Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κατασκευη ξυλινου ενυδρειου 3 μετρων. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91161)

Κωστας Malawi 12-03-16 23:09

δεν ξερω τι συμβαινει.πιθανον να εγινε καποιο λαθος.ελπιζω και παλι πως δεν αλλαζει κατι στην αντοχη του.θα εχω υποψην και απο αλλου παντως.καλα κανεις και τα λες για να τα εχουμε στο μυαλο μας.

Τάκης 12-03-16 23:10

Οτι έχω πάρει από το leroy είναι σαν το δεξί, και εμένα το αριστερό δεν μου γεμίζει το μάτι

Κωστας Malawi 12-03-16 23:10

γιατι Τακη?επειδη εχει λιγοτερες στρωσεις ε?

ScorpionGr 12-03-16 23:17

Ναι στο χερι ειναι πιο στιβαρο το δεξι..
-------------------------
Ολο το 20αρι που πηρα μοιαζει με το αριστερο και η αλήθεια ειναι οτι ξενερωσα λιγο.. Δεν ξερω ομως αν ειναι καλυτερο η οχι απλα επειδη ειναι και πιο ελαφρυ νομίζω το κρατησα..

Τάκης 12-03-16 23:20

Και είναι και πιο βαρύ, το βλέπεις στο δούλεμα. Το δικό μου ενυδρείο είναι 120 Χ 50 Χ 50 και δεν έχω καθόλου κόντρες, και εχω στη πλάτη μόνο 5 χιλιοστά κουρμπα, για κοντρα-πλακε είναι αμελητέο
και εχω 18αρι κοντρα-πλακε

ScorpionGr 12-03-16 23:31

Τακη έχεις καμια κοντινη απο τα σοκορα?

Τάκης 12-03-16 23:50

Δεν πρέπει να έχω , από όσο θυμάμαι δεν είχα βγάλει γιατί δεν ασχολήθηκα, είχα φτιάξει κάτι ράφια στο σπίτι και τα είχε δει ένας ξυλουργός και μου είπε πως ήταν καλά και δεν ξανασχολήθηκα. Μια φορά πήρα 8αρι από Praktiker, πολύ χάλια ποιότητα σε σχέση με του Leroy και τιμή 1,5 φορά επάνω από το leroy. Εχω πάρει και 10αρι από αποθήκη, ίδια ποιότητα με του leroy αλλά το πλήρωσα χαβιάρι, πλήρωσα και τα ρετάλια

ScorpionGr 12-03-16 23:55

Καλα το πρακτικερ δεν υπαρχει πιο χαλια ξυλο.. Τερμα κινεζικο..

DEXFISH 13-03-16 09:56

3 μέτρα;;;;:smt120:smt120:smt120

Έχεις στο μυαλό σου κανένα χρονοδιάγραμμα ή θα μας κάνεις "βασανιστήρια";

Κωστας Malawi 13-03-16 11:30

χρονοδιαγραμμα σιγουρα δεν υπαρχει.οποτε μαλλον βασανιστηρια:)θα ηταν μεγαλη ικανοποίηση για μενα αν τελειωνε μεσα στο καλοκαιρι αλλα οι ατελειωτες ωρες δουλειας 12 ωρες επι 6 ημερες την εβδομαδα τους καλοκαιρινους μηνες σιγουρα θα στειλουν πιο πισω ολη την κατασκευη.γι αυτο θα κοιταξω τωρα που εχω χρονο να το ξεκινησω αμεσα γιατι μετα θα πηγαινει σιγα σιγα και μαλλον μονο κυριακες θα το προχωραω.

Cohiba 13-03-16 12:44

Καλη αρχηηηη!!!!!

Nα εισαι λεπτομερης λεπτομερης και λεπτομερης ....και με φωτος φωτος και φωτος:-P:-P:-P
αντε να μαθαινουμε και να πληθαινουμε οι των ξυλινων λατρεις ;-)

Κωστας Malawi 13-03-16 13:34

ευχαριστω Cohiba!!θα βαλω αρκετες φωτο να ειστε σιγουροι:)
ας ελπισουμε να φυγει ο φοβος του ξυλινου και να μπορει ο καθενας μας να φτιαξει ενυδρειο μονος του ευκολα!!

ScorpionGr 13-03-16 13:46

Ευκολα δεν το λες η αληθεια ειναι.. Θελει εργαλεία, να εχεις εξοικείωση με το να δουλευεις το ξυλο, βαψιματα, μονωσεις.. Ενω ενα γυαλινο ειναι πιο ευκολο γιατι ουτε εργαλεια θελει ουτε κοψιματα.. Μονο σιλικόνη, καμια ταινια και κανενα φιλο για βοηθεια λογο του βαρους..

Κωστας Malawi 13-03-16 14:09

ναι αλλα το ξυλινο ειναι και πιο ελαφρυ.παιζει ρολο σε μας που ειμαστε σε οροφο.αληθεια το δικο σου πως σου φαίνεται απο βαρος?

ScorpionGr 13-03-16 14:14

Την δεξαμενη προς το παρόν(χωρις το τζαμι δηλαδη +25 κιλα περιπου) την καταφερνω και μονος.. Η βαση ομως πρεπει ξεπερναει τα 50 κιλά ή αν δεν τα ξεπερναει καπου εκει θα ειναι. Ειχα μετρησει περιπου οτι 30 κιλα περιπου ηταν τα δυο "τελαρα" της βασης μαζι. Φανταζομαι πως δεν θα ξεπεράσει τα 100 κιλα ολη η κατασκευη.

Κωστας Malawi 13-03-16 14:19

μπορουσες και με πιο μικρα ξυλα παντως.για να γλυτωσεις βαρος..
το βασικο ειναι να πανε ολα καλα και να τα χαρουμε.η ωρα παντως περναει ευχαριστα.εγω ηδη αρχισα να κοβω τα ξυλα.δεν θα τα ενωσω γιατι δεν εχω βιδες τοσο μακριες αλλα μεσα στη βδομαδα πιστευω θα τελειωσει ο σκελετος της βασης.

ScorpionGr 13-03-16 14:20

Το ξερω απλα ηθελα να ειμαι σιγουρος οσον αφορα το θεμα αντοχης γτ οσο να ναι επαγγελματιας ξυλας δεν ειμαι.. Τωρα που ειπες βιδες.. Μην παρεις απο λερου.. Θα τις πληρωσεις χρυσες..

Κωστας Malawi 13-03-16 14:23

βιδες αγοραζω μονο απο το εργοστασιο ''βιδο-ferro'' στο μοσχατο.μονο εκει συμφερει.

ScorpionGr 13-03-16 14:24

Εγω έκανα την πατατα και πηρα λερου στην αρχη.. Και μολις πηγα σε χρωματοπωλειο τραβουσα τα μαλλια μου..

Κωστας Malawi 13-03-16 14:32

δεν το σκεφτηκα κι εγω να σε ενημερωσω.στο εργοστασιο με 5 ευρω παιρνεις κουτα με βιδες.

Cohiba 13-03-16 15:17

...δεν ειναι μονο θεμα βαρους για μενα και πιοτερο ευκολο στο να δουλευτει και να διορθωθουν τυχον λαθη ....αλλα ειναι και πιο φιλικο και ζεστο σαν υλικο ;-):-P

ααααα......θαηταν πολυχρησιμο να μας λεςκαι τις τιμες ....να δουμε πανω κατω ποσο θα κοστισει ...και πια η συναρτηση τιμης- ποιοτητας

Κωστας Malawi 13-03-16 15:21

θα σημειωνω ολα τα εξοδα μεχρι το τελος και θα ανεβασω αναλυτικα το κοστος της κατασκευης με τα υλικα που χρειαστηκαν.

DEXFISH 13-03-16 17:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 929660)
θα σημειωνω ολα τα εξοδα μεχρι το τελος και θα ανεβασω αναλυτικα το κοστος της κατασκευης με τα υλικα που χρειαστηκαν.

Εντάξει! Απλά βάλε μια φραγή να μην μπορεί η γυναίκα σου να μπει στο φόρουμ :smt014

tsala 13-03-16 21:21

Αντε με το καλο το τερας!!!:smt041
Αναμενουμε φωτορεπορταζ!!
Και στα δικα μας!:p

Κωστας Malawi 14-03-16 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 929703)
Αντε με το καλο το τερας!!!:smt041
Αναμενουμε φωτορεπορταζ!!
Και στα δικα μας!:p

ευχαριστω και στα δικα σας:)
αντε βαλτε μπροστα μην ειμαι μονος μου:p

thanasis76 14-03-16 18:54

Παιδιά μιας και είδα το θέμα να πω και την γνώμη μου.
Όσο έχει να κάνει με τα πλακέ φίλος ξυλουργός μου έχει πει...
Όσο πιο πολλα φύλλα ξύλου είναι πιο κακής ποιότητας.
Ο λόγος είναι ότι αντί να έχει πολύ ξύλο σαν υλικό εχει παραπάνω κόλλα.
Οπότε όπως είδα τις φωτο ή αριστερή είναι πιο καλό το πλακέ....

Αν και ακόμη νωρίς.... Πως έχεις σκεφτεί την μόνωση...;;;

Κωστας Malawi 14-03-16 18:55

πιστευω οτι 6 καθετα στην καθε πλευρα ειναι οκ..αυριο παω για βιδες.
http://s13.postimg.org/o9phaq91f/20160314_185153.jpg

Κωστας Malawi 14-03-16 18:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 929829)
Παιδιά μιας και είδα το θέμα να πω και την γνώμη μου.
Όσο έχει να κάνει με τα πλακέ φίλος ξυλουργός μου έχει πει...
Όσο πιο πολλα φύλλα ξύλου είναι πιο κακής ποιότητας.
Ο λόγος είναι ότι αντί να έχει πολύ ξύλο σαν υλικό εχει παραπάνω κόλλα.
Οπότε όπως είδα τις φωτο ή αριστερή είναι πιο καλό το πλακέ....

Αν και ακόμη νωρίς.... Πως έχεις σκεφτεί την μόνωση...;;;

η μια λυση ειναι η εποξικη ριτινη και η αλλη ειναι το πλεξιγκλας 3χλ..οταν ερθει η ωρα θα αποφασισω.μεχρι τοτε ριχνω διαβασμα:)

αυτο που λες για τα κοντρα πλακε δεν το εχω ακουσει.θα το ψαξω ομως.

thanasis76 14-03-16 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 929831)
η μια λυση ειναι η εποξικη ριτινη και η αλλη ειναι το πλεξιγκλας 3χλ..οταν ερθει η ωρα θα αποφασισω.μεχρι τοτε ριχνω διαβασμα:)

αυτο που λες για τα κοντρα πλακε δεν το εχω ακουσει.θα το ψαξω ομως.


Αν δεις ένα κινεζικό πλακέ είναι φουλ στις στρώσεις ξύλου και γι αυτό φουσκώνουν...
Επιδη έχω φτιάξει 2 ξύλινα στο λέω γιατί το είχα ψάξει...
Όσο τον την μονωση θα εβαζα εποξικη ρητίνη ή, θα το περναγα όλο μέσα με πολυεστέρα, που είναι αθάνατος....
-------------------------
Δες εδώ ένα κακό πλακέ θαλάσσης...


https://www.google.gr/search?q=καλο+...zuT4sQybniM%3A

Αν δεις έχει χαλάσει στις κολλήσεις... Όσο πιο πολλές κολλήσεις τόσο πιο καλό πλακέ...
Κοιτά πόσες φλούδας ξύλο έχει...;; Πάνω από 10....

Κωστας Malawi 14-03-16 19:23

σαν παχος τι να διαλεξω?20αρι πιστευω ειναι καλα?δεν θα εχω πολυ υψος.περιπου στα 60 cm θα ειναι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02399 seconds with 10 queries