Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Καινούριος,έχω πήξει... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93780)

delta66 27-09-16 00:01

Βεβαια λειτουργικα δεν βολευει παντα αυτο το κολπο, γιατι ετσι δεν μπορεις να "κρυψεις" το φιλτρο στο ντουλαπι και πρεπει να ειναι τοποθετημενο εξω απο το επιπλο.

Themis_aqua 27-09-16 00:09

Η μεσα στο ντουλαπι αλλα οσο γινεται πιο ψηλα..Παντως μπριζωθηκα τωρα να μετρησω την ροη του 302 που το χω στο πατωμα κι απεχει 1.20 μετρα απ το ενυδρειο ετσι απο περιεργεια..

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 27-09-16 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 967100)
Η μεσα στο ντουλαπι αλλα οσο γινεται πιο ψηλα..Παντως μπριζωθηκα τωρα να μετρησω την ροη του 302 που το χω στο πατωμα κι απεχει 1.20 μετρα απ το ενυδρειο ετσι απο περιεργεια..

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εβαλα κατι και το σηκωσα 6-7 εκ αλλα δεν φανηκε διαφορά.
Πιο πανω δεν μπορουσα γιατι εχει και τους σωληνες απο πανω και εβρισκε. Δεν ηθελα να τους ζοριζω και σπασει τιποτα γιατι ειναι και της πλακας τα πλαστικα.

matista 27-09-16 07:32

Καταλαβα,εχω να μαθω αρκετα ακόμα...

Diskus fan 27-09-16 23:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 966898)

Νίκο καλησπέρα. Μπορείς να δεις και στο Leroy Merlin, έχουν και εκεί ψηφιακούς χρονοδιακόπτες, έχω εγώ αρκετούς από κει αρκετό καιρό και είμαι ευχαριστημένος από αυτούς προσωπικά. Δεν είναι από τα επώνυμα και ακριβά. Αν δεν κάνω λάθος, είναι κατασκευής Σουηδίας ή Γαλλίας, θα το τσεκάρω να σου πω αν θέλεις. Γύρω στα 5 ευρώ πρέπει να τα είχα πάρει εγώ από κει. Αν θέλεις, σου δανείζω έναν να τον δοκιμάσεις για λίγο καιρό προτού αγοράσεις κάποιον. Είναι όπως της φωτογραφίας εδώ κάτω.

http://s18.postimg.org/411d7zi15/0542647.gif



Γιάννη... έχω αγοράσει έναν πριν πολύ καιρό... ΔΕΝ δούλεψε πάνω από εβδομάδα και ήταν αδύνατον να τον ανοίξω, για να αλλάξω την μπαταρία του (χρειάζεται για τις βίδες περίεργο κατσαβίδι (Γαλλικό)... και είναι το μόνο που ΔΕΝ έχω καταφέρει να βρω για να αγοράσω). Ακόμα "κάθεται"... σε ένα συρτάρι.- ;)

matista 29-09-16 07:53

Καλημέρα.Εχθές το απόγευμα ήρθαν τα υλικά :):):).Σήμερα θα αρχίσω να συναρμολογω το έπιπλο.Για να δουμε.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από matista (Μήνυμα 967477)
Καλημέρα.Εχθές το απόγευμα ήρθαν τα υλικά :):):).Σήμερα θα αρχίσω να συναρμολογω το έπιπλο.Για να δουμε.

Το ΄΄επιπλο δεν εχει οδηγιες συναρμολόγησης.Δεν θα επρεπε?
Πλήρης απογοητευση.Λείπουν και κατι ασημενια που κολλανε στο πλαι της πορτας.Μιλησα με το καταστημα και μου ειπαν να μιλησω με τον υπευθυνο.Ετσι και αλλιως θα παω απο εκει γιατι ξέχασαν να μου φερουν 1 σακί χαλίκι.

Gyristroula 29-09-16 08:04

Τί έπιπλο είναι; μήπως μπορούμε να βρούμε οδηγίες ονλάιν :)

matista 29-09-16 08:40

http://www.petsupermarket.gr/9150/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF-rehau-180-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html
Αυτό
-------------------------
δεν ξέρω γιατι δεν ανοιγει,ειναι το για rehau 180
-------------------------
ψαχνω στο ιντερνετ ,αλλα ματαια.

Gyristroula 29-09-16 08:55

Για κοίτα αυτό της juwel,νομίζω πως είναι ίδιο,ίσως σε βοηθήσει κάπως.. rehau δεν βρίσκω τίποτα :confused:

http://www.juwel-aquarium.de/out/med...21_125_155.pdf

matista 29-09-16 09:07

Δείχνει ολόιδιο.Ευχαριστώ,αν δεν καταφέρω τίποτα με το κατάστημα (αφού θα παω που θα παω να πάρω το χαλίκι που ξεχασαν να στείλουν),θα το φτιάξω βάση των οδηγιών που βρήκες.Σε ευχαριστω πολύ.

Gyristroula 29-09-16 09:14

Καλή συναρμολόγηση :D

matista 29-09-16 12:45

Το πρώτο βήμα έγινε!

Κώδικας:

http://www.aquatek.gr/vb/image.php?u...ine=1463312128                                                                        Gyristroula
Ευχαριστώ για το σχέδιο,βοήθησε αρκετά.



Αυτά εδω είναι αυτοκόλλητα.
http://imageshack.com/a/img921/9063/JKoBTQ.jpg
Στο σχέδιο πιο πανω δείχνει ότι μπαίνει στο σημειο που κλείνει το πορτάκι,χρειάζετια για κάτι?

http://imageshack.com/a/img924/2073/9b9uIm.jpg

Τάκης 29-09-16 13:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 967323)
Γιάννη... έχω αγοράσει έναν πριν πολύ καιρό... ΔΕΝ δούλεψε πάνω από εβδομάδα και ήταν αδύνατον να τον ανοίξω, για να αλλάξω την μπαταρία του (χρειάζεται για τις βίδες περίεργο κατσαβίδι (Γαλλικό)... και είναι το μόνο που ΔΕΝ έχω καταφέρει να βρω για να αγοράσω). Ακόμα "κάθεται"... σε ένα συρτάρι.- ;)

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του φίλου,
Νίκο δεν χρειάζεται να τον ανοίξεις και να αλλάξεις μπαταρία, είναι πιο ακριβή η μπαταρία από τον χρονοδιακόπτη, 6 Ευρω έχουν αυτοί οι χρονοδιακόπτες,
έχω 7-8 από αυτούς και κάποιοι έκλεισαν τα 4 χρόνια στα χέρια μου σε συνεχή λειτουργία, δεν χαλάνε τόσο εύκολα.
Αν σου σταμάτησε να δουλεύει σε 1 εβδομάδα τον πας πίσω και στον αλλάζουν, αρκεί να έχεις την απόδειξη, αν δεν έχεις την απόδειξη, αγοράζεις έναν άλλον, και την άλλη μέρα πας πίσω τον χαλασμένο και στον αλλάζουν, αρκεί να είναι καθαρός και να μη τον έχεις ανοίξει, ένας 2ος πάντα χρειάζεται ;

Gyristroula 29-09-16 16:44

Νομίζω πως αυτά μπαίνουν εκεί που είναι οι βίδες, για να μη φαίνονται

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

matista 30-09-16 12:26

Καλημερα.Πιθανον να εχω ενα θεματακι και θελω βοηθεια.Εχω συνδεσει το φιλτρο fluval 206.η Εισαγωγη ειναι μεσα στο νερο η εξαγωγη απεξω.Το ενυδρειο ειναι γεματο εως την μεση.εχω ανοιξει μεχρι κατω τον διακοπτη,αναμεσα στο in kai στο out ,εκανα πανω κατω με την τρομπα για να τραβηξει νερο και όταν εριξε ΄2-3 φορες το εβαλα στην πριζα.Εκανε θορυβο και το βγαλα αμεσως.Μπορει να βοηθησει καποιος?

Το ξανακανα με την τρομπα (πανω-κατω),κουνησα πανω κατω τον διακοπτη της ροης και τρεχει κανονικα τωρα.Αυτο ο μικρουλης θορυβος που ακουγεται απο το φιλτρο ειναι συνηθες ή θα έπρεπε να ειναι αθόρυβος?

Gyristroula 30-09-16 12:48

Μπορεί να έχει κρατήσει αέρα μέσα, ταρακούνησέ το ΑΠΑΛΆ δεξιά αριστερά, μπρος πίσω να φύγει

matista 30-09-16 12:58

Οκ.το κανει αλλα πιο χαμηλα,απλα επειδη δεν εχω γεμισει το νερο μεχρι επάνω,ο θόρυβος που κανει το νερο τώρα πεφτοντας,το υπερκαλυπτει προς το παρον.Ερώτηση κρίσεως.Εχω φυσικό χαλίκιβ€š 2-4mm,το ξεπλυνα αρκετες φορές,εως ώτου δεν εβγαζε χωμα.Δηλαδη ήταν καθαρό ή σχεδόν καθαρό.Βαζοντας όμως νερο μέσα,πολυ προσεκτικα (με πιατο κ.τ.λ) το νερό είναι θολο.Με το φίλτρο θα καθαρίσει ή πρεπει να κανω και κάτι άλλο.

delta66 30-09-16 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από matista (Μήνυμα 967640)
πρεπει να κανω και κάτι άλλο.

Υπομονη.

matista 30-09-16 13:04

Αν ειναι αυτο,οκ.Φοβηθηκα μην έχω κανει κάτι λαθος.
-------------------------
Τον θερμοστάτη δεν τον έχω τοποθετήσει ακόμα.Να τον βάλω? και αν ναι να τον βαλω κοντα στην εισαγωγη,πειράζει?

Gyristroula 30-09-16 13:07

Απορία. Το fluval 206 έχει ρυθμιζόμενη ροή;

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

matista 30-09-16 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gyristroula (Μήνυμα 967644)
Απορία. Το fluval 206 έχει ρυθμιζόμενη ροή;

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχει ενα διακόπτη,προς τα πανω μειώνεται και προς κάτω αυξάνεται.Ειναι αναμεσα στις υποδοχες in-out.Ελπίζω να καταλαβα καλα.

Gyristroula 30-09-16 13:10

Δεν νομίζω αυτό να ρυθμίζει τη ροή. Κάτσε να μας πει κάποιος που ξέρει σίγουρα

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kesanis 30-09-16 13:38

Ναι, αυτό είναι. Από εκεί ρυθμίζει.

Παρεπιπτόντως, καλή αρχή. Το χόμπι είναι πανέμορφο αλλά δεν είναι για βιαστικούς και αγχοτικούς τύπους. Όπως σωστά κάνεις, ότι θέλεις θα ρωτάς εδώ και θα σου απαντούν σίγουρα αυτό που πρέπει μιας που τα παιδιά εδώ έχουν το μεράκι, χωρίς να έχουν κάτι να κερδίσουν πέραν της ικανοποίησης ότι κάνουν κάτι που αγαπούν.
Ταυτόχρονα είναι και χόμπι της λογικής. Πολλά πράγματα θα τα κάνεις από μόνος σου γιατί η λογική σου θα σου το λέει. Άμα πιάνουν και λίγο τα χέρια σου, θα κάνεις θαυμάσια πράγματα.

Καλή αρχή λοιπόν και σιγά σιγά...

Gyristroula 30-09-16 13:39

Οκ. Το έχω τόσο καιρό το φίλτρο κ δεν ήξερα ότι ρυθμίζεται η ροή του. :(

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

matista 30-09-16 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kesanis (Μήνυμα 967651)
Ναι, αυτό είναι. Από εκεί ρυθμίζει.

Παρεπιπτόντως, καλή αρχή. Το χόμπι είναι πανέμορφο αλλά δεν είναι για βιαστικούς και αγχοτικούς τύπους. Όπως σωστά κάνεις, ότι θέλεις θα ρωτάς εδώ και θα σου απαντούν σίγουρα αυτό που πρέπει μιας που τα παιδιά εδώ έχουν το μεράκι, χωρίς να έχουν κάτι να κερδίσουν πέραν της ικανοποίησης ότι κάνουν κάτι που αγαπούν.
Ταυτόχρονα είναι και χόμπι της λογικής. Πολλά πράγματα θα τα κάνεις από μόνος σου γιατί η λογική σου θα σου το λέει. Άμα πιάνουν και λίγο τα χέρια σου, θα κάνεις θαυμάσια πράγματα.

Καλή αρχή λοιπόν και σιγά σιγά...

Ευχαριστω,να σαι καλα.Σε γενικές γραμμές "πιανουν τα χέρια μου" απλά το συγκεκριμένο χόμπι,επειδη δεν το ξέρω καθόλου,το παω "λαου-λαου"...

kesanis 30-09-16 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gyristroula (Μήνυμα 967654)
Οκ. Το έχω τόσο καιρό το φίλτρο κ δεν ήξερα ότι ρυθμίζεται η ροή του. :(

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει δύο λεβιεδάκια πάνω στο AquaStop. Ο ένας ρυθμίζει την ροή και ο άλλος απασφαλίζει το Aquastop από το σώμα του φίλτρου ώστε να το βγάλεις.

Είναι πολύ καλά φίλτρα, έχω ένα 305 εδώ και σχεδόν 6 χρόνια με 0 προβλήματα. Το μυστικό τους είναι να καθαρίζεις καλά τα λαστιχάκια τους σε κάθε συντήρηση και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να τα περνάς με βαζελίνη.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από matista (Μήνυμα 967655)
Ευχαριστω,να σαι καλα.Σε γενικές γραμμές "πιανουν τα χέρια μου" απλά το συγκεκριμένο χόμπι,επειδη δεν το ξέρω καθόλου,το παω "λαου-λαου"...

Και πολύ καλά κάνεις. Σιγά σιγά που θα ξεθαρέψεις, θα φτιάχνεις και διάφορα περιφεριακά που θα βοηθάνε την λειτουργία και τις ρουτίνες. Θα βρεις και πολλές ιδέες και κατασκευές και εδώ στο site, με αναλυτικές οδηγίες και φωτογραφίες.

Καλώς μας ήρθες λοιπόν!

matista 30-09-16 18:25

Τον θερμοστάτη και το θερμόμετρο να τους βάλω απο τωρα,στην αρχή?
Εως τωρα απο τις υποδοχές στην πανω και πισω μερια του ενυδρείου,μπαίνουν απο την μια η εισαγωγη του νερου και απο την αλλη η εξαγωγη.

kesanis 30-09-16 21:38

Δεν είναι και απαραίτητα. Ακόμη έχει καλό καιρό και το νερό έχει "καλή" θερμοκρασία γι' αυτό που το θέλεις.

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Diskus fan 01-10-16 01:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από matista (Μήνυμα 967642)
Αν ειναι αυτο,οκ.Φοβηθηκα μην έχω κανει κάτι λαθος.
-------------------------
Τον θερμοστάτη δεν τον έχω τοποθετήσει ακόμα.Να τον βάλω? και αν ναι να τον βαλω κοντα στην εισαγωγη,πειράζει?

Στην περίπτωση στησίματος ενός νέου ενυδρείου... τον θερμαντήρα τον θέτουμε σε λειτουργία αφού έχουμε βάλει το νερό και έχει μείνει για αρκετές ώρες, ώστε να αποκτήσει την θερμοκρασία περιβάλλοντος. Με αυτό τον τρόπο γλιτώνουμε το ρεύμα που θα έκαιγε, ώστε να ανεβάσει την θερμοκρασία στην επιθυμητή, από αυτήν του νερού του δικτύου (ειδικά όταν είναι Χειμώνας... είναι αρκετά μεγάλη).
Ο θερμαντήρας τοποθετείται (κατά προτίμηση)... σε σημείο με έντονη κυκλοφορία νερού, ώστε να διαχέεται καλύτερα η θερμότητα του.
Το θερμόμετρο... το τοποθετούμε στην αντίθετη πλευρά, από αυτή που βάλαμε τον θερμαντήρα.- ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gyristroula (Μήνυμα 967654)
Οκ. Το έχω τόσο καιρό το φίλτρο κ δεν ήξερα ότι ρυθμίζεται η ροή του. :(

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγχειρίδιο χρήστη... ΔΕΝ περιείχε στη συσκευασία; :confused:

delta66 01-10-16 02:10

Το θερμαντηρα κατα προτιμηση κοντα στην εισοδο που παει το νερο στο φιλτρο.
Το θερμομετρο να απεχει αρκετα εκατοστα και να υπαρχει ροη νερου πανω του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02680 seconds with 10 queries