Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   Ιχθυοσυνθεση σε 900 λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90398)

labrgiannis 22-02-16 17:11

Θέλω πολύ να το βάλω σαν στανταρακι αλλά με ανυσηχει μήπως καμία μέρα τα βρω στο στόμα των όσκαρ
-------------------------
Για green spotted puffer έψαξα τώρα και βρήκα σε ένα κατάστημα Θεσσαλονίκης το οποίο ψάρι δεν μεγαλώνει πάνω από 15-20 θα μπορούσα να το βάλλω στα στανταρακια 😜

Kostas G. 22-02-16 17:19

Δυστυχώς ειναι είδος υφάλμιρου. Οπότε είτε αυτό και ψάρια υφάλμιρου, είτε τα υπόλοιπα χωρίς αυτό

labrgiannis 22-02-16 17:22

Το ξεχνάμε οπότε
-------------------------
Κάποιο αλλο παράξενο είδος μπορείς να μ προτείνεις σε στυλ κροκοδειλοψαρου... Gallagher

Kostas G. 22-02-16 17:24

Όσο για το Colomesus, ειναι επίφοβο με τους άλλους συγκάτοικους και για να φαγωθεί και για να τους αχρηστεύει τα πτερύγια, ιδιαίτερα στο Fire eel. Το fire eel θα έχει μεγαλύτερο στόμα από οτιδήποτε εκεί μέσα αλλά ευτυχώς είναι ήρεμο και αν δεν το μάθεις να τρώει ζωντανά, δεν θα σου πειράξει κάτι

labrgiannis 22-02-16 17:26

άρα δυστυχώς ξεχνάμε και τα puffer 😔

Kostas G. 22-02-16 17:27

Είναι υπερβολικά μεγάλα ψάρια τα Gar, τουλάχιστον 60-70εκ. και κινητικά. Δεν κάνουν για αυτό το μέγεθος. Chalceus macrolepidotus γίνεται όμως

Αν το πήγαινες σε ήρεμο δισκοενυδρείο, θα μπορούσες να βάλεις τα εντυπωσιακότατα Boulengerella

labrgiannis 22-02-16 17:40

Μπαα δεν με πολύ εντυπωσιάζει 😛 κάποια ψαράκια που έψαξα και μου κινησαν το ενδιαφέρον είναι silver arowana, galaher, gastromyzon, phractocephalus, fresh water baracuda, cichlasoma meeki,notopterus chitala, pantodon buchholzi, pristis pristis

Kostas G. 22-02-16 17:41

Θέλεις monster fish σε μικρό ενυδρείο; Potamotrygon motoro! Έχεις την απαράιτητη επιφάνεια βυθού κατα βάση, οπότε βάζεις ένα ζευγαράκι και αμερικανικες κιχλίδες και είσαι άψογος!! :)

labrgiannis 22-02-16 17:45

Μμμ το βρήκα το σε ένα πετ αλλά μου φαίνεται λίγο ακριβό... Μήπως υπάρχει περιπτωαη να μπορώ να βάλω μαζί με το εελ κάποιο από τα παραπάνω είδη που σου ανέφερα?

Kostas G. 22-02-16 17:50

Ειναι ακριβό αλλα αξίζει. Μια φορά τα παίρνεις και αν βγάλεις γέννα, μοσχοπουλιούνται επίσης.


Το Gastronyzon ειναι υπέροχο αλλά θέλει πιο χαμηλές θερμοκρασίες απο τα τροπικά και αρκετή ροή στο ενυδρείο. Επίλυσης θέλει συγκατοίκους που να μην μπορούν να το φάνε

Ένα από τα είδη που λέγονται Freshwater barracuda ειναι το Ctenolucius hujeta και μπαίνει άνετα ;)

Το firemouth, Thorichthys meeki μπαίνει άνετα μόνο αν δεν βάλεις μεγάλα ψάρια που μπορούν να το φάνε.

To Pantodon θέλει ήσυχο ενυδρείο χωρίς επιθετικά ή πολύ μεγάλα ψάρια.

Τα άλλα απλά ειναι τεράστια


Μαζί με eel, τα Ctenolucius hujeta μπαίνουν

labrgiannis 22-02-16 18:02

Το ctenolucius hujeta μου αρέσει όπως και κάποιο είδος μαχαιροψαρου αν μπαίνει και γίνεται ικανοποιητικα μεγάλο... Βασικά θα ήθελα να μ πεις αν γνωρίζεις περίπου σε τι τιμή κυμαίνεται το fire eel μιας και είναι 1000% ότι θα το βάλω μέσα? Και δεύτερον έχω βρει κάποια site ελληνικά που μπορούν να σου κάνουν εισαγωγή ότι ψάρι τους ζητήσεις και θα ήθελα αν μπορείς να μ πεις περίπου και σε αυτά τα ψαράκια που σου ανέφερα πιο πάνω σε τι τιμή κυμαίνονται... Μιας και σζεδιαζω ταξίδι Ιταλία δεν θέλω να υπερβω πολύ στην αγορά ψαριών και θέλω να τα βάλω μέσα στο ενυδρείο την ίδια περίοδο

Kostas G. 22-02-16 18:11

Δεν ξέρω ακριβώς αλλά θα τα υπολόγιζα ~50€ ανα ψάρι αν ειναι μικρά σχετικά.

Ειναι επίφοβο να βάλεις μαχαιρόψαρο μαζί με eel γιατί μοιάζουν κάπως σε σχήμα και πολλοί είχαν σοβαρά προβλήματα με τον συνδυασμό. Σε άλλους δούλεψε, οπότε ειναι οτι κάτσει με ότι αυτό συνεπάγεται...

Θα σου έλεγα να μην σε νοιάζει τόσο η τιμή μια και μια φορά έχεις την χαρά να βάλεις τα ψάρια στο ενυδρείο. Βάλε τα χαλαρά, όταν τα βρίσκεις και εχεις, δεν υπάρχει λόγος βιασύνης ούτε να μπουν πριν φύγεις ταξίδι. Δεν εχει και νόημα δηλαδή, τα καινούρια ψάρια θέλουν στενή παρακολούθηση για ασθένειες και συμπεριφορά

labrgiannis 22-02-16 18:13

Εννοείται πως θα τα βάλω αφότου γυρίσω από το ταξίδι γιαυτό τον λόγο κιόλας το ενυδρείο θα λειτουργήσει τον Απρίλιο... Δεν κατάλαβα περι συνδυασμου το πρόβλημα που ανέφερες 😔

Kostas G. 22-02-16 18:14

Τσακώνονται συνήθως άσχημα

labrgiannis 22-02-16 18:17

Μμμ κατάλαβα.... Τέλος πάντων αν κατά τύχει βρεις κάποια στιγμή κάποιο site που να έχει τα ψάρια αυτά ή γενικά θηρευτες στείλε μ μνμ. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες ☺😄

Kostas G. 22-02-16 18:21

Χαρά μου που βοήθησα :)

Τα fire eel τα πέτυχα σε μια λίστα προμηθευτή την προηγούμενη βδομάδα, οπότε πιθανώς να έρθουν μερικά πολύ σύντομα

labrgiannis 22-02-16 18:22

Στείλε μου λινκ αν μπορείς

ilias vag 22-02-16 22:48

μπορείς να μας πεις και τα σιτε που παραγγέλνεις απο έξω ;

Kostas G. 23-02-16 09:35

Έστειλα pm;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01678 seconds with 10 queries