Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Εύρεση Σιλικόνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10761)

lasal 25-02-07 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από parrot (Μήνυμα 154171)
Παιδιά έχω μπλεχτεί... έχω στα χέρια μου την profi 4100 χρώματος γκρί. Να τη χρησιμοποιήσω τελικά ή δεν είναι κατάλληλη....

H profi 4100 ειναι δοκιμασμένη και κάνει για ενυδρεία.
Μόνον που το γκρί δεν ειναι οτι καλύτερο.
Να προτιμήσεις μαύρο η διαφανές.

parrot 25-02-07 00:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 157011)
H profi 4100 ειναι δοκιμασμένη και κάνει για ενυδρεία.
Μόνον που το γκρί δεν ειναι οτι καλύτερο.
Να προτιμήσεις μαύρο η διαφανές.

Ευχαριστώ!

steady 25-02-07 01:00

μα ειναι προφανες οτι ΔΕΝ προτεινα τη σιλικονη απλα ειπα οτι ειναι λιγο ανακριβες να λεμε οτι αμα γραφει 100%καθαρη κανει αυτο θελω να πω η δεν το εξεφρασα σωστα η δεν εγινα κατανοητος...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
εινε 100% καθαρη σιλικονη οπως αναγραφη

για να μην ενοηθει το παραπανω τα γραψα αυτα οτι αμα γραφει 100%καθαρη κανει...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
Οπως και η den braven, αρκεί να αναγράφουν 100% σιλικόνη.

εγω λοιπον που ειμαι ασχετος διαβαζω αυτο και περνω την σιλικονη της φοτο αφου αμα γραφει 100% καθαρη ειναι οκ οπως λες ετσι?στο ποστ που εδωσες 2χρονια πριν ψαχνοντας σιλικονη για να φτιαξω ενυδρειο ζητησα 100%καθαρη οπως διαβασα αφου αρκει να γραφει μονο αυτο ευτηχως που καποιος μου πε οτι δεν κανει?ποσο ποιο συγκεκριμενος να γινω?

steady 25-02-07 01:15

το ιδιο πραγμα ελεγα και τοτε αλλα παλι κατανοητος δεν γινομουν εαν με ρωτησει καποιος τι σιλικονη να παρω για το ενυδρειο και του πω αν γραφει πανω 100%καθαρη εισαι οκ θα κανω ΛΑΘΟΣ εφοσον υπαρχουν σιλικονες που γραφουν κατω απο το 100%καθαρη με μικρα γραματακια αντιμουχλικη συμφωνουμε εδω?αυτο ειναι ολο το θεμα...δεν καταλαβαινω γιατι να παρει τοση διασταση...

Takis 25-02-07 01:31

Οταν λεει 100% σιλικονη εννοει οτι δεν ειναι απο αυτες που κανουν για στοκαρισμα κλπ εργασιες και αρα δεν ειναι μειγμα σιλικονης με κατι αλλο.
Μπορει ομως ανετα να ειναι 100% σιλικονη, αλλα παραλληλα και αντιμουχλικη. Αυτη δεν μας κανει.
Θελουμε 100% σιλικονη και να μην ειναι αντιμουχλικη.

steady 25-02-07 02:11

αυτο προσπαθω να πω και γω τακη με τα παραπανω αρα οταν λεμε lasal οτι αμα γραφει πανω 100%καθαρη ειναι οκ ειμαστε ασαφης οχι απολυτα λαθος αλλα ειναι ασαφες το σωστο ειναι να λεμε 100% καθαρη χωρις αντιμουχλικα...και συνηθως αμα εχει εικονες απο πλακακια νεροχυτες κτλ δεν κανει...γιαυτο εβαλα τη φοτο για να δειξω το παραπανω τωρα γιατι μου εγινε τετοια επιθεση....
Παράθεση:

γιατί παίρνεται τους κακόμοιρους χομπίστες στον λαιμό σας.
με ποια φραση περνω καποιον στο λαιμο μου δεν καταλαβα,απλα ανεφερα αρχικα κατι που ακουσα για την 4100 και μετα ειπα οτι το να ειναι 100%καθαρη δεν σημαινει οτι δεν εχει αντιμουχλικα δηλαδη οτι να λεμε αμα γραφει ''100%καθαρη ειναι οκ'' ειναι ασαφες, κακο ειναι εβλαψα κανεναν?

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 25-02-07 14:13

Παιδιά καλημέρα,
Να πω κι εγώ κάτι? Δεν θέλω να σας μπερδέψω:rolleyes:
Εγώ έχω στο μαγαζί τη σιλικόνη που χρησιμοποιεί ο Χριστοφιλόπουλος (από τους πιο γνωστους κατασκευαστές ενυδρείων) η οποία βγαίνει σχετικά ακριβά. Αυτή λοιπόν δεν είναι 100% σιλικόνη και έχει και κάτι ενυδρειάρες επάνω:smt047 . Της Akva Stabil επίσης δεν αναφέρει ποσοστό σιλικόνης. Πριν από τρεις ημέρες έκανα παραγγελία σε πωλητή της Den Braven ο οποίος μου είπε ότι οι 100% σιλικόνες είναι τοξικές:shock: , τώρα αυτό το άκουσα και σας το λέω (κι εγώ προχθές το έμαθα και δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι ισχύει) και ότι η δική τους για ενυδρεία δεν είναι 100%. Πάντως η Logo1000 που έχω επίσης και που χρησιμοποιώ συχνά (λόγω της τιμής) έχω την εντύπωση οτι δεν λεει ποσοστό.
Πάντως ένα είναι σίγουρο.... όλες οι σιλικόνες λήγουν περίπου 18 μήνες μετά την παρασκευή τους και όλες οι εταιρείες γράφουν 2 χρόνια επάνω!!
ΜΗΝ πάρετε ποτέ σιλικόνη που ΔΕΝ γράφει τίποτα, την έχουν σβήσει. Αυτό είναι σίγουρο!!!:cool:
Φιλικά Ανδρέας

netblues 25-02-07 18:58

Να το θεσω αλλιως..
Η λεξη ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ οπου εμφανιζεται ειναι ισχυροτερη οποιασδηποτε αλλης ενδειξης, και κανει το προιον ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για ενυδρειακη χρυση.
Απο κει και περα σιγουρα υπαρχουν σιλικονες με μη τοξικες προσμιξεις, (πχ χρωμα) που απο τη στιγμη που ο κατασκευαστης τις δινει ως καταλληλες για ενυδρεια εμεις δεν ειμαστε σε θεση να το ελεγχουμε αυτό κάπως, αλλα τον εμπιστευομαστε

Απο την αλλη η λεξη καθαρή μερικές φορές ειναι σε αντιπαραθεση πχ με το αν ειναι ανακατεμενη με κολλα η καποιο αλλο υλικο, οχι ομως με το αντιμουχλικο πρόσθετο που για τον "μαστορα" που την χρησιμοποιει δεν του αλλαζει κατι...

Και για να παιζουμε με τις λεξεις, η καθαρη σιλικονη οταν ειναι υγρη ΕΙΝΑΙ τοξική, οταν στεγνωσει δεν ειναι.
Αυτο που τελικα μας ενδιαφερει ειναι το υλικο που χρησιμοποιουμε να στεγνώνει και να σκληραινει τελειως, (καποιες μενουν μαλακες) να μην διαλυεται στο νερό, και να εχει καλες συγκολλητικες ιδιοτητες.
Η καθαρη σιλικονη χωρις ΚΑΝΕΝΑ προσθετο εχει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ αυτες τις ιδιοτητες.

ΥΓ
Οσο για τον πωλητη της Den braven, τι θελει να μας πει δλδ?
Οτι οι 100% ειναι τοξικες κατα 100% ενω οσες ειναι 70% σιλικονη τοτε ειναι τοξικες κατα 70%? Δεν βγαζουν νοημα αυτα..
Και επειδη στο προφορικο πολλα λεγονται και παρερμηνευονται, γιαυτο υπάρχουν οι προδιαγραφές, η αναγραφόμενη χημική συσταση και οι επισημες ερωτησεις προς τον κατασκευαστή.....

aafent 29-03-07 23:10

Αναζητώ σιλικόνη στην Καλλιθέα
 
Αναζητώ ενυδρειακή σιλικόνη στη Καλλιθέα (Αθήνα)… υπάρχει κάποιο μέλος που να γνωρίζει μαγαζί που έχει ;

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 12-04-07 12:26

Καλημέρα προς όλους,

Ετοιμάζω παραγγελία σιλικόνης LOGO 1000, ενδιαφέρεται κανείς?

aafent 13-04-07 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου (Μήνυμα 167256)
Καλημέρα προς όλους,

Ετοιμάζω παραγγελία σιλικόνης LOGO 1000, ενδιαφέρεται κανείς?

Ενδιαφέρομαι εγώ, όμως για 3 σωληνάρια μόνο (Μακράς λήξης).

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 13-04-07 16:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aafent (Μήνυμα 167601)
Ενδιαφέρομαι εγώ, όμως για 3 σωληνάρια μόνο (Μακράς λήξης).

Πόσο μακράς δηλαδή?

aafent 14-04-07 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου (Μήνυμα 167608)
Πόσο μακράς δηλαδή?

Να λήγει μετά το τέλος του 2008

ioannist 21-07-07 23:10

Παιδιά και στην Σοφοκλέους και Φιλαρέτου (από οδό Δαβάκη Δεξια στην Σοφοκλέους) θα βρείτε σιλικόνη ενυδρείων.

andreas213 14-12-07 00:12

εγω μολις εφτιαξα το ενυδρειο μου με σιλικονη bison η οποια γραφει οτι ειναι ειδικη για ενυδρεια και γραφει απ εξω 100% σιλικονη.μολισ τελειωσα την συγκολληση μυριζει εντονα:( .μηπωσ θα εχω προβλημα?:confused: την συγκεκριμενη σιλικονη την αγορασα 3.80 ευρω.

Takis 14-12-07 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas213 (Μήνυμα 221287)
εγω μολις εφτιαξα το ενυδρειο μου με σιλικονη bison η οποια γραφει οτι ειναι ειδικη για ενυδρεια και γραφει απ εξω 100% σιλικονη.μολισ τελειωσα την συγκολληση μυριζει εντονα:( .μηπωσ θα εχω προβλημα?:confused: την συγκεκριμενη σιλικονη την αγορασα 3.80 ευρω.

Αν μυριζει σαν ξυδι, κανενα προβλημα.

andreas213 15-12-07 00:34

καπως ετσι μυριζει.ελπιζω να πανε ολα καλα.ευχαριστω πολυ.:D

fishme1 15-12-07 01:16

την εχω χρησιμοποιησει και εγω κανει

johnpalavos 16-12-07 11:30

ΜΑΡΚΑ ΓΙΑ ΜΑΥΡΗ..
 
μηπως θα μπορουσε καποιοσ να προτεινει για ενυδρεια μια μαυρη σιλικονη?(ποια μαρκα δηλαδη).
Ευχαριστω.

Σπύρος Μ 24-05-08 14:57

Eγω αγόρασα τη NIRLAT SILCONE R.T.V 100/100 κοστίζει μονο 2.00 και βρισκεται στην Οδο Ηρακλείτου στην ευθειά του Μy Market στο Αιγάλεω.Πολυ καλή λύση.Η ημερομηνία λύξης για αυτή που πήρα λέει 04/09

tasinio 24-05-08 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 266133)
Eγω αγόρασα τη NIRLAT SILCONE R.T.V 100/100 κοστίζει μονο 2.00 και βρισκεται στην Οδο Ηρακλείτου στην ευθειά του Μy Market στο Αιγάλεω.Πολυ καλή λύση.Η ημερομηνία λύξης για αυτή που πήρα λέει 04/09

meta 6 mines

Σπύρος Μ 24-05-08 16:39

Αν θέλει κανείς να πει για τι συληκόνη αγορασε ποσο και απο που εδώ ποστάρει.

alexinio 24-05-08 18:51

Θα ήταν καλύτερο westie να την χρησιμοποιήσεις πρώτα και να δεις ότι δεν υπάρχουν προβλήματα και μετά να την προτείνεις.
Άμα έχει πάνω ένδειξη για ενυδρείο τότε πάω πάσο

Σπύρος Μ 24-05-08 19:07

ναι έχει.Και μου το είπε μαγαζάτορας που φτιάχνει ενυδρεία με την συγκεκριμένη συλικόνη

george 24-05-08 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 266173)
ναι έχει.Και μου το είπε μαγαζάτορας που φτιάχνει ενυδρεία με την συγκεκριμένη συλικόνη

http://www.nirlat.com/pdf/100RTV_Pure_Silicone.pdf


Silicone sealant is not suitable for aquariums seal

Σπύρος Μ 24-05-08 19:56

Μα αυτός μου είπε πως κολλάει μια χαρά και κάνει για ενυδρεία χωρίς προβλημα.Υπάρχει κανένα άλλο;
-------------------------
Άχρηστη τουλάχιστον δεν κόστιζε πολλά.

chemical mac 24-05-08 20:41

Σιλικόνη DeBraven & Soudal ειδικές για ενυδρεία με το σήμα του ψαριού πάνω, μόνο 4.5 ευρώ από τον φίλο και συνχομπίστα μας Χάρη Χ. Ελάχιστα ακριβότερες από αυτές που πουλάει το praktiker αλλά 100% για την κατασκευή ενυδρείων. ;)

Σπύρος Μ 24-05-08 20:57

Μπορεί να στείλει Αιγαλεω;

dinos99 24-05-08 21:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από westie (Μήνυμα 266212)
Μπορεί να στείλει Αιγαλεω;

πλακα κανεις ετσι???θα σου στειλει μια σιλικονη απο θεσσαλονικη????πανε στο πρακτικερ που ειναι διπλα σου και παρε μια logo 1000

Σπύρος Μ 24-05-08 21:09

ok:D:D

Nik25 25-05-08 01:02

Τελικα θα κολλησεις το ενυδρειο μονο σου ε????χμμμ καλη τυχη!
Για σιλικονη μονο Den braven Aqua Silicone και logo 1000 ,δοκιμασμενες και οι 2 απο μενα παρα παρα πολλες φορες!

asteris_veroia 25-05-08 10:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 266186)
http://www.nirlat.com/pdf/100RTV_Pure_Silicone.pdf


Silicone sealant is not suitable for aquariums seal

εγω την εχω χρησειμοποιησει και δεν ειχα κανενα προβληβα.επισης αυτη την σιλικονη την χρησειμοποιει και ο πετσοπας εδω στη Βεροια σε ολα του τα ενυδρεια και δεν εχει υπαρξει προβλη σε ολη τη διιαρκεια των 20-25 χρωνων λειτουργιας του μαγαζιου του.

netblues 25-05-08 10:45

Αν και απο πλευρας συστασης δεν προκυπτει οτι υπαρχει κατι κακό, το πιο πιθανο ειναι οτι η εταιρια δεν μπηκε στο κοπο να την πιστοποιησει για χρηση σε τροφιμα, οποτε σου λεει, καλυτερα να πω οτι δεν κανει, παρα να εχω θεματα μετά.

Σπύρος Μ 25-05-08 10:47

Τελικά είναι κατάλληλη;

netblues 25-05-08 10:48

Βασει προδιαγραφων ΟΧΙ

Σπύρος Μ 25-05-08 11:21

Αλλα ο Αστέρης είπε πως την χρησιμοποιεί ζωρίς πρόβλημα

asteris_veroia 25-05-08 11:37

ναι χωρις προβλημα τη διαφανη χρησιμοποιω,και με τον καιρο περνει ενα καπως μπλε χρωμα.

smernaros 25-05-08 12:06

εχω δουλεψει τη soudal τη den braven kai και τη bison .οι πρωτες δυο μου φανηκαν καπως σκληρες νατο πω?:smt017 .ληγμενες δεν ηταν σιγουρα ισως ομως να ηταν χαλασμενες απο ακαταληλες συνθηκες αποθηκευσης. :smt073παντως τη bison τη βολευτικα καλυτερα και την εχει και το πρακτικερ.

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 18-06-08 11:25

Καλημερα σε ολους...


πριν αρκετο καιρο ρωτουσα πως μπορουμε να μεταφερουμε ψαρια σε μεγαλεσ αποστασεις...

το κακο ειναι ομως πως το ενυδρειο μου αρχισε να δακριζει ενα ομορφο απογευμα 10 μερες πριν την μεταφορα του στην Κω ενω ολα λειτουργουσαν ομαλα.
Το ενυδρειο το εκανα με την den braven
αλλα τελικα απο οτι φανηκε κατι δεν πηγε καλα.....
Καταλαβαινετε πως ταραχτηκα λογο της αγαπης που εχω για το χομπυ αυτο.

Το αποτελεσμα ηταν να μεταφερω αμεσα τα ψαρια σε αλλο μικροτερο ενυδρειο που διαθετο και να αδιασω το νερο απο το ενυδρειο....(πριν ερθει η γυναικα μου και δει το σπιτι με 380λ νερο στο σαλονι και κοιμηθω επειτα στο μπαλκονακι...:p:p:p:p:p:p:p).

Αυτο που αντικρισα δεν περιγραφεται διοτι η σιληκονη ηταν κατασπρη και ξεκολουσε λες και δεν κολουσε στο τζαμι καθολου....ευτυχος που το ενυδρειο ειναι καδρομενο....

Μετα βεβαια απο αυτο που ειδα αρχισα τις εργασιες....
Αφου εξισα ολες τις κολες ας πουμε το αφησα να στεγνωση πολυ καλα(3 μερες περιπου εκτεθημενο στην αυλη μου) και επειτα αγορασα logo 1000 και το ξαναπερασα απο την αρχη....επειτα το αφησα να στεγνωση 1 εβδομαδα περιπου και σημερα τα ψαρια μου ζουν και παλι στο 380λ σπιτι τους στη Κω.

Jeepas 18-06-08 12:58

τι να πεις...για την den braven έχω ακούσει τα καλύτερα (προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει παρά μόνο την bison).
Κάτι θα είχει "παιχτεί"...Μα ληγμένη μα διατηρημένη υπό κακές συνθήκες μα κάτι ξέφυγε στην εφαρμογή...δε ξέρω.
Έπρεπε να ξαναδοκιμάσεις με άλλο σωληνάριο :grin:
Εσύ θα έχανες το χρόνο σου κι εμείς θα κερδίζαμε από το αποτέλεσμα (μη :smt075 βαράτε όλοι μαζί ωρέ)
Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα ποτέ με den braven?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02802 seconds with 11 queries