Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μονομαχος Χορχε(Ισπανος) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13839)

Maverick 16-11-06 14:00

Πιστεύω ότι για την υγιή ανάπτυξη του φυτού, μία λάμπα είναι απαραίτητη (όχι πολύ δυνατή). Χωρίς αυτή μπορεί να μη χαλάσει γρήγορα, αλλά αν χαλάσει μετά από κανένα δίμηνο πάλι το ίδιο δεν είναι...? Άλλωστε με μία λάμπα από πάνω, τονίζονται και τα χρώματα του μονομάχου σου καλύτερα... ;-)

mariah 17-11-06 01:03

αλγη?
 
+-4 :smt087 Αλγη?Τι ειναι αυτο?Ειμαι λιγο ασχετη και πρωταρα.Συγχωρεστε με!!!!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Και από άλγη πως τα πάς?


Apostolis 17-11-06 11:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah
+-4 :smt087 Αλγη?Τι ειναι αυτο?Ειμαι λιγο ασχετη και πρωταρα.Συγχωρεστε με!!!!

Τί να σου πώ...? Ούτε εγώ ξέρω τί είναι...! Θα μας "διαφωτίσει" κανείς???

deMetrIs 17-11-06 12:11

χεχε η αλγη ειναι εκεινη η πρασινη ...χμ... γλίτσα?

klaz 17-11-06 12:12

τι να πω......? δεν γνωριζω για τι πραγμα μιλατε........

Tolis 17-11-06 12:49

Αντι να διαφωτισετε την φιλη που ρωταει λετε αηδιες...
Αλγη ειναι η πρασιναδα που πιανει στις πετρες, τα ξυλα, τα φυτα και σε ορισμενα ψαρια της οικογενειας των κιχλιδων με στρογγυλο σχημα. Η αλγη σε μεγαλη εξαρση πιανει και στα φυτα, συνηθως οχι ομως γιατι δυσκολευεται να πιασει στα φυλλα τους που ειναι σε διαρκη αναπτυξη (σε αντιθεση με ορισμενα ψαρια της οικογενειας των κιχλιδων με στρογγυλο σχημα). Καμμια φορα η αλγη ειναι και καφε (κυριως σε νεοστημενα ενυδρεια). Η αλγη μπορει να ειναι μακρυτριχη, σε φουντες, σε μορφη βελουδου ή σκληρη σαν κρουστα (η τελευταια πιανει κυριως στο τζαμι του ενυδρειου και σε ορισμενα ψαρια της οικογενειας των κιχλιδων με στρογγυλο σχημα).
Ειναι μια πολυ απλουστευμενη μορφη φυτου, χρειαζεται τα ιδια (λιγο πολυ) θρεπτικα που χρειαζονται και τα φυτα, και γιαυτο ενας τροπος καταπολεμησης της ειναι να βαζουμε πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης στο ενυδρειο για να της "κλεβουν" τα θρεπτικα. Αλλοι τροποι καταπολεμησης της ειναι συχνες αλλαγες νερου (ιδιως σε ενυδρεια που δεν εχουν φυτα, ή εχουν φυτα αργης αναπτυξης οπως Anubias, Java fern, και ορισμενα ψαρια της οικογενειας των κιχλιδων με στρογγυλο σχημα).
Τα παραπανω ηταν απλως μια μικρη εξηγηση.

klaz 17-11-06 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Αλγη ειναι η πρασιναδα που πιανει στις πετρες, τα ξυλα, τα φυτα και σε ορισμενα ψαρια της οικογενειας των κιχλιδων με στρογγυλο σχημα. , και ορισμενα ψαρια της οικογενειας των κιχλιδων με στρογγυλο σχημα).
Τα παραπανω ηταν απλως μια μικρη εξηγηση.

αντε τωρα......:D:D:D,μην μου τα κοροιδευετε τα παιδια μου.......:rolleyes::D:D:D

johnny98130 17-11-06 14:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Αντι να διαφωτισετε την φιλη που ρωταει λετε αηδιες...
Αλγη ειναι η πρασιναδα που πιανει στις πετρες, τα ξυλα, τα φυτα και σε ορισμενα ψαρια της οικογενειας των κιχλιδων με στρογγυλο σχημα. Τα παραπανω ηταν απλως μια μικρη εξηγηση.

Δεν μιλάς καλά πρόεδρε.....

mariah 19-11-06 23:43

Τελικα δεν εχω αλγη.Ειναι επειδη δεν εχω καθολου φυτα?Καταλαβα τι ειναι!Εχω ξαναδει αλγη σε κατι πολυ βρωμικα ενυδρεια.Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες.

mariah 19-11-06 23:50

Παιδια ελειπα εκτος Αθηνων για 2 μερες αλλα μου προεχανε τον μονομαχο.Οταν μπηκα στο δωματιο και ανοιξα το φως ηταν κατσουφης και δεν ειχε πολλη ορεξη.Νομιζα οτι ειχε παθει κατι.Οταν ομως περασε καποια ωρα ζωηρεψε και φαινοταν οτι χαρηκε που με ειδε!Λετε να εχουν τοση αντιληψη αυτα τα ψαρακια?Καταταλαβαινουν τον ιδιοκτητη τους?Χαρηκα τοσο πολυ που με υποδεχτηκε παλι με χαρα.
Και για να μη σας κουραζω θα μπορουσε να με ενημερωσει καποιος για τις συναντησεις σας?Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!

PascM 19-11-06 23:52

Κάθε Σάββατο από τις 5 το απόγευμα και μετά στην Πλατεία Μέμου στον Κορυδαλό!
Δες εδώ http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12401

Mariel 20-11-06 01:46

σιγουρα η κινηση στο δωματιο τους τραβα την προσοχη και τους κανει πιο δραστηριους;)

crazyio 23-11-06 17:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah
Λετε να εχουν τοση αντιληψη αυτα τα ψαρακια?

θα εκπλαγείς με το πόσο έξυπνα είναι αυτά τα ψαράκια .... ;)

mariah 25-11-06 01:26

Παιδια γεια σας.Χαθηκα τοσες μερες διοτι δεν μπορουσα να μπω στο site.Εχει αλλαξει η σελιδα διευθυνση?Τωρα μπαινω απο τη σελιδα πανελληνιος συλλογος φιλων του ενυδρειου και οχι απο το greek aquarist's boards.Μου λεει οτι η σελιδα εχει σφαλμα.Δεν μπορουσα να σας βρω και στενοχωρεθηκα.Σας παρακαλω απαντηστε μου.Ευχαριστω πολυ!

Mariel 25-11-06 02:40

δεν πηρες το ε-μαιλ που ελεγε για την αλλαγη του σερβερ?η νεα διευθυνση ειναι

http://www.aquatek.gr ;)

mariah 25-11-06 11:42

:smt105 :confused: :confused: Μαριελ δεν ελαβα κανενα e-mailΚαι ευτυχως το site το βρηκα τυχαια μπαινοντας στη σελιδα του συλλογου που ειχε ενημερωση για το θεμα.Ευχαριστω για το ενδιαφερον.Σας ξαναβρηκα και ειμαι χαρουμενη.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel (Μήνυμα 139814)
δεν πηρες το ε-μαιλ που ελεγε για την αλλαγη του σερβερ?η νεα διευθυνση ειναι

http://www.aquatek.gr ;)


mariah 28-11-06 17:39

Γιατι μερικες φορες οταν αλλαζω το νερο(σημειωνω μερικη αλλαγη μερικες φορες)θολωνει μεσα σε 2 μερες?Μετα απο καθε αλλαγη προσθετω παντα αντιχλωρικο.Μηπως βαζω πολυ?Βαζω 5 σταγονες.Ετσι μου ειπαν στο πετ σοπ.Ποσες σταγονες χρειαζεται στα 5 λιτρα?Ευχαριστω.

crazyio 28-11-06 17:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 140384)
Γιατι μερικες φορες οταν αλλαζω το νερο(σημειωνω μερικη αλλαγη μερικες φορες)θολωνει μεσα σε 2 μερες?Μετα απο καθε αλλαγη προσθετω παντα αντιχλωρικο.Μηπως βαζω πολυ?Βαζω 5 σταγονες.Ετσι μου ειπαν στο πετ σοπ.Ποσες σταγονες χρειαζεται στα 5 λιτρα?Ευχαριστω.

Φίλτρο έχεις ?

deMetrIs 28-11-06 18:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 140384)
Γιατι μερικες φορες οταν αλλαζω το νερο(σημειωνω μερικη αλλαγη μερικες φορες)θολωνει μεσα σε 2 μερες?Μετα απο καθε αλλαγη προσθετω παντα αντιχλωρικο.Μηπως βαζω πολυ?Βαζω 5 σταγονες.Ετσι μου ειπαν στο πετ σοπ.Ποσες σταγονες χρειαζεται στα 5 λιτρα?Ευχαριστω.

θα γράφει πανω στο αντιχλώριο ποια ειναι η δοσολογια

mariah 29-11-06 00:45

:smt119 :smt119 :smt019 Δεν γραφει εξω απο το μπουκαλακι και δυστυχως με τον καιρο τα γραμματα ξεθωριασανε στο μπουκαλακι.Ειναι αντιχλωρικο της tropical το eslkarin.Μηπως ξερει κανεις ποσο να βαζω στα 5 λιτρα?Μηπως εχει κανεις το συγκεκριμενο αντιχλωρικο?Ακομα δεν εχω αξιωθει να βαλω φιλτρο.Το ξερω θα με μαλωσετε.Αλλαζω ομως το νερο καθε 3 μερες τωρα.Αλλα γιατι θολωνει τοσο γρηγορα δεν μπορω να καταλαβω.?!Δεν συμβαινει παντα ομως.Καποιες φορες κραταει και εβδομαδα.Και δεν τον ταιζω πολυ ωστε να θολωνει το νερο,μια φορα τη μερα και λιγο.Ευχαριστω.+-8 :smt026 :smt079
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs (Μήνυμα 140391)
θα γράφει πανω στο αντιχλώριο ποια ειναι η δοσολογια


PascM 29-11-06 01:08

Η δοσολογία για το Esklarin είναι 10ml ανά 50 λίτρα! και οι 5 σταγόνες που σου είπαν δεν επαρκεί με τίποτα. 20 σταγόνες από το σταγονόμετρο του είναι 1ml τόσο χρειάζεσαι!

Maverick 29-11-06 13:34

Μήπως ταίζεις πολύ? Το να βάζεις λιγότερο αντιχλώριο δε νομίζω να θολώνει το νερό σε 2 μέρες... Όταν ταίζεις, πέφτει τροφή στο βυθό και μένει? Μπορεις να βάλεις κανένα σαλιγκάρι γιαυτή τη δουλειά...;)

mariah 01-12-06 00:33

Οχι δεν τον ταιζω πολυ.Μια φορα τη μερα και αυτη λιγο.Μερικες φορες πεφτει λιγη τροφη.Ποιο σαλιγκαρι να παρω για τον μονομαχο?Δεν θα'χει προβλημα μαζι του?Σημειωνω οτι δεν εχω φιλτρο ακομα!

deMetrIs 01-12-06 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 140963)
Οχι δεν τον ταιζω πολυ.Μια φορα τη μερα και αυτη λιγο.Μερικες φορες πεφτει λιγη τροφη.Ποιο σαλιγκαρι να παρω για τον μονομαχο?Δεν θα'χει προβλημα μαζι του?Σημειωνω οτι δεν εχω φιλτρο ακομα!

πάρε κανένα που να είναι αλγοφάγο ακι όχι φυτοφάγο τωρα αν θα έχει πρόβλημα εξαρτάτε απο την προσωπικότητα του ψαριου σου ;)

mariah 01-12-06 13:30

:smt101 :smt023 Καποιος γνωστος μου εχει να μου δωσει ενα σαλιγκαρι με κιτρινο κελυφος.Δεν ξερω πως τα λενε τα συγκεκριμενα και αν ειναι αλγοφαγα.Μηπως ξερει κανεις τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια?Ο γνωστος μου τα εχει σε ενυδρειο με καρχαριακια και μου λεει οτι κανουν δουλεια με την αλγη και τα υπολοιματα.Ευχαριστω!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs (Μήνυμα 141007)
πάρε κανένα που να είναι αλγοφάγο ακι όχι φυτοφάγο τωρα αν θα έχει πρόβλημα εξαρτάτε απο την προσωπικότητα του ψαριου σου ;)


Strahos 01-12-06 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 141027)
:smt101 :smt023 Καποιος γνωστος μου εχει να μου δωσει ενα σαλιγκαρι με κιτρινο κελυφος.Δεν ξερω πως τα λενε τα συγκεκριμενα και αν ειναι αλγοφαγα.Μηπως ξερει κανεις τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια?Ο γνωστος μου τα εχει σε ενυδρειο με καρχαριακια και μου λεει οτι κανουν δουλεια με την αλγη και τα υπολοιματα.Ευχαριστω!

πρόσεχε όμως! μπορεί να μπερδευτείς και φυτάκια μαμ!

για δες


---.......------.....----

mariah 06-12-06 01:15

:confused: Αν βαλω στο ενυδρειο του μονομαχου ανουμπια η' κερατοφυλλο χρειαζεται οπωσδηποτε να βαλω λιπασμα?Αν δεν βαλω λιπασμα μπορει να επηρεασει αρνητικα το ψαρι?Εννοω να κολλησει καποια μικροβια?:confused:

rita 06-12-06 01:37

οχι,δεν χρειαζονται λιπασμα αυτα τα φυτα!ειναι χαμηλων απαιτησεων!
ουτε το ψαρι θα παθει κατι.το λιπασμα ειναι για τα φυτα;)

mariah 10-12-06 16:01

:smt026 Παιδια καλησπερα.Προχτες πηγα σ'ενα πετ σοπ Ζωοφιλια στο Περιστερι και πηρα ενα μοπανι και ενα apple snail για το καθαρισμα του ενυδρειου.Ειχα ακουσει πολυ καλα λογια για τον κυριο που εχει το συγκεκριμενο πετ σοπ.Με εξυπηρετησε απιστευτα και μου εδωσε πολλες συμβουλες.Ξερει πολλα πραγματα.Και απο τιμες λογικες θα ελεγα.Μολις εβαλα το σαλιγκαρακι στο ενυδρειο ο μονομαχος εκανε σαν τρελος στην αρχη και τον επεξεργαζοταν.Πηγαινε συνεχεια γυρω του και εκανε flaring.Τωρα εχει ηρεμισει και το εχει συνηθισει.Και το σαλιγκαρακι φαινεται να εχει δεχτει το νεο του περιβαλλον.:smt114

Mariel 11-12-06 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 142694)
Τωρα εχει ηρεμισει και το εχει συνηθισει.Και το σαλιγκαρακι φαινεται να εχει δεχτει το νεο του περιβαλλον.:smt114

:smt060 :smt060


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03013 seconds with 11 queries