Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αρχίζω να ψάχνομαι. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89466)

protifora 19-01-16 20:17

Τέλεια.! Μου φαίνεται ότι εγώ αντί για ενυδρείο θα πρωτοβαλω φωτογραφίες με κούτα. 😁

johnpecn` 19-01-16 20:23

καλα θα κάνεις ,ετσι θα πετύχεις κι αυτο που θες, μιας και απο αυτα που μου ειπες σ ενδιαφέρει αρκετα το ακουασκεηπ, κατσε παιξε λιγο με χαλικι ξυλα πετρες να βρεις αυτο που θες και πριν τα βάλεις ξαναμιλάμε γιατι θελει κάποια κολπάκια για να μεινει ιδιο το χαρντσκεηπ οταν γεμιζουμε νερό.

G_AQUA 19-01-16 21:38

Δεν σου λέω κάτι καινούργιο και πιθανότατα το έχεις ήδη κάνει αλλά κάτι που πάντα βοηθάει είναι ένα γκουγκλάρισμα για να πάρουμε ιδέες από στησίματα ενυδρείων που μας αρέσουν. Έτσι θα μπορέσεις να έχεις μια κατεύθυνση όχι μόνο για το οπτικό αποτέλεσμα αλλά και για το είδος, το σχήμα, την ποσότητα των υλικών (ξύλα, πέτρες κλπ) που θα χρειαστείς, ακόμα και για το είδος των φυτών καθώς- γι' αυτούς που δίνουν έμφαση στο aquascape- δεν κάνουν όλα τα φυτά για όλα τα στησίματα ενυδρείων...

Στην συνέχεια ανάλογα με τα υλικά που θα βρεις δοκιμάζεις (στο κουτί, σε άδειο ενυδρείο) και προσαρμόζεις το σκηνικό όπως εσένα σου αρέσει καλύτερα...

protifora 20-01-16 22:17

Πήγα Pet city και πήρα 2 πανέμορφα ξυλαρακια. Όπου να είναι θα τα βάλω στο νερό.
Σκεφτόμουν λοιπόν για τα ψαράκια και επειδή δεν θέλω να υπερφορτωσω το ενυδρείο μου:
6 cardinals+6 ροδοστομους+2 apistogramma . Επίσης αργότερα θέλω να βάλω και μερικές γαριδουλες. Είναι υπερβολικό? Καλύτερα 10 cardinals και 2 apistogramma ?
Θα ήθελα να έχω 3 είδη ψαράκια αλλά χωρίς να τα ταλαιπωρω.
-------------------------
Από googlaρισμα άλλο τίποτα. Έχω τρελαθεί
-------------------------
Οι anubias δεν φυτευονται? Μόνο δενονται?

Τάκης 21-01-16 08:07

Καλύτερα 12 καρδινάλιους απο 6+6 ροδοστομους. Οσο πιο μεγάλο το κοπάδι τοσο καλύτερα αλλά και οι ροδοστομοι θελουν πιο μεγάλο μήκος γιατι ειναι τρεχαντήρια, οι καρδινάλιοι ειναι πιο ήσυχοι. Σε 3ο ειδος να μη πας, ειναι μικρο το ενυδρείο, μπορεις να βάλεις καμιά γαριδα αμανο. Με τα απιστογραμμα βέβαια αν ζευγαρώσουν θα υπάρξει ενα μικρο θεματάκι. Επειδή όμως το ενυδρείο ειναι μικρο , μη το φορτωσεις απότομα, τα απιστογραμμα αν μπουν, να τα βάλεις τελευταια

protifora 21-01-16 08:09

Άρα ξεκινώ με 10 καρδιναλιους σε κάνα μήνα και, βάζω γαρίδες βλέπω μετρήσεις για το αν σηκώνει ζευγάρι απιστο, σωστά?

Τάκης 21-01-16 08:40

Θα έλεγα 6 καρδιναλιους για αρχή , μετα απο 1 εβδομάδα άλλους 6 κοκ,
καντους 12 τους καρδιναλιους

protifora 02-02-16 22:12

Έχω το ενυδρείο τελικά. Είναι 120 lt τελικά (80Χ35Χ45)
Αυτό το φίλτρο κάνει?
Eheim external filter classic 2211
-------------------------
Και με τι να το γεμισω?
-------------------------
Προσπάθησα να βάλω φωτογραφίες με τις μετρήσεις μου αλλά δεν τα κατάφερα. Μήπως μπορείτε να μου πείτε τον τρόπο?

delta66 02-02-16 23:58

Εχει πολυ χαμηλη ροη το φιλτρο για το ενυδρειο αυτο.
Αν εχεις χαμηλη ιχθυοφορτωση μπορει να κανει κατι, αλλα θα χρειαστει εξτρα κυκλοφορητης στο ενυδρειο μεσα για επαρκη κυκλοφορια νερου μεσα σε ολους τους χωρους.
Αντι για ολα αυτα θα ελεγα να το αλλαξεις με ενα 2213 ή ακομα καλυτερα με ενα 2215 (αν πας παλι σε classic σειρα και οχι σε κατι πιο μοντερνο)

Αυτα τα φιλτρα πανε καλα αν βαλεις κατω ενα σφουγγαρι χοντροτρυπο (για να μη βουλωνει ευκολα), στη μεση ελαφροπετρα κα πανω πανω σφουγγαρι ψιλο ή λιγο αραιο filterwool για να κραταει ολα τα ψιλα που μπορει να περασαν απο τα αλλα υλικα.
Οχι κατω το filterwool, γιατι βουλωνει ευκολα και πρεπει να μπορεις να το ελεγχεις ευκολα και να το αλλαζεις οταν χρειαστει ευκολα, χωρις να βγαζεις ολα τα υλικα.
Για αυτο το προτεινει στο πανω μερος και η ιδια η eheim που ξερει καλα τι κανει με τα φιλτρα της.
Το βιολογικο υλικο (ελαφροπετρα) θα το προστατευει το κατω κατω σφουγγαρι.

Να μη ξεχναμε τα πανω και κατω σκαρακια, να ειναι μεσα στον καδο, το ενα κατω απο ολα τα υλικα και το αλλο πανω ολα τα υλικα.
Το κατω σχαρακι το εχει η eheim για να προστατευει απο το chaneling (δλδ αφηνει ελευθερο χωρο στο κατω μερος του καδου οταν μπαινει το νερο, ετσι ωστε να ανεβαινει πιανωντας ολο το πλατος του καδου)
Ενω το πανω σχαρακι το εχει για να προστατευει τη φτερωτη απο το βαμβακι ή οποια αλλο υλικο θα μπορουσε να μπει στο θαλαμο της.

protifora 03-02-16 19:32

Οκ πια είναι η πιο μοντέρνα σειρά και τι κόστος έχει?
Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες (κάπου θα πρέπει να βάλω και 2 κάλτσες με τύρφη )
-------------------------
eheim eco pro 2032

Προφανώς αυτό είναι το μοντέρνο, σωστά?

delta66 03-02-16 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από protifora (Μήνυμα 918276)
Οκ πια είναι η πιο μοντέρνα σειρά και τι κόστος έχει?
Σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες (κάπου θα πρέπει να βάλω και 2 κάλτσες με τύρφη )
-------------------------
eheim eco pro 2032

Προφανώς αυτό είναι το μοντέρνο, σωστά?

Ναι κατι τετοια. Αν και αυτο το μοντελο ειναι και παλι μικρο. Το ecco pro 200 ειναι πιο καταλληλο.
Δεν ειπα ομως απαραιτητα να ειναι eheim μοντερνο.
Δες κι αλλες μαρκες.
Κα τα κινεζικα ειναι καλα και οικονομικα.

Εννοουσα γενικοτερα να ειναι ευκολο στη χρηση.
Να γεμιζει μονο του ευκολα (Priming) να αποσυνδεινται οι σωληνες ευκολα κλπ
Αν και οταν μαθεις να χειριζεσαι το classic δεν ειναι προβλημα, ιδιως οταν εχει διπλα βανακια.
Οι νεοι χρηστες παιδευονται καπως.

protifora 03-02-16 22:50

Το κατάλαβα τελικά αλλά δυστυχώς παιδευομαι για να βρω αυτές τις πληροφορίες. Ας πούμε "εφαγα" ένα 24ωρο ψάχνοντας να βρω τι σημάνει μοντέρνο (από το κινητό δεν δουλεύει καλά η αναζήτηση ).
Το να έχει εύκολη χρήση, χαμηλή κατανάλωση και θήκες με υλικά σαφώς είναι κάτι που μου αρέσει όντας αρχάρια. Αλλά στα σαιτ που τα πουλάνε δεν λένε πληροφορίες και πρέπει να διαβάζω αγγλικα για να βρω συγκρίσεις.
Θα εκτιμούσα αφάνταστα λοιπόν μια δυο εναλλακτικές προτάσεις από τις οποίες να διαλέξω.
Ας πούμε για θερμαντήρα διάβασα για έναν αξιόπιστο, τον jager αλλά σε ένα παιδί κόλλησε. Δεν μπορώ να πάρω και το άλλο μαραφέτι για έλεγχο οπότε σκέφτηκα καλύτερα να πάρω τον 100w με τη λογική ότι στο τέλος Ελλάδα ζούμε πόση διαφορά θερμοκρασίας πρέπει να καλύψουμε πια.
Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον

delta66 03-02-16 23:10

θα σου γραψουν και τα αλλα παιδια εναλλακτικες προτασεις με φιλτρα που εχουν δοκιμασει.
Απο κινεζικα μονο το sun-sun το μικρο (hw 302) εχω δοκιμασει εγω.
Μια χαρα ηταν, μονο που του κανα κατι μικροεπεμβασεις για καλυτερη λειτουργεια. (εβαλα ελαφροπετρα για βιολογικο υλικο και διορθωσα ενα θεματακι που εχουν).

Απο θερμαντηρα jager λεω. 1 με 1.5 βατ ανα λιτρο για να εισαι μεσα.
Ολα χαλανε, αλλα αυτοι σπανιοτερα.

protifora 07-04-16 18:20

Στρώσιμο με βακτήρια
 
Μετά από πολλές περιπέτειες (αφραγκίες και την γρίππη) ξεκινησαμε σιγα σιγα τη δημιουργια του ενυδριου.
Στις 5/4/10 : Βάλαμε λοιπόν το υπόστρωμα, τα ξύλα, τρια φυτακια (αρχικά), το φίλτρο, το θερμαντήρα στους 25 C. Εδω εκανα ενα σετ μετρησεων για αρχή. Και τελικα μία πρέζα τροφη και ενα καπακι βακτηρια.
Από τότε βάζω ένα καπακι βακτηρια καθε πρωι. Και φως απο τις 17:00 εως τις 23:00 καθε μέρα.
Σήμερα λοιπον εκανα ενα ακομη σετ μετρησεων και ηταν ολες μηδεν. Οι τρεις βασικες εννοω, δεν μετρησα σημερα τα παντα. Αυτο για μενα ηταν ενδειξη οτι δεν εχει αρχισει ο περιβόητος κύκλος, ετσι εριξα κι αλλη τροφη, λίγη περισσοτερη αυτη τη φορά.
Το ερώτημα ειναι τι πρεπει να περιμενω στις μετρησεις στο στρωσιμο με βακτήρια?
Πρεπει να αλλαξω κατι?
Οι προχθεσινες μετρησεις ήταν:
αμμωνια, nitrate, nitrite : 0
Ph : 7,4
Kh : 6
Gh : 196,9
Ερώτηση 2: Για τα Cardinals που θελω πως ειναι οι αλλες τιμες? Το ph θα το ριξω με τυρφη σωστα? Τα αλλα δύο τι πρεπει να τα κανω?
Σας ευχαριστω ξανά.
:):):)

Κλεόβουλος 07-04-16 18:33

Eγώ θα πρότεινα να βάλεις μια αγγελία για μπόλι ;)
Διαφορετικά στρώσε με τροφή και μη δίνεις λεφτά για μπουκαλάκια.

Για τα κάρντιναλ http://www.seriouslyfish.com/species...odon-axelrodi/

protifora 07-04-16 19:06

Εχω ηδη τα βακτηρια. Δεν θα κανουν δουλειά?

Το μπόλι δεν θα ηξερα πως να το χρησιμοποιήσω και μένω και στα Σπάτα.

Εχουμε κανενα link για gh / kh να διαβασω σχετικά?

Κλεόβουλος 07-04-16 19:26

Δεν γνωρίζω τι έχουν αυτά τα μπουκαλάκια.
Διάβασε και τα άρθρα για το στρώσιμο.
Το μπόλι είναι ένα μέρος βιολογικού υλικού (πχ ελαφρόπετρα) που παίρνουμε από στρωμένο φίλτρο και το βάζουμε στο δικό μας για να αναπτυχθεί η βιολογία μας. Δεν είναι κάτι δύσκολο, απλά πρέπει να βρεθεί κάποιος κοντά σου να σε εξυπηρετήσει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988

protifora 07-04-16 19:36

Ωραίο link σε ευχαριστώ. Μένει να δω πως θα μετατρέψω την ολική σκληρότητα σε γερμανικούς βαθμούς.

Αν δεν βγάλω άκρη με τα βακτήρια θα βάλω αγγελία.

Τάκης 07-04-16 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από protifora (Μήνυμα 936030)
Αν δεν βγάλω άκρη με τα βακτήρια θα βάλω αγγελία.

Θα βγάλεις άκρη με τα βακτήρια, αλλά μετά από 20 ημέρες , χωρίς ψάρια και προσθέτοντας πηγή αμμωνίας (τροφή) ή αμμωνία. Χωρίς βακτήρια 30-40 ημέρες.
Η φύση θέλει το χρόνο της ;)

delta66 08-04-16 02:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από protifora (Μήνυμα 936005)
Το ερώτημα ειναι τι πρεπει να περιμενω στις μετρησεις στο στρωσιμο με βακτήρια?

Ερώτηση 2: Για τα Cardinals που θελω πως ειναι οι αλλες τιμες? Το ph θα το ριξω με τυρφη σωστα? Τα αλλα δύο τι πρεπει να τα κανω?
Σας ευχαριστω ξανά.
:):):)

Οτι περιμενεις γενικα στο στρωσιμο.
Ανοδο στην αρχη αμμωνιας, μετα ανοδο νιτρωδων και παραλληλα πτωση εως μηδενισμο αμμωνιας και μετα ανοδο νιτρικων και παραλληλα πτωση εως μηδενισμο και των νιτρωδων.
Υπαρχει περιπτωση να δεις προωρα νιτρικα με τα βακτηρια, αλλα μη το παρεις υποψη σου. Ειναι πλασματικο συνηθως (οχι σαν τιμη, αλλα ως ενδειξη για το στρωσιμο).

Μη σε απασχολει το πεχα αρχικα.
Τις σκληροτητες ριξε (προσοχη, σταδιακα οχι αποτομα), GH γυρω στο 0-7 και KH 0-4 και οπου παει το πεχα θα ειναι ΟΚ.
Αρκει να ειναι σταθερο οπως και οι GH KH. Τη σταθεροτητα θα προσεχεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από protifora (Μήνυμα 936030)
Μένει να δω πως θα μετατρέψω την ολική σκληρότητα σε γερμανικούς βαθμούς.

Διαιρεις με το 17.8

protifora 08-04-16 06:43

Αυτό που Κατάλαβα είναι ότι η σκληρότητα πέφτει με τύρφη. Η μία τουλάχιστον. Την άλλη πως να την ρίξω?

Όσο για τον κύκλο δεν βιάζομαι. Ας πάρει το χρόνο του. Να ανεβάσω θερμοκρασία? και κάθε 3 μέρες τροφή?

(Μου αρέσει που νόμιζα ότι είχαμε μαλακό νερό εδω)

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 08-04-16 14:01

Με τυρφη πεφτει και η ΚΗ και η GH και το pH (λογω πτωσης KH) και το tds.
Και με αντιστροφη ωσμωση επισης και πολυ πιο ευκολα, με τη μονη διαφορα οτι το πεχα ακολουθει αργοτερα.
Τροφη οποτε διαλυεται ή βγαζει μουχλι/μυκητα.
Θερμοκρασια ποσο εχεις? Οχι μωρε μια χαρα ειναι και με θερμοκρασια δωματιου τετοιο καιρο, κι αφου δεν βιαζεσαι μη καις ρευμα.

Πάνος 08-04-16 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από protifora (Μήνυμα 936016)
Το μπόλι δεν θα ηξερα πως να το χρησιμοποιήσω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

protifora 08-04-16 18:31

Η θερμοκρασία μου είναι 25 C

Το άρθρο το είχα δει παλιότερα.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Αν βάλω τύρφη στο φίλτρο θα πέσει η σκληρότητα? Όσο θέλω δηλαδή στο μισό για την ολική και λίγο για την άλλη.

Μπορώ να βάλω τύρφη από τώρα? Η πρέπει να περιμένω να στρώσει?


Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

delta66 08-04-16 18:50

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....363#post656363

protifora 09-04-16 09:17

Τα είχα ξαναδεί όλα κάποτε αλλά ακόμη και με την αναζήτηση δεν κατάφερα να τα βρω.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Αυτό που με ανησυχεί κάπως είναι ότι θα πρέπει να έχω φίλτρο και στο βαρέλι. Θα πρέπει να αγοράσω κι άλλο φίλτρο? Δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να το κάνω αυτό.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Εδώ αγοράζω το φίλτρο τον ένα μήνα και το υπόστρωμα τον άλλο.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

johnpecn` 09-04-16 09:40

καλημερα :) νομιζω οτι στο ειχα ξαναπροτεινει πιο παλια,αλλα γιατι δεν βαζεις ψαρακια που ναμην θελουν επεξεργασια στο νερο; δεν μιλαω για γκαπυ ,εχει πολλα ιδιαιτερα ψαρακια που μπαινουν σε νερο Αθηνας, θα γλυτωσεις αντλιες τυρφη κλπ

protifora 09-04-16 14:41

Μπορείς να μου προτείνεις ψαράκια? Απλά είχα κολλήσει με τα cardinals. Μου φαίνεται βουνό να αρχίσω να διαβάζω τα χαρακτηριστικά όλων των ψαριών για να βρω ποια ταιριάζουν σε ph και σκληροτητες που έχω.
Μου είπαν στο Pet Shop ότι όλα μπαίνουν σε νερό βρύσης. Εγώ προτιμώ να αλλάξω είδος ψαριού πάρα να ταλαιπωρησω τα ψαράκια μου

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

GN_AZ 09-04-16 15:12

προτάσεις από έναν αρχάριο για ψαράκια που αντέχουν το νερό σου χωρίς επεξεργασία :
http://www.seriouslyfish.com/species...erythromicron/
http://www.seriouslyfish.com/species...erina-werneri/
http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/

κάνε μια αναζήτηση για "danio" εδώ, κ θα βρεις αρκετά ακόμη που ταιριάζουν

johnpecn` 09-04-16 19:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 936387)
προτάσεις από έναν αρχάριο για ψαράκια που αντέχουν το νερό σου χωρίς επεξεργασία :
http://www.seriouslyfish.com/species...erythromicron/
http://www.seriouslyfish.com/species...erina-werneri/
http://www.seriouslyfish.com/species...-margaritatus/

κάνε μια αναζήτηση για "danio" εδώ, κ θα βρεις αρκετά ακόμη που ταιριάζουν

Ωραία επιλογή :)


Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02579 seconds with 10 queries