Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Ύπνος 240... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47368)

delta66 21-02-11 22:15

Εβαλες τυρφη ή κατι τετοιο ή αλλαξες λαμπες?

Esprit 21-02-11 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 555787)
Εβαλες τυρφη ή κατι τετοιο ή αλλαξες λαμπες?

Τύρφη έβαλα στο εξωτερικό φίλτρο αλλά δε βλέπω και καμιά ουσιαστική διαφορά Σπύρο...

Εχω pH 7,5 και νομίζω ότι για tetra, ramirezi και σκαλαράκια που θέλω να βάλω ότι είμαι εντάξει σε γενικές γραμμές, ετσι δεν είναι? :confused:

Πρόσθεσα τα ψαράκια που είχα στο μικρό ενυδρείο (20lit) τα οποία ήταν 3 white goldskirt tetra & 2 red serpae tetra. Είχαν μεγαλώσει αρκετά και περιορίζονταν αρκετά εκεί αφού κάθονταν όλο ακίνητα. Τώρα κόβουν κάτι βόλτες και δείχνουν να το απολαμβάνουν απίστευτα! :p Το 20lit θα το κάνω καραντίνα...

Λάμπες δεν άλλαξα, ότι είχα... :smt009

delta66 21-02-11 23:28

Οσο και λιγο να εβαλες θα επρεπε να σου ειχε μαλακωσει λιγο το νερο και να σου ειχε ριξει και λιγο το πεχα?
Ποσο καιρο την εχεις?
Ενυδρειακη τυρφη εβαλες ετσι? Σε καλτσα. (οχι δυχτι).
Ποσα ml εβαλες? (ή σε γραμμ μετρησες)?
Λιτρα νερο?

Esprit 21-02-11 23:54

Μόλις έκανα μετρήσεις και όντως το pH έχει πέσει στο 7! Η γενική σκληρότητα μου είναι 5 και η καρβονική είναι 3! Δεν είναι λίγο χαμηλή η τιμή της καρβονικής? Ή να μην ανησυχώ?

delta66 21-02-11 23:57

kH 3
Παρεχεις διοξειδιο?

Esprit 22-02-11 00:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 555856)
kH 3 Παρεχεις διοξειδιο?

Κοίτα, έχω πάρει ένα απλό σπρέυ της tetra και προσθέτω μία δόση κάθε ημέρα. Δεν έχω δλδ πλήρες σύστημα ελέγχου παροχής του CO2...

Για πες το συλλογισμό σου και γιατί η ερώτηση για να μαθαίνω κιόλας...

delta66 22-02-11 00:57

Η kH ειναι η δυνατοτητα buffering (ρυθμισης) που εχει το νερο να κραταει σταθερο το pH.

Οσο πιο χαμηλη ειναι η kH ειναι, τοσο πιο ευμεταβλητο ειναι το pH και με πτωτικη ταση.
Αν κανεις παροχη διοξειδιου σε σημαντικη ποσοτητα που απο μονη της εχει την ταση να ριχνει το pH θα υπαρξει ενδεχομενως προβλημα.
Θα ελεγα να μην ριξεις κατω απο 3 την kH.

Εγω παντως με diy CO2 και με φουλ τυρφη, και με τιμη kH 2 δεν ειναι ασταθεια.
Πιο χαμηλα δεν ξερω, οπως και δεν ξερω ποσο δυνατο μειγμα προσθετεις και κατα ποσο εχει σταθερη απελευθερωση CO2.

Esprit 22-02-11 01:42

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να ρίξω KH κάτω από 3...

Το ενυδρείο έχει σταθεροποιηθεί τον τελευταίο καιρό από τις μετρήσεις που παίρνω οπότε δεν πειράζω τίποτα. Κάνω τις αλλαγές νερού μου κάθε 10 μέρες ένα 30% περίπου. Εκεί ανεβαίνει λίγο πάλι το pH στο 7.5 ...

Το μόνο σπαστικό είναι αυτή η καφέ άλγη που δε λέει να φύγει με τίποτα...

delta66 22-02-11 01:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 555931)
Το μόνο σπαστικό είναι αυτή η καφέ άλγη που δε λέει να φύγει με τίποτα...

Εχεις και στο μπροστινο τζαμι?

Esprit 22-02-11 02:08

Οχι δεν έχω στο μπροστινό τζάμι ευτυχώς! Πιο πολύ επάνω στα ξύλα αναπτύσσεται και στα φυτά που από πράσινα παίρνουν μια καφετιά απόχρωση. Και ιδίως τα κερατόφυλλα φαίνονται μία αηδία τόσο που τα βγάζω, τα ξεπλένω και τα ξαναβάζω γιατί δεν αντέχω να τα βλέπω καφέ...

delta66 22-02-11 02:26

Τοτε ειναι μια χαρα.
Με καθαρο τζαμι βλεπεις καθαρα την αλγη :cool:

Θα φυγει μονη της.
Μεχρι τοτε απολαυσε την γιατι δινει μια φυσικοτητα στο βιοτοπο

Esprit 22-02-11 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 555951)
Με καθαρο τζαμι βλεπεις καθαρα την αλγη :cool:
Θα φυγει μονη της.
Μεχρι τοτε απολαυσε την γιατι δινει μια φυσικοτητα στο βιοτοπο

Είναι μία άποψη αυτή! ;)

delta66 22-02-11 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 556053)
Είναι μία άποψη αυτή! ;)

Σοβαρα.
Αυτο που με ενοχλει (σε ενα βιοτοπικο ενυδρειο) με μια αλγη ειναι να ειναι στο μπροστινο τζαμι ή να αιωρειται* στο νερο και να μη βλεπω καθαρα.
Κατα τα αλλα μια αλγη** τι κακο μπορει να κανει στο ενυδρειο στο νερο ή στα ψαρια.

* green water - αν και ειναι οτι καλυτερο για χρυσοψαρα
** αν δεν ειναι BGA που ουσιαστικα ειναι κυανοβακτηριο

Σαν να με ενοχλει να δω καθαρα αυτη τη φωτο μεσα στο ενυδρειο μου
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ope-th_006.jpg

Esprit 22-02-11 22:25

Εχεις δίκιο, σε καμία περίπτωση η άλγη που έχουμε δεν είναι ενοχλητική...

Sotiris7 23-02-11 09:12

Βρε μια χαρά είναι το ενυδρειάκι σας............ με τον καιρό θα ισορροπήσει πλήρως, και θα είναι κουκλί. Μην ανησυχείς......... ;)

Esprit 23-02-11 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 556595)
Βρε μια χαρά είναι το ενυδρειάκι σας............ με τον καιρό θα ισορροπήσει πλήρως, και θα είναι κουκλί. Μην ανησυχείς......... ;)

Ευχαριστούμε Σωτήρη! ;)

Sotiris7 23-02-11 09:58

Άντε και με το θεριό................ ;) ;) ;)

Diskus fan 25-02-11 14:32

Θα πρότεινα να "μελετήσεις" πιο προσεκτικά τον συνδυασμό των ψαριών που θέλεις να έχεις.
Επίσης 20λιτρο για καραντίνα ... δεν μου "κάθεται" και τόσο καλά.-
:cool:

Esprit 25-02-11 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 557862)
Θα πρότεινα να "μελετήσεις" πιο προσεκτικά τον συνδυασμό των ψαριών που θέλεις να έχεις.
Επίσης 20λιτρο για καραντίνα ... δεν μου "κάθεται" και τόσο καλά.-
:cool:

Τα ψαράκια που έχω είναι 4 white goldskirt tetra, 2 red serpae tetra, 5 ramirezi, 4 neon tetra, 4 corydoras και 14 cardinals. :)

Έβαλα χτες 2 σκαλάρια (μικρό μέγεθος) και θα βάλω σταδιακά άλλα 4, πάλι μικρό μέγεθος... :smt120

Μέχρις στιγμής όλα καλά! Τον προβληματισμό σου please μήπως μου έχει διαφύγει κάτι και δε το πήρα χαμπάρι... :smt009

Diskus fan 25-02-11 15:26

1. Τα serpae ... ως γνωστόν συνηθίζουν να τσιμπάνε ουρές .... έβαλες σκαλάρια.
2. Είναι κοπαδόψαρα ... αλλά έβαλες μόνο 2 .... όπως και στα περισσότερα είδη είσαι λάθος αριθμητικά ..... εκτός των καρδινάλιων.
3. Τα σκαλάρια .... συνήθως τρώνε τα νέον (και τους καρδινάλιους λέω εγώ) όταν (θα) χωράνε στο στόμα τους.
4. Τα ραμιρέζι μπαίνουν σε ζευγάρι .... κατά προτίμηση. Κατά την προσωπική μου άποψη θα έχεις τσακωμούς, αν όχι ασθένειες και ίσως θανάτους.-
:cool:

Esprit 26-02-11 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 557903)
1. Τα serpae ... ως γνωστόν συνηθίζουν να τσιμπάνε ουρές .... έβαλες σκαλάρια.
2. Είναι κοπαδόψαρα ... αλλά έβαλες μόνο 2 .... όπως και στα περισσότερα είδη είσαι λάθος αριθμητικά ..... εκτός των καρδινάλιων.
3. Τα σκαλάρια .... συνήθως τρώνε τα νέον (και τους καρδινάλιους λέω εγώ) όταν (θα) χωράνε στο στόμα τους.
4. Τα ραμιρέζι μπαίνουν σε ζευγάρι .... κατά προτίμηση. Κατά την προσωπική μου άποψη θα έχεις τσακωμούς, αν όχι ασθένειες και ίσως θανάτους.-
:cool:

Ξεκινάω ανάποδα από το 4 και τα ramirezi, ζυγα τα είχα αλλά κάποια μου έφυγαν. Δυστυχώς ό,τι ψαράκι πήρα σχεδόν από συγκεκριμένο μεγάλο και πολυ γνωστό κατάστημα δυστυχώς απεβίωσε.... τα έχω πάρει άσχημα με αυτό το θέμα... :mad:

Σχετικά με το 3 τα σκαλάρια τα πήρα μικρά για αυτό το λόγο, για να συνηθίσουν τα νεον και τους καρδινάλιους. Διάλεξα όσο το δυνατόν μεγαλύτερα μεγέθη στα μικρά (στα νεον & καρδινάλιους) και καθυστέρησα όσο μπορούσα την είσοδο των σκαλαριών. Οπως λες δεν είναι ο καλύτερος συνδυασμός αλλά δεν είναι και απαγορευτικός, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να συνυπάρξουν μαζί χωρίς προβλήματα. Θα μπουν άλλα 4 σκαλαράκια συνολικά σε διαστήματα, άρα θα γίνουν κοπαδάκι... ;)

Τώρα για τα 2 serpae και τα 3 white tertra αν έβλεπες πως ήταν στο 20 λιτρο ακίνητα και πως τρέχουν στο μεγάλο τώρα δεν περιγράφεται... Ηταν αναγκαστική αλλαγή γιατί τα εβλεπα στο μικρο ενυδρείο και στενοχωριόμουν. Μπορει να προσθέσω μερικά από αυτά... Το ότι τσιμπάνε ουρές, οκ είναι γνωστό... Μέχρι στιγμής αν και νωρίς (δύο μέρες μόνο) όλα καλά! :p
-------------------------
-------------------------
Ένα περίεργο πράγμα, η άλγη άρχισε να εξαφανίζεται εντελώς! :p

Στα ξύλα δεν υπάρχει ίχνος πραγματικά και έχει μείνει λίγη επάνω στα κερατόφυλλα κυρίως... :)

Όπως μου τα λέγατε!! :smt081

Sotiris7 26-02-11 15:55

Χαχαχαχαχα........... μπορεί ο νέος να είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς....... :D :D :D

Esprit 26-02-11 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 558463)
Χαχαχαχαχα........... μπορεί ο νέος να είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς....... :D :D :D

Το έλεγες εσύ και άλλα παιδιά εδώ!

Είμαι πολύ χαρούμενος πάντως, καθάρισε πολύ το ενυδρείο... :)

Sotiris7 26-02-11 16:50

Ρε μια χαρά είναι το ενυδρειάκι σου............. και όσο περνάει ο καιρός, θα γίνεται και ομορφότερο....... ;)

Esprit 27-02-11 17:05

Και ένα βιντεάκι από τους μικρούς μας φίλους...

http://www.youtube.com/user/bgioxari.../0/5cMRPCOEBZE

Enjoy! ;)

billyss 27-02-11 17:17

Πολυ ωραιο :smt041:smt041:smt041

billos95 27-02-11 17:52

Eχει μια κίνηση το ενυδρείο σου και φένεται φανταστηκό!Μπράβο σου!:D

Esprit 27-02-11 19:40

Ευχαριστώ παιδιά! Και ένα ακόμα βιντεάκι με πιο κοντινά πλάνα από τα ψαράκια εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=mhYiunrqUCI

delta66 27-02-11 20:08

Καλα το πας.
Το μεγαλο ξυλο θα το εβαζα δεξια να κρυψει το φιλτρο.
Εχεις καποια ψαρια μεσα που θα ταραξουν τα σκαλαρια στο τσιμπημα και ειναι σε λαθος (μικρο) αριθμο νομιζω
Το ραμιρεζι, ballon ειναι? ή εχει καποιο προβλημα?

Esprit 27-02-11 20:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 559108)
Καλα το πας.
Το μεγαλο ξυλο θα το εβαζα δεξια να κρυψει το φιλτρο.
Εχεις καποια ψαρια μεσα που θα ταραξουν τα σκαλαρια στο τσιμπημα και ειναι σε λαθος (μικρο) αριθμο νομιζω
Το ραμιρεζι, ballon ειναι? ή εχει καποιο προβλημα?

Για το ξύλο έχεις δίκιο τώρα που το λες, δεν το είχαμε σκφτεί...

Προς το παρόν δεν έχουμε καθόλου τσιμπήματα, δεν ξέρω πιο μετά τι θα γίνει αλλά τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχουμε μάχες!

Από τα Ramirezi όλα είναι ballon εκτός από δύο....

Ωραία η ιδέα σου για το ξύλο, πρέπει να το αλλάξω. Αλλά πως θα το κάνω αυτό με τα τόσα ψαράκια μέσα?
-------------------------
Και ένα τελευταίο βιντεάκι, σορρυ που τα βάζω ένα ένα αλλά τα φτιάχνω με μουσικούλα...

http://www.youtube.com/user/bgioxari?feature=mhum

skamanakos 27-02-11 21:01

Πολυ καλη εξελιξη του ενυδρειου σου μπραβο.Εγω θα εβαζα ψηλα φυτα οπως εχινοδωρους πισω στην πλατη ;)

kingrim 27-02-11 21:36

πολυ ομορφο το εχεις κανει και οσ ο παει θα γινει και καλητερο

Esprit 28-02-11 01:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skamanakos (Μήνυμα 559143)
Πολυ καλη εξελιξη του ενυδρειου σου μπραβο.Εγω θα εβαζα ψηλα φυτα οπως εχινοδωρους πισω στην πλατη ;)

-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 559161)
πολυ ομορφο το εχεις κανει και οσ ο παει θα γινει και καλητερο

Ευχαριστώ παιδιά! Εχουμε ακόμα δρόμο...

tsoum 28-02-11 01:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 559090)
Ευχαριστώ παιδιά! Και ένα ακόμα βιντεάκι με πιο κοντινά πλάνα από τα ψαράκια εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=mhYiunrqUCI

Να σε ρωτήσω κάτι. Τα ψαράκια που φαίνονται απο το 0:55 μεχρι 1:35, που είναι κάπως καφετί, ποια είναι; Μαλλον είναι οι καρδινάλιοι (κρινοντας απο τον αριθμό τους), αλλα το χρώμα τους μου φαίνεται περίεργο...

Μου θυμίζουν αυτά.

Esprit 28-02-11 09:49

Γιωργο καλημέρα,

Αυτά που λες είναι! Cloud mountain!

blondi 28-02-11 12:44

πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!!!!!!!!!!!!!!

Esprit 28-02-11 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από blondi (Μήνυμα 559459)
πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστούμε! -+5

Diskus fan 01-03-11 01:42

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα ... ούτε ποιός είναι ο ωραίος νέος ... ούτε ποιός είναι ο παλιός που είναι και αλλιώς ..... μερικά από αυτά που κατάλαβα είναι ότι .... έγραψα ζευγάρι κι' εσύ κατάλαβες ζευγάριΑ. Επίσης κατάλαβα ότι ... έλα παππούλη να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου ..... άρα τσάμπα κουράζομαι.
Καλή συνέχεια.-:cool:

Esprit 01-03-11 10:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 559981)
Εγώ πάντως δεν κατάλαβα ... ούτε ποιός είναι ο ωραίος νέος ... ούτε ποιός είναι ο παλιός που είναι και αλλιώς ..... μερικά από αυτά που κατάλαβα είναι ότι .... έγραψα ζευγάρι κι' εσύ κατάλαβες ζευγάριΑ. Επίσης κατάλαβα ότι ... έλα παππούλη να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου ..... άρα τσάμπα κουράζομαι.
Καλή συνέχεια.-:cool:

Φίλε μου καλημέρα,

δεν καταλαβαίνουμε προς τι η ειρωνεία... Συγγνώμη που το μυαλό μας δεν πήγε στο ότι τα ραμιρεζι πρέπει να είναι ένα και μόνο ζευγάρι και όχι ζευγάρια.

Μπορεί να έχεις δίκιο σε όλα πραγματικά, δεν καταλαβαίνω όμως για ποιό λόγο δεν μπορείς να μπεις σε μία διαδικασία διαλόγου και συζήτησης μαζί μας... Ακόμα και αν είσαι γκουρού της ιχθυολογίας πάλι δεν καταλαβαίνουμε γιατί πρέπει να δεχτούμε την όποια πληροφορία χωρίς να την φιλτράρουμε μέσω ενός υγειούς διαλόγου...

Εδώ σε αυτό το φόρουμ μπηκαμε για τρεις βασικά λόγους, να αντλήσουμε ζωντανή πληροφορία (και όχι να παπαγαλίσουμε υποδείγματα τα οποία ξεψαχνισαμε στην κυριολεξία) , να μοιραστούμε τον ενθουσιασμό μας και να κάνουμε γιατί όχι καινούργιους φίλους. Πίστεψε με εχω μεγάλη εμπειρία σε φόρουμ & σωματεία (υπήρξα και αντιπρόεδρος ενός από αυτών) και απαντήσεις του στυλ ''έλα παππούλη να σου δείξω...'' και ''τσάμπα κουράζομαι'' μόνο αποτρεπτικά μπορούν να λειτουργήσουν για ένα νέο μέλος...

Αν βαριέσαι να μοιραστείς τις γνώσεις σου είναι ακριβώς όπως το είπες ''τσάμπα κουράζομαι''. Δεν είμαστε τύποι του απλά διάβασε το υπόδειγμα και συμπλήρωσε τη φόρμα...

Καλή συνέχεια και σε σένα.

Δημήτρης & Βαρβάρα

Esprita 01-03-11 10:37

:smt023;-)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02900 seconds with 10 queries