Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Συζήτηση για σύστημα ανατολής/δύσης για T5 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94312)

mathiu 26-10-16 06:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolisn (Μήνυμα 975406)
Τα υλικά που χρειάζονται είναι τα παρακάτω (σύμφωνα πάντα με το σχέδιο που βρήκε ο Γιάννης (Maverick).

Arduino pro mini
1 πυκνωτής 100μF/35V
5 αντιστάσεις
R1=470Ω
R2=470Ω
R3=470Ω
R4=2.7kΩ
R6=10kΩ
2x BC547 (τρανζίστορ)
1x Πράσινο ή Κόκκινο LED
1x dipswitch 8 θέσεων
Ένα τροφοδοτικό Πακ 5V-12V (Αν χρησιμοποιήσετε 5V χρειάζεται να συνδεθεί σε άλλη θέση του κυκλώματος)
Ένας χρονοδιακόπτης


Από ότι διάβασα στο site, ο εμπνευστής του κυκλώματος γράφει ότι μπορεί να το προμηθεύσει σε αυτός που δεν μπορούν να το κατασκευάσουν.
Έχω επικοινωνήσει μαζί του και περιμένω απάντηση σε σχετική ερώτηση. Θα σας ενημερώσω.

Καλημερα. Πριν μια εβδομαδα επικοινωνησα με τον εμπνευστη του κυκλώματος και σε σχετικη του απαντηση μου ανέφερε οτι δεν τα κατασκευαζει πλεον προς πώληση λόγω έλλειψης χρονου. Απο την αλλη εχω παραγγειλει ηδη dip switch και arduino και απο μερα σε μερα το αναμένω. Θα τα χρησιμοποιησω σε φωτιστικό τ5 για ρεεφ. Ο κωδικας ειναι διαθεσιμος στην σελιδα του. Ακομη βεβαια δεν εχω βρει dimable ballast 1-10v.οπως επισης για ετερο φωτιστικο για το 120αρι φυτεμμενο εχω τον tc420 και αναμενω τα high power led για να το αρχισω επιτέλους.

Maverick 26-10-16 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolisn (Μήνυμα 975406)
Arduino pro mini

Σίγουρα κάνει το pro mini; Στη φωτο φαίνεται το uno νομίζω.

tolisn 26-10-16 11:42

Ναι κάνει το pro-mini. Μίλησα με τον κατασκευαστή του κυκλώματος αλλά το γράφει και μέσα στο κώδικα που μπορείς να κατεβάσεις.

mathiu 26-10-16 11:50

Και τον κώδικα πως τον περνας στο μινι; λογικα θα χρειαστείς και καποιο USB για να τον φορτωσεις απο το pc σου. Προσωπικα παρηγγειλα το uno.

tolisn 26-10-16 12:12

Ο pro-mini δεν έχει ενσωματωμένο σειριακό μετατροπέα που να παίρνει USB από τον υπολογιστή και δίνει τα σειριακά σήματα (Rx Tx) στον επεξεργαστή του arduino.
Θα χρειαστεί να αγοραστή και καλώδιο μετατροπέας σαν πρόσθετη δαπάνη για να μπορεί να προγραμματιστή ο arduino pro-mini.

O UNO το έχει ενσωματωμένο το σύστημα και το μόνο που χρειάζεται είναι το καλώδιο USB (συνήθως δίνεται μαζί με τον arduino).

Υπάρχει και ο arduino nano που σχεδόν το ίδιο μεγεθος με τον pro-mini αλλά έχει το σύστημα ενσωματωμένο οπότε δεν χρειάζεται το καλώδιο μετατροπέας παρά μόνο ένα απλό καλώδιο με mini usb.
Αν κάποιος πάρει τον arduino nano να πάρει την έκδοση που έχει τον Atmega 328 (5V).

mathiu 26-10-16 12:25

Κατι τετοιο αναφερεσαι σωστα;
http://www.ebay.com/itm/191146731721
Συμφέρει και οικονομικα και για εκμετάλλευση χωρου

tolisn 26-10-16 12:50

Ναι και αυτό κάνει και το μόνο που θα χρειαστείς εξτρά θα είναι το καλώδιο.

mathiu 26-10-16 12:58

Τον κωδικα τον εχεις κοιτάξει καθολου; και τον δέχονται/λειτουργει σε ολες τις συσκευές uno,mini, nano?
Οποτε εμεινε στην πράξη να δουμε πως θα δουλεψει. Θα ηταν καλο να υπήρχε ενας οδηγος κατασκευής τους με λεπτομέρειες για αρχάριους. Και φυσικα οσο δυνατον περισσοτερες φωτογραφίες.
Μολις ξεκινησω το δικο μου θα ανεβασω φωτο

AgMa 26-10-16 13:15

Ακριβώς! Όλοι οι οδηγοί δείχνουν ένα σχεδιάγραμμα και άντε τώρα εσύ ο απλός χομπίστας να καταλάβεις τι είναι όλα αυτά.
Αν καταφέρετε να φτιάξετε έναν οδηγό με φωτογραφίες που να περιγράφει ακριβώς την διαδικασία, δεν νομίζω να μην τα καταφέρουμε να το φτιάξουμε.
Εξάλλου στο DIY είμαστε, δεν μπαίνουν εδώ όσοι δεν πιάνουν τα χέρια τους.

Με εξαίρεση κάτι μανταλάκια που διάβασα :smt043

alexis cosmo 26-10-16 14:42

Συμφωνω με τον agma να γινει καποιο σχεδιαγραμμα η βιντεο για αρχαριους μπας και βγαλουμε καμια ακρη.
Αυτο με τους κωδικους με μπερδεψε κιαλο και η συνδεση απο pc επισεις.

Αντε τακη κανε τα να δουλευουν με t5 λαμπες να ξεστραβωθουμε και εμεις γιατι δεν λεει να πεταξω το φωτιστικο για να βαλω led.

Τάκης 26-10-16 14:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 975545)
Αντε τακη κανε τα να δουλευουν με t5 λαμπες να ξεστραβωθουμε και εμεις γιατι δεν λεει να πεταξω το φωτιστικο για να βαλω led.

Αλέξη , αφου ξέρεις πως δεν αλλάζω τα LED :D

tolisn 26-10-16 14:50

Τον κώδικά δεν τον μελέτησα και δεν το έχω δοκιμάσει το κύκλωμα.
Το παλικάρι που το κατασκεύασε μου είπε ότι το έχει δοκιμάσει σε dimmable ballast της OSRAM.
Ο κώδικας θα δουλέψει σε όλους τους arduino που έχουν τον ATMega328.
Πρέπει να κατεβάσετε το IDE περιβάλλον από το site του arduino και ο προγραμματισμός θα γίνει από εκεί.
Θα γράψω ένα μικρό how-to για τον προγραμματισμό του arduino.

alexis cosmo 26-10-16 16:10

κάτι πήρε το αυτί μου ότι θα προσπαθήσετε να κάνετε σε τ5 με κάποιον discus fun xaxaxaxaaxaxa:D:D:D

Τάκης 26-10-16 16:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 975574)
κάτι πήρε το αυτί μου ότι θα προσπαθήσετε να κάνετε σε τ5 με κάποιον discus fun xaxaxaxaaxaxa:D:D:D

Οχι βρε με Τ5 , με LED θα γίνει :)

AgMa 26-10-16 16:56

Δεν τον λυπάστε τον άνθρωπο; Θα πεθάνει αν του δουλέψει σε Τ5 :grin:

tolisn 26-10-16 18:42

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ ΣΕ ARDUINO

Φόρτωση USB οδηγού και περιβάλλον προγραμματισμού του arduino

  • Κατά την πρώτη επαφή με τον arduino πρέπει να φορτώσουμε τον κατάλληλο οδηγό για το USB.
  • Για να γίνει αυτό τοποθετούμε το ένα άκρο του USB καλωδίου σε ελεύθερη θύρα USB (στον υπολογιστή μας) και το άλλο άκρο στην USB θύρα του arduino (Υπάρχει θύρα στους Arduino Nano και Arduino UNO) ή στην USB θύρα του προσαρμογέα/καλώδιο (για το Arduino pro-min).
  • Αμέσως τα Windows θα αναγνωρίσουν το υλικό και θα στήσουν τον κατάλληλο οδηγώ. Μετά από την διαδικασία αυτήν θα δείτε ότι το σύστημα τον windows θα ορίσει και μία νέα εικονική σειριακή θύρα που θα ανήκει πλέον στον arduino. (αυτό μπορείτε να το δείτε αν πάτε στο .. Υπολογιστής – ιδιότητες συστήματος – διαχείριση συσκευών - θύρες (COM & LPT). Αν υπάρχει στημένη κάποια εικονική θύρα για τον arduino θα έχει την μορφή USB-SERIAL CH340 (COM10) ή κάτι ανάλογο. Σημειώνουμε το COM10 γιατί θα μας χρειαστεί αργότερα.
  • Πάμε στο site του arduino https://www.arduino.cc/en/Main/Software και κατεβάζουμε το πρόγραμμα περιβάλλοντος. Στήνουμε το πρόγραμμα όπως κάθε πρόγραμμα windows.
  • Ανοίγουμε το πρόγραμμα και βγαίνουμε στο περιβάλλον προγραμματισμού του arduino.
  • Αν η γλώσσα στο περιβάλλον είναι Αγγλικά τότε για να αλλάξουμε γλώσσα πάμε στο File – Preferences – Editor language, επιλέγουμε Ελληνικά και πατάμε ΟΚ .
  • κλείνουμε το περιβάλλον και το ξανά το ανοίγουμε για να πάρει την Ελληνική γλώσσα.

Επιλογή τύπου Arduino και θύρας επικοινωνίας.

  • Πάμε στην επιλογή «Εργαλεία – πλακέτα» και μας βγάζει όλες τις πλακέτες που μπορεί να υποστηρίξει το πρόγραμμα. Επιλέγουμε την πλακέτα arduino που έχουμε.
  • Στην συνέχεια πάμε στην επιλογή Εργαλεία – Θύρα και μας βγάζει τις διαθέσιμες θύρες επικοινωνίας. Επιλέγουμε την θύρα που είχαμε σημειώσει στο βήμα 3 που στην περίπτωση μας ήταν η COM10.
Μέχρι τώρα έχουμε ορίσει τον τύπου του arduino που έχουμε και την θύρα επικοινωνίας του με τον υπολογιστή μας.


Φόρτωση κώδικα από τον υπολογιστή και εγγραφή στον arduino .

1. Το κώδικα που θα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να τον βάλουμε σε ένα φάκελο που θα έχει το ίδιο όνομα με το όνομα του κώδικα.
2. Στην συνέχεια πάμε στην επιλογή - Αρχείο – Άνοιγμα - και φορτώνουμε τον κώδικα όπως θα φορτώναμε οποιοδήποτε αρχείο τον windows. Εφόσον φορτώσει ο κώδικάς θα εμφανιστούν οι εντολές του στο περιβάλλον προγραμματισμού του arduino. Δεν πρέπει να πειράξουμε καμία γραμμή από τις εντολές γιατί θα διαταράξουμε την ροή του κώδικα και δεν θα δουλεύει η συσκευή μας.

Στην συνέχει και εφόσον έχει φορτωθεί ο κώδικας πρέπει να τον γράψουμε στον arduino. Αυτό γίνεται πηγαίνοντας στην επιλογή – Σχέδιο – Ανέβασμα ή πατώντας ένα βελάκι που βρίσκεται πάνω-αριστερά στο περιβάλλον προγραμματισμού.
Θα παρατηρήσετε πάνω στον arduino να αναβοσβήνουν κάποιο λεντάκια και όταν τελειώσει το ανέβασμα του κώδικα το πρόγραμμα θα σας ενημερώσει με την ένδειξη « ολοκλήρωση ανεβάσματος ».

Από εδώ και πέρα το πρόγραμμα έχει φορτωθεί στον arduino και δεν σβήνει με την διακοπή της τροφοδοσίας του.

AgMa 26-10-16 21:16

Ωραία, μια χαρά μέχρι εδώ.
Οδηγίες για τις κολλήσεις πυκνωτών και τρανζίστορ;

stanisalus18 26-10-16 22:58

Είσαι πολύ ωραίος φίλε Τολη, σε ευχαριστούμε για τον κόπο σου, αναμένουμε την συνεχεία όταν μπορέσεις, βοηθάς πάρα πολύ έτσι. Θα ακολουθήσω και εγώ τις οδηγίες σου όταν χρειαστεί να στήσω κάτι ανάλογο.

Diskus fan 27-10-16 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 975576)
Οχι βρε με Τ5 , με LED θα γίνει :)

ΠΡΙΝ απαντήσεις... διάβασες το #34 ; :D

alexis cosmo 27-10-16 00:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 975690)
ΠΡΙΝ απαντήσεις... διάβασες το #34 ; :D

Δεν θα είχε τα γυαλιά του γιαυτο:D:D

tolisn 27-10-16 05:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 975669)
Είσαι πολύ ωραίος φίλε Τολη, σε ευχαριστούμε για τον κόπο σου, αναμένουμε την συνεχεία όταν μπορέσεις, βοηθάς πάρα πολύ έτσι. Θα ακολουθήσω και εγώ τις οδηγίες σου όταν χρειαστεί να στήσω κάτι ανάλογο.

Φίλε Γιάννη είναι το λιγότερο που μπορούσα να κάνω μετά από τόσα που έχω πάρει από το φόρουμ αυτό.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AgMa (Μήνυμα 975637)
Ωραία, μια χαρά μέχρι εδώ.
Οδηγίες για τις κολλήσεις πυκνωτών και τρανζίστορ;

Αυτό ΄είναι ένα θέμα. Συνήθως τέτοιες κατασκευές απαιτούν την κατασκευή μιας πλακέτας για να μπουν τα υλικά επάνω. Αυτό απαιτεί σχεδίαση και εμφάνιση της πλακέτας. Η πλακέτα θα έχει θέσης για να κολληθούν τα υλικά επάνω. Την σχεδίαση μπορώ να την κάνω εγώ αλλά δεν έχω υλικά να την εμφανίσω. Εκεί θα χρειαστεί να πάει σε κάποιον που κατασκευάζει πλακέτες για να την εμφανίσει. Τα σχέδια μπορεί επισης να τα στείλουμε στο εξωτερικό αλλα΄θα μας αργήσουν κανένα μήνα μέχρι να έρθουν.
https://www.google.gr/search?q=proto...EXrJOB8QW5M%3A



Η άλλη λύση είναι η διάτρητη πλάκετα όπου κολλιούνται τα υλικά και της γραμμής της κάνουμε εμείς με μεγάλη προσοχή χρησιμοποιώντας ψηλά καλώδια και πολύ υπομονή
https://www.google.gr/search?q=proto...-PLGp7gDv_M%3A


Σε και της δύο περιπτώσεις πάντως χρειάζεται μια σχετική καλή χρήση του κολλητηριού για να γίνουν οι κολλήσεις σωστές.



Και τώρα τα καλά νεα
Επικοινώνησα με τον Γιάννη (το παιδί που τα κατασκευάζει ) και του είπα ότι ενδιαφέρονται κάποιοι για ένα τέτοιο σύστημα. Μου είπε ότι μπορεί να τα κατασκευάσει (θέλει 2-3 μέρες μέχρι να βρει τα υλικά) για όποιον θέλει και ότι το κόστος μαζί με το τροφοδοτικό είναι 35 ευρώ. Επίσης μου είπε ότι αν κάποιος από Αθήνα θέλει, μπορεί να πάει από εκεί και να το δει να δουλεύει live στα ενυδρεία του καθώς και μπορεί να διαθέσει ένα κομμάτι για δοκιμή πριν παραγγελθούν τα υπόλοιπα.
Το email του μπορείτε να το βρείτε στην σελίδα που έβαλε ο Maverick στο post #22.




Όσοι θα κάνετε αγορά, καλή επιτυχία. Οι υπόλοιποι εδώ παρέα να το κατασκευάσουμε μόνοι μας.

mathiu 27-10-16 11:43

Καλημερα. Αυτη η πλακετα δεν θα ηταν πιο ευκολη και πιο φτηνη για το ολο προτζεκτ;
http://www.ebay.com/itm/400786606842
Η εστω μια πιο μικρη εκδοση της
Ευχαριστουμε για τον χρονο που καθησες και εγραψες τον οδηγο για το arduino.

KostasGR 27-10-16 12:22

Η breadboard δεν κάνει για μόνιμες λύσεις. Είναι περισσότερο για testing.

mathiu 27-10-16 14:32

Οποτε η επιλογη οσων θα την κατασκευασουν μονοι τους ειναι η 2η σε αυτες που ενεφερες. Γνωριζεις καποιον που μπορει να μας κατασκευασει τις πλακετες να μας τις εμφανισει;

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Maverick 27-10-16 16:22

Παιδιά για να μη μπερδευτούμε οι λεντάδες με τους Τ5άδες, ας μείνουν μόνο τα σχόλια για ανατολή δύση σε Τ5 εδώ και θα μεταφέρω τα μηνύματα για λεντ σε άλλο thread.

Οι λεντάδες μπαίνετε εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94365 ;)

tolisn 27-10-16 16:28

Μπορείς να αλλάξει και τον τιτλο να αντικατοπτρίζει το κάθε είδος?

mathiu 27-10-16 16:30

Και αν εχουμε επιτυχία να γινει υπόμνημα 😉 με αρκετες λεπτομέρειες για τον καθε συνχομπιστα να το κατασκευασει μονος του

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Maverick 27-10-16 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolisn (Μήνυμα 975855)
Μπορείς να αλλάξει και τον τιτλο να αντικατοπτρίζει το κάθε είδος?

έγινε ;)

Νομίζω κάτι τέτοιο θα ήταν ΟΚ για το κυκλωματάκι του σχήματος:

https://www.hellasdigital.gr/electro...tinned-4x6-cm/

Τάκης 27-10-16 16:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 975864)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tolisn (Μήνυμα 975855)
Μπορείς να αλλάξει και τον τιτλο να αντικατοπτρίζει το κάθε είδος?

έγινε ;)

Και τρόμαξα, αφου εγω δεν άνοιξα τέτοιο θέμα :D

mathiu 27-10-16 16:42

Τελεια! Ευχαριστουμε Maverick για την βοηθεια! Αυριο θα παραγγείλω να υπαρχει στην ακρη! 😀

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02674 seconds with 10 queries