Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Πολλες αποριες βοηθηστε αρχαρια!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46549)

vassibo 07-12-10 08:52

Διακρίνω μια απερίγραπτη και τρομακτική βιασύνη...
Γιατι????

Στην ενυδρειακή σου πορεία πάντως, Αυτο , Δεν θα σε βοηθήσει
Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ

Υπομονή. Ακου τα παιδια
Φιλικα

nikoloutso 07-12-10 10:28

Δεν αρνηθηκα οτι το μπολι κανει δουλεια. Από το πρωτο μου ποστ κι ολας ειπα οτι κανει δουλεια, απλα επειδ υπαρχει το ενδχομενο μεταφορας ασθενειων, καλυτερα να μην το κανεις.

Και προτεινω τα σκευασμετα. Επισης δεν ειπα οτι ολα κανουν την ιδια και σωστη δουλεια, αλλα καποια κανουν θαυματα και ειναι και δοκιμασμενα.

Αν το ψαξεις λιγο θα καταλαβεις σε τι αναφερομαι.

Κι εγω επισης θα συμφωνησω με οτι αν ειναι να βαλεις το ψαρι μεσα και να στρωσεις το ενυδρείο... καλυτερα βαλε μπολι.

Θεωρω οτι και bokostas συμφωνει οτι το βακτηριο κανει δουλεια, αλλα προτιμάει να μην το πληρωσει αφου το μπολι ειναι τσαμπα.

kingrim 07-12-10 10:32

μα γιατι να πληρωσω για κατι που ειναι τζαμπα ειδικα στις εποχες που ζουμε και αυτα που ακουω για μεταφορα ασθενειων ειναι αστεια αφου το ενυδρειο ενος χομπιστα εχει 1000% λιγοτερες πιθανοτητες να εχει ασθενεια απο τα ψαρια που θα αγορασουμε απο ενα πετσοπ που κατα ενα μεγαλο ποσοστο εχουν προβληματα για αυτο και οποτε εισαγω ενα ψαρι απο πετ σοπ κανω θεραπεια με μελαφιξ και πριμαφιξ ενω οποτε περνω απο χομπιστα πεταω και το νερο του μεσα και ποτε δεν ειχα προβλημα(φυσικα ρωταω πρωτα αν ειχε το παιδι κανενα προβλημα)

nikoloutso 07-12-10 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 518227)
μα γιατι να πληρωσω για κατι που ειναι τζαμπα ειδικα στις εποχες που ζουμε και αυτα που ακουω για μεταφορα ασθενειων ειναι αστεια αφου το ενυδρειο ενος χομπιστα εχει 1000% λιγοτερες πιθανοτητες να εχει ασθενεια απο τα ψαρια που θα αγορασουμε απο ενα πετσοπ που κατα ενα μεγαλο ποσοστο εχουν προβληματα για αυτο και οποτε εισαγω ενα ψαρι απο πετ σοπ κανω θεραπεια με μελαφιξ και πριμαφιξ ενω οποτε περνω απο χομπιστα πεταω και το νερο του μεσα και ποτε δεν ειχα προβλημα(φυσικα ρωταω πρωτα αν ειχε το παιδι κανενα προβλημα)

ΘΑ το πω για ακομα μια φρα κι ας γινομαι κουραστικός, αφου ορισμενοι δεν θελετε ν το καταλάβετε.

Θεωρω ΧΡΕΟΣ μας να ενημερωσουμε ενα νεο χομπιστα για τις εναλλακτικες επιλογές που εχει και στο τελος να αποφασισει αυτος για το τι θα κανει.

Δεν χρειαζεται να πραττει παντα κατευθυνομενος... ενα μερος του χομπι ειναι να ψαχνεσαι και λίγο και να μην τα παιρνεις όλ ετοιμα.

Θεωρω πως πρεπει να ενημερωθει σωστα και μετα να αποφασισει τι θα κανει.

ΔΕΝ προσπαθω να αλλαξω τη γνωμη κανενος!!
Απλα λεω τη δική μου γνωμη. Εχω δοκιμασει ολους τους τροπους και μαλιστα σε δεκαδες ενυδρεία.

Απο κει και περα... ας αποφασισει...

Ελπιζω μονο να μην το στρωσει με ψαρι.

bokostas 07-12-10 12:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso (Μήνυμα 518224)
Θεωρω οτι και bokostas συμφωνει οτι το βακτηριο κανει δουλεια, αλλα προτιμάει να μην το πληρωσει αφου το μπολι ειναι τσαμπα.

Αν αυτό φάνηκε από όσα έγραψα, ζητώ συγνώμη για την παρανόηση, όχι, με τίποτε δεν θεωρώ έτσι γενικά κι αόριστα ότι το βακτήριο κάνει δουλειά.
Χωρίς να αποκλείω κάποιο από τα πολλά να δουλέψει κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες, θεωρώ ότι τα περισσότερα δεν θα στρώσουν ενυδρείο από
μόνα τους και σε καμία περίπτωση σε 24 ώρες και χωρίς την προσθήκη ζωντανών βακτηρίων από μπόλι, αμμωνίας ή άλλης βοήθειας.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso (Μήνυμα 518224)
...Επισης δεν ειπα οτι ολα κανουν την ιδια και σωστη δουλεια, αλλα καποια κανουν θαυματα και ειναι και δοκιμασμενα.

Ε τότε για να ολοκληρωθεί η απάντησή σου, πές μας ποιά θεωρείς καλά και ποιά όχι. Να το πω κι αλλιώς?? Αν πιστεύεις ότι δουλεύει 1 στα 3 πχ, τότε
το να προτείνεις γενικά "τα βακτήρια", χωρίς να διευκρινίζεις ποιά, είναι σα να προτείνεις μια μέθοδο με ποσοστό επιτυχίας 33% και να την προτιμάς
έναντι του μπολιού, το οποίο δουλεύει τουλάχιστον 9 στις 10.

delta66 07-12-10 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikoloutso (Μήνυμα 518224)
Δεν αρνηθηκα οτι το μπολι κανει δουλεια. Από το πρωτο μου ποστ κι ολας ειπα οτι κανει δουλεια, απλα επειδ υπαρχει το ενδχομενο μεταφορας ασθενειων, καλυτερα να μην το κανεις.....
..... Θεωρω ΧΡΕΟΣ μας να ενημερωσουμε ενα νεο χομπιστα για τις εναλλακτικες επιλογές που εχει και στο τελος να αποφασισει αυτος για το τι θα κανει.

Για να βαλουμε τοτε τα πραγματα στη πραγματικη και ρεαλιστικη θεση τους και να ενημερωσουμε τον νεο χομπιστα χωρις να τον πανικοβαλουμε θα πω οτι αυτο με τη μεταφορα ασθενειων στο μπολιασμα ειναι η μεγαλυτερη πραξη εθελοτυφλιας.
Υπαρχει ενας τουλαχιστον νεος χομπιστας που θα αποφυγει το μπολιασμα για τυχων μεταφορα ασθενειων και παραλληλα θα εχει ενυδρειο-καραντινα να βαζει τα νεα ψαρια και φυτα που θα αγορασει, ή που θα αποστειρωνει τα παντα, αποχες, οργανα και λοιπο εξοπλισμο????

Τα βακτηρια εμποριου θα βοηθησουν καποιον που δεν εχει προσβαση σε μπολι. Γιατι να του στερηθει αυτη η επιλογη, αν λειτουργουν τελικα τουλαχιστον σε καποιους?

Κι εγω δεν συμφωνω με το στρωσιμο με αμμωνια αλλα πολλοι το εχουν στρωσει ετσι, ετσι αλλοι δεν συφωνουν με το μπολιασμα, με τα βακτηρια εμποριου, με τροφη ή και με τιποτα.
Με ολες τις διαδικασιες εχουν στρωθει ενυδρεια, αλλα και σε ολες εχουν τυχει αναποδιες.
Το ζητουμενο ειναι να μην ταλαιπωρουνται ζωντανα και να ξερουμε να διορθωνουμε αποτυχιες στο στρωσιμο.

Ας επιμεινουμε περισσοτερο στον "πολεμο" κατα του στρωσιματος με ψαρι, παρα στα βακτηρια εμποριου.


Οι δικες μου προτασεις ειναι :
Νο1 : μπολιασμα
Νο2: στρωσιμο με τροφη και υπομονη

SOCRATIS 07-12-10 13:25

Και εγώ λέω πως η Εφη θα κάνει καιρό να ξαναθέσει ερωτήματα.

Efh 07-12-10 15:38

χαχα δικιο πρεπει να εχει ο SOCRATIS
αρχαρια ειμαι ακομα...
μην με φατε κιολαςς
αφου μπορω χωρις να μου κοστησει καν αυτη η διαδικασια
θα συμφωνησω με τον delta66 στις προτασεις του
κι ελπιζω ολα να πανε καλα

Τηλέμαχος 07-12-10 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 518311)
Και εγώ λέω πως η Εφη θα κάνει καιρό να ξαναθέσει ερωτήματα.

Και εγώ:smt073

Efh 07-12-10 17:17

μαλλον με βλεπω να παιρνω μπολι
:smt120 :smt120 :smt120
στο ενυδρειο απ οπου θα επερνα το ψαρι για στρωσιμο
γεμισε finrot :smt022
ΤΡΟΜΕΡΟ!

Τηλέμαχος 07-12-10 17:19

Από πού θα το παιρνες, Έφη;:smt120

Efh 07-12-10 17:34

μια φιλη ηθελε να μου δωσει
και την επισκευτηκα σημερα
και ειδα πως ειχε αρρωστησει ολο το ενυδρειο της!!!
:smt120
ευτυχως που το καταλαβε κι εκεινη
και πηρε φαρμακο :(

Τηλέμαχος 07-12-10 18:43

Δεν παίρνουμε ποτέ μπόλι από μη έμπειρο χομπίστα !!!:smt073

κ.ω.σ.τ.α.ς. 07-12-10 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 518416)
μαλλον με βλεπω να παιρνω μπολι
:smt120 :smt120 :smt120
στο ενυδρειο απ οπου θα επερνα το ψαρι για στρωσιμο
γεμισε finrot :smt022
ΤΡΟΜΕΡΟ!

παρε μπολι και οχι ψαρι.αλλα οχι απο την φιλησου.απο καποιον που εχει ενυδριο πολυ κερο.

Efh 07-12-10 23:58

εννοειται!
δεν εχω γνωστους ομως που να εχουν ενυδρειο γενικα
οποτε θα βαλω αγγελια εδω
αλλα σιγουρα θα πρεπει το ενυδρειο απ οπου θα το παρω να μην εχει ασθενησει

bokostas 08-12-10 00:02

Μα ήδη σου πρότεινε ο georgarask να σου δώσει μπόλι, στείλτου ένα πμ.
Έχει δώσει στη μισή Αθήνα, μπορείς να τον εμπιστευτείς με κλειστά μάτια.

Efh 08-12-10 00:05

καλα θα βαλω εγω αγγελια
γιατι μπορει να πετυχω και κανενα κοντινοτερο σε εμενα
:)

delta66 08-12-10 00:36

Εχεις ετοιμο το ενυδρειο? τρεχει ηδη με νερο, θερμοκρασια σωστη?
Διαβασε κι αυτο καλα, να εισαι προετοισμενη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

Efh 08-12-10 15:41

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:smt041
μαζι με τα ψαρακια

nikoloutso 10-12-10 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 518797)
ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:smt041
μαζι με τα ψαρακια

To μπολι ποτε θα το έχεις??

Efh 10-12-10 15:42

λογικα αφου παρω το ενυδρειο οταν θα αρχισω να το στυνω

vassibo 11-12-10 19:42

Δηλαδή θα γεμίσεις με νερό ,θα βάλλεις μπόλι και ψάρια την ίδια μέρα????
Ε???

bokostas 11-12-10 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vassibo (Μήνυμα 520277)
Δηλαδή θα γεμίσεις με νερό ,θα βάλλεις μπόλι και ψάρια την ίδια μέρα????
Ε???

Γιατί, δεν γίνεται???

ARIS1983 11-12-10 19:54

Νομιζω πως γινεται γιατι τα ψαρια βοηθουν να κρατηθει η βιολογια απο το μπολι ζωντανη!

delta66 11-12-10 21:06

Καλυτερα ειναι να τρεξει μερικες μερες το ενυδρειο πριν μπολιαστει και μπουν μετα το μπολιασμα τα πρωτα ψαρια.
Και ακομα καλυτερα να τρεξει αυτες τις μερες με ενεργο ανθρακα στο φιλτρο.

ARIS1983 11-12-10 21:26

Ναι σιγουρα θα ειναι καλητερα, γιατι θα κανει την δουλεια του ο ανθρακας!

Efh 14-12-10 15:26

μπολι θα μου δωσει ο delta66
δεν θα βαλω τα ψαρια την ιδια μερα
πρωτα το ενυδρειο τα φυτα το χαλικι κλπ
μετα μπολι και μετα ψαρια εννοειται
sarasa comets & shubunkins :smt054 :smt054 :smt054

ARIS1983 14-12-10 15:28

:)Eισαι στον σωστο δρομο!:)

Efh 14-12-10 15:30

ευχαριστωωω!!!:D




Γ***ΕΙ!!! http://www.youtube.com/watch?v=fc-c7yUN_hY

Efh 16-12-10 15:30

ασχετο
αν στο ενυδρειο μου βαλω κερατοφυλλα
πρεπει να τα φυτεψω?η ν τα αφισω να επιπλεουν στο νερο?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02727 seconds with 10 queries