Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Εισαγωγή ψαριών από εξωτερικό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26846)

ΧρήστοςΠ 23-10-08 11:50

Ρε παιδιά δεν συμφέρει είναι καλύτερα να πάμε σε κάποιο μαγαζί να του πούμε τι θέλουμε και να μας έρθουν και το κόστος θα είναι καλύτερο γιατί αγοράζουμε από κούτα δεν είναι σε καμία περίπτωση ίδιες οι τιμές με τις τιμές που αναγράφονται στο τζάμι και το μαγαζί βγάζει κάποιο κέρδος εύκολο και όλοι είμαστε χαρούμενοι .

Dimis 23-10-08 12:44

Αν μαζευτουμε 10 ατομα για μια παραγγελια 30 ψαρηδων μας βγαινει ενα 20αρικο,εγω ας πουμε θελω 2 νανοκιχλιδες.
Οποτε το κοστος για να παρουμε αυτο που θελουμε και δεν υπαρχει στην ελλαδα ειναι χαμηλο.
Αν παλι μπορουμε να παραγγειλουμε απο καταστημα στην ελλαδα ας το κανουμε αν και δεν νομιζω να μπορει να εξυπηρετησει τις επιθυμιες ολων μας διοτι πρεπει να φερει τουλαχιστον 20 ψαρηδες απο το καθε ειδος.
Αν εχει κανεις αλλος καμια ιδεα ας την ριξει αλλιως οποιος ενδιαφερεται ας ποσταρει να κανουμε καμια εισαγωγη.

PascM 23-10-08 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ (Μήνυμα 299402)
Ρε παιδιά δεν συμφέρει είναι καλύτερα να πάμε σε κάποιο μαγαζί να του πούμε τι θέλουμε και να μας έρθουν και το κόστος θα είναι καλύτερο γιατί αγοράζουμε από κούτα δεν είναι σε καμία περίπτωση ίδιες οι τιμές με τις τιμές που αναγράφονται στο τζάμι και το μαγαζί βγάζει κάποιο κέρδος εύκολο και όλοι είμαστε χαρούμενοι .

.....είδες τελικά ? Στα μαγαζιά είναι ακριβά!?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 299413)
Αν μαζευτουμε 10 ατομα για μια παραγγελια 30 ψαρηδων μας βγαινει ενα 20αρικο,εγω ας πουμε θελω 2 νανοκιχλιδες.
Οποτε το κοστος για να παρουμε αυτο που θελουμε και δεν υπαρχει στην ελλαδα ειναι χαμηλο.
Αν παλι μπορουμε να παραγγειλουμε απο καταστημα στην ελλαδα ας το κανουμε αν και δεν νομιζω να μπορει να εξυπηρετησει τις επιθυμιες ολων μας διοτι πρεπει να φερει τουλαχιστον 20 ψαρηδες απο το καθε ειδος.
Αν εχει κανεις αλλος καμια ιδεα ας την ριξει αλλιως οποιος ενδιαφερεται ας ποσταρει να κανουμε καμια εισαγωγη.

20αρικο βγαίνουν τα μεταφορικά βάλε και τα χαμένα ψάρια? (αν έρθουν όλα ζωντανά που δεν είναι σίγουρο τότε οκ!)

ΧρήστοςΠ 24-10-08 04:20

[quote=PascM;299595].....είδες τελικά ? Στα μαγαζιά είναι ακριβά!?


Εγώ συμφωνώ μαζί σου δεν έχουμε καταλαβει πόσο μικρή αγορά είμαστε
και ότι σε αυτή την δουλειά όπως και σε αρκετές άλλες την μείωση της τιμής την κάνει ο όγκος αγορών ;) .

Τώρα σπάνιο ψάρι στη Ελλάδα δεν θα βρεις η μάλλον θα βρεις πολύ δύσκολα αν δεν ζητήσεις αρκετή ποσότητα 10 κομμάτια ας πούμε γιατί δεν στέλνουν . Για hypancistus zebra για παράδειγμα θέλει minimum 8 κομμάτια παραγγελία ;) και να τα φέρει ρε παιδιά ποιος θα τα πάρει όλοι λόγο της κρίσης το έχουμε ρίξει στο φτηνό και είναι και λογικό .

Ζητήστε τις λίστες από τα μαγαζιά το ανέφερα ποιο πάνω υπάρχουν μερικά ( λίγα βέβαια ) ας οργανωθούμε εμείς ,δηλαδή, να μαζευτούμε μερικοί και να ζητήσουμε κάποιον αριθμό και θα έρθουν τα σπάνια ψάρια και σε καλύτερη τιμή. Πάντως 4 δίσκοι μεταφορά για Γερμανία στον διαγωνισμό 300€ μετοφορικά πείραν στα παιδιά .

Αυτά γράφει όποιος έχει ξυπνήσει στις 5 το πρωί για να φτιάξει γάλα στα παιδιά του που έτσι γουστάρανε :D

Tolis 24-10-08 10:58

να τους βαλεις αυτοματη ταιστρα

PascM 24-10-08 11:21

....:D:D:D

mikrosaquaristas 24-06-11 14:20

3 χρόνια μετά

έχουμε καμία εξέλιξη σε τέτοιου είδους εγχειρήματα?
ενδιαφέρομαι κι εγώ!!!

μήπως τώρα γίναμε αρκετοί? :)

Dimitris77 26-06-11 23:24

Πριν 2 μηνες εφερα ενα ψαρακι και την αλλη εβδομαδα περιμενω αλλα δυο.
Ο καθενας μπορει να φερει μονος του καποιο ψαρι αρκει να μπορει να συνεννοηθει με τον εμπορο.

beat89 26-06-11 23:26

Τι ψαρακια περιμενεις?Μονομαχους?

Dimitris77 26-06-11 23:27

Ναι.Απο τον ιδιο dealer.

mikrosaquaristas 27-06-11 09:02

για λέγε για λέγε
για ρίξε κανα λίνκ

Maverick 27-06-11 12:14

Πάντως να έχετε υπ'όψιν σας τα εξής:

International Mail Manual:
http://pe.usps.com/text/imm/immc1_016.htm#ep1001773

Παράθεση:

All live or dead animals are nonmailable, except the following:
  1. Live bees, leeches, silkworms, and flies of the family Drosophilidae (see DMM 601.9.3.8).
  2. Dead insects or reptiles, when thoroughly dried.
  3. Parasites and predators of injurious insects, if the following conditions are met:
    1. They are admissible in the domestic mail.
    2. They are useful in controlling harmful insects.
    3. They are exchanged by officially recognized scientific or health agencies.
    4. They are sent by First-Class Mail International service, including Flat Rate Envelopes or Small Flat Rate Priced Boxes.
    5. Mailable animals must be in containers conforming to the requirements in the DMM.

Ελλάδα:
http://pe.usps.com/text/imm/fh_015.htm#ep1389299

Παράθεση:

Prohibitions (130)
.
.
.
Live plants and animals.
.
.
.
Γενικά έχω γίνει πολύ επιφυλακτικός σχετικά με την αποστολή ψαριών, ειδικά σε εποχές που το κράτος "ψάχνεται" να μαζέψει λεφτά απ'όπου μπορεί...

mikrosaquaristas 27-06-11 12:45

κατάλαβα ότι μιλάμε για σχεδόν παράνομη διακίνηση...

κανα λίνκ? :rolleyes::D:cool::smt020

beat89 27-06-11 13:24

http://www.aquabid.com

mikrosaquaristas 27-06-11 13:32

πολύ αμερικάνο είδα εκεί και οι περισσότεροι δεν στέλνουν Ελλάδα...
λογικό μάλλον
η απόσταση μεγάλη και τα ψαράκια δύσκολο να προλάβουν....

ευρωπαικό τίποτα?:cool:

:D:D:D

kwstas_original 27-06-11 13:44

Τι θελεις να φερεις?
Εχεις εξαντλησει ολες τις ενχωριες πηγες σε πρωτη φαση?

mikrosaquaristas 27-06-11 13:46

πολλά σκέφτομαι...:rolleyes:
αν έμενα Αθήνα θα είχα δυνατότητα να ψάχνω
τελευταία φορά που έψαξα πολύ αναμονή........τελικά πήρα ότι βρήκα

kwstas_original 27-06-11 14:06

Καλητερο μπλεξιμο να γυρισεις ολα τα μαγαζια την πρωτευουσας, παρα να σε μπλεξουνε τα γραναζια της γραφειοκρατιας...

Περα απο το οικονομικο της υποθεσης, θα φτιαξεις 2-3 φακελους χαρτομανι για να το φερεις σε περας!Το θελεις?:rolleyes:
Με μεγαλο ρισκο να χασεις οτι ξοδεψες και να μην δεχτει η χωρα μας την εισαγωγη σου μια και δεν εισαι εξουσιοδοτημενος να κανεις κατι τετοιο, αλλα και τις ζωες που θες να φερεις...

Δεν ξερω τι θες να φερεις, αλλα μιλωντας για κατι περαν ενος μονομαχου για παραδειγμα, που τον ταχυδρομεις και σε φακελακι αμα λαχει με μια γουλια νερο ισα να μην αφυδατωθει, δεν βλεπω και πολυ φως στον οριζωντα...

Το εψαξα και συνεχως το ψαχνω αυτο το θεμα γιατι η εχω δυσκολευτει πολυ να βρω καποια ψαρια, η στο μελλων παλι θα δυσκολευτω και σου λεω την εμπειρια μου απλα.

Το σοφοτερο ειναι να εξαντλησεις ολες τις πιθανοτητες.
Βρες ανθρωπους μερακληδες στο επαγγελμα και θα σε βοηθησουν...εδω βρισκω εγω ψαρια, δεν θα βρεις εσυ?!:D

mikrosaquaristas 27-06-11 16:00

κατάλαβα
και σε ευχαριστώ

έχεις δίκιο!ξέρω τι ψάρια ψάχνεις και αντιλαμβάνομαι τι λές πολύ καλά
:)

Maverick 27-06-11 17:36

Μία επιλογή είναι αν μαζευτούν κάποια άτομα που ενδιαφέρονται για συγκεκριμένα είδη, να απευθυνθούν σε κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα και να συννενοηθούν ωστε να τα συμπεριλάβει στην επόμενη παραγγελία του από τον προμηθευτή του.

Dimitris77 02-09-11 10:49

Σημερα εκανα bid σε μια δημοπρασια στο Aquabid στα τελευταια δευτερολεπτα πριν ληξει η δημοπρασια.Και καποιος αλλος εκανε ''τυχαια'' ταυτοχρονα την ιδια προσφορα και τελικα το ψαρι το πηρε αυτος.Υπαρχει καποια λογικη εξηγηση γι αυτο???Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι δεν γνωριζει γιατι πηρε το ψαρι ο αλλος ενω ειχαμε κανει ιδια προσφορα.Εχω στειλει mail στο Aquabid αλλα δεν εχω λαβει απαντηση ακομα.

netblues 02-09-11 10:52

Ε προφανως τιν εκανε τουλαχιστον ενα δευτερολεπτο πριν απο σενα...
Ετσι ειναι αυτα.

Dimitris77 02-09-11 10:59

Δηλαδη αν γινει ιδια προσφορα απο 2 ατομα κερδιζει αυτος που εχει κανει την προσφορα πρωτος?????:confused:

netblues 02-09-11 11:01

Μιας και δεν γινεται να την κερδισουν και οι δυο, λογικο και σωστο δεν ειναι οποιος εκανε πρωτος την ιδια προσφορα?
Και σε φυσικες δημοπρασιες αυτο ισχυει.
Αλλιως πρεπει να δωσει ο επομενος παραπανω.

Dimitris77 03-09-11 08:58

Εχεις δικιο,ειναι πρωτη φορα που μπηκα στη διαδικασια της δημοπρασιας,συνηθως παταω το ''buy now''και τελειωσε.
-------------------------
Στις δημοπρασιες στο Aquabid μπορεις να χρησιμοποιησεις και αυτο....


Okay, what are Proxy or MaxBids?

There are several systems of "proxy" bids; i.e. the system bidding for you automatically. The system is called "MaxBid." Think of 'Max' as someone who stays and watches the auction 24 hours a day while you're off doing more interesting stuff. You activate 'Max' by entering the highest amount you are willing to pay for an item into the "place bid" box. The system will then bid for you, bidding only enough to make you the high bidder. If someone tops that bid, good old 'Max' places another bid for you and so on up to the maximum amount you've specified. Under no circumstances will 'Max' ever bid MORE than you said. But the system will send you e-mail about an outbid and you can give 'Max' a few more bucks to play with, if you like. Just enter another bid amount.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02404 seconds with 10 queries