Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Nano Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=205)
-   -   Reef σε Rio 125 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=99354)

Παναγιώτης Κ 19-01-18 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Karlos7 (Μήνυμα 1033488)
Ναι λέω και εγώ να το ανεβάσω λίγο παίζω στο W1 σε δύναμη 2.θα το πάω στο 3
Στο w2 και δύναμη 1 είναι δυνατό.
Και τον έχω και στραμμένο προς τα επάνω λιγο

Θα το δεις όπως θα το ρυθμίζεις γιατί στο βίντεο φαίνεται ότι η παλμική κίνηση είναι καλή, αλλά δεν υπάρχουν ζώνες ροής νερού.

nasos_discus 19-01-18 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 1033494)
Θα το δεις όπως θα το ρυθμίζεις γιατί στο βίντεο φαίνεται ότι η παλμική κίνηση είναι καλή, αλλά δεν υπάρχουν ζώνες ροής νερού.

Καλημέρα, πώς το βλέπεις ότι δεν υπάρχουν ζώνες νερού και τι είναι αυτό? Πώς το φτιάχνεις?
Ευχαριστώ

Karlos7 19-01-18 12:36

Ναι ούτε εγώ το κατάλαβα. ..

Παναγιώτης Κ 19-01-18 13:26

Ζώνες ροής νερού φαίνεται πως δεν υπάρχουν γιατί τα κοράλλια δεν κανουν στροβυλισμους. Στην ουσία εχεις χαμηλή ΡΟΗ γενικά. Έχουν μόνο το πάνω κάτω απο το w1.
Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί τοποθετώντας ένα 3ο κυκλοφοριτη.

Τοποθετώντας 2 stream pumps η μια απέναντι από την άλλη θα δημιουργήσεις ζώνες ροής νερού σαν του πλυντηρίου φαντάσου και με τη jebao στο w1 δίνεις και το «φυσικό» πάνω κάτω που ήδη έχεις.


ΥΓ: τα είπα λίγο περίεργα. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε:D

nasos_discus 19-01-18 13:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 1033524)
Ζώνες ροής νερού φαίνεται πως δεν υπάρχουν γιατί τα κοράλλια δεν κανουν στροβυλισμους. Στην ουσία εχεις χαμηλή ΡΟΗ γενικά. Έχουν μόνο το πάνω κάτω απο το w1.
Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί τοποθετώντας ένα 3ο κυκλοφοριτη.

Τοποθετώντας 2 stream pumps η μια απέναντι από την άλλη θα δημιουργήσεις ζώνες ροής νερού σαν του πλυντηρίου φαντάσου και με τη jebao στο w1 δίνεις και το «φυσικό» πάνω κάτω που ήδη έχεις.


ΥΓ: τα είπα λίγο περίεργα. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε:D

Οκ το κατάλαβα, αλλά νομίζω αν βάλει την rw4 στο w2 πρόγραμμα θα κάνει αυτό που λες μαζί με την παλμικη κίνηση :D
Ευχαριστούμε

Karlos7 19-01-18 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nasos_discus (Μήνυμα 1033525)
Οκ το κατάλαβα, αλλά νομίζω αν βάλει την rw4 στο w2 πρόγραμμα θα κάνει αυτό που λες μαζί με την παλμικη κίνηση :D
Ευχαριστούμε

Στο w2 θα χάσω το παλμικο. .

nasos_discus 19-01-18 15:45

Όχι απλά δεν θα είναι τόσο έντονο.

Karlos7 21-01-18 10:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 1033524)
Ζώνες ροής νερού φαίνεται πως δεν υπάρχουν γιατί τα κοράλλια δεν κανουν στροβυλισμους. Στην ουσία εχεις χαμηλή ΡΟΗ γενικά. Έχουν μόνο το πάνω κάτω απο το w1.
Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί τοποθετώντας ένα 3ο κυκλοφοριτη.

Τοποθετώντας 2 stream pumps η μια απέναντι από την άλλη θα δημιουργήσεις ζώνες ροής νερού σαν του πλυντηρίου φαντάσου και με τη jebao στο w1 δίνεις και το «φυσικό» πάνω κάτω που ήδη έχεις.


ΥΓ: τα είπα λίγο περίεργα. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε:D

Καλημέρα.
Έβαλα άλλον έναν κυκλοφορητή Κινέζο 3000 λιτρ από την απέναντι πλευρά να χτυπάει επιφάνεια και γωνία.η RW παίζει στο W1 στο 5.έχω την εντύπωση ότι έχω ροή καλύτερη. Το βράδυ με το που κλείσουν τα φώτα κλείνει και ο κυκλοφορητής που πρόσθεσα και η RW γυρνάει σε night Mode.

Karlos7 23-01-18 19:48

3 Συνημμένο(α)
Πρόσφατα έτυχε να γνωρίσω τον Νικόλα κατά το GAB VOAS! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΌΣ άνθρωπος και χομπιστας με γνώσεις και διαθεση να βοηθήσει από τον πιο αρχαριο.η οργάνωση του αποτελεί σημείο αναφοράς και ο καλοπροεραιτος χαρακτήρας του σε σκλαβωνει. ..και στο τέλος έφυγα και με frags που έκοψε χωρίς να το ζητήσω καν! Ευχαριστώ Νικόλα!είσαι σημείο σταθμός για το hobbie χάρηκα που σε γνώρισα και περιμένω νέα συνάντηση όχι για frags αλλά για να ανταλλάξουμε απόψεις!

Παναγιώτης Κ 23-01-18 21:40

Μπράβο στο Νίκο και στα παιδιά που πάνε μπροστά το χομπυ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01763 seconds with 10 queries