Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   60λτ Νέος χομπιστας. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97265)

Siempre 31-05-17 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 1011888)
Γενικά......δεν πρέπει να γίνεται!!!Αν στα 60 λίτρα κάποτε φτάσεις 50-100 υβρίδια,τί θα τα κάνεις;;;

Μάλιστα το κατάλαβαα! Σχετικά με το φίλτρο πόσο μεγάλο εννοείς; Τί χαρακτηριστικά να κοιτάω;

Tanganyiκας 31-05-17 14:19

Να έχει χώρο για βιολογικό υλικό και να γυρνάει 5-6 φορές τα λίτρα του ενυδρείου.

Lth1 31-05-17 14:27

Αν δεν κανω λαθος και οπως λεει ο γιωργαρος,για μεγαλύτερο φιλτρο...μπορεις να κανεις πατέντα με την αντλια του συγκεκριμένου φιλτρου..ποσα λιτρα ανα ωρα λεει??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Siempre 31-05-17 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1011897)
Αν δεν κανω λαθος και οπως λεει ο γιωργαρος,για μεγαλύτερο φιλτρο...μπορεις να κανεις πατέντα με την αντλια του συγκεκριμένου φιλτρου..ποσα λιτρα ανα ωρα λεει??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


300 την ώρα. Μήπως θα ήταν καλύτερο να πάω σε εξωτερικό φίλτρο; Την πατέντα που λέτε πρέπει να την μελετήσω λίγο γιατί δεν ξέρω πως πρέπει να γίνει και τί θα χρειαστώ!

Dimitra_ 31-05-17 14:53

Του έχω ηδη προτείνει να βαλει τον μονομάχο που έχει εδώ κι ένα χρονο στη γυαλα. Δεν το είδε κανείς αυτό ;

Lth1 31-05-17 15:26

Ναι αμε το ειδα εγώ :-)
Καθως μια θηλυκια


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimitra_ 31-05-17 15:31

Να Στε καλά!
Ουτε γκάπυ ούτε τίποτα...
Το φίλτρο μπορείς να το κανεις έτσι όπως σου πα... Δοκιμασμένο.
Δεν θα χεις θέμα!
Σου φαίνεται μικρο.
Δεν εχεις πολύ μεγάλο ενυδρείο.. Μην αγχωνεσαι...
Βάλε το μονομάχο κι μια θηλυκιά θα δεις κι γέννα. Θα μαγευτεις...

Tanganyiκας 31-05-17 15:32

Το είδα για τον μονομάχο.................αλλά η προτάσεις που γίνονται θα πρέπει να τις αναλύουμε(αν είναι σωστές ή όχι)ώστε ο επόμενος που θα διαβάσει να γνωρίζει!

Dimitra_ 31-05-17 15:33

Δεν αμφιβάλλω... Απλως θεωρώ οτι τώρα πρεπει να σώσουμε το ψαράκι...

Tanganyiκας 31-05-17 15:36

Καλά είναι αφού υπάρχει ο μονομάχος να μπει εκεί,αλλά πρέπει να υπάρχει και σωστή βιολογία.

Dimitra_ 31-05-17 15:37

Φυσικά! Μα το έχει δηλώσει κι είναι κι πολύ. Σωστός σε αυτό... Οτι θα το στρώσει πρωτα...

Tanganyiκας 31-05-17 15:43

Συζητάμε για αυτό που δείχνει στην φωτογραφία,ότι δεν επαρκεί ο χώρος του για να μπει βιολογικό υλικό.

Dimitra_ 31-05-17 15:55

Ναι... Κι επειδή το έχω δουλέψει του λέω ότι του φαίνεται... Θα βάλει μια στρώση ενυδρειακο βαμβάκι σε καλσον θα βάλει μακαρόνι κι εγώ θα έβγαζα κι τελείως το σφουγγάρι... Αλλα αν το θελει... θα το κόψει...έτσι ώστε να χωράνε όλα... Θα τα στουμπωσει λίγο αλλά δεν θα έχει θέμα...
-------------------------
Πήγαινε στον Αμαζόνιο!! Για υλικά για το ενυδρείο κλπ...
-------------------------
Ακόμα κι στη τρύπα που έχει μπορεί να βάλει βιολογικό υλικό... Έτσι θα μειωσει κι τη ροή... Περισσότερο επίσης θα το βυθίσεις αρκετά μέσα στο νερό το σωληνάκι το άσπρο όμως εξω απο το νερό.

Siempre 31-05-17 21:44

Παιδιά το ενυδρείο στήθηκε. Έχω θέμα με το ξύλο το οποίο παρόλο που έβαλα μια μικρή πέτρα απο κάτω δεν στέκεται με τίποτα. Έβαλα αντιχλώριο και βακτήρια. Θερμοκρασία να ανεβάσω στους 32;(Κάπου διάβασα οτι βοηθάει για πιο γρήγορο στρώσιμο).

Απορίες: 1) Δεν είναι καλή ιδέα να αγοράσω βαρίδια ψαρέματος και για το ξύλο και τα φυτά; Σε θέμα εμφάνισης δεν θα φαίνονται τα βαρίδια καθώς θα τα θάψω. 2) Στο φίλτρο έβαλα μόνο υαλοβάμβακα μέσα στο κενό που είχε. Δεν ξέρω αν το ηρέμησα όσο έπρεπε. Το ενυδρείο φαίνεται ήρεμο αλλά νομίζω το έχω τοποθετήσει πολύ κάτω το στόμιο που βγαίνει το νερό απο το φίλτρο. Επίσης είχε και λαστιχάκι για να βγάζει μπουρμπουλήθρες αλλά έβγαζε πάρα πολλές και πολύ βίαια(Το πλαστικό που ρυθμίζεις την ένταση δεν λειτουργεί καν.) Βάζω φωτογραφίες για να μου πείτε.
https://image.prntscr.com/image/ba52...f05b824c08.pnghttps://image.prntscr.com/image/58d0...cff14ef83b.pnghttps://image.prntscr.com/image/481a...6981f1df74.png

Dimitra_ 31-05-17 21:51

Μια χαρά!

Siempre 31-05-17 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1012006)
Μια χαρά!

Δήμητρααα δεν μου απάντησες σε καμία απορία! :p

Τάκης 31-05-17 21:59

βαρίδια δεν θα βάλεις, και ειδικά αν είναι μεταλλικά ,
δεν θα βάζεις μόνο βακτήρια αλλά θα βάζεις σε ένα τούλι καμια κουταλιά της σούπας τροφή, αλλιώς δεν θα στρώσει ποτέ :)

Siempre 31-05-17 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1012009)
βαρίδια δεν θα βάλεις, και ειδικά αν είναι μεταλλικά ,
δεν θα βάζεις μόνο βακτήρια αλλά θα βάζεις σε ένα τούλι καμια κουταλιά της σούπας τροφή, αλλιώς δεν θα στρώσει ποτέ :)

Ναι σωστά ξέχασα να ταΐσω! Σε τούλι γιατί; Για να μην διασπαστεί; Δεν έχω τώρα είναι η αλήθεια! Καμιά άλλη ιδέα;

Στο φίλτρο τί άλλο να προσθέσω ;

Dimitra_ 31-05-17 22:01

Βαρίδια όχι. Δεν έχω να πω κάτι. Το φίλτρο είναι μια χαρά... Σου Ρίπα πως να το κανεις. Θα χρειαστείς βιολογικό υλικό κόψε το σφουγγάρι... Και βάλε σε καλσον μακαρόνι. Δεν είναι δύσκολο. Σε υψος είναι μια χαρά !!
Όταν το βλέπεις να λιώνει το αλλά ζεις... Εχεις πάρει τεστ ;

Αμμωνία μηδέν νιτρικά 0 νιτρώδη μέχρι 10

Και το φαι σε καλσον

Τάκης 31-05-17 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Siempre (Μήνυμα 1012010)
Ναι σωστά ξέχασα να ταΐσω! Σε τούλι γιατί; Για να μην διασπαστεί; Δεν έχω τώρα είναι η αλήθεια! Καμιά άλλη ιδέα;

Στο φίλτρο τί άλλο να προσθέσω ;

για να μπορείς εύκολα να την αλλάζεις καθε 2-3 ημερες ή αν μουχλιάσει

Lth1 31-05-17 22:05

+1 με την αποψη του κ.τακη
Και ενα μεγαλο μπράβο σου για το στησιμο..
Πολυ καλο για αρχη...μπράβο σου και παλι

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Siempre 31-05-17 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1012011)
Βαρίδια όχι. Δεν έχω να πω κάτι. Το φίλτρο είναι μια χαρά... Σου Ρίπα πως να το κανεις. Θα χρειαστείς βιολογικό υλικό κόψε το σφουγγάρι... Και βάλε σε καλσον μακαρόνι. Δεν είναι δύσκολο. Σε υψος είναι μια χαρά !!
Όταν το βλέπεις να λιώνει το αλλά ζεις... Εχεις πάρει τεστ ;

Αμμωνία μηδέν νιτρικά 0 νιτρώδη μέχρι 10

Και το φαι σε καλσον

Ωραία αύριο θα φτιάξω το φίλτρο και θα αγοράσω και τα τεστάκια. Για σήμερα να πετάξω έτσι σκέτη τροφή η καλύτερα να περιμένω αύριο να αγοράσω τούλι; (Που θα βρω τούλι ρε παιδιά; ΣΚ γίνονται γάμοι! :p )
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1012013)
+1 με την αποψη του κ.τακη
Και ενα μεγαλο μπράβο σου για το στησιμο..
Πολυ καλο για αρχη...μπράβο σου και παλι

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ ευχαριστώ! :)

Lth1 31-05-17 22:08

Για τεστ μην βιαστείς παρε απο το ebay πολυτεστ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Siempre 31-05-17 22:11

Παιδιά τα βαρίδια είναι απο μολύβι. Ισχύει το ίδιο; Να μην τα βάλω ε;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1012016)
Για τεστ μην βιαστείς παρε απο το ebay πολυτεστ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάνα site έτσι εγχώρια δεν υπάρχει που να τα έχει κάπως οικονομικά;

Τάκης 31-05-17 22:20

ειδικά επειδή ειναι μολύβι

Lth1 31-05-17 22:21

Τα φερνουν σε ενα μαγαζι στον Κηφισό γνωστη αλυσιδα αλλα τωρα δεν ξερω αν εχουν... :-(

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Siempre 31-05-17 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1012022)
ειδικά επειδή ειναι μολύβι

Εντάξει άρα τα ξεχνάω. Θερμοκρασία να ανεβάσω; Το ξύλο υπάρχει περίπτωση μέχρι αύριο να τραβήξει νερό και να πέσει ;

Κωστας Malawi 31-05-17 22:23

το ξυλο θα πεσει μονο του σε μερικες μερες.υπομονη.

Dimitra_ 31-05-17 22:24

Επίσης θα σου γίνει το νερό καφέ απο το ξύλο μην τρομαξεις

Τάκης 31-05-17 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Siempre (Μήνυμα 1012024)
Το ξύλο υπάρχει περίπτωση μέχρι αύριο να τραβήξει νερό και να πέσει ;

Αυριο εννοείς 1η Ιουλίου ε , όχι 1η Ιουνίου :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02729 seconds with 10 queries