Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Περι ζουμιών και σύνθεσης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28060)

harilaos 19-11-08 17:05

Πάρε τον τηλέφωνο ενημέρωσε τον για το τι σου έδωσε και ότι άλλο ήθελες. Στην τελική πες τον πατέρα σου να μιλήσει μαζί του αν αρχίσει να σου τα μασάει.
Αφού έχεις αποφασίσει τι θες να κάνεις μην αφήνεις του πωλητές να σε παρασέρνουν.

Σπύρος Μ 19-11-08 18:54

Ευχαριστώ Χαρίλαε.Θα παίξω το πιο δυνατο χαρτί μου.Την μητέρα μου.Αποδιξη εχω κρατήσει.Με μερικές φωτοτυπιούλες του είδους πο μου έδωσε θα τον πίσω.Πιστεύω.Θα πάρω 4 ορνάτους για να βγάλω ζεύγος και θα μου περισσέψουν λευτά (10ευρώ).Επειδή την Παρασκευή θα πάρω τα μούλτι απο τον greg λέτε να μην βάλω μεχρι τότε ψάρια;Η αφου θα είναι μικρά δεν υπάρχει περίπτωση να ανεβάσω αμμωνία;

xontros 19-11-08 19:25

Αν είναι να πάρεις τα multi την Παρασκευή, μή βάλεις τίποτα στο ενδιάμεσο, γιατί θα καταλήξεις από το πουθενά με κάμποσα ψαράκια, και το απότομο "φόρτωμα" με ψάρια θα πρέπει να αποφεύγεται..

Επίσης, προσπάθησε να τα επιστρέψεις πριν βάλεις μέσα τα multi.. Ίσως δυσκολευτείς να τα "ψαρέψεις", οπότε προσπάθησε να τα πιάσεις πριν μπούνε μέσα τα multi, για να μήν κάνεις το ενυδρείο άνω κάτω, και στρεσάρεις τσάμπα και τα multi που ούτως ή άλλως θα είναι ταλαιπωρημένα από το ταξίδι..

Και αν δε χρειάζεσαι να πάρεις άλλα πράγματα άμεσα από το πετ-σοπ, πες του να σου κρατήσει πιστωτικό υπόλοιπο και να πας να ψωνίσεις αργότερα..

Σπύρος Μ 22-11-08 09:38

Λοιπόν μιλάμε τα παιδιά ήταν εξπέρ!!!Ειδικα ο ενας οση ωρα του εξηγούσα κούναγε το κεφάλι του.Τα πήραν πισω ευτυχώς.Πήρα 4 ορνάτους με την ελπίδα να βγάλω ζεύγος.Μεχρι στιγμης εχω αναγνωρισει 2 αρσενικά.
Αργότερα θα ανοίξω το φως(πρέπει να πάρω και εναν χρονοδιακόπτη)και θα τα ταίσω.Χθες εκανα καλή προσαρμογή(40λεπτά).Θα αρχίσω σε λίγες μέρες παρουσιαση!Τωρα ψάχνω να βρω βαλισνερία

Tolis 22-11-08 12:00

Παράθεση:

Μεχρι στιγμης εχω αναγνωρισει 2 αρσενικά.
Να μας πεις κι εμας πως τοκαμες που τοσα χρονια δεν μπορουμε.

Εισαι σιγουρος οτι ειναι J. ornatus, δεν βαζεις καμμια φωτο, γιατι τα εξπερ παιδια ειναι φωστηρες?

Σπύρος Μ 22-11-08 12:12

Τα εξπερ παιδιά του μαγαζιού;Τι λεμε τώρα αν δεν ήξερα τιποτα απο ενυδρεία θα μου είχαν δώσει 5κιλα φροντόζες.
Αρσενικά νομίζω επειδή είναι πιο επιθετικά και πιο μεγαλόσωμα.Φωτο θα μπει σύντομα.Μακάρι να υπήρχε ενας επαγγελματίας(εστω ενας) σε ολη την Ελλάδα.Τουλάχιστον μου άλλαξε τα ψάρια

Tolis 22-11-08 12:14

Το οτι ειναι πιο μεγαλοσωμα και πιο επιθετικα δεν λεει κατι, εκτος αν ειναι σε τελικο μεγεθος και πολυ καιρο σε ενα ενυδρειο.

Σπύρος Μ 22-11-08 12:17

3 Συνημμένο(α)
φωτογραφίες

Σπύρος Μ 22-11-08 18:08

Και με φωτογραφική μηχανή(μολις 4.1 megapixels) αλλα και πρόχειρες πιστεύω πως είναι καλές

http://img221.imageshack.us/img221/5554/dsc00975jl9.jpg

και η αγαπημένη μου:http://img145.imageshack.us/img145/402/dsc00976uc2.jpg

αλλη μια εκπληκτική:http://img231.imageshack.us/img231/8213/dsc00981nw5.jpg

Υ.Γ:Δεχομαι παρατηρήσεις για το στήσιμο του ενυδρείου.Θα βάλω μπόλικες βαλισνερίες ωστε να καλύψω και τις εισόδους του φίλτρου και μερικές σαν φυσικό χώρισμα των 2 περιοχών(πέτρας,σαλιγγαριών)
Υ.Γ(2):Μπορώ να βάλω υπογραφή στις φωτογραφίες μου;

Tolis 22-11-08 21:58

Εμενα για νεαρα J. marlieri μου κανουν, συγχαρητηρια στους εξπερ. και γινεται αρκετα μεγαλο, ανετα 12 εκ.

Πολυ συχνα τα θηλυκα julidochromis γινονται πιο μεγαλα απο τα αρσενικα, γιαυτο μη βιαζεσαι να λες οτι ξεχωρισες αρσενικα θηλυκα, οταν (κι αν) ζευγαρωσουν θα δεις.

Σπύρος Μ 22-11-08 22:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 306785)
Εμενα για νεαρα J. marlieri μου κανουν, συγχαρητηρια στους εξπερ. ειπα και πριν πως ήταν ειρωνικό

Πολυ συχνα τα θηλυκα julidochromis γινονται πιο μεγαλα απο τα αρσενικα, γιαυτο μη βιαζεσαι να λες οτι ξεχωρισες αρσενικα θηλυκα, οταν (κι αν) ζευγαρωσουν θα δεις.

οκ.


!!!!

alexinio 22-11-08 22:15

Westie συγχαρητήτια για την επιλογή να το στήσεις tanganyka.
Ευτυχώς καταστάλλαξες για τα καλά κάπου.
Τα ψάρια πολύ όμορφα μακάρι να σου βγει ζευγάρι και να τα πάνε καλά με τα μούλτι.
Θες όμως πολλά πολλά σαλιγκάρια.
Τα διπλάσια από αυτά που έχεις βάλει.Βάλε επίσης και κάτι για να χωίσεις περιοχές.
Καλή συνέχεια!!!!

Σπύρος Μ 22-11-08 22:58

Κατα την γνώμη μου το σετ-απ δεν είναι καθόλου ολοκληρομένο.
Πρεπει να βαλω αλλα 30-40 κελύφη και αρκετές βαλισνερίες αλλα και πολυ δουλειά ακόμη.Ίδη τουλάχιστον 30λεπτά την ημέρα ασχολούμαι ψάχνοντας πληροφορίες βλέποντας βιοτοπικά ενυδρεία,διαβάζοντας άρθρα,κάνοντας μετρήσεις.Μεχρι και την φωτογραφική μηχανή εμαθα που δεν ήξερα τίποτα και ιδη μαζεύω λευτά για να πάρω καμμια καλή.Προσπαθώ να εχω ενα ωραίο ενυδρείο ενα ωραίο σύνολο και θα τα καταφέρω ...

Πάνος 23-11-08 14:24

καλη συνεχεια σπυρο!!! επτελους οι σκεψεις σου και τα γραπτα σου παιρνουν σαρκα και οστα...εστω κι αν φτανουν σε μας σαν φωτογραφιες..να ακους τους κιχλιδαδες του φορουμ και ολα θα πανε καλα!!!;)

Raven 23-11-08 14:39

Μπραβο Westie, πολυ ομορφο το ενυδρειο και ωραια ψαρακια ! Να σου ζησουν !

Σπύρος Μ 23-11-08 14:50

Ευχαριστώ Πανο και Raven.Θα το κάνω ακόμη καλύτερο.Ελπίζω μια μέρα να καταφέρω να σας φτάσω!!!

thanasis76 23-11-08 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 306903)
Ευχαριστώ Πανο και Raven.Θα το κάνω ακόμη καλύτερο.Ελπίζω μια μέρα να καταφέρω να σας φτάσω!!!

δεν εχεις αναγκη να φτασεις κανεναν μας...
το θεμα ειναι να εχεις ενα σωστο ενυδρειο που σου αρεσει και να χαιρεσαι τα ψαρια σου και τις τυχον γεννες σου...
καλη συνεχεια!!!
ειναι πολυ ομορφο!!!!

Σπύρος Μ 23-11-08 15:08

Ευχαριστώ Θανάση οχι μονο για τα καλά σου λόγια αλλά και για την βοήθεια που μου έδωσες.

makis206 24-11-08 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 306792)
Προσπαθώ να εχω ενα ωραίο ενυδρείο ενα ωραίο σύνολο και θα τα καταφέρω ...

Kι έχεις ήδη κάνει την αρχή, μ'αρέσει το πείσμα σου westie, ένα μεγάλο μπράβο από μένα !

-+5

xontros 24-11-08 13:20

Μπράβο βρε Σπύρο! :smt041

Τι πιο ευχάριστο από το να ανοίγεις το GAB Δευτέρα μεσημέρι, και να βλέπεις ότι το ενυδρείο εξελίσσεται τόσο ωραία! Και είμαι σίγουρος πως στο σωστό δρόμο που έχεις μπει, σιγά σιγά θα γίνει ακόμη καλύτερο! :p

Υ.Γ.1. Τελικά τα ψαράκια αυτά θα τα κρατήσεις? Κάνουν? Ή πάνε για αλλαγή κι αυτά?

Υ.Γ.2. Γέμισε με λίγο περισσότερο νερό, να φτάσει η στάθμη μέχρι πάνω, εκεί που ξεκινάει το καπάκι..

Υ.Γ.3. Βγάλε κι εκείνα τα φυτά που ούτως ή άλλως έχουν μαραθεί..

Υ.Γ.4. Πολύ ωραία νομίζω στήθηκαν οι πέτρες.. Δεν ξέρω αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ακόμη, πάντως, κάνε ό,τι είναι και άφησέ τες, για να πιάσουν άλγη και να γίνει ακόμη πιο φυσικό το αποτέλεσμα!

Συγχαρητήρια και πάλι και καλή συνέχεια!

Σπύρος Μ 25-11-08 22:21

Τις διόρθοσα τις πέτρες(φοβόμουν μην γίνει κατολίσθηση).
Ακόμα τα ψάρια θα τα κρατήσω.Τα μούλτι θα τα πάρω σε λίγο καιρό επειδή τώρα καθε μέρα γράφω διαγωνίσματα ενώ προετοιμάζομαι και για το lower αλλα κάνω και κιθάρα και μπάσκετ και πηγαίνω αναγκαστικά μια φορά την ημέρα γυναστήριο.Οποτε μένουν 2-3 το πολυ ωρες για λοιπά διαβάσματα+οτι αλλο κάνω.Δεν προλαβαίνω ωστόσο δεν το παραμελώ.
Θα το φτιάξω το ενυδρείο.Τωρα στο τέλος αν και δεν προλαβαίνω να κάνω τίποτα(μέχρι και τώρα που σας γράφω επρεπε να είμουν για ύπνο αφού είμαι πτώμα)κάθομαι ξύπνιος.Αχ με εφαγε η βιοπάλη:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02078 seconds with 10 queries