Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Το νερο θαμπωσε υπερβολικα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100811)

SweepingFish 10-07-18 18:15

Οκ, ευχαριστω. Θα το δοκιμασω

SweepingFish 11-07-18 18:33

Καλησπέρα ξανά... έχω τον εξής προβληματισμό. Έκανα σήμερα 2 τεστ για no3, ήθελα να δω κάτι. Δεν είναι αυτό το θέμα. Στο πρώτο τεστ βγήκαν κοντά στα 2ppm ενώ στο δεύτερο το χρώμα ήταν έντονο σκούρο κόκκινο.

https://imgur.com/a/S1TbJmY

Ορίστε και η φωτογραφία. Τι λέτε, να κάνω ακόμα ένα τεστ επειδή θα υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος;

sarpijk 11-07-18 18:37

Τα τεστ δεν ειναι πολυ ακριβή.

SweepingFish 11-07-18 18:39

Και τι μπορώ να κάνω; Θα δοκιμάσω να κάνω άλλη μια μέτρηση. Το Api masterkit είναι.

sarpijk 11-07-18 18:41

Γεμιζεις φυτα το ενυδρειο, βαζεις μια αγγελία μηπως καποιος κοντα σου εχειι λιγο μπολι να σου δώσει και γεμιζεις φρεσκο νερο.

Ελαφρια ιχθυοφορτιση και συχνες αλλαγες στην αρχη.

SweepingFish 11-07-18 18:42

Φυτά έχω βάλει

sarpijk 11-07-18 18:42

Τι φυτα?

SweepingFish 11-07-18 18:47

Sessiliflora, micranthemoides, lobelia mini, rubin, cryptocoryne, hygrophylla difformis και alternathera reineckii mini.
Έκανα πάλι τεστ και μου βγάζει όσο η πρώτη μέτρηση σήμερα. ~2-3 ppm.

sarpijk 11-07-18 18:56

Μια χαρα εισαι. Εχεις ειδη οπως η difformis και sessiflora που ειναι ταχειας αναπτυξης. Αυτο σημαινει οτι βελτιώνουν (οπως ολα τα φυτα ) την ποιοτητα του νερου.

SweepingFish 12-07-18 13:39

Πιστεύω βρήκα γιατί μου έβγαζε και χτες και σήμερα πορτοκαλοκόκκινο και κόκκινο αντίστοιχα. Δεν θα τα είχα ανακαινίσει όσο χρειαζόντουσαν. Γιατί έκανα άλλη μια και έβγαλε πάλι ~2-3 ppm. Το στρώσιμο είναι ήδη στην 21 μέρα οπότε λέω να περιμένω άλλη 1-1.5 εβδομάδα για να μπορέσει να ολοκληρωθεί.
-------------------------
Καλησπέρα, έχω μια απορία σχετικά με το φίλτρο Hailea BT-400. Έχει ένα κουτί με ενεργό άνθρακα σε μπιλάκια και ένα ακόμα σφουγγάρι άνθρακα. Το σφουγγάρι θα βάλω το δικό μου αλλά το κουτί με τα μπιλάκια να το αφήσω; Γίνεται να βγει; Επίσης έχω το Hailea F-60 και έχει μια μπλε λάμπα αλλά είναι κολλημένη με την άσπρη οπότε δεν μπορεί να βγει επειδή δεν είμαι σε θέση να πάρω καινούργια θα την καλύψω με ένα χαρτόνι να μην φαίνεται το μπλε χρώμα αλλά μπορεί να πάρει φωτιά. Θα υπάρχει θέμα να αφήσω το μπλε με την άλγη; Α ξέχασα, έβαλα το νερό του στρωσίματος αλλά και καινούργιο. Θα επειρεάσει το στρώσιμο αυτό ή την βιολογία που έχει δημιουργηθεί;

sarpijk 12-07-18 16:40

Βγαλε τον ανθρακα και βαλε βιολογικο υλικο ή ελαφρόπετρα απο praktiker.

Με τη μπλε λαμπα δε θα βγουν άλγες εκτός αν συντρέχουν αλλοι λογοι.

SweepingFish 12-07-18 16:48

Οκ ευχαριστώ. Επίσης, η βιολογία που είχε δημιουργηθεί επηρεάστηκε; Δεν έχω καταλάβει πως βγαίνει το κουτί με τον άνθρακα, με τα μπιλάκια. Δεν λέει και στο manual.

sarpijk 12-07-18 18:29

Τα ωφελιμα βακτήρια αποικουν ολες τις επιφανειες του ενυδρείου δεν χάνονται εαν αλλαχτει το νερο.

Kapsourakis 14-07-18 11:17

θα σου πρότεινα να μην βάλεις γαρίδες με γκάππυ μαζί. Μπορεί να μην έχεις θέμα με τις μεγάλες γαρίδες αλλά σίγουρα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τα γκάππυ να σου φάνε τις μικρές γαρίδες (νεογνά).

SweepingFish 14-07-18 14:40

Βρήκα σήμερα 2 σαλιγκαράκια, θα είναι από τα κλαδέματα που πήρα λογικά.

https://imgur.com/a/BmPyxNW

Τι σαλιγκάρια είναι; Λέτε να επιζήσουν αφού δεν έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο είναι όμως προς το τέλος του, νομίζω.

sarpijk 14-07-18 14:52

Δεν φαίνεται καθόλου καθαρα η φωτό. Ψαξε για physa fontinalis ή Ramshorn snail. Μαλλον τα πρωτα εχεις.

Δεν θα εχουν απολυτως κανένα θέμα.

Ειναι ωραιο οταν αρχιζει και φαινεται ζωη στο ενυδρείο ε?

SweepingFish 14-07-18 15:02

Ωραία, ευχαριστώ!! Ναι, είναι!! :D :D Βρήκα άλλα 2

EDIT: Χρειάζεται να τα ταίζω κάτι; Τα βλέπω να σουλατσάρουν στα φίλα των φυτών και στα τζάμια.

GN_AZ 14-07-18 21:50

θα την βρουν την άκρη τα σαλιγκαράκια αλλά αν θέλεις ρίξε κ εσύ κάτι.

μάλλον για ramshorn μου φαίνεται. έχει στίγματα ?

SweepingFish 15-07-18 17:29

Δεν μου φαίνεται να έχουν, είναι και μικρά δεν φαίνεται ξεκάθαρα αλλά έχουν μακρόστενο κέλυφος από ότι έχω καταλάβει, δεν είναι τελείως σαν το κέλυφος του ramshorn, όταν μεγαλώσουν θα φαίνεται καλύτερα
-------------------------
Η θερμοκρασία είναι 28.5 συνέχεια σπάνια έχω δει και 29. Μπορώ να την μειώσω κάπως με κάποιον απλό τρόπο;

stanisalus18 15-07-18 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish (Μήνυμα 1044857)
Η θερμοκρασία είναι 28.5 συνέχεια σπάνια έχω δει και 29. Μπορώ να την μειώσω κάπως με κάποιον απλό τρόπο;

Καλησπέρα. Με ανεμιστηρια σε συνδυασμό με έναν ελεγκτή θερμοκρασίας?

SweepingFish 15-07-18 21:55

Καλησπέρα, όχι ακόμα δεν έχω βάλει τίποτα. Υπάρχει κάποιος φθηνός ελεγκτής θερμοκρασίας επειδη πηρα και το ενυδρειο και θα ειναι πολλα τα εξοδα :/

sarpijk 15-07-18 22:09

Υπαρχουν πολλες επιλογες στο ebay. Προσφατα πηρα τον καινουριο Eliwel που παρουσιασε και ο Γιαννης. Απο Αγγλια ππυ έρχεται και πιο γρηγορα γυρω στα 22 €.

SweepingFish 15-07-18 22:22

Ωραια ευχαριστω. Θα το δω!

stanisalus18 15-07-18 22:22

Υπαρχει ο STC-1000 που το εχουν παρα πολλοι συνχομπιστες αλλα και ο σχετικα καινουργιος E-1000. Τον πρωτο μπορεις να τον βρεις ακομα και στα 6 με 10 ευρω απο Κινα στο eBay με λιγη αναζητηση. Απλως ετσι θα αργησει αρκετα να ερθει. Τα βρισκεις και απο Αγγλια που σε μια δυο βδομαδες θα το εχεις στο σπιτι σου οπως και λεει ο φιλος Στεφανος εδω. Υπαρχουν και οι "ενυδρειακοι" ελεγκτες θερμοκρασιας αλλα αυτοι κοστιζουν αρκετα χωρις λογο.

ΥΓ: Elitech οχι Eliwell Στεφανε :D

SweepingFish 15-07-18 22:24

Να δω για τον Elitech που εκανες και παρουσιαση. Αυτον εδω λετε;

https://m.ebay.co.uk/itm/Temperature...anner=1&_rdt=1

sarpijk 15-07-18 22:38

Αυτον ακριβως απο τον ιδιο πωλητη αγορασα 6 Ιουλιου και την Παρασκευη μου ηρθε ενημερωση.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish (Μήνυμα 1044889)
Να δω για τον Elitech που εκανες και παρουσιαση. Αυτον εδω λετε;

https://m.ebay.co.uk/itm/Temperature...anner=1&_rdt=1


SweepingFish 15-07-18 22:40

Ωραια. Θα χρειαστει να συνδεσω πανω τον θερμοστατη και ανεμιστηρακια pc ή συνδεω αυτον πανω μονο με αυτα που ερχεται;

sarpijk 15-07-18 22:47

Ο ελεγκτής σου βγαζει δύο παροχές για ελεγχο θερμανσης και ψυξης. Στην μια βαζεις τον θερμαντηρα και στο αλλο ανεμιστήρες pc.

Παντως να σου πω οτι το 28,5 και 29 δεν λεει κατι. Αυτη τη στιγμη δεν εχεις ψαρια απ.οσο θυμαμαι.

Είναι πολυ ζεστές οι μερες που διανύουμε αλλα προσωπικα εχω και 2 ενυδρεια χωρις ψυξη απλα με καλη οξυγόνωση.

SweepingFish 15-07-18 22:58

Εχω φυτα. Ειμαι στο τελος του στρωσιματος ομως αλλα εχω καλη οξυγονωση και πιστευω οτι μεχρι το τελος της εβδομαδα θα μπουν ψαρια, θα το δω με τις μετρησεις βεβαια(εχω καλη αναταραξη της επιφανειας). Τα φυτα θα εχουν προβλημα με αυτες τις θερμοκρασιες; Αν βαλω για παραδειγμα εναν ανεμιστηρα η κατι τετοιο για να γλυτωσω το ρυθμιστη;

Δεν ξεπερνανε τους 29.5 οι θερμοκρασιες δηλαδη

GN_AZ 16-07-18 00:03

για μικρά διαστήματα τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά αν η θέση του ενυδρείου είναι τέτοια ώστε διατηρείς 29 για 2-3 μήνες τον χρόνο τότε ίσως να ζοριστούν.

ο stc με ανεμιστήρα από pc είναι η πιο εύκολη κ οικονομική λύση ελέγχου της θερμοκρασίας.

SweepingFish 16-07-18 10:16

Καλημερα, οχι δεν ειναι μονιμα στους 28.5 τωρα για παραδειγμα εχει πεσει 27.5 .

sarpijk 16-07-18 19:03

Ηρθε παντως εμενα σημερα αυτος που ειχα παραγγειλει απο Αγγλια στις 6 Ιουλιου.

SweepingFish 16-07-18 19:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 1044918)
Ηρθε παντως εμενα σημερα αυτος που ειχα παραγγειλει απο Αγγλια στις 6 Ιουλιου.


Οκ, ευχαριστώ για την ενημέρωση !! :D

SweepingFish 19-07-18 17:38

Καλησπέρα, σήμερα είδα ένα σαλιγκάρι να το παίρνει η ροή του φίλτρου, και να κολλάει εκεί το αφήνει, τώρα για παράδειγμα είναι κοντά στην επιφάνεια και κουνιέται. Στα υπόλοιπα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τόσο στα μικρά όσο και στα άλλα 2 μεγάλα. Είναι κάτι ανησυχητικό ή έτυχε;

Επίσης, το στρώσιμο προχωράει, τα no2 είναι 1-2 (ανοιχτό μοβ ήταν δεν μπορούσα να διακρίνω αν ήταν 1 ή 2) και τα no3 20 νομίζω (πορτοκαλί προς σκούρο πορτοκαλί) και η αμμωνία είναι ανάμεσα στο 0 με το 0.25. Α και κάτι ακόμα, την Κυριακή θα είναι η 29η μέρα του στρωσίματος. Είναι φυσιολογικό που η αμμωνία δεν έχει μηδενίσει πλήρως και που τα no3 είναι 10-20 και τα no2 1-2; Μου φαίνεται ανησυχώ/αγχώνομαι ότι δεν θα ολοκληρωθεί τζάμπα.

EDIT: Τώρα το πήρε πάλι και το κάνει ''βόλτες'' στην επιφάνεια, χρειάζεται να το πιάσω εγώ να το κολλήσω πάλι. Όταν το κολλήσω, κάνει βόλτες στο τζάμι πάλι όπως το συνηθισμένο. Τελικά ξανακολάει από μόνο του όταν το παίρνει.

Υ.Γ Ανακάλυψα και ένα ramshorn τώρα..

SweepingFish 22-07-18 18:43

Το στρώσιμο είναι στην 32η μέρα και μετράω εδώ και 5 μέρες τις ίδιες μετρήσεις, είναι φυσιολογικό;

NH3: 0-0.25ppm
NO2: 1-2ppm
NO3: 10-20ppm

SweepingFish 23-07-18 18:50

Χρειάζεται μήπως να ρίξω λίγη αμμωνία; Γιατί και σήμερα πήρα ακριβώς τις ίδιες μετρήσεις και δεν μου φαίνεται μετά από 1 μήνα και 3 μέρες να είναι τόσο ''περίεργες οι μετρήσεις αφού έστρωνα και με αμμωνία και όχι με τροφή.

sarpijk 23-07-18 19:29

Μην παιδευεσαι με τα τεστ, δειχνουν στο περιπου. Δεν ειναι δυνατον με τεστ των 10 € να περιμενουμε ακριβεια εργαστηριου. Βαλε ψαρια.

SweepingFish 24-07-18 19:33

Τα τεστ της api έχω το masterkit. Εφόσον είναι όπως τα λες αύριο θα κάνω μια αλλαγή νερού αύριο και θα βάλω. Λες να βάλω αμέσως 4 γκαμπυ; 3 θηλυκά 1 αρσενικό.
-------------------------
Πήρα τα ψάρια...τώρα είναι σε διαδικασία προσαρμογής. Μια ερώτηση, πότε θα τα ταίσω για πρώτη φορά;

sarpijk 24-07-18 20:53

Απο την πρωτη στιγμη θεωρητικα αλλα λογικα και αναλογα τα ψαρια θα κρυφτουν στην αρχη. Mη ξεχνας να κανεις συχνοτερες αλλαγες για τον πρωτο καιρο. Πχ 2 φορες την εβδομαδα.

SweepingFish 25-07-18 09:30

Θα τα ταίσω το πρωί, αλλαγές νερού θα κάνω κάθε Κυριακή και τις πρώτες εβδομάδες Τετάρτη ή Πέμπτη και Κυριακή πάλι ένα 30%.

Επίσης, ένα από τα θηλυκά έχει ουρά σαν σαν είναι τσιμπημένη/φαγωμένη και κάθεται μακριά από τα υπόλοιπα μια είναι στην επιφάνεια μία στον βυθό, βέβαια μόλις μπήκε στο ενυδρείο και θα του δώσω χρόνο να προσαρμοστεί πλήρως και βλέπουμε στο μέλλον.

Υ.Γ Χρειάζεται να ταίζω κάτι άλλο εκτός από flakes;
-------------------------
Καλημερα, αυτο το ψαρι που σας ελεγα με την τσιμπισμενη ουρα μου φαινεται πεθανε. Δεν αναπνεει και καθεται ανασκελα και το περνει το φιλτρο.

Τα υπολοιπα φαινονται να ειναι μια χαρα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02632 seconds with 10 queries