Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Reefακι 210lt κατασκευη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88756)

leonardos 26-11-17 21:14

1 Συνημμένο(α)
Σακη οταν λες παλιο τι ενωεις?

sps ειχα αλλα το καλοκαιρι με την ανοδο τησ Θ μας αφισαν ολα σιγα σιγα μεχρι που στο τελος μας αφησε και η μοντιπορα αλλα και ο ποριτης που μεσα ζουν οι σπυρογραφοι, οποτε γενικα πλεων δεν εχω σκλυρα!

Παναγιώτης Κ 26-11-17 21:18

Εικάζω ότι έχει θέμα το νερό σου ακόμα. Τα softies τα βλέπω κομπλέ. Ίσως έχεις συσσωρευμένο χλωριο(από συμπληρώματα). Όσο μπορείς να κανείς αλλαγές κάνε. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

leonardos 26-11-17 21:29

α ναι ξεχασα ρωτησες και με τι συμπλιρωνω! δοσομετρικη εχω!

γιατι τα συμπλιρωματα αυξανουν το χλοριο?
γλυκο νερο βαζω οζμοση

θα φαει τωρα 4-5 αλλαγες απο 30λιτρα ανα 2 μερες να δουμε αν θα στρωσει αλλοιος μετα θα κανω αλλη μια αλλα αυτη τη φωρα θα ειναι γερη! λεω γυρο στα 100 λιτρα και βλεπουμε

voas 26-11-17 21:57

Λεο καλησπερα...

από μετρησεις που βρίσκεσαι?

τι ζουμιά ρίχνεις?

μέτρησε το ph πρωί και βράδυ να δούμε μεταβολές...

πέρασε και ένα σωληνάκι, από τον αέρα του σκιμμερ έξω...

Παναγιώτης Κ 26-11-17 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 1029312)
α ναι ξεχασα ρωτησες και με τι συμπλιρωνω! δοσομετρικη εχω!

γιατι τα συμπλιρωματα αυξανουν το χλοριο?
γλυκο νερο βαζω οζμοση

Ένα μεγάλο - της Δοσομετρικης είναι ότι θέλει καλές και συχνές αλλαγές. Συνήθως τα συμπληρώματα είναι χλωριουχα με αποτέλεσμα να συσσωρεύεται με τον καιρό και μετά από αρκετό διάστημα να κρασάρει το συστημα(lps, sps συνήθως).

leonardos 28-11-17 00:04

Νικο ph δεν μετραω :p
γιατι να περασω σωληνακι εξω?
ζουμια φτιαχνω απο στοιχεια απο το w.w.

ναι Παναγιωτη αυτο μου κανει σαν την ποιο λογικη εξιγιση! οποτε αλλαγες μικρες (10%) για να μην τα στρεσαρω ακομα περισσοτερο ανα 2 μερες και βλεπουμε!

j.p. 28-11-17 00:47

περιεργο λεοναρδε.
αν ειναι θεμα χλωρίου προσθεσε αντιχλωριο να μηδενίσει και κρατα το με τακτικές αλλαγές.
έλεγξε εξοπλισμό, λειτουργια σκιμμερ, αντλια επιστροφης, θερμοκρασια νερου επανω, επαρκη κυκλοφορια σε ολο το βραχο, να μην εχεις νεκρα σημεια. απο κοραλλινη πως εισαι?
παιζει να ειναι επάρκεια φωτισμου? ανεβασε την καλουαστρεα κοντα στο φως. κοιτα τις ψυκτρες των led ψύχονται επαρκως? καθαρισε τους φακους. mooove it.....:D

voas 28-11-17 10:00

[QUOTE=leonardos;1029428]Νικο ph δεν μετραω :p

πάρε βρε συ ενα τεστ και μέτρησε, είναι εξίσου σημαντικό το ph λόγο των απότομων μεταβολών που κάνει μεταξύ ημέρας και νύχτας, ειδικά την εποχή αυτή, που αυξάνεται σημαντικά η υγροποίηση στον περιβάλλοντα χώρο!

γιατι να περασω σωληνακι εξω?

για να τροφοδοτείς με φρέσκο αέρα το σκιμμερ.....

ζουμια φτιαχνω απο στοιχεια απο το w.w.

κοραλλοτροφες και βακτήρια εννοώ....

την όσμωση σου μέτρησε με tds αν μπορείς επίσης ..

leonardos 28-11-17 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από j.p. (Μήνυμα 1029430)
περιεργο λεοναρδε.
αν ειναι θεμα χλωρίου προσθεσε αντιχλωριο να μηδενίσει και κρατα το με τακτικές αλλαγές.
έλεγξε εξοπλισμό, λειτουργια σκιμμερ, αντλια επιστροφης, θερμοκρασια νερου επανω, επαρκη κυκλοφορια σε ολο το βραχο, να μην εχεις νεκρα σημεια. απο κοραλλινη πως εισαι?
παιζει να ειναι επάρκεια φωτισμου? ανεβασε την καλουαστρεα κοντα στο φως. κοιτα τις ψυκτρες των led ψύχονται επαρκως? καθαρισε τους φακους. mooove it.....:D

γιαννη ολα δουλεβουν στην εντελεια τα εχω καθαρισει οοολα απο κοραλινη καλα ειμαι και η αλγη στον βραχο μειωνετε σταδιακα αλλα σταθερα τα λεδ ειναι μια χαρα ολα δουλεβουν ρολοι!

Νικο κατσε γιατι προχθες που πηρα να παραγκιλω δεν ειχαν ουτε λαστιχακια για συσκευασια αλλα ναι ενα τεστακι θα το παρω

ο αερας στο σαμπ ειναι καθαρος μιας και στο επιπλο δεν εχω πλατη οποτε αεριζεται

οσο για τις μεταβολες λογο αναψε ζβησε του φωτιστικου δεν ξερω θα δουμε αλλα αυτο υπηρχε και περισι χωρις προβλημα, δεν νομιζω να το εκανε τωρα

υπαρχει τεστακι για χλοριο?
τα κεφαλια απο την ακανθαστρεα που ξεκωλησαν συνεχιζουν να ειναι μεα στο ενυδρειο ζωντανα. υπαρχει πιθανοτιτα να ειναι πολλαπλασιασμος? τα πειρα και τα κωλησα σε ενα βραχακι να δω μηπος ζησουν αλλα ξεκωλησαν τα ατημα και αντε πιαστα τωρα!! αλλα που θα παει θα τα πιασω να ξαναδοκιμασω. παρ ολα αυτα ζουνε!!!!

leonardos 01-12-17 20:48

εχω αλλαξει μεχρι τωρα 120 λιτρα 30/φωρα και δεν γυνεται τπτ ακομα. η ακανθαστρεα συνεχιζει την κατοιουσα και τα αλλα δεν ανοιγουν καλα.
καμια πρωταση?

Παναγιώτης Κ 01-12-17 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 1029704)
εχω αλλαξει μεχρι τωρα 120 λιτρα 30/φωρα και δεν γυνεται τπτ ακομα. η ακανθαστρεα συνεχιζει την κατοιουσα και τα αλλα δεν ανοιγουν καλα.
καμια πρωταση?

Άπο το να τα χάσεις δώστα για λίγο σε κάποιον γνωστό να τα σώσεις και τα ξαναβάζεις

leonardos 02-12-17 00:04

η ακανθαστρεα που με εκαιγε δεν εχει γυρισμο ποια....:(:(:(:(:(
15 κεφαλια πανε.....

revolution1925 02-12-17 09:03

Λεο ψάξε λίγο μήπως έχει σκουριάσει κάτι απ τα μηχανήματα σου, μαγνήτες κτλ και δες μήπως υπάρχει καμία διαρροή ρεύματος μέσα στο ενυδρείο.

Κρίμα για την ακαν εσύ να σαι καλά.

Sakisdraminos 03-12-17 07:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 1029704)
εχω αλλαξει μεχρι τωρα 120 λιτρα 30/φωρα και δεν γυνεται τπτ ακομα. η ακανθαστρεα συνεχιζει την κατοιουσα και τα αλλα δεν ανοιγουν καλα.
καμια πρωταση?

Λεον άκουσε με πάνε πάρε νερό με την μια .
Κάνοντας μικρές αλλαγές δεν κερδίζεις κάτι ιδιετααιρο .

Η ακανθαστρεα θα μεγαλώσει αργά βέβαια αλλά θα μεγαλώσει .

leonardos 03-12-17 23:02

εψαξα για σκουρια αλλα τπτ. ετσι κι αλοιος πρην λιγο καιρο εκανα γενικη. απο ρευματακι εχει που και που λιγο στην επιφανια, αλλα και αυτο ηταν απο την αρχη, οποτε δεν βλεπω τον φοβο.

θα κανω μια γερη τοτε 80λιτρα αλλα να καθαρισουν λιγο τα νερα γιατι με τοσο χαμο....

η ακανθαστρεα τελος.:( τα κεφαλια ειναι σκορπια μεσα στο ενυδρειο. δεν μπορεσα να σοσω κανενα κοραλι απο την στιγμη που πειρα τον κατηφορο. και οχι απλα δεν μπορεσα αλλα δεν ειχα και το χρονο να το μεταφερο μιλαμε σε χρονο dt..

golf4470 09-12-17 12:38

Λεο βάλε ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι στην επιφάνεια του νερού κ άρχισε να βγάζεις μια μια τις μπριζες, εκεί που θα σου σβήσει το λαμπάκι από το κατσαβίδι έχεις την διαρροή. Πρέπει να το προσέξεις είναι σοβαρό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

leonardos 09-12-17 12:47

δημητρη απο την αρχη το εχω και νομιζω οτι ειναι ενας μικρος κυκλοφωριτης αλλα το ρευμα ειναι απιφανειακο στην στιλη του νερου δεν υπαρχει!

το ενυδρειο δεν λεει να διορθωθει καθολου. χθες εκανα αλλη μια αλλαγη 80 λιτρα. η ανκορα αρχισε να χαλαει οποτε πηγε σε αλλο ενυδρειο μπας και τη γλυτωσω. παιδια δεν ξερω τι αλλο να κανω ετσι μουρχετε να το ξεστισω και να το αρχισω απο την αρχη. καινουριο βραχο πλησιμο η αμμο και φρεσκο νερο:smt009

Παναγιώτης Κ 09-12-17 12:50

Ότι και αν κανείς, δώσε χρόνο στο σύστημα σου. Για αρχή τρέξτο πολύ light και βλέπεις στην πορεία

GiorgosT 09-12-17 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 1030413)
Λεο βάλε ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι στην επιφάνεια του νερού κ άρχισε να βγάζεις μια μια τις μπριζες, εκεί που θα σου σβήσει το λαμπάκι από το κατσαβίδι έχεις την διαρροή. Πρέπει να το προσέξεις είναι σοβαρό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εκτός από θέμα ασφάλειας τι άλλες συνέπειες μπορεί να έχει στο ενυδρείο η διαρροή ρεύματος (κοράλια,ζωντανά κτλ)?

golf4470 09-12-17 15:36

Σε μια ανάλυση που είχα διαβάσει από βιολόγο σε ξένο φόρουμ έλεγε ότι τα mvolt κάνουν καλό στο χρώματα των κοραλλιών. Βέβαια αυτός είχε φάρμα στην Αυστραλία κ δεν έλεγε ποσα χρησιμοποιεί, το μόνο που έλεγε ήταν από κάποια mvolt κ πάνω είναι επικίνδυνα για την υγεία των οργανισμών.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sakisdraminos 09-12-17 18:06

Λεον άμα μπορείς να κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 80 λίτρων θα χεις διαφορά θετική .
Άκρη να μην έχεις μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας!

Νομίζω ότι είναι συμπτώματα της balling σε συνδυασμό με παλιότερα που είχες μεγάλες θερμοκρασίες!

Παναγιώτης Κ 09-12-17 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1030446)

Νομίζω ότι είναι συμπτώματα της balling σε συνδυασμό με παλιότερα που είχες μεγάλες θερμοκρασίες!

Και γω έτσι πιστεύω. Balling μόνο σε πολύ light sps καταστάσεις με τεράστιες και συχνές αλλαγές μπορεί να ευδοκιμήσει.

Sps και ριακτορας είναι μονόδρομος.

leonardos 10-12-17 17:23

οκ τοτε δινω χρονο στο συστημα και βλεπουμε!

παντος πρην το καλοκαιρι ολα πηγεναν πολυ καλα και στα sps kai sta lps. τωρα ποια sps δεν υπαρχουν....:( και αν συνεχισει ετσι δεν θα υπαρχουν και lps...:(:(:(
ειδομεν

ευχαριστω παιδια!!!
-------------------------
γιατι τοσο μεγαλες αλλαγες??

voas 27-12-17 00:07

Καλησπέρα Λεο...

Χρόνια πολλά φιλαρακι μου, υγεία και ευτυχία να εχεις..

Τι νεα πως παμε, έστρωσε καθόλου ή συνεχίζει;

Είδες καμια αλλαγή, απο μετρησεις κτλ..

leonardos 06-01-18 20:19

χρονια πολλα παιδια καλη χρονια να μαστε ολοι καλα και εμεις και οι οικογενειες μας αλλαααα και τα ενυδρεια μας!!!!!

οχι Νικο δεν εχει αλλαξει κατι δυστυχος. ειναι λιγο καλητερα τα πραγματα αλλα αυτο δεν συμενει οτι το προβλημα εχει τελειωσει. κοραλι που πηρε την κατω βολτα δεν γυριζει με τπτ!!! το ενυδρειο ειναι βομβαρδισμενο τοποιο.

κανω αλλαγες κοντα 80 λιτρα καθε 4 μερες. απο καταναλωσεις δεν υπαρχουν. νομιζω οτι τσαμπα δουλευει και η δοσομετρικη. αλατοτιτα σταθερα θ σταθερα.

αλλες 2 βδομαδες αλλαγες αν δεν φτιξει το πραγμα εχουμε προβλημα που δεν μπορω να λυσω. θα δουμε...

Sakisdraminos 06-01-18 20:33

Μόλις περάσουν άλλες δύο αλλαγές πάρε από τον Γιάννη κάνα δυο κοράλλια να δεις πως θα πάνε!

Λογικά το πρόβλημα πέρασε απλά τα κοράλλια δεν στρώνουν γιατί πέρασαν πολλά από το καλοκαίρι!

Παναγιώτης Κ 06-01-18 21:12

Λεοναρδε, έχεις κάνει ήδη παρά πολλές και μεγάλες αλλαγές νερού. Ότι ήταν να βγει βγήκε. Δεν χρειάζεται να το πλακώνεις τόσο. Κάνε τις ρουτίνες σου από την αρχή, κόψε την δοσομετρικη μιας και δεν χρειάζεται τώρα και άστο να δουλέψει το σύστημα. Δώσε χρόνο.

voas 07-01-18 10:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 1032210)
Μόλις περάσουν άλλες δύο αλλαγές πάρε από τον Γιάννη κάνα δυο κοράλλια να δεις πως θα πάνε!

Λογικά το πρόβλημα πέρασε απλά τα κοράλλια δεν στρώνουν γιατί πέρασαν πολλά από το καλοκαίρι!


συμφωνώ και εγώ με τον Σάκη.....

η άλγη που είχες, έχει παραμείνει ή έδειξε σημάδια υποχώρησης?

κατά τις αλλαγές νερού, έχεις δοκιμάσει να την αφαιρείς με οδοντοβουρτσα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03206 seconds with 10 queries