Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Νέα setup Rio 240 litra (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74021)

George C 09-10-13 12:43

Μια φλάντζα έχει. Την τετράγωνη τη μεγάλη. Αυτήν εννοείς;

kixlidatos 09-10-13 12:51

Δεν ξερω το φιλτρο σου,αλλα να βαλεις εκει που κουμπωνει η φλαντζα στο φιλτρο,και απο τις δυο επιφανειες.Βεβαια δεν λυνει το προβλημα,γιατι παντα θα πρεπει να εχεις το νου σου.Αν ειναι μικρη διαρροη,θα στην κρατησει.

George C 09-10-13 12:52

ΟΚ, θα το δοκιμάσω.

Κλεόβουλος 09-10-13 12:58

Μήπως χάνει από την φλάντζα του prime και όχι από τη φλάντζα της κεφαλής?
Αυτά τα φίλτρα εμφάνισαν αυτό το πρόβλημα.
Το νερό από που βγαίνει?
Δες κι εδώ έτσι κι αλλιώς http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F6%E1%EB%E7%F2
(και μη χρησιμοποιείς το κουμπί prime ;))

George C 09-10-13 13:20

Πλάκα-πλάκα έχει κολλήσει το priming...
Δεν ήξερα ότι έχει και εκεί φλάντζα; Το κόκκινο δαχτυλίδι είναι σωστά;
Δε φαίνεται στο site της Eheim εκεί που έχει τα parts...
Κοίταξε, όταν έβαλα νερό και τη δούλεψα λίγο να δω αν τρέχει από κάπου ήταν όλα καλά. Μετά από λίγο την έκλεισα και πήγα να αδειάσω το νερό γυρνώντας την ανάποδα. Να φύγει δηλαδή από το σωλήνα εισόδου. Τότε άρχισε να τρέχει από μια γωνία. Σα να ήταν από μέσα... Δεν κατάλαβα ακριβώς.
Την κράτησε στο μαγαζί και την έστειλε στην εδώ αντιπροσωπεία.

Κλεόβουλος 09-10-13 13:27

Μάλλον αυτό το που λέω είναι.Το νερό μαζεύεται πάνω από την κεφαλή και βγαίνει από το σημείο που είναι το καλώδιο.
Ανταλλακτικό δεν υπάρχει στην αγορά για την φλάντζα prime ούτε και κωδικός.
Μίλα με την αντιπροσωπεία μήπως και μπορέσει να σου φέρει απο το service της eheim της Γερμανίας.
Εγώ σε ένα 2028 έβαλα στρογγυλή μαύρη φλάντζα εμπορίου (όχι σιλικόνης που είναι η κόκκινη) και μόνωσα το σύστημα prime με σιλικόνη και έτσι το δουλεύω.

George C 09-10-13 13:28

Σου έχανε από εκεί δηλαδή;
Δεν έχει και αλλού φλάντζα; Σωστά;

Κλεόβουλος 09-10-13 13:31

σωστά

delta66 09-10-13 13:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 791159)
Τζώρτζ κατά τα Χριστούγεννα βλέπω να το στήνεις έτσι όπως το πας :D
Τα είπαμε και πιο πάνω.....ρίξε μια άμμο ψιλή και είσαι έτοιμος. Αραγωνίτη,θαλασσινή,ποταμίσια, καμπίσια...το ίδιο είναι, με το νερό που έχεις στη βρύση ;)

:smt005:smt005:smt005:smt005:smt044:smt044:smt044

George C 09-10-13 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 791183)
σωστά

Άρα δεν υπάρχει και άλλη. Μόνο αυτήν δεν έχω αλλάξει, και την άλλη τη δαχτυλιδένια που είναι σε αυτό το διάφανο που ελέγχει τη ροή.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 791184)
:smt005:smt005:smt005:smt005:smt044:smt044:smt044

Έλα....

delta66 09-10-13 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George C (Μήνυμα 791186)
Άρα δεν υπάρχει και άλλη. Μόνο αυτήν δεν έχω αλλάξει, και την άλλη τη δαχτυλιδένια που είναι σε αυτό το διάφανο που ελέγχει τη ροή.
-------------------------


Έλα....

Τιποτα. Ελιωσα με την "καμπισια" αμμο του Κλεο :cool:

George C 09-10-13 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 791198)
Τιποτα. Ελιωσα με την "καμπισια" αμμο του Κλεο :cool:

Το κατάλαβα...
Τι να κάνει, έχει απηυδήσει και αυτός...
Χαχαχα

George C 16-10-13 18:26

1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα, ένα μικρό update με τελευταία νέα.

Τα δαχτυλίδια σιλικόνης παραγγέλθηκαν από Γεμανία και είναι καθ´ οδών.
Παρήγγειλα και ένα από eBay... Όποιο έρθει πρώτο.
Λογικά από Τρίτη περιμένω αφίξεις...
Μέχρι το Σάββατο θα έχω παει να πάρω και την άμμο οπότε Κυριακή μπορεί να ξεκινήσω το aqua scaping!
Μπορώ να βάλω και νερό και να βάλω και τον κυκλοφορητή μέσα να δίνει κίνηση στο νερό για να μην είναι στάσιμο. Ή χρειάζεται οπωσδήποτε φίλτρο;

Επίσης δείτε πώς γίνανε τα πλαστικά σωληνάκια τα οποία τα είχα στην αποθήκη σε σακούλα....

Συνημμένο Αρχείο 59557

Όπως βλέπετε έχει ανοίξει η γωνία τους....
Δεν κατάλαβα πώς έγινε αυτό...

Κλεόβουλος 16-10-13 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George C (Μήνυμα 793188)
Μέχρι το Σάββατο θα έχω παει ναρκωτικά και την άμμο οπότε Κυριακή μπορεί να ξεκινήσω το aqua scaping!
Μπορώ να βάλω και νερό και να βάλω και τον κυκλοφορητή μέσα να δίνει κίνηση στο νερό για να μην είναι στάσιμο. Ή χρειάζεται οπωσδήποτε φίλτρο;

Επίσης δείτε πώς γίνανε τα πλαστικά σωληνάκια τα οποία τα είχα στην αποθήκη σε σακούλα....

Συνημμένο Αρχείο 59557

Όπως βλέπετε έχει ανοίξει η γωνία τους....
Δεν κατάλαβα πώς έγινε αυτό...

Άσε τα ναρκωτικά και πιές καμιά μπύρα :D

Βάλε νερό και στον κυκλοφορητή προσάρμοσε ένα κομμάτι σφουγγάρι (έτσι θα έχεις κι ένα βοηθητικό φιλτράκι) ;)

Πάει η παλιά ποιότητα της eheim. Αυτά τα σωληνάκια στράβωναν δύσκολα ακόμα και με τη θερμότητα :confused:

George C 16-10-13 18:55

Χαχαχαχαχα.....
Το διόρθωσα! Η έξυπνη ορθογραφία του iPad!!
Το σφουγγάρι πώς να το βάλω; Αυτόν έχω πάρει. http://www.petsupermarket.gr/2901/πρ...νού-νερού.html

Η Eheim είναι τουλάχιστον 5ετιας... Πόσο πιο παλιά... Που λες ότι έχουν χαλάσει την ποιότητα.
Κουφό πάντως!

Κλεόβουλος 16-10-13 19:21

Δεν μπορείς μ' αυτόν. Φανταζόμουν ότι είχες κάτι τέτοιο http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

Παλιά (όχι πριν μια 5ετία :)) ακόμη και τα λάστιχα της eheim δεν σκλήραιναν.
[παρεπιπτόντως νομίζω ότι η eheim άλλαξε ιδιοκτήτη.......αλλά μόνο ο maikl ξέρει σίγουρα :D]

George C 17-10-13 21:33

10 Συνημμένο(α)
Πρώτη προσπάθεια στο aqua scaping...

Μια αρχική γενική:

Συνημμένο Αρχείο 59574

Η αριστερή ντάνα:

Συνημμένο Αρχείο 59575

Η μεσαία φωλιά:

Συνημμένο Αρχείο 59576

Η δεξιά ντάνα:

Συνημμένο Αρχείο 59577

Η δεξιά από το πλάι:

Συνημμένο Αρχείο 59578

Μια άποψη από πάνω:

Συνημμένο Αρχείο 59579

Μια τελευταία προσθήκη στην αριστερή ντάνα:

Συνημμένο Αρχείο 59580

Μια γενική μετά τις τελευταίες μικροαλλαγές:

Συνημμένο Αρχείο 59581

Οι πέτρες που έμειναν:

Συνημμένο Αρχείο 59582

Συνημμένο Αρχείο 59583

Λοιπόν, οι δικές μου παρατηρήσεις:

Θα μπορούσα για το οπτικό της υπόθεσης να σήκωνα λίγο τις στίβες αριστερά και δεξιά αλλά δεν το ρισκάρω. Δεν εχώ ίσως και κατάλληλες πέτρες και το φοβάμαι. Θα γίνει πολύ ετοιμόρροπο...
Τα μεσαία επίσης ίσως να είναι περιττά. Δεν ξέρω.
Ακούω γνώμες, με το μαλακό....

genecr 17-10-13 21:49

για tanganyika είναι ότι πρέπει το στήσιμο :D
η αριστερή πλευρά μπορεί να βελτιωθεί πιστεύω, να δείχνει πιο φυσική.
για malawi νομίζω οτι χρειάζονται περισσότερες πέτρες και ύψος στις στοίβες

George C 17-10-13 21:58

Πιθανόν, αλλά δεν έχω τρόπο να φτιάξω και άλλες σπηλιές άμα σηκωθεί και άλλος "όροφος" οπότε τι νόημα θα έχει; Καθαρά οπτικό;

genecr 17-10-13 22:07

στη λίμνη malawi "δουλεύεις" με χαρέμια οπότε θα θέλεις πολλές κρυψώνες και περάσματα

George C 17-10-13 22:09

Δε διαφωνώ. Επί του πρακτέου;

Κλεόβουλος 18-10-13 00:01

Θα πρότεινα, βάλε κι άλλες πέτρες δεξιά-αριστερά και άφησε ελεύθερο το κέντρο.
Φρόντισε οι πέτρες να πατάνε καλά η μια με την άλλη για να αποφύγεις κατολίσθηση. Δεν χρειάζεται όλες οι τρύπες/φωλιές να είναι μεγάλες, θα έχεις διάφορα μεγέθη ψάρια και αργότερα μικρά.
(έτσι κι αλλιώς με μια πρόβα δεν ξεμπερδεύεις....παίδεψε το μέχρι να σου βγει :D)

Από ψάρια έχεις κάνει επιλογή?

George C 18-10-13 08:43

Καλημέρα.
Αριστερά δε νομίζω να μπορώ να βάλω άλλες χωρίς να είναι επικίνδυνο να πέσουν. Δεν τις έχω βάλει να ακουμπάνε στο τζάμι και ούτε θέλω. Μόνο αυτές που είναι στη βάση ακουμπάει το κάτω μέρος τους.
Από δεξιά ίσως να μπορούσα να βάλω αυτές τις τρεις που έχω στο κέντρο. Αν τα καταφέρω να τις στηρίξω. Αρα δε θα είναι ουσιαστική αλλαγή. Θα μεταφερθεί η μεσαία σπηλιά πάνω δεξιά.
Δεν ξέρω αν βρω ή αν σπάσω κάποια πέτρα και την κάνω πλακέ ώστε να είναι σαν βάση. Ίσως να μπορώ να σηκώσω έναν ακόμα "όροφο" στα δεξιά.
Τι λες;
Από ψάρια τώρα, πάω προφανώς καθαρά στο τι μου αρέσει οπτικά-χρωματικά, και κλείνω προς Demasoni, Labido και Yellow tail Ace.
Πιστεύω με παίρνει για τρία χαρέμια. Ή μήπως όχι;

Κλεόβουλος 21-10-13 10:55

George εγώ θα πρότεινα 2 χαρέμια. Κι εσύ και τα ψάρια σου θα είστε πιό άνετα ;)
Τα labido συνδύασε τα με κάτι άλλο (τα dems θέλουν μεγάλη ομάδα και τα acei γίνονται αρκετά μεγάλα) πχ Ps. cyaneorhabdos "Maingano", Ps.johanni, Ps.socolofi.

platy 21-10-13 11:24

Κατι σημαντικο....

Βγάλε ολες τις πέτρες..βάλε 2 λεπτα φύλλα φελιζόλ απο κάτω,και απο πάνω ενα στρώμα απο την αμμο που θα βάλλεις(ισα να καλυψει το φελιζόλ να εχεις καλυτερη οπτικη) και μετα βάλε τις πετρες...

ειναι κρίμα να κάνεις ζημιά στο τζάμι σου με μια απρόσεκτη κινηση ;) !!

καλη συνεχεια...δώσε λιγο ογκο στις πετρες δεξια αριστερα ,και εν αναγκη σπαζε τα εξογκωματακια τους με ενα σφυρακι για να καθονται μεταξυ τους πιο ομοιόμορφα!

George C 21-10-13 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 794182)
George εγώ θα πρότεινα 2 χαρέμια. Κι εσύ και τα ψάρια σου θα είστε πιό άνετα ;)
Τα labido συνδύασε τα με κάτι άλλο (τα dems θέλουν μεγάλη ομάδα και τα acei γίνονται αρκετά μεγάλα) πχ Ps. cyaneorhabdos "Maingano", Ps.johanni, Ps.socolofi.

Ωραία αυτό που μου πρότεινες.
Το "δύο χαρέμια" σημαίνει 1 αρσενικό και 4-5 θηλυκά; Ή πολλά λέω;
Άρα με 10-12 ψάρια και τέλος; Ή μπορώ να βάλω και κάτι άλλο; Όχι απαραίτητα κιχλίδα.

Κλεόβουλος 21-10-13 11:48

Αυτά να βάλεις και είσαι υπερ κομπλέ ;)
(μετά τις γέννες θα πρέπει να βγάζεις κιόλας)

George C 21-10-13 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 794183)
Κατι σημαντικο....

Βγάλε ολες τις πέτρες..βάλε 2 λεπτα φύλλα φελιζόλ απο κάτω,και απο πάνω ενα στρώμα απο την αμμο που θα βάλλεις(ισα να καλυψει το φελιζόλ να εχεις καλυτερη οπτικη) και μετα βάλε τις πετρες...

ειναι κρίμα να κάνεις ζημιά στο τζάμι σου με μια απρόσεκτη κινηση ;) !!

καλη συνεχεια...δώσε λιγο ογκο στις πετρες δεξια αριστερα ,και εν αναγκη σπαζε τα εξογκωματακια τους με ενα σφυρακι για να καθονται μεταξυ τους πιο ομοιόμορφα!

Το ερώτημα για το φελιζόλ το είχα θέσει στην αρχή πριν ξεκινήσω και με έπεισαν ότι είναι καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Άρα αν προσέξω τώρα που βάζω τις πέτρες λογικά δε θα έχω θέμα πιστεύω...

Αυτό είναι ένα χτεσινό update:

http://i42.tinypic.com/23r1too.jpg

Χρειάζεται περισσότερο όγκο δηλαδή; Και εμένα δε μου αρέσει οπτικά. Δεν είναι όπως το φανταζόμουν. Αλλά δε μπορώ να κάνω πολλά με τις πέτρες...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 794188)
Αυτά να βάλεις και είσαι υπερ κομπλέ ;)
(μετά τις γέννες θα πρέπει να βγάζεις κιόλας)

Μάλιστα. Όμορφα ψαράκια. Ελπίζω να τα βρω!

Κλεόβουλος 21-10-13 13:41

Όταν μπει η άμμος θα δεις ότι είσαι χαμηλά.
Βάλε μερικές ακόμη πιο ογκώδεις σαν βάση κι εκεί πάνω χτίσε (οικοδόμοι παλλικάρια :p)

George C 21-10-13 13:54

Μάλιστα...
Θα προσπαθήσω σήμερα να κάνω καμιά αλλαγή. Αλλιώς θα μείνει έτσι. Τι να κάνω...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02529 seconds with 11 queries