Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αποριες-Αρχαριος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45176)

bokostas 16-11-10 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 508428)
kingrim ναι αυτο εννοουσα..οκ η εγκατασταση ολοκληρωθηκε...βαζω το φιλτρο στο ρευμα αλλα δεν κανει κατι...απλα ακουγεται ενας θορυβος
-------------------------
οκ ακυρο φυσηξα και λειτουργησε...κατι τελευται πανω στο φιλτρο...αν κλεισω τα βανακια πρεπει να εχω βγαλει πρωτα το φιλτρο απο το ρευμα η αν ειναι κλειστα δεν υπαρχει προβλημα....


υ.γ η ροη φαινεται οκ

Πρώτα και πάντα βγάζε την πρίζα.

aquahobby 16-11-10 13:48

ok...φαινεται να λειτουργει κανονικα το φιλτρο..εχω βαλει να χτυπαει στο τζαμι και δεν φαινεται η μεγαλη ροη

κατι αλλο που εχει προκυψει..εχω βαλει τον θερμοστατη στους 28βαθμους.Οταν εριξα το νερο και εβαλα το θερμομετρο μου εδειχνε 15c..(εριξα κρυο νερο)

εχω το θερμοστατη τωρα 1 ωρα μεσα κι εχει παει στο 20 βαθμους..πρεπει να καθυστερει τοσο πολυ..?

kingrim 16-11-10 13:51

ο θερμοστατης ειναι για να κραταει το νερο σε μια θερμοκρασια του ερχετε κοματακι δυσκολο να την παει την πρωτη φορα απο 15 σε 28 αλλα Φετααααααα

aquahobby 16-11-10 23:02

λοιποον μιας και γεμισα τη γυαλα παρελαβα και τα τεστ της api ξεκιναει το στρωσιμο...
επειδη στο φαρμακειο δεν εβρισκα αμμωνια 10% ενας φαρμακοποιος μου ειπε οτι μπορει να μου τη φτιαξει και του ειπα να ειναι καθαρη..μου την εχει δωσει σ ενα μπουκαλακι..ειναι επιφοβο η να ξεκινησω να ριχνω...?αν ναι μπορω μετα απο 1 βδομαδα να παρω μπολι για να ολοκληρωσω το στρωσιμο πιο γρηγορα...?
-------------------------
καθομαι και τσεκαρω ποσες ερωτησεις εχω κανει και νιωθω χαζος..σορυ αν κουραζω...

delta66 16-11-10 23:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 508387)
thanks για τις απαντησεις..φτιαχνω το φιλτρο τωρα και σκαει κι αλλο διλλημα..τα βανακια πως τοποθετουνται..?
αν καταλαβα καλα πρεπει να ξεκιναε ενα μικρο λαστιχακι απο την εισοδο εξοδο του φιλτρου μετα βαζω τα βανακια και στη συνεχεια βαζω τα μεγαλα λαστιχα που μπαινουν στο ενυδρειο...σωστα..?

Μονα ή διπλά ειναι?

aquahobby 16-11-10 23:52

διπλα.

delta66 16-11-10 23:56

Κοντα στο φιλτρο τοτε για να μπορεις να το μεταφερεις ευκολα.

aquahobby 17-11-10 02:00

στο φιλτρο κοντα το εχω τοποθετησει ναι...

για την αμμωνια την καθαρη 10% που εφτιαξε ο φαρμακοποιος θα ειναι οκ..?

bokostas 17-11-10 02:07

Γιατί παιδεύεσαι με την αμμωνία και δεν ζητάς κατευθείαν μπόλι?? Είναι κι ευκαιρία τώρα που δίνει ο Σπύρος (delta66).:)

aquahobby 17-11-10 02:11

οπ..δεν το ειχα υποψιν..

δηλαδη ειναι τζαμπα ταλαιπωρια με την αμμωνια...?κανενα νοημα ε..?

bokostas 17-11-10 03:01

Kανένα, μπόλι, μετρήσεις κι αν είναι ΟΚ, αμέσως μπλουμ τα 1-2 πρώτα ψάρια και μετά ανά βδομάδα προσθέτεις 1-2 ακόμη, μέχρι να τα βάλεις όλα.

Ο τρόπος στρωσίματος με αμμωνία είναι διαφορετικός και πιο μπερδεμένος και χρονοβόρος, αν βάλεις μπόλι δεν βάζεις αμμωνία. Μπόλι και τέλος.

kingrim 17-11-10 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 508957)
Kανένα, μπόλι, μετρήσεις κι αν είναι ΟΚ, αμέσως μπλουμ τα 1-2 πρώτα ψάρια και μετά ανά βδομάδα προσθέτεις 1-2 ακόμη, μέχρι να τα βάλεις όλα.

Ο τρόπος στρωσίματος με αμμωνία είναι διαφορετικός και πιο μπερδεμένος και χρονοβόρος, αν βάλεις μπόλι δεν βάζεις αμμωνία. Μπόλι και τέλος.


+φωνω με τον Κωστα νομιζω οτι το σρωσιμο με αμμωνια ειναι μονο για λογους χημικης εμπειριας και τπτ αλλο

aquahobby 18-11-10 18:31

ΑPI
 
δεν ξερω αν εχω αχρωματοψια αλλα με τα τεστ της ΑPI εχω μπερδευτει..μετραω PH με το high range(απο 7,4 και πανω αν δεν κανω λαθος) και μου εμφανιζει ενα χρωμα το οποιο μοιαζει και με το 7,6 και το 8,0..δεν ειναι σιγουρο..βαζω ακριβως τα ml στο δοκιμαστικο σωληνα και ριχνω τις σταγονες που αναφερει το καθε μπουκαλακι..
το ιδιο μου συμβαινει και με την αμμωνια...
καποια ιδεα.?το λεω αν ειναι να παω σε οφθαλμιατρο γιατι εψαξα στο internet και δεν βρηκα κατι..:confused:zw

bokostas 18-11-10 19:13

Αν η απόχρωση είναι ανάμεσα στα 2, τότε το ΡΗ σου είναι 7,8 που είναι φυσιολογικό, αν πλησιάζει περισσότερο στο 8, τότε είναι 7,9 κλπ.

Χωρίς να μπορώ να αποκλείσω και το ενδεχόμενο να έχεις μια ελαφριά αχρωματοψία...:D:D:D με το συμπάθειο.

aquahobby 18-11-10 19:35

παντως πχ το καφε του 7,4 και το καφε του 8,0 η διαφορα τους ειναι παρα πολυ μικρη εως μηδαμινη..

kingrim 18-11-10 23:36

βαλε μια γυναικα να δει τα χρωματα γιατι μπορει να εχεις πχ και 5,2
εγω τα δειχνω στην γυναικα μου.....

aquahobby 20-11-10 15:15

φυτααα
 
λοιπον εχω τρελαθει με τα φυτα τα γουσταρω πολυ..πειτε μου τη γνωμη σας
2 Mopani
2 anubies
1 anubia miκρη
1 κρυπτοκορινα
1 δεν ξερω:P

τις ανουμπιες τις εχω πιασει ολες με λαστιχακι πανω στα ξυλα και τα αλλα τα εχω φυτεψει κανονικα
θερμοκρασια 26 βαθμους


αυριο παιρνω μπολι για να στρωσω το φιλτρο...

aquahobby 20-11-10 15:18

2 Συνημμένο(α)
ωπ γιατι δεν εχουν ανεβει..

bokostas 20-11-10 15:42

Πολύ όμορφα, μπορείς να προσθέσεις κι άλλα, εγώ θα έβαζα και 2-3 βαλισνέριες για να "σπάσουν" την στρογγυλάδα που δίνουν στο μάτι οι ανούμπιες.

aquahobby 20-11-10 16:06

σωστα εκανα και επιασα με λαστιχακι τις ανουμπιες..τα αλλα τρια τα εχω φυτεψει κανονικα

Πάνος 20-11-10 16:21

τα φυτα και η αναπτυξη τους σε ενα ενυδρειο ειναι πολυ ενδιαφεροντα.
αν παρεις αλλες ανουμπιες προτιμησε πιο μικρες ποικιλιες... θα αναδεικνυουν περισσοτερο το ενυδρειο σου. ;)

aquahobby 20-11-10 18:46

1 Συνημμένο(α)
αλλη μια φωτο τωρα με το φως του ενυδρειου...
χρειαζεται να ριξω καποιο λιπασμα κλπ η προς το παρων οχι..?

aquahobby 21-11-10 00:00

Παιδια μια ερωτηση γιατι εχω αγχωθει λιγο...
επειδη σημερα εβαλα αρκετες φορες το χερι μου στο ενυδρειο για να το διακοσμησω κλπ πολλες φορες δεν ειχα πλυνει τα χερια μου και μονο καθαρα δεν ηταν..υπαρχει προβλημα σ αυτο?

delta66 21-11-10 00:08

Σαν τι υπολειμματα ειχαν πανω τους?

kingrim 21-11-10 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 510706)
Παιδια μια ερωτηση γιατι εχω αγχωθει λιγο...
επειδη σημερα εβαλα αρκετες φορες το χερι μου στο ενυδρειο για να το διακοσμησω κλπ πολλες φορες δεν ειχα πλυνει τα χερια μου και μονο καθαρα δεν ηταν..υπαρχει προβλημα σ αυτο?

αν δεν εχει χλωρινες φυτοφαρμακα ζηζανιοκτονα αποριπαντικα και γενικα χημικα και βλαβερα πραγματα δεν πειραζει

aquahobby 21-11-10 00:40

πχ ειχα καπνισει,ειχα φαει και μετα βουτηξα το χερι μεσα...
απορυπαντικα και τετοια ουτε καν οχι

delta66 21-11-10 00:44

Το τσιγαρο δεν ειναι και οτι καλυτερο
Κανονικα σε χωρο με ενυδρεια δεν επιτρεπεται το καπνισμα

bokostas 21-11-10 02:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquahobby (Μήνυμα 510722)
πχ ειχα καπνισει,ειχα φαει και μετα βουτηξα το χερι μεσα...
απορυπαντικα και τετοια ουτε καν οχι

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, αυτά τα κάνω πολλές φορές την ημέρα (ιδίως το φαγητό):p και μετά βουτάω χέρια σε αρκετά ενυδρεία.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 510724)
Το τσιγαρο δεν ειναι και οτι καλυτερο
Κανονικα σε χωρο με ενυδρεια δεν επιτρεπεται το καπνισμα

Γιατί Σπύρο? Πώς μπορούν να επηρεαστούν τα ψάρια ή το νερό από τον καπνό? Πες να μαθαίνουμε, γιατί δεν το έχω ξανακούσει.

delta66 21-11-10 02:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 510773)
Γιατί Σπύρο? Πώς μπορούν να επηρεαστούν τα ψάρια ή το νερό από τον καπνό? Πες να μαθαίνουμε, γιατί δεν το έχω ξανακούσει.

Γιατι θα εθιστουν και θα θελουν ενα πακετο την ημερα το καθενα :D

Με την ανταλλαγη αεριων μεσω της αναταραξης της επιφανειας του νερου, δεν θα εισαγωγεται μονο οξυγονο μεσα στο νερο αλλα και 4000 διαφορετικα χημικα. Μερικα απο αυτα ειναι η νικοτινη, η πισσα το μονοξειδιο του ανθρακα.
Αναλογα την ποσοτητα του καπνου στο χωρο, το ενυδρειο και το ειδος ψαριων που φιλοξενει κλπ, μπορει να του κανει εστω και μακροχρονα κακο.

Αν βαλουμε τα δαχτυλα στο στομα μας μετα απο το καπνισμα τους θα καταλαβουμε αν εχουν τιποτα "κακο" πανω τους.

Τα ψαρια να'ναι καλα κι εμεις ας παμε στο διαολο :D

bokostas 21-11-10 03:21

Ομολογώ δεν το ήξερα, ή τέλος πάντων δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 510780)
Τα ψαρια να'ναι καλα κι εμεις ας παμε στο διαολο :D

Σωστόοος.:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02349 seconds with 10 queries