Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   sos πριν χασω και αυτα τα ψαρακια!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52496)

giannisqq 13-05-11 20:08

να μην καω?εχασα τα 6 απο τα 8 φιλε μου!!και ηταν πανεμορφα...παντος το ενα πιστευω το ξεπερασε!
κλεοβουλε και εσενα χαμηλα κολυμπανε?ρωταω γιατι αυτο που βλεπω να το εχει ξεπερασει,δεν κολυμπαει ψηλα,αλλα το πολυ 10 ποντους απο τον βυθο...

Κλεόβουλος 13-05-11 20:47

Γιάννη υπομονή (ρίξε και stress coat καλό θα κάνει). Εγώ είχα παραλάβει 2 στα 4 νεκρά και το ένα από τα επιζώντα είχε παρόμοια συμπεριφορά με το δικό σου. Συνήλθε μετά από καμιά 20αριά μέρες.

giannisqq 13-05-11 20:49

κλεοβουλε ειχα ριξει stress coat την τριτη αν δεν κανω λαθος,να ξαναριξω σκετο η μαζι με αλλαγη?

Κλεόβουλος 13-05-11 21:11

Θα έλεγα να μην κάνεις αλλαγή τώρα (ή μια μικρή εβδομαδιαία).

giannisqq 15-05-11 05:50

πρωινος σημερα!τα ψαρια αντικαταστηθηκαν ολα απο το μαγαζι,και γινεται προσαρμογη τωρα!!ολα ηρθαν ζωντανα!!!και σε πολυ καλυτερη κατασταση απο τα αλλα...

rawnerve 15-05-11 08:14

ωραια να κ κατι ευχαρηστω:)
τα αλλα 2 πως πανε???

Πάνος 15-05-11 08:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 589930)
πρωινος σημερα!τα ψαρια αντικαταστηθηκαν ολα απο το μαγαζι,και γινεται προσαρμογη τωρα!!ολα ηρθαν ζωντανα!!!και σε πολυ καλυτερη κατασταση απο τα αλλα...

εξηγηθηκε το μαγαζι οπως επρεπε ;)

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 15-05-11 09:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 589930)
πρωινος σημερα!τα ψαρια αντικαταστηθηκαν ολα απο το μαγαζι,και γινεται προσαρμογη τωρα!!ολα ηρθαν ζωντανα!!!και σε πολυ καλυτερη κατασταση απο τα αλλα...


Χαιρομαι πολυ φιλε μου.Ελπιζω η δημοσιευση του θεματος σου στο φορουμ να επαιξε τον ρολο του.:)

bokostas 15-05-11 10:21

Μπράβο λοιπόν στο μαγαζί (που βιαστήκαμε να το "κράξουμε"), απέδειξε ότι υπάρχουν στον χώρο και σωστοί επαγγελματίες.
Να τα λέμε όλα και να χειροκροτούμε τα σωστά. Μήπως να μαθαίναμε τώρα και ποιό μαγαζί είναι?

giannisqq 15-05-11 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rawnerve (Μήνυμα 589940)
ωραια να κ κατι ευχαρηστω:)
τα αλλα 2 πως πανε???

το ενα ειναι μια χαρα!το αλλο ακομα να συνελθει:(περιμενω...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 589943)
εξηγηθηκε το μαγαζι οπως επρεπε ;)

ναι πανο ακριβως!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ (Μήνυμα 589951)
Χαιρομαι πολυ φιλε μου.Ελπιζω η δημοσιευση του θεματος σου στο φορουμ να επαιξε τον ρολο του.:)

δεν πιστευω φιλε μου!απο την πρωτη στιγμη που ηρθαν τα 3 ψοφια και τον πηρα τηλ,μου ειπε για αντικατασταση!εξαλου πριν παραγγειλω ακουσα τα καλυτερα για τον συγκεκριμενω κυριο μεσα απο το φορουμ και ετσι επελεξα να παραγγειλω απο τοσο μακρυα...τωρα περιμενω το αυριο που θα αναψω τα φωτα να δω κινησεις;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 589962)
Μπράβο λοιπόν στο μαγαζί (που βιαστήκαμε να το "κράξουμε"), απέδειξε ότι υπάρχουν στον χώρο και σωστοί επαγγελματίες.
Να τα λέμε όλα και να χειροκροτούμε τα σωστά. Μήπως να μαθαίναμε τώρα και ποιό μαγαζί είναι?

ετσι ακριβως κωστα,καποιοι συνεχιζουν να ειναι επαγγελματιες.και εμεις πρεπει να τους στηριζουμε και να συνεχιζουμε να ψωνιζουμε απο αυτους....

giannisqq 18-05-11 23:05

τι λετε τις αεραντλιες να τις βγαλω η να τις αφησω και αλλο?

κ.ω.σ.τ.α.ς. 18-05-11 23:24

Ποιο μαγαζι ειναι??:)

douran_p 18-05-11 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 591100)
Ποιο μαγαζι ειναι??:)

ποιο????????????

delta66 19-05-11 09:12

Τι σημασια εχει? Φιλοτιμο καταστημα ηταν οπως αποδειχθηκε :cool:

Αεραντλιες βγαζε σιγα σιγα και επεστρεψε σε νορμαλ οξυγονωση με νορμαλ αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο.

giannisqq 19-05-11 09:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 591133)
Τι σημασια εχει? Φιλοτιμο καταστημα ηταν οπως αποδειχθηκε :cool:

Αεραντλιες βγαζε σιγα σιγα και επεστρεψε σε νορμαλ οξυγονωση με νορμαλ αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο.

ετσι ακριβως σπυρο!!!εγω απο την πλευρα μου παντος θα το προτεινω το συγκεκριμενο καταστημα,και φυσικα θα ξαναπαραγγειλω απο εκει...
ωραια τοτε θα αρχισω να τις βγαζω σιγα σιγα,γιατι πολυ βαβουρα κανουν:D

Κλεόβουλος 19-05-11 09:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 591100)
Ποιο μαγαζι ειναι??:)

Αυτοί που ξέρουν κατάλαβαν :) εξ άλλου τα μαγαζιά που προτείνουμε συνήθως για αφρικάνικες κιχλίδες δεν είναι πολλά ;)

giannisqq 01-06-11 21:43

η γκαντεμια συνεχιζεται!!ελειπα 10 μερες, τωρα που γυρισα με το ζορι μπορεσα να δω 4 ψαρια και αυτα καθοταν κατω εχουν κομμενες τι ουρες και κολυμπανε λιγο και με δυσκολια!!τι να φταιει?τι προτινεται να κανω?να τα βαλω σε αλλο ενυδρειο?αυτα που εχουν προβλημα στην ουρα,θα βγει καινουργια?(καποιος αλλος τα ταιζε μερα παρα μερα οσο ελειπα,αλλα δεν ειχε ιδεα,απλος εριχνε λιγη τροφη οπως του ειπα...)
-------------------------
ειναι καποια αρρωστια?η καποιο αρσενικο εκανε την δουλεια?

Κλεόβουλος 02-06-11 07:43

:confused: Γιάννη έχεις κι άλλα ψάρια μέσα? Σ' αυτό το μέγεθος δεν υπάρχει επιθετικότητα που να δικαιολογεί τέτοια ζημιά.
Θα έλεγα να κάνεις μια αλλαγή νερού και να βάλεις ektozon (την δόση θεραπείας)

giannisqq 02-06-11 09:09

oxi δεν υπαρχουν αλλα ψαρια:confused:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 595670)
:confused: Γιάννη έχεις κι άλλα ψάρια μέσα? Σ' αυτό το μέγεθος δεν υπάρχει επιθετικότητα που να δικαιολογεί τέτοια ζημιά.
Θα έλεγα να κάνεις μια αλλαγή νερού και να βάλεις ektozon (την δόση θεραπείας)

καποιο μαγαζι που εχει ektozon

douran_p 02-06-11 09:10

τι τα θες τα ταγκανικα και τα φρου φρου και τα αρωματα!!!!!! εχω κατι εντλερακια για σενα σπεσιαλ
-------------------------
μελαφιξ εχω αν θες.... ρωτα αν κανει?????

giannisqq 02-06-11 09:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 595693)
τι τα θες τα ταγκανικα και τα φρου φρου και τα αρωματα!!!!!! εχω κατι εντλερακια για σενα σπεσιαλ
-------------------------
μελαφιξ εχω αν θες.... ρωτα αν κανει?????

κανει αυτο κλεοβουλε?

douran_p 02-06-11 09:17

κλεοβουλε........????

Κλεόβουλος 02-06-11 11:04

Ρίξε melafix και παρακολούθησε τα μπας και βγάλουμε κάνα συμπέρασμα :confused:
Μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει επιθετικότητα σ' αυτή την ηλικία του ψαριού.
Τα δικά μου (τα είδες) είναι σχεδόν τριπλάσια και ακόμα έχουν μόνο πολύ μικρές αψιμαχίες (κυρίως οριοθέτησης περιοχής).
Η νωθρότητα είναι ένδειξη αρρώστειας αλλά και τα altos δεν είναι και από τα πιό δραστήρια ψάρια. Τα άλλα είναι σίγουρα πεθαμένα ή κρύβονται?

giannisqq 02-06-11 13:18

σκεφτομαι να βγαλω σημερα ολες τις πετρες να δω,και να χωρισω αυτα που εχουν προβλημα στην ουρα σε αλλο ενυδρειο,μαλωματα υπηρχαν παντος!!

giannisqq 03-06-11 14:18

απ οτι βλεπω και τα πλαινα που εχουν για να κολυμπανε ειναι φαγωμενα-λιωμενα!!!!
-------------------------
μηπως ειναι καλυτερα να τα βαλω σε καραντινα και να ριξω melafix?

bokostas 03-06-11 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 596128)
απ οτι βλεπω και τα πλαινα που εχουν για να κολυμπανε ειναι φαγωμενα-λιωμενα!!!!
-------------------------
μηπως ειναι καλυτερα να τα βαλω σε καραντινα και να ριξω melafix?

Aν έχεις melafix, ρίξε κατευθείαν στο κυρίως ενυδρείο.

douran_p 03-06-11 17:10

fin rot πρεπει μα ειναι παιδια!!!!!!
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53389

giannisqq 03-06-11 18:17

το melafix λεει 3.5ml σε 25 λιτρα,τι ειναι καλυτερα να κανω?να βγαλω τις πετρες για να δω εαν υπαρχουν ψοφια ψαρια?να βαλω τα ψαρια σε μικροτερο ενυδρειο?καθε ποτε πρεπει να ριχνω?ο ανθρακας επιρεαζει?το ενυδρειο ειναι 200λιτρα...

bokostas 03-06-11 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 596220)
το melafix λεει 3.5ml σε 25 λιτρα,τι ειναι καλυτερα να κανω?να βγαλω τις πετρες για να δω εαν υπαρχουν ψοφια ψαρια?να βαλω τα ψαρια σε μικροτερο ενυδρειο?καθε ποτε πρεπει να ριχνω?ο ανθρακας επιρεαζει?το ενυδρειο ειναι 200λιτρα...

1. Ψάχνεις και αφαιρείς τα τυχόν ψόφια ψάρια.
2. Κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού 40-50%
3. Βγάζεις τον ενεργό άνθρακα από το φίλτρο.
4. Ρίχνεις 2,5 καπάκια melafix (25ml) κάθε μέρα, επί 7 μέρες.
5. Στο τέλος της εβδομάδας κάνεις άλλη μια αλλαγή 25-30%.
6. Αν δεν δεις μεγάλη βελτίωση, επαναλαμβάνεις την θεραπεία γι' άλλη μια βδομάδα.

giannisqq 03-06-11 20:18

πιο μαγαζι εχει γιατι δεν θα μου φτασει!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,13087 seconds with 10 queries