Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   πολλα νιτρικα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98036)

Τάκης 03-09-17 14:32

Ναι, αν το φίλτρο δεν μπορεί να τραβήξει νερό το κλείνεις

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 03-09-17 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1020002)
Αν η τροφή έχει κάνει στρώμα στο βυθό ή έχουν μπουκώσει τα σφουγγάρια και το βιολογικό στο φίλτρο,
ένα ελαφρύ καθάρισμα μόνο καλό θα κάνει,
έτσι και αλλιώς δεν έχει ψάρια μέσα, στο στρώσιμο είναι


.Σωστή συμβουλή θα ήταν κατά την γνώμη μου 'Αν έχουν μπουκώσει ,σε ένα μηνα δίχως ψάρια ,να πάρεις άλλο φίλτρο . Ενυδρειο όταν είναι στην διαδικασία στρωσίματος ,δεν αγγίζουμε το φίλτρο ,αλλά ούτε τον βυθό ,ας μας έχει πέσει μέσα και 1000 μλ τροφή .Μόνο αλλαγή νερού ακόμα και 90% . Αυτά ξέρω εγώ

isidor 03-09-17 19:42

Εγώ σε νέο ενυδρείο με παλιό φίλτρο είχα νιτρικά κοντά στο 50 με 60.
Έκανα αλλαγές νερού και δεν γίνονταν τίποτα.
Σε δυο μέρες πάλι τα ίδια. Μόλις καθάρισα το φίλτρο και όχι λίγο, αλλά αρκετά, έπεσαν σε φυσιολογικά επίπεδα.

George Gio 03-09-17 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ (Μήνυμα 1020122)
.Σωστή συμβουλή θα ήταν κατά την γνώμη μου 'Αν έχουν μπουκώσει ,σε ένα μηνα δίχως ψάρια ,να πάρεις άλλο φίλτρο . Ενυδρειο όταν είναι στην διαδικασία στρωσίματος ,δεν αγγίζουμε το φίλτρο ,αλλά ούτε τον βυθό ,ας μας έχει πέσει μέσα και 1000 μλ τροφή .Μόνο αλλαγή νερού ακόμα και 90% . Αυτά ξέρω εγώ

το φιλτρο ειναι εσωτερικο και γυρναει 800λτ την ωρα για 60 λιτρα μια χαρα δεν ειναι?
οπως το βλεπω απ εξω το siporax ειναι φυσιολογικο το μπλε σφουγγαρι το ενα ειναι καααπως λερωμενο
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από isidor (Μήνυμα 1020126)
Εγώ σε νέο ενυδρείο με παλιό φίλτρο είχα νιτρικά κοντά στο 50 με 60.
Έκανα αλλαγές νερού και δεν γίνονταν τίποτα.
Σε δυο μέρες πάλι τα ίδια. Μόλις καθάρισα το φίλτρο και όχι λίγο, αλλά αρκετά, έπεσαν σε φυσιολογικά επίπεδα.

τα εβγαλες τα υλικα ολα απ το φιλτρο?
τα επλυνες εκτος ενυδρειου?

Τάκης 03-09-17 23:25

σε τόσο μικρό φίλτρο και ειδικά τώρα στο στρώσιμο ΜΟΝΟ με νερό ενυδρείου,
και απαλό πλύσιμο, απλό και ελαφρύ ξέβγαλμα

planetgeo7 04-09-17 09:23

Το φίλτρο δεν ανταποκρίνεται σωστά και μπουκώνει γρήγορα , αυτό μας δείχνει σημάδια ότι όταν Βάλης τους ζωντανούς οργανισμούς θα έχεις πρόβλημα . Ξέπλυνε με νερό ενυδρείου τα σφουγγάρια αλλά όχι το βιολογικό υλικό κάνε μια αλλαγή νερού 90% και μέτρα από την επόμενη ημέρα χωρίς να Βάλη τροφή και ζουμιά . Αυτό το επαναλαμβάνεις αν η τιμές σου είναι στα ύψη.

Τάκης 04-09-17 09:47

Τροφή δεν θα σταματήσεις να βάζεις,
θα την βάλεις μέσα σε τούλι για να μη σκορπίσει μέσα στο ενυδρείο και στο λερώσει
-------------------------------------------------
Παιδιά, το ότι μπούκωσε το φίλτρο δεν μας λέει κάτι, γιατί αν έριχνε τη τροφή μέσα στο ενυδρείο χωρίς να την έχει σε τούλι είναι φυσικό επόμενο,
όταν θα έχει ψάρια η τροφή , αν είναι σε λογική ποσότητα, δεν θα προλαβαίνει να μείνει.
Και αφού δεν έχει αμμωνία ή νιτρώδη και έχει τόσα πολλά νιτρικά το φίλτρο έδειξε πως ανταποκρίνεται σε θέματα βιολογίας,
όχι πως ένα μεγαλύτερο εξωτερικό φίλτρο δεν ήταν καλύτερα,
αλλά μη βάζουμε τον φίλο μας σε άσκοπες προς το παρόν αγορές

George Gio 05-09-17 22:50

Λοιπόν έκανα 90 % αλλαγή νερού και καθάρισα ελαφρά το φίλτρο το οποίο δεν είχε πολύ βρωμιά κι έκανα μέτρηση μετά απο 4 ώρες αμμωνία νιτρώδη στο 0 και νιτρικά 50...
Τώρα πως θα συνεχίσω? Θα κάνω μικρές αλλαγές καθημερινά?

Dimitra_ 06-09-17 02:29

Υπαρχει μήπως καθόλου τροφή στο βυθό ;πιστεύω οτι με τη σκούπα θα έπεφταν τα νιτρικά σε κανονικό επίπεδο .
Εγώ θα εκανα σκούπα σε καμια μέρα απο τώρα κι δεν θα πείραζαν τίποτα άλλο για καμια βδομάδα βάζοντας μονο τροφή... Αφού μετρούσα φυσικά κι έβλεπα οτι είχαν πεσει τα no3 .
Τη τροφή να την βάζεις σε καλσον όχι χύμα...
Και σε καμια βδομάδα θα εκανα μια τελευταία μεγάλη αλλαγή κι αφού έπαιρνα σωστές μετρήσεις θα έβαζαν ψάρακια...
Η αγορά πάντως ενος εξωτερικού φίλτρου θα σου έλυνε τα χέρια... Τα εσωτερικά μπουκωνουν εύκολα...

George Gio 06-09-17 15:49

Δεν υπάρχει τροφή στον βυθό και την τροφή την βάζω σε αποχή.. .σκούπα μπορώ να κάνω με λάστιχο ή πρέπει να πάρω εμπορίου?
Εν τω μεταξύ δε βρίσκω πουθενά κερατοφιλο μπας και βοηθησει

DEXFISH 06-09-17 20:04

Μπορείς με το λάστιχο και αν θες κόψε ένα μπουκαλάκι και προσαρμοσε το μπροστά για να μην τα ρουφάει όλα το λάστιχο, να είναι πιο ήπιο.

isidor 06-09-17 21:28

Δες αυτό μήπως σε βοηθήσει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=748482

George Gio 07-09-17 19:31

Ευχαριστώ isidor

George Gio 10-09-17 21:38

Έκανα τεστ στο νερό της βρύσης το βρήκα 100 (μελανιασε το τεστ)
Επίσης το ίδιο παραμένει και το ενυδρείο..
Έκανα κι ένα τεστ σε εμφιαλωμένο να δω τι θα βγάλει και το έδειξε 10
Μπορώ να κάνω αλλαγές με εμφιαλωμένο η Όχι?
Επίσης μια ερώτηση χαζή Αλλά θα την κάνω το τεστ το κοιτάμε στα πλάγια η από πάνω?
Ρωτάω για να σιγουρευτώ μπας και κάνω καμία βλακεία

Τάκης 10-09-17 22:00

Δεν θα σε συμφέρει εμφιαλωμένο ,
πρέπει να δεις για φίλτρο με ρητίνη για νιτρικά,
πιο πολύ για να πίνετε και εσείς

George Gio 10-09-17 22:14

Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να βρω λύση το τι θα κάνω με το ενυδρείο Εμείς για να πίνουμε έχουμε μηχάνημα με μπουκάλα 20λτ εμφιαλωμένο...

Dimitra_ 10-09-17 22:44

Κάνε με εμφιαλωμένο.

George Gio 11-09-17 14:52

Τάκη διάβασα για την ρητίνη απ ότι κατάλαβα μπαίνει μέσα στο φίλτρο απλά θέλει μια διαδικασία πριν μπει με αλατονερο (αλατι ενυδρειακο) και μετά ξέπλυμα με νερό οσμοσης το οποίο δεν έχω..περιμενω κερατοφιλο τώρα αν δεν ριξει τπτ θα συνεχίσω με εμφιαλωμενο

delta66 11-09-17 17:16

Το νερο της βρυσης σου ειναι ακαταλληλο και για ποσιμο και για ενυδρειο.
Το κερατοφυλλο δεν κανει θαυματα. Ακομα κι οταν το βαζουμε σε ενυδρεια που το νερο της βρυσης δεν εχει νιτρικα, παλι χρειαζεται αλλαγη νερου κλπ.
Και τα 10 νιτρικα του εμφιαλωμενου, ειναι πολλα και για ποσιμο και για ενυδρειο. Ειναι καλυτερα απο το τιποτα φυσικα.
Πρεπει να ασχοληθεις με σοβαρο φιλτρο νερου.
Να λυσεις οριστικα το θεμα του ποσιμου αλλα και του ενυδρειου.
Παρε εδω να ρωτησεις περισσοτερα http://waterwaves.gr/
Θα επωφεληθεις πολυ οικονομικα σε βαθος χρονου, αλλα βασικα θα εχεις καθαρο νερο να πινεις.

Dimitra_ 11-09-17 19:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George Gio (Μήνυμα 1020789)
Έκανα τεστ στο νερό της βρύσης το βρήκα 100 (μελανιασε το τεστ)
Επίσης το ίδιο παραμένει και το ενυδρείο..
Έκανα κι ένα τεστ σε εμφιαλωμένο να δω τι θα βγάλει και το έδειξε 10
Μπορώ να κάνω αλλαγές με εμφιαλωμένο η Όχι?
Επίσης μια ερώτηση χαζή Αλλά θα την κάνω το τεστ το κοιτάμε στα πλάγια η από πάνω?
Ρωτάω για να σιγουρευτώ μπας και κάνω καμία βλακεία

Γιώργο έχετε θέμα γενικά εκεί με το νερό κι κάποιος άλλο το είχε αναφέρει.
Αν σε παίρνει οικονομικά πάρε ενα φίλτρο ... Όχι για το ενυδρείο αλλά για σας !

George Gio 11-09-17 19:56

Έχω αρχίσει και το ψάχνω για φίλτρο παιδιά Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

DEXFISH 12-09-17 06:14

Σε κάποιες περιοχές, πχ στη Χίο, για να κάνεις πόσιμο το νερό του δικτύου θέλεις φίλτρο χιλιάδων ευρώ.
Ρώτα τι μπορεί να γίνει για την περιοχή σου, αν έχουν κι άλλοι κτλ. Υπάρχουν κάποιες πηγές με κατάλληλο νερό που γεμίζει ο κόσμος μπιτόνια; Επίσης πρέπει να βρεις μια άλλη μάρκα εμφιαλωμένο. Πάντα κοιτάω τα νιτρικα που γράφει η συσκευασία πριν αγοράσω και έχω πάθει πλάκα με το πόσο χάλια είναι κάποιες μάρκες που θεωρούσα ότι ήταν οι καλύτερες.

George Gio 12-09-17 19:30

Μια τελευταία ερώτηση ρε παιδιά να πάρω αντίστροφηαντίστροφης όσμωσης η μπορώ κι αυτά που είναι δίπλα και μπαίνουν στον πάγκο επάνω?

tolisn 12-09-17 19:48

Για να αφαιρέσεις τα νιτρικά πρέπει να βάλεις φίλτρο με μεμβράνη αντίστροφης όσμωσης ή φίλτρο με κάνιστρο ρητίνης. Τα απλά φίλτρα που μπαίνουν πάνω στον πάγκο έχουν συνήθως μόνο ενεργό άνθρακα και δεν μπορούν να αφαιρέσουν τα νιτρικά.
Με 100 νιτρικά στο δίκτυο, κατά την γνώμη μου θα χρειαστείς Α/Ο με πρόσθετο στάδια ρητίνης.

Τάκης 12-09-17 20:23

σκέτη Α/Ο δεν αφαιρεί νιτρικά, θες και φίλτρο ρητίνης νιτρικών.
Θεωρώ πως είναι καλύτερα φίλτρο άνθρακα και φίλτρο ρητίνης αν δεν θες μαλακό νερό


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02397 seconds with 10 queries