Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Λίπανση Φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=184)
-   -   Αναλογία νιτρικών - καλίου στην Ε.Ι. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93618)

Τσιόνογλου Σταύρος 15-09-16 18:01

Μήπως φταίει ο φωτισμός σου ;

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 15-09-16 18:12

Απο θεμα εντασης; 90 λιτρα με 32 καθαρο υψος βυθου 2χ39Τ5 η μια grolux η αλλη osram high output στα 6500Κ, το μονο που σκεφτηκα να μη φτανει στα κατω φυλλα που ειναι λογικο λογω σκιων.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

G_AQUA 15-09-16 18:18

Στο ότι υπάρχουν ελλείψεις θρεπτικών στα φυτά μας που άλλες εκδηλώνονται πρώτα στα καινούργια φύλλα, άλλες στα παλιά, άλλες ταυτόχρονα σε όλο το φυτό κι άλλες όχι. Η έλλειψη καλίου μπορεί να εμφανιστεί πρώτα τόσο στα νέα φύλλα όσο και στα παλιά. Μπορείς να έχεις τρύπες στο μισό φυτό και στο άλλο όχι. Όταν βέβαια παραγίνει το κακό , θα γίνει σουρωτήρι από πάνω μέχρι κάτω....

Επίσης, η ένταση του φωτισμού που φτάνει στο κάτω και στο πάνω μέρος ενός φυτού σε κάποιες περιπτώσεις διαφοροποιεί τον ρυθμό απορρόφησης παλαιών και νέων φύλλων. Με λίγα λόγια, μπορεί να μην αρκεί να μπει επιπλέον κάλιο αλλά και να χρειαστεί και αύξηση του φωτισμού ή πιο συχνό κλάδεμα για να φωτίζονται τα κάτω μέρη καλύτερα.

Τσεκάρισέ τα ένα-ένα για να βρεις τι φταίει. Αν τα κάνεις και τα δυο μαζί, δεν θα μάθεις.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 15-09-16 18:32

Πιο δυνατο φωτισμο απ τον ηδη υπαρχων; Θα κρυφτουν τα ψαρια δεν το κανω θ αυξησω οπως ειπα πρωτα το καλιο και βλεπουμε.
Υ.Γ. Μην ξεχνάμε και τη java fern, σε έδειξη καλίου το δείχνει με μαύρα στίγματα κάτω απ τα φύλλα της, πραγματικά δεν βλέπω πουθενά κάτι τέτοιο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Γιώργος Κ 15-09-16 19:46

Μερικες φορες τα φυτα φρενάρουν την ανάπτυξη τους χωρις να μπορουμε να διακρίνουμε τον λογο ... Μπορει να ειναι μια έλλειψη ενος ιχνοστοιχειου απλα και να ψάχνουμε αλλου την αιτία ....
Κώστα αν βρεις πουθενα discus trace η κατι αναλογο μπορεις να το χρησιμοποιείς χωρις να προκαλέσει καποιο προβλημα .... Δοκίμασε το και αποκλείοντας ενα ενα καθε φορα θα βρεις τι φταίει ... Γενικα τα φυτα σου φαινονται σε καλη κατασταση .... Αν κλαδέψεις και φυτέψεις και αλλα νομιζω οτι θα τους δωσει ώθηση να αναπτυχθούν ακομα πιο πολυ ...
Κάπου ειχε ο Raven μερικα φυτα που ειναι σαν "δείκτες" που μας δείχνουν οτι υπαρχει καποια έλλειψη στο ενυδρειο μας ... Οταν το βρω το ποστ του θα το ποστάρω και εδω :rolleyes:

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 15-09-16 21:08

Γιώργο σ ευχαριστώ, αυτό το discus trace για ποιο λόγο να το βάλω; Φρενάρισμα στην ανάπτυξη δεν έχω, δόξα τω Θεώ κλαδεύω κάθε βδομάδα τα γρήγορης ανάπτυξης φυτά και κάθε δεύτερη τα αργής και μέσης ανάπτυξης. Η απορία μου εξ αρχής που άνοιξα αυτό το θέμα ήταν αν θα μπορούσα να έχω πιο ανεβασμένη την τιμή του καλίου σε σχέση με τα νιτρικά. Τα φυλλαράκια που έχουν τρυπούλες δεν είναι κάτι τραγικό, μιλάμε συνολικά για 7-8 φυλλαράκια στα 100 συνολικά απ το πολύσπερμα, απλά είπα να το βάλω στην εξίσωση.

Themis_aqua 16-09-16 00:05

.
 
Eγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως σε ενα φυτεμενο high tech ενυδρειο με διαφορα φυτα ειναι αδυνατο να ικανοποιουμε ολα τα φυτα στο 100/100..
Κωστα το πολυσπερμα το ιδιο ακριβως εκανε κ σε μενα ωσπου με κουρασε και το εβγαλα..Γενικοτερα με τα ειδη της hygrophila το χω παρατηρησει αυτο με τις τρυπουλες και το λιωσιμο:rolleyes:
Εγω στη θεση σου παντως θα κρατουσα τα νιτρικα τουλαχιστον στα 20-25ppm..Ανεβαζεις σταδιακα παρατηρωντας συνολικα το ενυδρειο και βλεπεις:)
Θειικο καλιο ριχνεις και ξεχωριστα επιπλεον για καλιο ετσι δεν ειναι;

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 16-09-16 06:16

Εννοεις νιτρικο καλιο και θειικο καλιο ναι συτα ριχνω τα φτιαχνω μονος μου ολα τα λιπασματα εκτος του γενικου και του σιδηρου που αγοραζω της seachem.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

sarpijk 16-09-16 09:37

Πολύ το ψαχνετε. Αυτό φταίει.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 16-09-16 09:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 964808)
Πολύ το ψαχνετε. Αυτό φταίει.

Ποιο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01753 seconds with 10 queries