για λιγο καιρο κοινωνικο.

TRYFONAS K. 07-02-13 23:50

Δεν πειραζει Σακη...υπομονη!!το καλο πραγμα αργει να γινει..ευχομαι να το δεις οπως θες συντομααααα..keep walking!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02675 seconds with 10 queries