Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Ασπόνδυλος ...Κινέζος! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28238)

crazyio 07-12-08 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 310737)
λοιπόν, το καπάκι που θα μπορέσει να μπεί το φωτιστικό είναι 42εκ. με 45εκ. σε σύνολο μήκους 50εκ που είναι το ενυδρειάκι.

μέχρι 42 πρέπει να είναι γιατί μετά κάνει την κούρμπα στις 2 πλευρές και δεν θα σε πάρει ...

Ό,τι κάνεις μα το λές και με φωτογραφίες ....
χρόνο για να ασχοληθώ με τον δικό μου Κινέζο δεν έχω ούτε λεπτόοοοοο !!

Raven 07-12-08 23:57

Κι εγω θα ελεγα να ανοιξεις νεο θεμα στην αντιστοιχη κατηγορια και να ρωτησεις βαζοντας φωτο, ετσι θα σε βοηθησουν αυτοι που γνωριζουν απο τεχνικα θεματα.

Alex_Salonica 23-12-08 15:29

Τα έβαλα κι όλας με μια DIY κατασκευούλα και είναι έτοιμο, 3χ13watt=39watt στα 4000 kelvin.

Λάμπει ο κινέζος!

Και ιδού η DIY
Το καπάκι καθαρό τα υλικά μας η κόληση πάνω στο καπάκι και έτοιμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28518

Alex_Salonica 23-12-08 15:50

2 Συνημμένο(α)
Τον τελευταίο καιρό δεν μπόρεσα να ασχοληθώ και πολύ λόγω φόρτου αλλά κατάφερα κι έβαλα την πέτρα με μια ρίζα που βρήκα.
Αυτή την στιγμή ο κινέζος μου είναι έτσι (η αφίσα στο φόντο θα βγεί και θα μπει λευκό χαρτόνι)
Τα φυτά θα μπουν εντός της εβδομάδας μάλλον

lion 23-12-08 15:52

To πολύ όμορφο ξυλάκι από που το πήρες;

Alex_Salonica 23-12-08 15:58

Από τον Αμαζόνιο στην Αγγελάκη,(και σε πολύ καλή τιμή!)

Τσιόνογλου Σταύρος 23-12-08 23:14

Αλεξ θεωρω οτι η πέτρα που πας να βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου είναι υπερβολικά μεγάλη και στι στο μπουκώνει,μικραίνει πες το όπως θες,θα μπορούσες να βάλεις μια στο 1/3 του μεγέθους αυτής και το ξύλο να ξεφυτρώνει απο πίσω απο την πέτρα προς τα μπροστά διαγώνια στηριζόμενο πάνω σε αυτή ,ωστε και τα κλαδιά να αιωρούνται ακόμη πιο πολύ μεσα στο ενυδρείο και ορισμένα απο αυτά να είναι ντυμένα σε ορισμένα σημεια με Μοss (το ξύλο πάρα πολύ ωραίο).:p

chemical mac 24-12-08 00:18

Εγώ για τα φώτα ένα έχω να πω....ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ....παρακολουθώ εδώ και καιρό διάφορα Project για φώτα αλλά το δικό σου φιλαράκο έχει ξεφύγει εντελώς...μου λύνεις τα χέρια....μποστανάδες τρέμετε :D :D :D

Alex_Salonica 24-12-08 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 315257)
Αλεξ θεωρω οτι η πέτρα που πας να βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου είναι υπερβολικά μεγάλη και στι στο μπουκώνει,μικραίνει πες το όπως θες,θα μπορούσες να βάλεις μια στο 1/3 του μεγέθους αυτής και το ξύλο να ξεφυτρώνει απο πίσω απο την πέτρα προς τα μπροστά διαγώνια στηριζόμενο πάνω σε αυτή ,ωστε και τα κλαδιά να αιωρούνται ακόμη πιο πολύ μεσα στο ενυδρείο και ορισμένα απο αυτά να είναι ντυμένα σε ορισμένα σημεια με Μοss (το ξύλο πάρα πολύ ωραίο).:p

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Φίλε Σταύρο το θέμα με την πέτρα το σκέφτηκα πολύ και θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό να δω το αποτέλεσμα, η περπατημένη είναι αυτό που λες (το έχω δει σε πολλά ενυδρεία) και στην αρχή έτσι έλεγα να το κάνω κι εγώ αλλά wtf ας δοκιμάσουμε και κάτι καινούριο.
Λίγο υπομονή να μπουν και τα φυτά μαζί με τις λεπτομέρειες για να δούμε το τελικό αποτέλεσμα και ... βλέπουμε
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 315266)
Εγώ για τα φώτα ένα έχω να πω....ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ....παρακολουθώ εδώ και καιρό διάφορα Project για φώτα αλλά το δικό σου φιλαράκο έχει ξεφύγει εντελώς...μου λύνεις τα χέρια....μποστανάδες τρέμετε :D :D :D

Φίλε μου για τα φώτα το έψαξα πάρα πολύ και με τον περιορισμό του μήκους είχα σοβαρό πρόβλημα. Βέβαια θα προτιμούσα να έβρισκα κάτι σε περισσότερα κέλβιν αλλά εκεί θα περιοριζόμουν στα watt.
Οι συγκεκριμένες λάμπες είναι εξικονόμισης ενέργειας κλάσης Α με 15.000 ώρες ζωής:smt023 Αν θελήσεις να πάρεις τις συγκεκριμένες λάμπες πρόσεξε το μοντέλο να είναι το if με τα 4.000Κ γιατί οι περισσότερες είναι 3.000Κ.
Κάτι επίσης που δεν θυμάμαι αν το ανέφερα είναι ότι πίσω από το cd στην τρύπα που έχει στην μέση την έκλεισα με αυτοκόλητη ταινία για να στεγανοποιήσω πλήρως τη βάση, η λάμπα είναι κλειστού τύπου και δεν βγάζει σχεδόν καθόλου θερμότητα.

υδροχόος 25-12-08 08:13

Από που πήρες τις λάμπες ¶λεξ;

Alex_Salonica 25-12-08 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από υδροχόος (Μήνυμα 315493)
Από που πήρες τις λάμπες ¶λεξ;

Τις είχα δει στο internet και τελικά τις βρήκα σε ένα μαγαζί στους Αμπελόκηπους, φαντάζομαι θα μπορέσεις να τις βρεις κι αλλού, αν όχι πες μου να το ψάξω να σου στείλω με π.μ την διεύθυνση.

orck 29-12-08 17:33

τετοιες λαμπες εχω δει και στο leroy merlin (στο Ελ.Βενιζελος διπλα στο ΙΚΕΑ)
δεν θυμαμαι αλλες λεπτομεριες ομως
εαν υπαρχει ενδιαφερον οταν ξαναπαω μπορω να βγαλω καμια φωτο με πληροφοριες...

Alex_Salonica 29-12-08 18:00

Για Θεσσαλονίκη μιλάμε αλλά φαντάζομαι αν τις έχει το Leroy στην Αθήνα θα τις έχει και το κατάστημα τους στη Θεσσαλονίκη

orck 29-12-08 18:31

φανταζομαι ναι, αν και για να πω την αληθεια πηγα και εψαξα στις πετρες που εχουν και δεν βρηκα πουθενα καποια σαν την δικια σου

ΥΓ δεν ειχα καταλαβει οτι το θεμα ειναι θεσσαλονικιωτικο :)
μπορει και καποιος Αθηναιος να θελησει τετοιες λαμπες...

υδροχόος 30-12-08 00:14

Ευχαριστώ παιδιά. Να δούμε πότε θα βολέψει να πεταχτώ σ' αυτόν τον Λιρόη.:D:D

Alex_Salonica 30-12-08 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 316173)
φανταζομαι ναι, αν και για να πω την αληθεια πηγα και εψαξα στις πετρες που εχουν και δεν βρηκα πουθενα καποια σαν την δικια σου

ΥΓ δεν ειχα καταλαβει οτι το θεμα ειναι θεσσαλονικιωτικο :)
μπορει και καποιος Αθηναιος να θελησει τετοιες λαμπες...

χα χα όχι δεν είναι Σαλονικιώτικο το θέμα απλά είναι κάπως τραβηγμένο ν ακατέβει κάποιος Αθήνα για να πάρει λάμπες(όχι βέβαια και απίθανο, εδώ έχουμε κάνει άλλα κι άλλα :D )

Βασικά ούτε και στο εδώ Leroy έχουν πέτρα σαν την δική μου, ήταν το δείγμα και την ξήλωσα χι χι :D:D

Alex_Salonica 28-01-09 12:03

Σήμερα ήρθαν τα φυτά που είχα παραγγείλει από aquamagic! +-8:smt026
Το απόγευμα ξεκινάω το μποστάνι! :smt119-+9
-------------------------
Μπήκαν τα εξής φυτά:

1. Διάφορες moss (star, xmass, weeping, tricho)
2. 2 x Anubia barteri nana petite
3. 2 x Bolbitis heudelotii
4. 4 x Java fern
5. 2 x narrow leaf java fern
6. 1 x Fissidens Fontanus
7. 1 x Pellia
8. 3 x Plagiomnium affine
9. 1 x red tiger lotus

Η κατάσταση των φυτών ήταν ψηλοάθλια, η συσκευασία απαράδεκτη(εφημερίδα και σε φάκελο). Το μόνο καλό είναι ότι ήρθαν γρήγορα(σε 3 μέρες) και μου έδωσαν έξτρα java fern(1 ζήτησα, 4 έστειλαν στην ίδια τιμή).
Δεν θα ξαναπαραγγείλω από amagic δεν έμεινα ευχαριστημένος.

Τα φυτά λόγω φόρτου εργασίας το τελευταίο καιρό απλά τα έβαλα όπως να ΄ναι μέσα στο ενυδρειάκι και κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα τα φτιάξω καλύτερα.

Alex_Salonica 13-04-09 19:40

νεότερα...
μετά από 3 μήνες περίπου κατάφερα και έχω ένα πάρα πολύ όμορφο ενυδρειάκι γεμάτο ....άλγες!

Έχουν κατακλύσει τα πάντα, βγάζω βγάζω και ξαναφουντώνουν, μιλάμε για την πράσινη τριχοειδή.. έχω τρελαθεί στη μακαρονάδα!
Βέβαια τα αίτια γνωστά(πολύ φωτισμός, καθόλου παροχή co2,)

Επειδή λοιπόν τα χω πάρει, θα το ξηλώσω, θα το καθαρίσω και θα το ξαναστήσω από την αρχή και μάλλον θα μπει και παροχή co2 κάποια DIY σίγουρα για οικονομία προφανώς εκτός κι αν έχετε να μου προτείνετε κάποια εμπορίου σε προσιτή τιμή.
Για DIY c02 παροχή ποια μου προτείνετε; έχει κάποιος κάποια που λειτουργεί καιρό χωρίς προβλήματα;

Ευχαριστώ

lion 14-04-09 08:30

Ρίξε μια ματιά στην κατηγορία DIY (DoItYourself)

π.χ.:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31156

εκτός εαν μιλάς για έτοιμες λύσεις .... DIY

Alex_Salonica 14-04-09 10:18

Θα αποφασίσω τις επόμενες μέρες για το τι θα κάνω τελικά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Έπεται παρουσίαση.

Alex_Salonica 22-04-09 12:44

μετά από 2 μήνες περίπου αναμονή ήρθαν επιτέλους σήμερα οι sulawesi μου:smt054 και 3 devil snail :D καθώς και διάφορα φυτά!
Πάνω που είχα απελπιστεί και έλεγα ότι στους Γερμανούς που έπεσα είναι απατεώνες τελικά αποδείχτηκε ότι είναι οι πιο επαγγελματίες απ όλους απ όσους παρήγγειλα πράγματα μέχρι στιγμής μέσω internet.

¶ψογες συσκευασίες, σε άριστη κατάσταση τα φυτά αεροστεγώς κλεισμένα!(καμία σχέση με amagic που τα στέλνει σε φάκελο :mad: )

Δυστυχώς όμως από το ταξίδι οι 4 από τις 9 cardinal δεν τα κατάφεραν :(

Είμαι σε διαδικασία προσαρμογής... θα ενημερώσω για νεότερα

alexinio 22-04-09 13:00

Να σου ζήσουν οι γαρίδες σου!
Αν κατάλαβα καλά παρήγγειλες ζωντανά από ιnternet?
Μπορείς αν δεν σου είναι κόπος να γράψεις μερικές πληροφορίες για την παραγγελία σου?

Alex_Salonica 22-04-09 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 350070)
Να σου ζήσουν οι γαρίδες σου!
Αν κατάλαβα καλά παρήγγειλες ζωντανά από ιnternet?
Μπορείς αν δεν σου είναι κόπος να γράψεις μερικές πληροφορίες για την παραγγελία σου?

Τι πληροφορίες θα ήθελες να μάθεις;

alexinio 22-04-09 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 350071)
Τι πληροφορίες θα ήθελες να μάθεις;

Από ποιο online μαγαζί τα αγόρασες?

Alex_Salonica 22-04-09 13:10

www.interaquaristik.de

Πάντως το συστήνω ανεπιφύλακτα, καλές τιμές, καλές συσκευασίες.. είναι λίγο φειδωλοί με τις απαντήσεις τους μέσω email αλλά αν βάλεις παραγγελία σου απαντάνε αμέσως :rolleyes:

Πάντως τα ζωντανά σε εμένα δεν μου τα στέλνανε εδώ και 2 μήνες γιατί έλεγαν ότι έχει πολύ κρύο και πίστευα ότι είναι δικαιολογίες και έπεσα σε απατεώνες, αλλά παραλαμβάνοντας σήμερα την παραγγελία μου και βλέποντας την συσκευασία και την κατάσταση των φυτών πείστηκα

Ότι άλλες πληροφορίες θέλετε ... εδώ είμαι

alexinio 22-04-09 13:39

Πόσα πλήρωσες?

Alex_Salonica 22-04-09 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 350080)
Πόσα πλήρωσες?

μπορείς να μπεις στο site και να δεις όλες τις τιμές και τα προιόντα τους φίλε μου

PascM 22-04-09 14:16

Το κακό τους οτι μιλάνε μόνο Γερμανικά (όσον αφορά το site τουλάχιστον).

Alex_Salonica 22-04-09 14:19

ναι είναι ένα πρόβλημα αυτό με τα γερμανικά, εγώ πάντως ανοίγω τις σελίδες μέσω babelfish http://babelfish.yahoo.com/ για αυτόματη μετάφραση στα αγγλικά, έτσι έκανα την παραγγελία μου και πήρα πληροφορίες

chris@ 25-04-09 16:22

μεχρι και σμερνα πουλανε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02459 seconds with 11 queries