Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   Το νέο μου Αμερικάνικο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91476)

Undertaker 19-05-16 09:39

Έβαλα δύο Sturisoma μάλλον ζευγάρι είναι.

Λάμπρος.Τ 19-05-16 09:43

Ωραίο και ιδιαίτερο ψαράκι. Μπράβο.
Καμιά φωτό θα δούμε ????
Μην κάνεις τον ............. +-3

Undertaker 19-05-16 09:51

Δε θα καταλάβεις διαφορά από τις φωτο που έχω βρει παραπάνω......άρα, κάνω τον Κινεζο.

Τάκης 19-05-16 09:57

Ασε βρε τις Κινεζιές και βάλε φωτό :)
Είναι διαφορετικό από όσο ειδα αυτό το ψάρι και πολύ ιδιαίτερο, αντε βάλε καμια φωτό να πάρουμε κανα μάτι

Undertaker 19-05-16 10:50

Θα σας βάλω.....μη με καταπιέζετε!

Λάμπρος.Τ 19-05-16 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 943660)
Θα σας βάλω.....μη με καταπιέζετε!

Ε,,, ψιτ αγόρι :smt064 άσε το ποίημα :smt034 και τις καταπιέσεις :smt079
και βάλε να πάρουμε μια ματιά ....τσιγγούνι, τσιφούτι, ....σκουτζέζε :D:D:D

Kostas G. 26-05-16 11:49

Πώς πάνε τα Sturisoma με τα Severum; Τα filaments εντάξη ή τα δαγκώνουν;
Γενικά οι αμερικάνες δεν ασχολούνται με τους pleco, ειδικά αν το ενυδρείο είναι μεγαλύτερο και υπάρχουν και άλλες κιχλίδες. Τα Sturisoma είναι έξυπνα γενικά και συνήθως δεν δαγκώνονται αλλά είναι ψάρια που τα φοβάσαι λίγο με ενήλικες μεγάλες κιχλίδες με την έννοια οτι ένα δάγκωμα σε σημεία κλειδιά από τις αμερικάνες, ίσως κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά

Undertaker 26-05-16 12:09

filaments;;;.....τι επιστημονικά είναι αυτά, δε τα πιάνω. Όλα συμβιώνουν άψογα. Ήρεμα όλα τα ψάρια και κολυμπούν μαζί τις περισσότερες ώρες. Μετά από δύο μήνες πέτυχα και ένα L204 στο τζάμι αλλά μέχρι να πάρω τη φωτογραφική εξαφανίστηκε. Τα Sturisoma ε έχουν τρελάνει εν τω μεταξύ. Υπέροχα ψάρια. Μένει να διαπιστώσω και το φύλο τους σύμφωνα με αυτά που είπες.

Kostas G. 26-05-16 14:53

Οι μακριές νηματοειδείς απολήξεις των πτερυγίων ειναι τα filaments που λέω

Undertaker 26-05-16 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 945160)
Οι μακριές νηματοειδείς απολήξεις των πτερυγίων ειναι τα filaments που λέω

Μια χαρά είναι λοιπόν τα filaments (κάτι μάθαμε και σήμερα). Τουλάχιστον μέχρι στιγμής είναι ολα καλά και ελπίζω οτι θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση μιας και τα βλέπω να μη δίνουν σημασία το ένα στο άλλο και να μην έχουμε ενοχλητικές συμπεριφορές μεταξύ των ειδών.

Kostas G. 27-05-16 09:01

Μια χαρά. Λογικά η κατάσταση δεν θα αλλάξει μέχρι να ενηλικιωθούν και να φυλάξουν περιοχή για ζευγάρωμα, αλλά οι ισσοροπία με τις κιχλίδες είναι πάντα δυναμικές. Ευτυχώς συνήθως αδιαφορούν για τους pleco και τα γατόψαρα οι αμερικάνες

Undertaker 29-05-16 18:10

6 Συνημμένο(α)
Σήμερα είχε αλλαγή νερού το πρόγραμμα και μετά από δύο μήνες που χρησιμοποιώ τύφη κηπουρικής (μεγαλη σωτηρία) έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο να δω που βρίσκομαι. Πριν την τύφη μετρούσα
ph:8.2
GH:18
kh:14
σήμερα μετράω
ph:7.5
GH:14
kh:9
Γενικά παρατηρώ μια αυξομείωση του Gh στις μετρήσεις του νερού αλλαγήςκαι μια σταθερή μικρή κάθε φορά πτώση του Κh. Το Ph στο κυρίως ενυδρείο έχει παραμείνει στο 7,5 όπως είχα μετρήσει και την 30/4/16 καίτοι έχουν γίνει από τότε 3 αλλαγές νερού με Ph:6.5. Στόχος μου είναι να φτάσω το Ph στο 6,5 - 6,8 (....αντε, μπας και γράψει και κανένας παραπάνω στο θέμα). Μερικές φωτογραφίες με τους νέους κατοίκους....δεν είναι και οι καλύτερες φωτό αλλά.......

tsala 29-05-16 21:19

Αν και ειχα δει το θεμα σου ,περιμενα την τυρφη:D
Πολυ ωραια ψαρια και ομορφα στημενο ενυδρειο.
Οι προηγουμενες τιμες ομως, εντελως ακαταλληλες κατα την δικη μου αποψη;)
Καλα πανε οι μετρησεις , θελουν κατεβασμα ακομα..
Ριξε τυρφη μπολικη ,τσαμπα ειναι:D
Να το χαιρεσαι!;)

Undertaker 29-05-16 21:32

Ήσουν κι εσύ από εκείνους που μου κρατούσαν μούτρα επειδή είχα σκληρό νερό; Χαχαχαχαχαχα!
Θελειακομα δουλειά. Ίσως αφήνω το νερό της αλλαγής περισσότερες ώρες με την τύρφη. Τώρα το έχω για 24 ώρες. Θα το αφήνω για 36 ώρες μπας και το κατεβάσει περισσότερο το ph αν και αμφιβάλλω. Από 8,2 το πάει στο 6,5 περίπου. Πόσο παρακάτω να πάει;

tsala 29-05-16 21:43

Χαχα!!!
Οχι δεν σου κρατουσα μουτρα...:D
Το παει 6.5 και στο ενυδρειο παει 7.5;
Το ph ,θα κατεβει, θελει τον χρονο του..
Ριξε ομως κι αλλο τις σκληροτητες.
Μην το αφηνεις 36 ωρες ρε συ, φθηνη ειναι η τυρφη ,βαλε περισσοτερη.

Undertaker 29-05-16 21:54

Δε χωράει άλλο το καθε φιλτρο Γιάννη. Βάζω στο 65λίτρο βαρέλι 400 γραμμάρια και στο 35λίτρο 310. Έχω φτιάξει δύο DIY φιλτρα και είμαι τσίμα-τσιμα. Άντε να χωράει κάνα 50αρι γραμμάρια ακόμα στο κάθε ένα. Θα δοκιμάσω την άλλη φορά να αυξήσω ποσότητα. Φοβάμαι μη στουπώσουν τα φίλτρα όμως γιατί και τώρα μετά από τις 24 ώρες που δουλεύουν, βλέπω τη ροή τους να μειώνεται σημαντικά.

delta66 29-05-16 22:46

Ξαναλεω (προς πασα κατευθυνση να διαβαζουν κι αλλοι) να προσεχεις να μη γινονται μεγαλες μεταβολες στο ενυδρειο GH KH
Και pH φυσικα, αλλα αυτο δεν μπορεις να το υπολογισεις ακριβως απο πριν.
Απλα αν δεν εχεις αποτομες μεταβολες σε KH, θα συμμορφωθει και το πεχα και δεν σου θα κανει καμια στραβη.
Με απλες πραξεις, προσθεση, διαρεση, μπορεις να υπολογιζεις GH KH πριν και μετα την αλλαγη. Με το πεχα ειναι αλλιως τα πραγματα.

Χαρας το κουραγιο σου, που με τυρφη προσπαθεις να διορθωσεις τοσο σκληρο νερο.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα αντεξεις για πολυ καιρο ακομα την ταλαιπωρια και το αγχος.
Θα δειξει.

Undertaker 29-05-16 23:09

Άγχος δεν είναι. Η ταλαιπωρία παλεύεται. Βασικά επειδή ασχολούμαι με κατι που μου αρεσει, δεν ειναι τόσο έντονη οσο ακουγεται. Ουσιαστικά το μόνο που με "ταλαιπωρεί" είναι να ζυγίζω και να βάζω την τύρφη στα φίλτρα και το πλύσιμο του εξοπλισμού στο τέλος. Τα υπόλοιπα τα κάνουν η βαρύτητα και οι αντλίες. Τι να πω, αν δω ότι με κουράζει τόσο πολυ θα πάω σε χρυσόψαρα (.....χαζογαμογελάει ο Τάκης). Πάντως αν υπονοείς να.παω σε Α/Ο, το ξεχνάω. Εκεί είναι που θα φύγει το ενυδρείο από το μπαλκόνι.

delta66 29-05-16 23:29

Γιατι οχι ΑΟ?
Μεγαλη ευκολια και ακριβεια στους υπολογισμους.
Νερο καργα βεβαια.
Αν εχεις κηπο ειναι ΟΚ, παει για ποτισμα.
Ή αν εχεις τριπλασιο ενυδρειο με αφρικανες :D (βαζεις εκει το "βρωμικο")
(3 λιτρα βρωμικο προς 1 καθαρο παει συνηθως η αποδοση)

tsala 29-05-16 23:46

Πανο , ναι.. αν δεν χωραει αλλο , μην βαλεις..
γενικα μην την στριμωχνεις και πολυ, αφησε την να ειναι ανετη στην καλτσα για να κανει καλυτερη δουλεια.
παντως μπορεις να κανεις diy φιλτρα / θηκες για να βαζεις οσο τυρφη θελεις

Undertaker 30-05-16 07:49

Σπύρο με Α/Ο είχα δοκιμάσει όταν είχα το φυτεμένο. Έκανα αλλαγή 35 λίτρα τότε. Έβαζα 25 λίτρα Α/Ο το οποίο μάζευα σε περίπου 4-5 ώρες!!!!! Τώρα πρέπει να κάνω αλλαγή 100 λίτρα (χοντρικά, 80 λίτρα νερό Α/Ο μη πω παραπάνω) όποτε καταλαβαίνεις ότι η ταλαιπωρία θα είναι μεγαλύτερη. Η πίεση του δικτύου στην περιοχή μου είναι για τα μπάζα. Όλοι (και εμείς) στα σπίτια μας έχουμε πιεστικά αλλά η πίεση δεν είναι ικανοποιητικη. Δε νομίζω ότι θα ρισκάρω να πάρω μια συσκευή και να δώσω κάνα 100αρι ευρώ ίσως και παραπάνω και να την ξεφορτωθώ στο καπάκι γιατί θα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα. Μου είχες πει σε αλλο θέμα να πάρω μια με booster αλλά και αυτό πόσο δουλειά θα κάνει; Φοβάμαι ότι θα την πατήσω πάλι. Από την άλλη, λυπάμαι και το νερό που πάει χαμένο. Θα πετάω 350-400 λίτρα νερό για πλακα. Καλά θα ήταν αλλά.......

Λάμπρος.Τ 30-05-16 07:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 945714)
Σήμερα είχε αλλαγή νερού το πρόγραμμα και μετά από δύο μήνες που χρησιμοποιώ τύφη κηπουρικής (μεγαλη σωτηρία) έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο να δω που βρίσκομαι. Πριν την τύφη μετρούσα
ph:8.2
GH:18
kh:14
σήμερα μετράω
ph:7.5
GH:14
kh:9
Γενικά παρατηρώ μια αυξομείωση του Gh στις μετρήσεις του νερού αλλαγήςκαι μια σταθερή μικρή κάθε φορά πτώση του Κh. Το Ph στο κυρίως ενυδρείο έχει παραμείνει στο 7,5 όπως είχα μετρήσει και την 30/4/16 καίτοι έχουν γίνει από τότε 3 αλλαγές νερού με Ph:6.5. Στόχος μου είναι να φτάσω το Ph στο 6,5 - 6,8 (....αντε, μπας και γράψει και κανένας παραπάνω στο θέμα). Μερικές φωτογραφίες με τους νέους κατοίκους....δεν είναι και οι καλύτερες φωτό αλλά.......

Καλημέρα Φιλαράκι.

Να τα χαίρεσαι. :) Πολύ όμορφο και πολύ ιδιαίτερο ψάρι.:smt023

delta66 30-05-16 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 945776)
Σπύρο με Α/Ο είχα δοκιμάσει όταν είχα το φυτεμένο. Έκανα αλλαγή 35 λίτρα τότε. Έβαζα 25 λίτρα Α/Ο το οποίο μάζευα σε περίπου 4-5 ώρες!!!!! Τώρα πρέπει να κάνω αλλαγή 100 λίτρα (χοντρικά, 80 λίτρα νερό Α/Ο μη πω παραπάνω) όποτε καταλαβαίνεις ότι η ταλαιπωρία θα είναι μεγαλύτερη. Η πίεση του δικτύου στην περιοχή μου είναι για τα μπάζα. Όλοι (και εμείς) στα σπίτια μας έχουμε πιεστικά αλλά η πίεση δεν είναι ικανοποιητικη. Δε νομίζω ότι θα ρισκάρω να πάρω μια συσκευή και να δώσω κάνα 100αρι ευρώ ίσως και παραπάνω και να την ξεφορτωθώ στο καπάκι γιατί θα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα. Μου είχες πει σε αλλο θέμα να πάρω μια με booster αλλά και αυτό πόσο δουλειά θα κάνει; Φοβάμαι ότι θα την πατήσω πάλι. Από την άλλη, λυπάμαι και το νερό που πάει χαμένο. Θα πετάω 350-400 λίτρα νερό για πλακα. Καλά θα ήταν αλλά.......

A ρε φιλε, δεν ρωτας μηπως υπαρχουν λυσεις για αυτα τα προβληματα.
Εγω εκανα 200 λιτρα αλλαγη 100 οσμωση 100 βρυση με 50αρα μεμβρανη. Η πιο μικρη που υπαρχει.
Πως?
Εβαζα να μαζευει νερο απο την προηγουμενη.
Απλα ανοιγα μια βρυση. Τοση ταλαιπωρια.
Αν δεν ειχα καλη πιεση? Θα την ανοιγα δυο μερες πριν.
Στο βαρελι ειχα βαλει shut off valve (ενα φλοτερ και μια 4οδη βαλβιδα) και σταματαγε την οσμωση αυτοματα οταν γεμιζε το βαρελι.
Το Booster απλα σκοτωνει, αλλα δεν το χρειαστηκα.
Τεσπα, κανε τα κολπα σου με την τυρφη και αν κουραστεις (ή θελεις να δεις και τα ψαρια καποια στιγμη :) ) τα ξαναλεμε. :cool:

Τάκης 30-05-16 13:07

Ομορφο το ψάρι Πάνο :)
Βρε συ Πάνο , δεν μπορείς με κανα ταπερ και μια αντλία να φτιάξεις ένα DIY φιλτράκι και να βάζεις πιο πολύ τυρφη μέσα ;

tsala 30-05-16 13:58

Ναι ρε συ ,ετσι λεω κι εγω..
Η αν εχεις αντλια με στομιο ,καρφωσε απο κατω κατι τετοιο και καθαρισες..

Undertaker 30-05-16 14:19

2 Συνημμένο(α)
Σπύρο, όταν λες το booster σκοτώνει τι εννοείς; Ότι κάνει τρομερή δουλειά; Τα ψάρια τα βλέπω μια χαρά ρε συ, μόνο τους L204 πρέπει να κάνω έρευνα με φακό στις τρύπες από τα ξύλα για να τα δω αλλά με τα συγκεκριμένα.ψαρια είναι φυσιολογικό κατι τέτοιο. Ταλαιπωρία εγώ εννοώ να έχω το βαρέλι στο μπάνιο (που χωράει τσίμα.τσιμα δύο ανθρώπους όρθιους) με τις ωρες. Έβαλα βαρέλι στο μπανιο; Θα κάνω την ανάγκη μου στο πάρκο για τις επόμενες 12 ώρες. Αλλού βρύση δεν έχω εκτός απ' την κουζίνα. Έβαλα βαρέλι στην κουζίνα;..... Πόσο κοστίζει ένα διαζύγιο;

Τάκη και Γιάννη παρακάτω έχω φωτογραφία το ένα από τα δύο φίλτρα που βάζω στο 65λίτρο ενυδρείο. Είναι ταπερ από τα LIDL (....τώρα αυτό καλό είναι;....μηπως φταίει αυτό που δε πεφτει παρακάτω το ph; ). Την αντλία την έχω όπως βλέπετε στον πάτο με το στόμιό να βγαίνει έξω με τη βοήθεια ενός κομματιού από λαστιχο. Μπορώ άνετα να βάλω περισσότερη τύρφη στο δίχτυ (το οποίο βλέπετε σε άλλη φωτογραφία) αν αφαιρέσω τη σχάρα που έχω βάλει ώστε να μένει η αντλία μόνη της στον πάτο και πάνω από τη σχάρα να είναι η καλτσα με την τύρφη. Ο χώρος που μένει για την τύρφη δηλαδή είναι ουσιαστικά το 1/3 του κάδου. Αν βγει η σχάρα, η καλτσα μπορεί να ακουμπήσει πάνω στην αντλία και να πέσει και γύρω από αυτή. Εξοικονόμηση χώρου με λιγα λογια, οπότε χωράει περισσότερη. Από την άλλη σκέφτηκα και το εξής. Η αντλία τραβάει νερό από στόμιο. Μπορώ να βγάλω την αντλία έξω από τον κάδο και να βάλω το λάστιχο που προσαρμωσα στο στόμιό της, μέσα στον κάδο. Να ρουφάει δηλαδή νερό μέσα από τον κάδο και να το βγάζει στο βαρέλι. Εξοικονόμηση περισσότερου χώρου...... Το αλλο φιλτρο που βάζω στο 35λιτρο δε σας το βάζω φωτογραφία....ντρέπομαι! Χαχαχαχαχαχαχα.

Λάμπρος.Τ 30-05-16 14:33

Το χτύπημα στο κάσωμα της πόρτας, που φαίνεται στην 2η φωτό, εσύ το έκανες βρε???

Πέρα από την πλάκα, γιατί δεν φτιάχνεις μεγαλύτερο "κάδο" (τάπερ) να χωράει περισσότερη ?

Undertaker 30-05-16 14:37

1 Συνημμένο(α)
Το φίλτρο το έκανα όπως φαίνεται στη φώτο, οπότε τώρα χωράει τουλάχιστον αλλα 300 γραμμάρια (πέρα από τα 400 που εβαζα). Έκανα την αντλία εξωτερική με λιγα λογια. Θα δοκιμάσω να αυξήσω την ποσότητα και θα δούμε τι σόι διάφορα θα έχω στην πτώση του pH.

Τάκης 30-05-16 14:52

Πάνο φοβάμαι πως είναι λίγη η τύρφη και μη με ρωτήσεις πόση πρέπει να βάζεις, την είχα ζυγίσει κάποτε και την είχα ογκομετρήσει , αλλά δεν θυμάμαι τώρα πόσο πρέπει να βάζεις.
Και όπως το έχω γράψει και σε άλλο θέμα, έχω 3 σακουλάκια τυρφη και καθε εβδομάδα αλλάζω το πιο παλιό

Undertaker 30-05-16 14:58

Τάκη, βάζω 400 γραμμάρια σε 65 λίτρα νερό. Νομίζω δεν είναι λίγα. Ωστόσο θα την αυξήσω. Ήδη παρήγγειλα στην αδερφή μου να μου φέρει αλλά 70 λίτρα τύρφης γιατί έχει μείνει μισό τσουβάλι από την προηγούμενη. Λέω να ανοίξω και περισσότερες τρύπες στον κάδο και σε άλλα σημεία, περιμετρικά και πιο χαμηλά, για καλύτερη ροή.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03021 seconds with 10 queries