Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Προετοιμασία για χρυσόψαρο (τελικά γκάπυ)! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97251)

nxatzhiwannou 01-06-17 11:22

Να το πάω πίσω η να πάρω κ αλλά θηλυκά ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Είναι όντως φουσκωμένες η θηλυκές ;; η είναι από φαγητό ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dimitra_ 01-06-17 18:38

Μισο λεπτο. Τα γκάπυ όταν μένουν έγκυος. Οι κοιλιτσες τους προς τα πίσω γίνεται μαύρη.
Εντάξει ;
Δεν θα μείνουν κατευθείαν έγκυος.
Ωστόσο.
Τα guppy μπαίνουν σε χαρεμακια
Δηλαδή 2-3 θηλυκά ενα αρσενικό. Κι παει λέγοντας.
Γιατί να τα πας πίσω ; ποσά εχεις τελικά ; ανέβασε μια φωτογραφία όλο το ενυδρείο .να δουμε :)

Τώρα διάβασα οτι είναι δυο. Τα κόκκινα...
Θέλεις τουλαχιστον αλλά 2.
Αλλά όχι αν έχουν φουακωμενη κοιλιτσα οφείλεται σε άλλο πράγμα... Αν γίνει μαύρη η κοιλιτσα τους είναι έγκυος. Μετρήσεις ; εχεις κανει τελευταια ;
Αρχισε να ταιζεις αρακά.
Γενικά δεν ταιζουμε συνέχεια

nxatzhiwannou 01-06-17 18:46

Έχω κάνει ναι είναι κομπλέ !! Αρσενικά και θηλυκά ήταν μαζί για αυτό το λέω και ναι είναι μαύρες οι κοιλιές τους ... έχω 2 αρσενικά και 2 θηλυκά τώρα !!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dimitra_ 02-06-17 16:43

Ε τοτε ναι... Είναι έγκυος !!! Να πάρεις κι αλλες θηλυκές... Καλη επιτυχία . Μην στεναχωρεθεις αν δεν ζήσουν αρκετά , θα ξανακάνουν. Τα ψαράκια αυτά μένουν μια φορά έγκυος κι γεννάνε συνέχεια μετά.
Η κύηση κρατάει 30 μέρες περίπου όσο μεγαλυτερο το μαύρο τόσο πιο κοντά η ωρα για να γεννήσει...

nxatzhiwannou 02-06-17 20:49

Ευχαριστώ !! Να σαι καλά Δήμητρα !!


Sent from my iPhone using Tapatalk

nxatzhiwannou 30-06-17 19:48

Καλησπέρα !! Έχω θέμα με κάτι σαλιγκάρια ! Μπορώ να ρωτήσω εδώ ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης 30-06-17 20:11

τι πρόβλημα έχεις ;

nxatzhiwannou 30-06-17 20:42

Προετοιμασία για χρυσόψαρο !
 
Βρηκα σαλιγκάρια που ήρθαν μόνα του λαθραία !! Είναι 7 και μεγαλώνουν γρήγορα !! Βρηκα και κάτι αυγά στο τζαμί και μάλλον είναι δικά τους ! Το καλό είναι ότι έχουν καθαρίσει τα πάντα !!
Τι κάνω τώρα που δεν ξέρω τίποτα από σαλιγκάρια ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης 30-06-17 20:52

το πολύ πολύ θα τα φάνε τα χρυσόψαρα :)
βάλε μια φωτογραφία να δουμε τι σαλιγκαρια είναι

nxatzhiwannou 30-06-17 20:57

Προετοιμασία για χρυσόψαρο !
 
Γκαπυ έχω !!


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...0d27946397.jpg https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...9e83a8e65b.jpg




Θα ήθελα χρυσόψαρο αλλά στα 50 λίτρα κύβο που έχω ούτε ουρά από χρυσόψαρο δεν έμπαινε



Και τα αυγά είναι έτσι !! Ανεβάζω φωτό από internet γιατί δεν φαίνονται ούτε με zoom https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...1ef5c05d45.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης 30-06-17 21:23

χμ , Physa είναι,
πολλαπλασιάζονται γρήγορα, προσωπικά δεν μου αρεσουν
αν ήταν ramshorn θα σου ελεγα να τα αφησεις, αυτά ;;;;;;

nxatzhiwannou 30-06-17 21:25

Προετοιμασία για χρυσόψαρο !
 
Για χρυσόψαρο έστω funcy?? Παίζει να μπορώ να βάλω μόνο του ;; αυτό και τέλος δεν σε κουράζω άλλο !



Η αλήθεια είναι δεν ξέρω τι να τα κάνω !! Αν και κρατάνε το ενυδρείο καθαρό !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης 30-06-17 21:27

τι εννοείς να βάλεις Funcy ; που να το βαλεις ;

nxatzhiwannou 30-06-17 21:31

Προετοιμασία για χρυσόψαρο !
 
Μόνο του εδώ !! Χωρίς γκαπι εννοείτε ! https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...dd0c3675e4.jpg μια προσπάθεια είπα να κάνω που σε ρωτάω αν και 90% δεν μπορώ ! Είναι 50L

Αν το πάρω μικρό και σε 6 μήνες αλλάξω ενυδρείο και πάρω πιο μεγάλο !;; παίζει ;;

Τάκης 30-06-17 22:22

αν είναι μικρότερο από 80 εκατοστά μήκος μη βάλεις χρυσόψαρο

nxatzhiwannou 30-06-17 22:23

Ούτε αν είναι να το αντικαταστήσω αργότερα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τάκης 30-06-17 22:35

εννοείς να πάρεις αργότερα μεγαλύτερο ενυδρείο ;
θα σου έλεγα όχι,
και αυτό γιατί τα χρυσόψαρα είναι κοινωνικά,
δεν είναι ότι καλύτερο να είναι μόνα τους,
για αυτό δεν τα βάζουμε ποτέ μόνα τους,
αλλά βάζουμε πάντα πάνω από ένα,
σε 50 λίτρα όμως δεν μπορούν να μπουν 2 χρυσόψαρα

nxatzhiwannou 30-06-17 22:36

Κατάλαβα !! Σ ευχαριστώ πολύ !!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fishermen1234 01-07-17 13:05

Θεορω το πολύ για κάνα μήνα. Γιατί κυρίως θα πάθει κατάθλιψη επειδή θα είναι μόνο του. Άσε που θα σου τσακίσει τα φυτά. Ασ το καλύτερα.
Μπορείς όμως να βάλεις έναν ωραιότατο μονομάχο😉

nxatzhiwannou 01-07-17 13:07

Θα αφήσω τα γκαπυ !! Μόνο τα χρυσόψαρα μ αρέσουν τόσο! Θα ετοιμαστώ καλά και μετά θα πάρω χρυσόψαρα !! Ευχαριστώ για το χρόνο σας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fishermen1234 01-07-17 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nxatzhiwannou (Μήνυμα 1016052)
Θα αφήσω τα γκαπυ !! Μόνο τα χρυσόψαρα μ αρέσουν τόσο! Θα ετοιμαστώ καλά και μετά θα πάρω χρυσόψαρα !! Ευχαριστώ για το χρόνο σας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλώ τίποτα😉 Καλά θα κάνεις για να ζησουν για πολλα χρόνια...

nxatzhiwannou 01-07-17 13:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 (Μήνυμα 1016056)
Παρακαλώ τίποτα[emoji6] Καλά θα κάνεις για να ζησουν για πολλα χρόνια...



Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να παρέχω τις καλύτερες συνθήκες !! Όποτε υπομονή !! Να σαι καλά ! [emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk

nxatzhiwannou 02-07-17 14:32

Προετοιμασία για χρυσόψαρο !
 
Σας έχω ζαλίσει εδώ μέσα το ξέρω και συγγνώμη !! Μια ερώτηση ακόμα και οποίος με αντέχει μου απαντάει [emoji51]! Όσο κ αν έχω διαβάσει και προσπαθήσει να καταλάβω αν τα guppy μου είναι θηλυκά η αρσενικά και ποια δεν τα κατάφερα και έχω την εντύπωση ότι τα πρώτα 4 που πήρα με δούλεψαν κανονικά μιας και μοιάζουν όλα αρσενικά !! Πήρα χθες 2 θηλυκές και είναι διπλάσιες απ όλα τα 4 που είχα !!

Πρέπει να πάρω αλλά 12 θηλυκά δηλαδή τώρα ;;; η να τα πάω πίσω ;

Dimitra_ 02-07-17 14:48

Γιατί καλέ; αφού σου είχα πει ποια ηταν ποια.
Γενικά κάποια guppy είναι πιο μικρά και αλλά πιο μεγαλα αυτό οφείλεται στις διασταυρώσεις κι στην ελλειψη βιταμινών. Τώρα ποσά ψαράκια εχεις ; ανέβασε μια φωτογραφία να τα δω να σου πω ποια είναι τι. Δεν είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις.

nxatzhiwannou 02-07-17 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1016163)
Γιατί καλέ; αφού σου είχα πει ποια ηταν ποια.

Γενικά κάποια guppy είναι πιο μικρά και αλλά πιο μεγαλα αυτό οφείλεται στις διασταυρώσεις κι στην ελλειψη βιταμινών. Τώρα ποσά ψαράκια εχεις ; ανέβασε μια φωτογραφία να τα δω να σου πω ποια είναι τι. Δεν είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσεις.



Εσυ άψογα τα είχες πει !! 2 θηλυκά και 2 αρσενικά !! Χθες πήρα άλλες 2 που είναι τεράστιες ! Και αυτά που είχα για θηλυκά έχουν μεγάλο πτερύγιο πάνω :( σου ανεβάζω φωτό


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...5e37c37549.jpg αυτό είναι ακριβώς ίδιο με το άλλο πορτοκαλί και είναι αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι τελικά ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...5860549034.jpg https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...a5943c2cd7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dimitra_ 02-07-17 15:19

Όλα αυτά είναι αρσενικά εκτός απο τη δεύτερη φωτογραφία αυτό με τη κίτρινη ουριτσα την μικρή.
Τα θηλυκά έχουν πιο μεγαλο σωμα, με μικρές ουρές στρογγυλές , σε καμια περιπτωση βενταλωτες ουρες κι δεν έχουν πράγματα κια να εξέχουν.
Το πορτοκαλί βλέπεις που έχει κάτι που εξέχει απο κατωωω; Με αυτό κανει παιδάκια. Και είναι αρσενικό.
Πάρε καμια θηλυκιά ακόμα , κανονικά ξέρεις πως πηγαίνουν. Αλλά θα κανουν παιδάκια τελικά κι θα εχεις κι από τα δυο. Ωστόσο είναι λίγο ταλαιπωρημένα , αν μπορείς ρίξε τους αλατακι . οι ουριτσες τους δεν μου φαίνονται καλά.
Να σε ρωτησω που μένεις ; κι απο που παιρνεις;

nxatzhiwannou 02-07-17 15:23

https://uploads.tapatalk-cdn.com/201...ee627b5ceb.jpg για αυτή με την κίτρινη ουρά είμαι σίγουρη και για αυτή που ανέβασα τώρα !! Τι μου είπες ότι σου φαίνεται να μην είναι καλά γιατί δεν κατάλαβα !! Αν και νομίζω η φωτό θα φταίει σε γενικές γραμμές είναι άψογα !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dimitra_ 02-07-17 15:31

Αν μένεις στην Αθηνα , μπορώ να σου προτείνω να πάρεις απο μαγαζί που πήρα κι εγώ γκάπυ. Μου φαίνεται παράξενο που σου δίνουν αλλά αντί αλλων.
Η ουριτσα στο πορτοκαλί είναι λίγο σαν φαγωμενη.
Έτσι κι αλλιως θέλουν αλάτι τα ζωοτόκα. Δεν θα τους κανει κακό να ρίξεις.
(Αλάτι τυροκομικο , όχι αυτό που βάζουμε στο φαι)

nxatzhiwannou 02-07-17 15:37

Προετοιμασία για χρυσόψαρο !
 
Οκ θα τους βάλω !! Η φωτό το αδικεί πάντως δεν είναι φαγωμένο όλη μέρα τα χαζεύω ! Ναι άλλο ζητάω άλλο παίρνω έχω πολλά νεύρα μαζί τους ! Αθήνα είμαι νέο κόσμο ! Πες μου το κατάστημα

Νομίζω ότι η μπλε η τελευταία κατά 90% είναι έγκυος γιατί είναι μαύρη η κοιλιά και έχει γεμίσει το τριγωνάκι πίσω.! Τώρα θα έχω πρόβλημα με 4 αρσενικά 2 θηλυκά ;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dimitra_ 02-07-17 15:44

Εγώ παίρνω ειτε απο τον Ωκεανό στο Αγ, Δημήτριο . ειτε απο το Χαλάνδρι το aquariumshop. θα σου πρότεινα το δεύτερο κι δε θα χεις θέμα με τη μεταφορά γιατί βάζουν οξυγόνο στη σακούλα. Ο Ωκεανός θέλει λίγη προσοχή. Να δεις αν είναι σκάλα το ψαράκι, αλλά σίγουρα τα έχει ξεχωριστα. Επίσης το pet city στη Ηλιούπολη είναι μια εξαιρετική κοπελα που έχει κι η ίδια ενυδρεία κι δεν θα σου δώσει κάτι αν δεν είναι καλά. Οποίο απο τα τρια κο αν διαλέξεις δεν θα εχεις θέμα.
Η μπλε είναι ,αλλά είναι στην αρχή ακόμα.
Πάρε τρεις θηλυκες ακόμα γιατί θα στις κυνηγάνε. Αν θες πάρε κι που να είναι ηδη έγκυος!

nxatzhiwannou 02-07-17 15:48

Προετοιμασία για χρυσόψαρο !
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1016175)
Εγώ παίρνω ειτε απο τον Ωκεανό στο Αγ, Δημήτριο . ειτε απο το Χαλάνδρι το aquariumshop. θα σου πρότεινα το δεύτερο κι δε θα χεις θέμα με τη μεταφορά γιατί βάζουν οξυγόνο στη σακούλα. Ο Ωκεανός θέλει λίγη προσοχή. Να δεις αν είναι σκάλα το ψαράκι, αλλά σίγουρα τα έχει ξεχωριστα. Επίσης το pet city στη Ηλιούπολη είναι μια εξαιρετική κοπελα που έχει κι η ίδια ενυδρεία κι δεν θα σου δώσει κάτι αν δεν είναι καλά. Οποίο απο τα τρια κο αν διαλέξεις δεν θα εχεις θέμα.

Η μπλε είναι ,αλλά είναι στην αρχή ακόμα.

Πάρε τρεις θηλυκες ακόμα γιατί θα στις κυνηγάνε. Αν θες πάρε κι που να είναι ηδη έγκυος!



Στον ωκεανό μου έδωσαν στην αρχή 2 αγγελοψαρα 2 γκουραμι 5 Γλύφτες και κάτι αλλά που δεν τα θυμάμαι και αναγκάστηκα και τα χάρισα !! ( έχω 50 l ) όποτε δεν πήγα ξανά ! Θα πάρω 3 θηλυκές ακόμα ! Σε ευχαριστώ παααρα πολύ Δήμητρα για την υπομονή σου και το χρόνο σου ! Να σαι καλά ! [emoji5]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dimitra_ 02-07-17 15:51

Έκανε τέτοια βλακεία ; μετα την μετακόμιση έχουν χαζεψει.
Πήγαινε στο Χαλάνδρι και απλως πάρε γκαπινες ή στην Ηλιούπολη.

nxatzhiwannou 02-07-17 15:54

Προετοιμασία για χρυσόψαρο !
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1016178)
Έκανε τέτοια βλακεία ; μετα την μετακόμιση έχουν χαζεψει.

Πήγαινε στο Χαλάνδρι και απλως πάρε γκαπινες ή στην Ηλιούπολη.



Ναι την έκανε !! Και μου είπε ότι είναι 7 χρόνια στη δουλειά ! Για μερικά ευρώ να κάνουν τέτοιες βλακείες ;; θα πάω ηλιουπολη αύριο ! Μακάρι να βρω και θηλυκές που να είναι έγκυες !πηγαινα κ πριν μετακομίσουν τα ίδια μου έκανε πάλι

Dimitra_ 02-07-17 16:07

Τι να πω. Έχω καιρό να πάρω γιατί μου είχαν αρρωστήσει οτι έπαιρνα για αυτό σου είπα να τα κοιταξεις καλά. Νομιζα οτι είχε τύχει μόνο σε εμένα. Κρίμα γιατί ήραν καλό μαγαζί. Εγώ δεν το είχα συμβουλευτεί να σου πω την αλήθεια ποτε γιατί πηγαίναμε ξέροντας τι θέλω. Απογοητευτηκα πολύ τώρα που μου το πες.

nxatzhiwannou 02-07-17 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1016170)
Όλα αυτά είναι αρσενικά εκτός απο τη δεύτερη φωτογραφία αυτό με τη κίτρινη ουριτσα την μικρή.
Τα θηλυκά έχουν πιο μεγαλο σωμα, με μικρές ουρές στρογγυλές , σε καμια περιπτωση βενταλωτες ουρες κι δεν έχουν πράγματα κια να εξέχουν.
Το πορτοκαλί βλέπεις που έχει κάτι που εξέχει απο κατωωω; Με αυτό κανει παιδάκια. Και είναι αρσενικό.
Πάρε καμια θηλυκιά ακόμα , κανονικά ξέρεις πως πηγαίνουν. Αλλά θα κανουν παιδάκια τελικά κι θα εχεις κι από τα δυο. Ωστόσο είναι λίγο ταλαιπωρημένα , αν μπορείς ρίξε τους αλατακι . οι ουριτσες τους δεν μου φαίνονται καλά.
Να σε ρωτησω που μένεις ; κι απο που παιρνεις;



Τα τελευταία που με κορόιδεψαν ή δεν ήξεραν ήταν στο aquario.gr στον ταύρο


Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1016182)
Τι να πω. Έχω καιρό να πάρω γιατί μου είχαν αρρωστήσει οτι έπαιρνα για αυτό σου είπα να τα κοιταξεις καλά. Νομιζα οτι είχε τύχει μόνο σε εμένα. Κρίμα γιατί ήραν καλό μαγαζί. Εγώ δεν το είχα συμβουλευτεί να σου πω την αλήθεια ποτε γιατί πηγαίναμε ξέροντας τι θέλω. Απογοητευτηκα πολύ τώρα που μου το πες.



Και εμένα μου είχαν πει να πάω γιατί είναι πολύ καλό !! Και όταν τους είπα σε άλλο υπάλληλο ότι μου είχαν δώσει αυτά μου είπε ότι αναγκάζονται καμία φορά να δίνουν ότι θέλει ο πελάτης! Ούτε που ήξερα εντωμεταξύ απλά ρώτησα τι μπορώ να βάλω και μου έδειξε ! Έτσι τα πήρα ! Και δεν είχε και καθόλου τρόπους ! Καθόλου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dimitra_ 02-07-17 16:17

Κρίμα ...

nxatzhiwannou 02-07-17 16:18

Με βοήθησες πολύ ! Δεν ήξερα τι να κάνω !! [emoji1374]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dimitra_ 02-07-17 16:28

Δεν εκανα τίποτα!!! Αν θες βάλε κι αλλά φυτά κια στο ενυδρείο σου για να κρύβονται τα μικρά ή κάποιος χάριζε φακή εδώ μέσα στο φόρουμ πάρε να κανει ενα ομορφο στρώμα απο πανω για να κρύβονται τα μικράκια απλως να ξέρεις οτι μετα θα ευδοκιμήσουν Μονο τα φυτά που θέλουν λίγο φωτισμό!

nxatzhiwannou 02-07-17 16:29

Προετοιμασία για χρυσόψαρο !
 
Το έχω υπόψιν !! Αλλά από πάνω είναι τζαμί εμένα με μια μικρή τρύπα !! Μπορώ να βάλω φακή ; κάποιο άλλο που να κάνει καλή κρυψώνα αλλά στο βυθό ;

Dimitra_ 02-07-17 16:56

Η φακή είναι ενα πολύ μικρο νούφαρο δεν θα είχες θέμα , το κερατοφυλλο.σίγουρα είναι.εξαιρετικό κι η cabomba αλλά θέλει πολύ φωτισμό!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,24910 seconds with 10 queries